2016 NIAA D1 State with USAS DQs - Meet Results

2016 NIAA D1 State with USAS DQs
5/21/2016 - 5/21/2016
Las Vegas, NV USA
Updated: 5/24/2016

Results include USA Swimming DQs
The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to UNLV Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 5/24/2016 05:03 AM
              OBCANIAA D1 STATE CHAMPIONSHIP, Sanction #: 016-217              
                                UNLV NATATORIUM                                
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Isabell     PALV                   24.07      23.11          9  
  2 Navarro, Victoria      Green Valley           23.82      23.60          7  
  3 Gong, Sara N           Coronado               24.36      24.33          6  
  4 Emery, Allie K         PALV                   24.20      24.37          5  
  5 Hudson, Hannah         RENO                   24.66      24.62          4  
  6 Grimes, Madison        REED                   25.25      24.94          3  
  7 Piccininni, Emelia     PALV                   24.50      24.96          2  
  8 Scott, Alexandra       RENO                   25.71      25.23          1  
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emery, Allie K         PALV                   52.32      52.42          9  
      24.97   27.45                                                
  2 Kitchens, Valerie      Green Valley           53.70      53.42          7  
      25.80   27.62                                                
  3 Piccininni, Emelia     PALV                   53.50      54.13          6  
      25.79   28.34                                                
  4 Luna, Tayler M         Coronado               53.88      54.18          5  
      25.83   28.35                                                
  5 Kurosawa, Meg          Desert Oasis           54.41      54.33          4  
      25.80   28.53                                                
  6 Taylor-Arredondo,      SPAN                   54.52      54.68          3  
      26.15   28.53                                                
  7 Matsumura, Jenna       GAL                    54.62      56.02          2  
      26.75   29.27                                                
  8 Pereyra, Adrianna      MCQ                    54.07      57.18          1  
      27.23   29.95                                                
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richter, Abby N        Green Valley         1:48.98    1:48.05          9  
      25.34   27.18   27.50   28.03                                
  2 Meyer, McKenna         GAL                  1:50.49    1:48.51          7  
      25.77   27.37   27.80   27.57                                
  3 Sullivan, Erica M      PALV                 1:51.04    1:49.35          6  
      26.00   27.45   28.04   27.86                                
  4 Lamph, Reese E         PALV                 1:52.78    1:53.53          5  
      26.42   28.40   29.39   29.32                                
  5 Villeda, Astrid        Rancho               1:54.18    1:55.01          4  
      26.67   28.73   29.86   29.75                                
  6 Kitchens, Valerie      Green Valley         1:54.68    1:56.10          3  
      27.26   29.52   29.96   29.36                                
  7 Trevithick, Claire     RENO                 1:58.23    1:59.41          2  
      27.87   30.34   30.85   30.35                                
  8 Scott, Alexandra       RENO                 1:59.61    2:00.25          1  
      27.74   30.57   31.27   30.67                                
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Erica M      PALV                 5:01.19    4:47.44          9  
      26.92   28.12   28.44   28.81   29.14   29.35   29.42   29.28
      29.26   28.70                                                
  2 Navarro, Victoria      Green Valley         4:51.35    4:49.86          7  
      26.72   29.15   29.49   29.67   29.53   29.64   29.45   29.11
      28.89   28.21                                                
  3 Meyer, McKenna         GAL                  5:01.50    4:54.13          6  
      27.20   28.91   29.42   29.69   29.79   30.13   29.82   30.13
      29.94   29.10                                                
  4 Lamph, Reese E         PALV                 5:02.62    4:59.25          5  
      27.12   29.33   29.99   30.17   30.43   30.67   30.56   30.63
      30.58   29.77                                                
  5 Villeda, Astrid        Rancho               5:01.39    5:03.33          4  
      27.07   29.52   30.21   30.64   30.77   31.08   31.17   31.29
      31.41   30.17                                                
  6 Piccininni, Adrian     PALV                 5:04.17    5:06.65          3  
      27.38   30.12   30.71   31.06   31.28   31.10   31.25   31.39
      31.42   30.94                                                
  7 Gephart, Megan         MANO                 5:22.98    5:23.66          2  
      28.09   31.52   32.04   32.80   33.47   32.61   33.27   33.08
      33.43   33.35                                                
  8 Anderson, Annalise     GAL                  5:20.28    5:27.33          1  
      28.50   31.99   33.07   33.31   33.35   33.59   33.33   33.71
      33.24   33.24                                                
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richter, Abby N        Green Valley           54.62      54.34          9  
      26.64   27.70                                                
  2 Clinch, Liz R          Green Valley           57.25      56.96          7  
      27.81   29.15                                                
  3 Grimes, Madison        REED                   58.92      57.46          6  
      28.13   29.33                                                
  4 Hudson, Hannah         RENO                   58.19      57.62          5  
      27.97   29.65                                                
  5 Boodt, Rachel          Gorman                 58.09      58.27          4  
      28.28   29.99                                                
  6 Anderson, Caroline     Gorman               1:00.74      59.85          3  
      29.48   30.37                                                
  7 Cartmill, Maddie M     Cent HS                59.74    1:00.01          2  
      28.76   31.25                                                
  8 Matsumura, Jenna       GAL                    59.08    1:00.09          1  
      29.33   30.76                                                
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Isabell     PALV                 1:06.79    1:01.59          9  
      28.96   32.63                                                
  2 DePolo, Donna          MANO                 1:04.48    1:02.72          7  
      29.44   33.28                                                
  3 Siebmann, Grace L      PALV                 1:07.43    1:05.87          6  
      31.51   34.36                                                
  4 Beck, Samantha         SPAN                 1:08.84    1:07.40          5  
      31.53   35.87                                                
  5 Nagy, Benedict         MCQ                  1:08.14    1:07.50          4  
      32.39   35.11                                                
  6 Gong, Sara N           Coronado             1:07.65    1:07.74          3  
      31.97   35.77                                                
  7 Beachler, Joelle A     Legacy               1:08.43    1:07.94          2  
      32.73   35.21                                                
  8 McKercher, Cassand     Green Valley         1:06.67    1:08.14          1  
      32.26   35.88                                                
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koontz, Shelby         DOUG                   56.40      55.16          9  
      26.52   28.64                                                
  2 Houck, Hailey          PALV                   58.12      55.99          7  
      26.63   29.36                                                
  3 Budshaw, Taylor L      Green Valley           58.33      57.80          6  
      27.09   30.71                                                
  4 Wise, Tara G           Coronado               59.41      58.47          5  
      27.51   30.96                                                
  5 Lauger, Madi M         PALV                   59.36      59.03          4  
      27.18   31.85                                                
  6 Johnson, Olivia        Rancho                 59.14      59.21          3  
      27.71   31.50                                                
  7 Gephart, Megan         MANO                   59.25    1:00.99          2  
      28.02   32.97                                                
  8 Pereyra, Adrianna      MCQ                  1:00.92    1:01.96          1  
      28.87   33.09                                                
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koontz, Shelby         DOUG                 2:03.94    2:02.57          9  
      27.18   31.12   36.56   27.71                                
  2 Houck, Hailey          PALV                 2:07.44    2:03.25          7  
      26.45   31.26   37.08   28.46                                
  3 Clinch, Liz R          Green Valley         2:05.77    2:05.74          6  
      27.34   31.19   36.67   30.54                                
  4 Siebmann, Grace L      PALV                 2:07.89    2:06.88          5  
      27.04   32.61   37.59   29.64                                
  5 Nagy, Benedict         MCQ                  2:11.77    2:07.29          4  
      28.88   31.97   36.36   30.08                                
  6 DePolo, Donna          MANO                 2:08.51    2:07.64          3  
      27.86   33.26   36.33   30.19                                
  7 McKercher, Cassand     Green Valley         2:08.73    2:09.80          2  
      27.63   34.01   37.35   30.81                                
  8 Rafie, Kasdyn          PALV                 2:09.74    2:10.17          1  
      29.49   32.66   38.53   29.49                                
 
Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baird, Amanda K        Coronado              437.80     457.15          9  
  2 Moffett, Madison       SPAN                  432.00     397.70          7  
  3 Caufield, Regan        RENO                  456.45     396.60          6  
  4 Bogdan, Victoria       Foothill              369.25     353.00          5  
  5 Dahlke, Natalya E      Coronado              378.45     345.80          4  
  6 Fellows, Abigail C     PALV                  327.30     329.40          3  
  7 Picetti, Anna          RENO                  339.25     300.15          2  
  8 Page, Shannon E        Gorman                331.75     294.55          1  
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palo Verde HS  'A'                          1:41.48    1:36.94         18  
     1) McCoy, Taylor A                 2) Piccininni, Emelia R           
     3) Emery, Allie K                  4) Goldsmith, Isabella R          
       25.28    24.72    23.67    23.27                                    
  2 Green Valley HS  'A'                        1:40.81    1:40.39         14  
     1) McKercher, Cassandra A          2) Benson, Nina                   
     3) Mason, Julia C                  4) Kitchens, Valerie G            
       25.08    24.54    25.38    25.39                                    
  3 Reno HS  'A'                                1:42.07    1:41.02         12  
     1) Hudson, Hannah                  2) Trevithick, Claire             
     3) Hobson, Annika                  4) Scott, Alexandra               
       24.79    24.65    27.00    24.58                                    
  4 Bishop Gorman HS  'A'                       1:42.70    1:41.59         10  
     1) Anderson, Caroline G            2) Barcenas, Jordan D             
     3) Boodt, Rachel                   4) Roberts-Oliver, Taelyn M       
       25.89    25.38    25.13    25.19                                    
  5 Coronado HS  'A'                            1:41.23    1:42.59          8  
     1) Gong, Sara N                    2) Schnitzler, Cassidy L          
     3) Wise, Tara G                    4) Luna, Tayler M                 
       25.58    26.44    25.62    24.95                                    
  6 McQueen HS  'A'                             1:45.14    1:44.34          6  
     1) Savelly, Annie                  2) Pereyra, Adrianna              
     3) Blake, Shasta                   4) Nagy, Benedict                 
       25.97    25.60    27.06    25.71                                    
  7 Bishop Manogue HS  'A'                      1:45.74    1:44.58          4  
     1) Gephart, Megan                  2) Zaccheo, Gianna                
     3) Hart, Mallory                   4) DePolo, Donna                  
       26.10    26.94    26.72    24.82                                    
  8 Desert Oasis HS  'A'                        1:42.64    1:45.19          2  
     1) Kurosawa, Meg                   2) Randolph, Charlotte J          
     3) Irons, Amberlyn                 4) Johnston, Alexie T             
       25.23    29.84    24.95    25.17                                    
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green Valley HS  'A'                        3:29.51    3:27.69         18  
     1) Richter, Abby N                 2) Clinch, Liz R                  
     3) Kitchens, Valerie G             4) Navarro, Victoria              
       24.47    50.27    25.40    52.82    26.08    54.22    23.94    50.38
  2 Palo Verde HS  'A'                          3:38.12    3:38.25         14  
     1) Piccininni, Emelia R            2) Lamph, Reese E                 
     3) Houck, Hailey                   4) Sullivan, Erica M              
       26.35    55.56    26.10    54.07    26.66    54.99    26.42    53.63
  3 Bishop Gorman HS  'A'                       3:39.86    3:38.51         12  
     1) Barcenas, Jordan D              2) Roberts-Oliver, Taelyn M       
     3) Anderson, Caroline G            4) Boodt, Rachel                  
       26.67    56.27    26.00    54.13    26.40    54.76    26.13    53.35
  4 Reno HS  'A'                                3:41.57    3:41.07         10  
     1) Scott, Alexandra                2) Trevithick, Claire             
     3) Hudson, Hannah                  4) Hobson, Annika                 
       26.29    54.72    26.05    54.55    28.11    58.19    25.29    53.61
  5 Galena HS  'A'                              3:39.49    3:42.42          8  
     1) Matsumura, Jenna                2) Abrigonde, Julianne R          
     3) Anderson, Annalise              4) Meyer, McKenna                 
       26.54    54.91    27.18    57.35    27.70    58.69    24.75    51.47
  6 Douglas HS  'A'                             3:43.06    3:43.72          6  
     1) Koontz, Shelby                  2) Chappell, Savannah             
     3) Forvilly, Kaela                 4) Sullivan, Taylor               
       24.72    51.04    27.14    56.40    27.26    57.63    28.06    58.65
  7 Coronado HS  'A'                            3:49.38    3:47.14          4  
     1) Wood, Gabby R                   2) Adachi, Sae                    
     3) Schnitzler, Cassidy L           4) Luna, Tayler M                 
       26.98    57.44    27.47    58.29    26.65    56.18    26.03    55.23
  8 Desert Oasis HS  'A'                        3:45.01    3:47.27          2  
     1) Kurosawa, Meg                   2) Randolph, Charlotte J          
     3) Plana, Mareeryana               4) Johnston, Alexie T             
       26.77    55.95    27.42    57.28    28.56    59.81    25.86    54.23
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green Valley HS  'A'                        1:46.36    1:44.51         18  
     1) Richter, Abby N                 2) McKercher, Cassandra A         
     3) Clinch, Liz R                   4) Navarro, Victoria              
       25.48    30.71    25.27    23.05                                    
  2 Bishop Gorman HS  'A'                       1:53.59    1:51.19         14  
     1) Boodt, Rachel                   2) Roberts-Oliver, Taelyn M       
     3) Anderson, Caroline G            4) Barcenas, Jordan D             
       27.29    32.30    26.82    24.78                                    
  3 Galena HS  'A'                              1:52.03    1:52.16         12  
     1) Abrigonde, Julianne R           2) Farringer, Olivia              
     3) Meyer, McKenna                  4) Matsumura, Jenna               
       28.49    32.59    25.92    25.16                                    
  4 Coronado HS  'A'                            1:54.07    1:52.67         10  
     1) Luna, Tayler M                  2) Gong, Sara N                   
     3) Wise, Tara G                    4) Schnitzler, Cassidy L          
       28.43    31.65    26.39    26.20                                    
  5 Bishop Manogue HS  'A'                      1:54.13    1:54.43          8  
     1) Kulikowski, Allison             2) DePolo, Donna                  
     3) Gephart, Megan                  4) Hart, Mallory                  
       37.00    23.45    27.58    26.40                                    
  6 Foothill HS  'A'                            1:54.82    1:55.81          6  
     1) Jesperson, Lily                 2) Brazil, Faith C                
     3) Buckley, Myna I                 4) Hulshoff, Lauren A             
       30.02    32.20    28.39    25.20                                    
  7 Douglas HS  'A'                             1:54.32    1:57.54          4  
     1) Forvilly, Kaela                 2) Sullivan, Taylor               
     3) Duffy, Kaila                    4) Gray, Emma                     
       29.71    33.40    28.01    26.42                                    
 -- Palo Verde HS  'A'                          1:49.18         DQ        
     1) Lamph, Reese E                  2) Goldsmith, Isabella R          
     3) Houck, Hailey                   4) Emery, Allie K                 
       27.27    28.40    25.38    23.46                                    
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Parker W        Coronado               21.39      21.49          9  
  2 Sweikert, Dylan S      PALV                   21.94      21.84          7  
  3 Boone, Isaac           REED                   22.28      22.09          6  
  4 Marchewski, Sean S     Coronado               22.07      22.17          5  
  5 Curtis, Kyle           MANO                   22.42      22.49          4  
  6 Kee, Robert            SPAN                   22.56      22.63          3  
  7 Rogers, Bryce W        PALV                   22.45      22.71          2  
  8 Loiselle, Kevin T      Gorman                 22.70      23.01          1  
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweikert, Dylan S      PALV                   47.81      47.35          9  
      23.06   24.29                                                
  2 Evans, Parker W        Coronado               47.75      47.50          7  
      22.67   24.83                                                
  3 Jones, Garrett D       Legacy                 48.33      48.05          6  
      23.24   24.81                                                
  4 Boone, Isaac           REED                   48.42      48.66          5  
      23.24   25.42                                                
  5 Marchewski, Sean S     Coronado               48.73      48.68          4  
      23.48   25.20                                                
  6 Maksimaitis, Matas     Green Valley           49.27      49.36          3  
      23.71   25.65                                                
  7 Sullivan, Joe          DOUG                   50.04      49.83          2  
      23.87   25.96                                                
  8 Pendleton, Henry       RENO                   49.30      49.90          1  
      24.11   25.79                                                
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Nicholas     Durango              1:43.42    1:41.46          9  
      24.17   25.66   26.09   25.54                                
  2 Renner, Denver D       Foothill             1:44.15    1:45.04          7  
      24.65   26.74   26.90   26.75                                
  3 Miller, David C        PALV                 1:46.89    1:45.33          6  
      24.61   26.88   27.17   26.67                                
  4 Selznick, Richie S     PALV                 1:47.03    1:46.50          5  
      24.58   27.10   27.43   27.39                                
  5 Lee, Juston H          Coronado             1:46.82    1:47.41          4  
      24.69   26.80   27.68   28.24                                
  6 Cameron, Miles         RENO                 1:47.16    1:48.48          3  
      25.41   27.69   27.80   27.58                                
  7 Deruse, Sam            MANO                 1:51.33    1:50.35          2  
      25.75   27.71   28.44   28.45                                
  8 Hight, Justin          DOUG                 1:47.28    1:50.89          1  
      25.55   27.56   28.62   29.16                                
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Nicholas     Durango              4:30.81    4:27.04          9  
      24.55   26.23   26.95   27.15   27.48   27.03   27.08   27.07
      27.05   26.45                                                
  2 Jesperson, Kaden S     Foothill             4:46.53    4:45.45          7  
      25.61   27.79   28.12   28.65   28.81   28.89   29.72   29.37
      29.56   28.93                                                
  3 Berndt, Wyatt S        Foothill             4:56.54    4:47.00          6  
      26.02   28.12   28.80   28.65   28.80   29.16   29.60   29.79
      29.57   28.49                                                
  4 Clinton, Alec B        PALV                 4:54.03    4:49.48          5  
      25.88   28.16   28.75   29.14   29.47   29.81   29.84   30.24
      29.54   28.65                                                
  5 Cameron, Miles         RENO                 4:56.79    4:53.68          4  
      27.06   29.70   30.24   30.20   30.02   29.95   29.67   28.85
      29.17   28.82                                                
  6 Deruse, Sam            MANO                 4:56.88    5:00.16          3  
      26.56   28.75   29.20   29.89   30.09   30.42   31.19   31.39
      31.59   31.08                                                
  7 Arruti, Tristan M      Legacy               4:55.91    5:01.08          2  
      25.77   29.60   30.54   30.29   30.96   30.73   30.46   30.96
      30.98   30.79                                                
  8 Kolb, Brett            CARS                 5:02.81    5:07.02          1  
      27.48   30.36   30.54   30.88   31.22   31.34   31.33   31.52
      31.71   30.64                                                
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimes, Carter M       Cent HS                53.37      52.60          9  
      25.59   27.01                                                
  2 Amiorkov, Mihail M     PALV                   54.58      53.75          7  
      26.35   27.40                                                
  3 Hight, Justin          DOUG                   55.27      54.33          6  
      26.35   27.98                                                
  4 Phillips, Micah        Canyon                 55.83      55.20          5  
      27.04   28.16                                                
  5 Smithen, Josh          DOUG                   55.45      55.53          4  
      26.80   28.73                                                
  6 Rockmaker, Julian      Legacy                 56.00      56.98          3  
      27.99   28.99                                                
  7 Nellis, Brandon G      Coronado               55.88      57.57          2  
      27.85   29.72                                                
  8 Murphy, Tanner         GAL                    57.12      58.52          1  
      28.42   30.10                                                
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kipling, Dagen         CARS                 1:01.00      58.18          9  
      27.77   30.41                                                
  2 Tuitama, Tama F        Legacy                 58.78      58.23          7  
      27.46   30.77                                                
  3 Kee, Robert            SPAN                   58.56      58.52          6  
      27.31   31.21                                                
  4 Rendon, Jacob          Canyon                 59.57      59.20          5  
      28.15   31.05                                                
  5 Rogers, Bryce W        PALV                   59.95      59.73          4  
      27.77   31.96                                                
  6 Larson, James B        Valley               1:01.11    1:01.94          3  
      28.67   33.27                                                
  7 Donohue, Seamus        GAL                  1:03.60    1:02.54          2  
      29.42   33.12                                                
  8 Golez, Matthew M       Gorman               1:02.71    1:02.73          1  
      29.60   33.13                                                
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimes, Carter M       Cent HS                51.42      50.68          9  
      24.02   26.66                                                
  2 Renner, Denver D       Foothill               52.22      52.09          7  
      24.56   27.53                                                
  3 Miller, David C        PALV                   53.28      52.24          6  
      24.83   27.41                                                
  4 Buckley, Jacob G       Foothill               52.91      53.36          5  
      24.84   28.52                                                
  5 Chen, Ryan             DOUG                   53.37      53.59          4  
      25.14   28.45                                                
  6 Curtis, Kyle           MANO                   53.35      53.71          3  
      24.94   28.77                                                
  7 Lee, Juston H          Coronado               54.53      56.45          2  
      26.15   30.30                                                
  8 Canfield, Reece        CARS                   55.08      56.52          1  
      26.40   30.12                                                
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kipling, Dagen         CARS                 1:55.77    1:51.53          9  
      24.74   28.60   31.42   26.77                                
  2 Tuitama, Tama F        Legacy               1:54.92    1:53.76          7  
      24.71   28.60   32.36   28.09                                
  3 Amiorkov, Mihail M     PALV                 1:56.76    1:54.94          6  
      25.23   28.67   33.62   27.42                                
  4 Jesperson, Kaden S     Foothill             1:56.45    1:56.72          5  
      25.51   28.54   34.35   28.32                                
  5 Clinton, Alec B        PALV                 1:59.28    1:58.46          4  
      26.39   30.37   33.89   27.81                                
  6 Buckley, Jacob G       Foothill             2:00.49    2:02.05          3  
      25.36   32.35   35.64   28.70                                
  7 Pendleton, Henry       RENO                 2:02.32    2:02.68          2  
      26.34   31.21   35.83   29.30                                
  8 Smithen, Josh          DOUG                 2:04.39    2:06.64          1  
      26.89   32.91   36.84   30.00                                
 
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newton, Timothy        Coronado              447.60     428.65          9  
  2 Myers, Matthew A       Green Valley          385.05     351.80          7  
  3 Paris, Joey            SPAN                  393.20     350.00          6  
  4 Branham, Sean M        Cent HS               347.10     336.05          5  
  5 Starks, Cory           REED                  388.50     317.00          4  
  6 Spivey, Cory           Shadow                357.80     302.95          3  
  7 Ingrey, Zachary        DOUG                  324.40     258.35          2  
  8 Dahl, Nicholas         Arbor View            242.10     242.60          1  
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palo Verde HS  'A'                          1:30.42    1:29.46         18  
     1) Ketelsen, Jack C                2) Miller, David C                
     3) Rogers, Bryce W                 4) Sweikert, Dylan S              
       23.61    22.38    22.13    21.34                                    
  2 Coronado HS  'A'                            1:29.38    1:29.49         14  
     1) Miao, Tyler K                   2) Nellis, Brandon G              
     3) Lee, Juston H                   4) Evans, Parker W                
       23.24    22.58    22.41    21.26                                    
  3 Douglas HS  'A'                             1:30.75    1:30.06         12  
     1) Hight, Justin                   2) Chen, Ryan                     
     3) Smithen, Kevin                  4) Sullivan, Joe                  
       23.13    22.98    22.01    21.94                                    
  4 Reno HS  'A'                                1:31.22    1:31.63         10  
     1) Huang, Michael                  2) Parino, Nick                   
     3) Cameron, Miles                  4) Pendleton, Henry               
       22.90    23.16    22.94    22.63                                    
  5 Foothill HS  'A'                            1:31.67    1:31.70          8  
     1) Renner, Denver D                2) Garza, Jesse                   
     3) Buckley, Jacob G                4) Jesperson, Kaden S             
       22.97    23.00    22.79    22.94                                    
  6 Bishop Gorman HS  'A'                       1:33.60    1:31.84          6  
     1) Becker, Nicholas M              2) Maluafiti, Mason               
     3) Kennelley, Aidan J              4) Loiselle, Kevin T              
       23.16    23.16    23.02    22.50                                    
  7 Valley HS  'A'                              1:32.94    1:32.83          4  
     1) Moore, Kyle K                   2) Sanguansin, Arin               
     3) Larson, James B                 4) White, Aidan Z                 
       23.56    23.67    23.06    22.54                                    
  8 Carson HS  'A'                              1:33.14    1:33.89          2  
     1) Hill, Matthew                   2) Kolb, Brett                    
     3) Canfield, Reece                 4) Kipling, Dagen                 
       23.79    23.25    24.17    22.68                                    
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palo Verde HS  'A'                          3:18.89    3:14.32         18  
     1) Amiorkov, Mihail M              2) Selznick, Richie S             
     3) Clinton, Alec B                 4) Sweikert, Dylan S              
       23.61    48.50    23.64    49.53    24.13    50.08    22.07    46.21
  2 Legacy HS  'A'                              3:16.20    3:14.93         14  
     1) Tuitama, Tama F                 2) Rockmaker, Julian              
     3) Arruti, Tristan M               4) Jones, Garrett D               
       22.67    47.64    23.92    50.33    23.47    49.05    22.91    47.91
  3 Coronado HS  'A'                            3:17.52    3:15.75         12  
     1) Marchewski, Sean S              2) Miao, Tyler K                  
     3) Nellis, Brandon G               4) Evans, Parker W                
       23.11    48.28    23.46    49.40    23.95    51.06    22.20    47.01
  4 Foothill HS  'A'                            3:18.54    3:18.44         10  
     1) Renner, Denver D                2) Garza, Jesse                   
     3) Buckley, Jacob G                4) Jesperson, Kaden S             
       23.41    48.81    24.35    50.48    23.96    50.15    23.13    49.00
  5 Reno HS  'A'                                3:21.06    3:21.13          8  
     1) Cameron, Miles                  2) Huang, Michael                 
     3) McAlister, Nathan               4) Pendleton, Henry               
       24.23    50.13    24.26    50.81    24.54    51.20    23.12    48.99
  6 Bishop Gorman HS  'A'                       3:23.21    3:22.47          6  
     1) Becker, Nicholas M              2) Kennelley, Aidan J             
     3) Loiselle, Kevin T               4) Golez, Matthew M               
       24.17    50.48    23.83    50.57    23.40    49.81    24.48    51.61
  7 Carson HS  'A'                              3:25.55    3:25.61          4  
     1) Canfield, Reece                 2) Hill, Matthew                  
     3) Kolb, Brett                     4) Kipling, Dagen                 
       25.12    52.37    24.41    51.12    24.70    52.57    23.65    49.55
  8 Galena HS  'A'                              3:28.47    3:33.11          2  
     1) Karam, Spencer                  2) Jenkins, Ian                   
     3) Auger, Taylor                   4) Muff, Jason                    
       24.75    52.38    25.01    52.71    26.29    56.38    24.35    51.64
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palo Verde HS  'A'                          1:40.01    1:39.41         18  
     1) Amiorkov, Mihail M              2) Rogers, Bryce W                
     3) Ketelsen, Jack C                4) Miller, David C                
       25.13    27.20    24.85    22.23                                    
  2 Coronado HS  'A'                            1:39.16    1:40.92         14  
     1) Nellis, Brandon G               2) Miao, Tyler K                  
     3) Lee, Juston H                   4) Marchewski, Sean S             
       26.64    28.28    24.19    21.81                                    
  3 Douglas HS  'A'                             1:41.43    1:40.99         12  
     1) Smithen, Josh                   2) Lowther, Jason                 
     3) Chen, Ryan                      4) Sullivan, Joe                  
       26.34    28.47    24.11    22.07                                    
  4 Legacy HS  'A'                              1:41.47    1:41.62         10  
     1) Rockmaker, Julian               2) Tuitama, Tama F                
     3) Arruti, Tristan M               4) Jones, Garrett D               
       27.27    27.09    25.17    22.09                                    
  5 Bishop Gorman HS  'A'                       1:41.39    1:42.52          8  
     1) Becker, Nicholas M              2) Golez, Matthew M               
     3) Kennelley, Aidan J              4) Loiselle, Kevin T              
       27.17    28.56    24.40    22.39                                    
  6 Valley HS  'A'                              1:42.59    1:43.13          6  
     1) Moore, Kyle K                   2) Sanguansin, Arin               
     3) Larson, James B                 4) White, Aidan Z                 
       27.29    27.66    23.79    24.39                                    
  7 Bishop Manogue HS  'A'                      1:44.64    1:46.74          4  
     1) Deruse, Sam                     2) Struffert, Jacob               
     3) Curtis, Kyle                    4) Dericco, Sam                   
       27.56                      25.07                                    
  8 Galena HS  'A'                              1:46.02    1:47.52          2  
     1) Murphy, Tanner                  2) Donohue, Seamus                
     3) Quinata, Champ                  4) Auger, Taylor                  
       27.63    28.86    27.53    23.50