SMSC Coastal Championships updated 7/12 - Meet Results

SMSC Coastal Championships updated 7/12
7/7/2017 - 7/9/2017
Santa Maria, California United States
Updated: 7/12/2017

Correction
The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to Santa Maria Swim Club                     HY-TEK's MEET MANAGER 7.0
             2017 Arena Coastal Championships, Sanction #: S17-233             
                    Paul Nelson Aquatics Center  7/7-9/2017                    
                                    Results                                    
 
Girls 7-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                 35.05      34.97    9  
  2 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                38.72      36.64    7  
  3 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                36.67      36.65    6  
  4 Guidoux, May              10 MOOR-CA                37.14      36.79    5  
  5 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                37.49      38.14    4  
  6 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                36.87      38.15    3  
  7 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA     37.64      38.93    2  
  8 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                38.73      39.53    1  
 
Girls 7-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                            35.05  
  2 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                           36.67  
  3 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                           36.87  
  4 Guidoux, May              10 MOOR-CA                           37.14  
  5 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                           37.49  
  6 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA                37.64  
  7 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                           38.72  
  8 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                           38.73  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                           39.23  
 10 Florian, Mya G            10 Polar Bears-CA                    39.44  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ozkan, Yasmin             10 Santa Ynez-CA                     39.53  
 12 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                           39.93  
 13 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA                    40.32  
 14 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                           40.43  
 15 Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                           41.28  
 16 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                            42.15  
 17 Brecunier, Sonnie          9 MOOR-CA                           42.16  
 18 Burk, Kale M               9 PUMA-CA                           42.21  
 19 Foss, Gianna E            10 MOOR-CA                           42.33  
 20 Edds, Ella G              10 SMSC-CA                           42.48  
 21 Oh, Rylie J                9 RTLR-CA                           42.51  
 22 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                            43.28  
 23 Sichta, Nina M             9 MSS-CA                            43.36  
 24 Lewis, Elysibeth D        10 Santa Ynez-CA                     43.38  
 25 Case, Flora A              9 MSS-CA                            43.51  
 26 Foss, Alayna               9 MOOR-CA                           45.18  
 27 Inutan, Kamy M            10 SMSC-CA                           45.38  
 28 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA                           46.18  
 29 Redash, Natalie S         10 SMSC-CA                           46.52  
 30 Loninia, Jaden             8 CCAT-CA                           46.79  
 31 Pegula, Izabella A         9 Polar Bears-CA                    47.01  
 32 Chen, Allison Y            8 CANY-CA                           47.33  
 33 Ricabal, Andrea G          9 CCAT-CA                           47.47  
 34 Bello, Paulina N          10 Polar Bears-CA                    48.00  
 35 Radulescu, Talia S         7 CCAT-CA                           48.96  
 36 Guidoux, Elle              8 MOOR-CA                           50.81  
 37 Chen, Ashley M            10 CANY-CA                           51.59  
 38 Sanchez, Nicole J          9 CANY-CA                           52.12  
 39 Babayan, Nicole K          8 RTLR-CA                           55.54  
 40 Ruiz, Brissa I             8 RTLR-CA                           56.48  
 41 Evanoff, Reese M           9 San Luis Obispo-CA                57.19  
 42 Pegula, Elizabeth L        7 Polar Bears-CA                  1:01.24  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moseley, Samara L         10 BSC-CC               1:19.49    1:17.33    9  
  2 Guidoux, May              10 MOOR-CA              1:19.14    1:17.95    7  
  3 Henderson, Dia N          10 CANY-CA              1:19.89    1:21.31    6  
  4 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA              1:24.17    1:22.32    5  
  5 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA              1:23.45    1:22.83    4  
  6 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA              1:23.81    1:23.12    3  
  7 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA              1:22.81    1:24.67    2  
  8 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA   1:22.38    1:26.24    1  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Guidoux, May              10 MOOR-CA                         1:19.14  
  2 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                          1:19.49  
  3 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                         1:19.89  
  4 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA              1:22.38  
  5 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                         1:22.81  
  6 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                         1:23.45  
  7 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                         1:23.81  
  8 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                         1:24.17  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA                  1:25.60  
 10 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                         1:25.77  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ozkan, Yasmin             10 Santa Ynez-CA                   1:27.18  
 12 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                          1:29.34  
 13 Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                         1:30.44  
 14 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                         1:30.87  
 15 Edds, Ella G              10 SMSC-CA                         1:30.90  
 16 Brecunier, Sonnie          9 MOOR-CA                         1:32.39  
 17 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                         1:32.49  
 18 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                          1:33.66  
 19 Oh, Rylie J                9 RTLR-CA                         1:35.46  
 20 Case, Flora A              9 MSS-CA                          1:37.34  
 21 Sichta, Nina M             9 MSS-CA                          1:38.23  
 22 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA                         1:38.39  
 23 Sinner, Berkley K         10 PUMA-CA                         1:39.85  
 24 Pegula, Izabella A         9 Polar Bears-CA                  1:41.52  
 25 Foss, Gianna E            10 MOOR-CA                         1:42.36  
 26 Inutan, Kamy M            10 SMSC-CA                         1:42.78  
 27 Redash, Natalie S         10 SMSC-CA                         1:44.17  
 28 Radulescu, Talia S         7 CCAT-CA                         1:44.73  
 29 Guidoux, Elle              8 MOOR-CA                         1:44.88  
 30 Loninia, Jaden             8 CCAT-CA                         1:46.17  
 31 Ricabal, Andrea G          9 CCAT-CA                         1:47.31  
 32 Chen, Allison Y            8 CANY-CA                         1:53.88  
 33 Chen, Ashley M            10 CANY-CA                         1:54.56  
 34 Sanchez, Nicole J          9 CANY-CA                         1:55.47  
 35 Stanculescu, Sofia C       8 PUMA-CA                         1:59.04  
 36 Evanoff, Reese M           9 San Luis Obispo-CA              2:02.17  
 37 Pegula, Elizabeth L        7 Polar Bears-CA                  2:10.01  
 38 Ruiz, Brissa I             8 RTLR-CA                         2:13.06  
 39 Babayan, Nicole K          8 RTLR-CA                         2:24.71  
 40 Peterson, Emiley C         9 PASO-CA                         2:27.48  
 
Girls 7-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                        2:37.63    9  
     1:17.19  2:37.63                                                      
  2 Guidoux, May              10 MOOR-CA                        2:49.92    7  
     1:22.40  2:49.92                                                      
  3 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                        2:56.63    6  
     1:24.74  2:56.63                                                      
  4 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                         2:57.28    5  
     1:23.18  2:57.28                                                      
  5 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA             3:01.38    4  
     1:29.68  3:01.38                                                      
  6 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                        3:04.00    3  
     1:26.26  3:04.00                                                      
  7 Edds, Ella G              10 SMSC-CA                        3:15.65    2  
     1:35.72  3:15.65                                                      
  8 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                        3:20.01    1  
     1:37.63  3:20.01                                                      
  9 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA                        3:28.07  
     1:42.17  3:28.07                                                      
 
Girls 7-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                38.82      38.83    9  
  2 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                42.94      42.93    7  
  3 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                45.30      43.78    6  
  4 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                44.28      43.88    5  
  5 Ozkan, Yasmin             10 Santa Ynez-CA          44.83      44.29    4  
  6 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA         45.04      45.70    3  
  7 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                47.53      45.78    2  
  8 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA     46.93      49.73    1  
 
Girls 7-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                           38.82  
  2 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                           42.94  
  3 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                           44.28  
  4 Ozkan, Yasmin             10 Santa Ynez-CA                     44.83  
  5 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA                    45.04  
  6 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                           45.30  
  7 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA                46.93  
  8 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                           47.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Case, Flora A              9 MSS-CA                            47.82  
 10 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                            48.68  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                            48.69  
 12 Oh, Rylie J                9 RTLR-CA                           48.73  
 13 Florian, Mya G            10 Polar Bears-CA                    49.43  
 14 Inutan, Kamy M            10 SMSC-CA                           49.77  
 15 Burk, Kale M               9 PUMA-CA                           49.88  
 16 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                           50.02  
 17 Brecunier, Sonnie          9 MOOR-CA                           51.60  
 18 Sichta, Nina M             9 MSS-CA                            51.82  
 19 Radulescu, Talia S         7 CCAT-CA                           52.02  
 20 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                           52.09  
 21 Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                           53.18  
 22 Pegula, Izabella A         9 Polar Bears-CA                    53.40  
 23 Foss, Alayna               9 MOOR-CA                           53.79  
 24 Edds, Ella G              10 SMSC-CA                           54.21  
 25 Bello, Paulina N          10 Polar Bears-CA                    54.81  
 26 Chen, Ashley M            10 CANY-CA                           56.63  
 27 Sanchez, Nicole J          9 CANY-CA                           56.98  
 28 Chen, Allison Y            8 CANY-CA                           58.36  
 29 Redash, Natalie S         10 SMSC-CA                           58.40  
 30 Ruiz, Brissa I             8 RTLR-CA                           58.60  
 31 Foss, Gianna E            10 MOOR-CA                           58.77  
 32 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA                           59.25  
 33 Loninia, Jaden             8 CCAT-CA                         1:00.23  
 34 Ricabal, Andrea G          9 CCAT-CA                         1:00.25  
 35 Pegula, Elizabeth L        7 Polar Bears-CA                  1:06.06  
 36 Babayan, Nicole K          8 RTLR-CA                         1:11.42  
 37 Evanoff, Reese M           9 San Luis Obispo-CA              1:13.62  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA              1:21.95    1:21.30    9  
  2 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA              1:32.77    1:34.05    7  
  3 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA              1:37.36    1:34.87    6  
  4 Henderson, Dia N          10 CANY-CA              1:34.82    1:35.71    5  
  5 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA       1:41.69    1:39.86    4  
  6 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA   1:41.63    1:42.26    3  
  7 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA               1:44.53    1:44.85    2  
  8 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA               1:50.76    1:50.57    1  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                         1:21.95  
  2 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                         1:32.77  
  3 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                         1:34.82  
  4 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                         1:37.36  
  5 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA              1:41.63  
  6 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA                  1:41.69  
  7 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                          1:44.53  
  8 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                          1:50.76  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Radulescu, Talia S         7 CCAT-CA                         1:51.50  
 10 Inutan, Kamy M            10 SMSC-CA                         1:53.31  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Edds, Ella G              10 SMSC-CA                         1:56.07  
 12 Sinner, Berkley K         10 PUMA-CA                         1:58.55  
 13 Pegula, Izabella A         9 Polar Bears-CA                  2:04.75  
 14 Sanchez, Nicole J          9 CANY-CA                         2:11.42  
 15 Chen, Ashley M            10 CANY-CA                         2:13.28  
 16 Peterson, Emiley C         9 PASO-CA                         2:29.29  
 17 Pegula, Elizabeth L        7 Polar Bears-CA                  2:34.16  
 -- Sichta, Nina M             9 MSS-CA                               DQ  
 -- Case, Flora A              9 MSS-CA                               DQ  
 
Girls 7-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                 46.21      45.33    9  
  2 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                47.67      46.77    7  
  3 Guidoux, May              10 MOOR-CA                48.69      48.09    6  
  4 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                 51.31      48.89    5  
  5 Foss, Gianna E            10 MOOR-CA                50.71      50.10    4  
  6 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                51.43      51.48    3  
  7 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                50.71      53.95    2  
 -- Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                52.08         DQ  
 
Girls 7-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                            46.21  
  2 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                           47.67  
  3 Guidoux, May              10 MOOR-CA                           48.69  
  4 Foss, Gianna E            10 MOOR-CA                           50.71  
  4 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                           50.71  
  6 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                            51.31  
  7 Vollmar, Sarah            10 MOOR-CA                           51.43  
  8 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                           52.08  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foss, Alayna               9 MOOR-CA                           52.26  
 10 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                           54.92  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA                           54.94  
 12 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                            55.13  
 13 Case, Flora A              9 MSS-CA                            55.25  
 14 Oh, Rylie J                9 RTLR-CA                           55.28  
 15 Inutan, Kamy M            10 SMSC-CA                           55.79  
 16 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                           55.95  
 17 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA                    57.49  
 18 Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                           57.98  
 19 Redash, Natalie S         10 SMSC-CA                           59.13  
 20 Burk, Kale M               9 PUMA-CA                         1:00.37  
 21 Radulescu, Talia S         7 CCAT-CA                         1:01.91  
 22 Evanoff, Reese M           9 San Luis Obispo-CA              1:05.32  
 23 Loninia, Jaden             8 CCAT-CA                         1:05.74  
 24 Pegula, Izabella A         9 Polar Bears-CA                  1:05.91  
 25 Ricabal, Andrea G          9 CCAT-CA                         1:07.67  
 26 Sichta, Nina M             9 MSS-CA                          1:08.26  
 27 Chen, Allison Y            8 CANY-CA                         1:09.74  
 28 Chen, Ashley M            10 CANY-CA                         1:13.98  
 29 Ruiz, Brissa I             8 RTLR-CA                         1:14.04  
 -- Guidoux, Elle              8 MOOR-CA                              DQ  
 -- Pegula, Elizabeth L        7 Polar Bears-CA                       DQ  
 -- Babayan, Nicole K          8 RTLR-CA                              DQ  
 -- Stanculescu, Sofia C       8 PUMA-CA                              DQ  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA              1:37.98    1:36.64    9  
  2 Moseley, Samara L         10 BSC-CC               1:42.02    1:39.14    7  
  3 Guidoux, May              10 MOOR-CA              1:42.81    1:41.63    6  
  4 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA              1:47.12    1:46.93    5  
  5 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA               1:46.46    1:47.03    4  
  6 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA              1:53.64    1:55.03    3  
  7 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA              1:56.11    1:55.55    2  
  8 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA              1:55.18    1:55.59    1  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                         1:37.98  
  2 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                          1:42.02  
  3 Guidoux, May              10 MOOR-CA                         1:42.81  
  4 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                          1:46.46  
  5 Maloney, Kiley G          10 SMSC-CA                         1:47.12  
  6 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                         1:53.64  
  7 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                         1:55.18  
  8 Patel, Kareena M          10 SMSC-CA                         1:56.11  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                         1:58.75  
 10 Oh, Rylie J                9 RTLR-CA                         1:59.74  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                         2:00.45  
 12 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                          2:00.88  
 13 Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                         2:01.17  
 14 Case, Flora A              9 MSS-CA                          2:01.71  
 15 Inutan, Kamy M            10 SMSC-CA                         2:02.46  
 16 Villalobos, Savannah R    10 Polar Bears-CA                  2:09.78  
 17 Radulescu, Talia S         7 CCAT-CA                         2:10.77  
 18 Guidoux, Elle              8 MOOR-CA                         2:15.71  
 19 Loninia, Jaden             8 CCAT-CA                         2:15.85  
 20 Redash, Natalie S         10 SMSC-CA                         2:16.75  
 21 Pegula, Izabella A         9 Polar Bears-CA                  2:21.04  
 22 Evanoff, Reese M           9 San Luis Obispo-CA              2:30.47  
 -- Pegula, Elizabeth L        7 Polar Bears-CA                       DQ  
 -- Lewis, Elysibeth D        10 Santa Ynez-CA                        DQ  
 -- Bello, Paulina N          10 Polar Bears-CA                       DQ  
 -- Babayan, Nicole K          8 RTLR-CA                              DQ  
 
Girls 7-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                36.12      35.83    9  
  2 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                 40.80      41.46    7  
  3 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                41.29      41.97    6  
  4 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                42.34      42.75    5  
  5 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                45.61      43.07    4  
  6 Burk, Kale M               9 PUMA-CA                43.91      44.26    3  
  7 Ozkan, Yasmin             10 Santa Ynez-CA          46.18      48.51    2  
 -- Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                46.23         DQ  
 
Girls 7-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                           36.12  
  2 Moseley, Samara L         10 BSC-CC                            40.80  
  3 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                           41.29  
  4 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                           42.34  
  5 Burk, Kale M               9 PUMA-CA                           43.91  
  6 Zaytsev, Nastia            9 CCAT-CA                           45.61  
  7 Ozkan, Yasmin             10 Santa Ynez-CA                     46.18  
  8 Liakhovetski, Alexis       7 CCAT-CA                           46.23  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Babayan, Angelina B       10 RTLR-CA                           46.69  
 10 Flowers, Corinne A         9 RTLR-CA                           48.31  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                           49.04  
 12 Poletti, Cat R            10 San Luis Obispo-CA                49.23  
 13 Stanculescu, Sofia C       8 PUMA-CA                           52.24  
 14 Brecunier, Sonnie          9 MOOR-CA                           53.89  
 15 Oh, Rylie J                9 RTLR-CA                           55.51  
 16 Ricabal, Andrea G          9 CCAT-CA                           56.26  
 17 Loninia, Jaden             8 CCAT-CA                           58.09  
 18 Foss, Alayna               9 MOOR-CA                           59.85  
 19 Sanchez, Nicole J          9 CANY-CA                         1:04.74  
 20 Chen, Allison Y            8 CANY-CA                         1:06.01  
 21 Evanoff, Reese M           9 San Luis Obispo-CA              1:15.45  
 -- Edds, Ella G              10 SMSC-CA                              DQ  
 -- Babayan, Nicole K          8 RTLR-CA                              DQ  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Florian, Mya G            10 Polar Bears-CA       1:39.66    1:38.34    9  
  2 Burk, Kale M               9 PUMA-CA              1:44.47    1:44.12    7  
 -- Henderson, Dia N          10 CANY-CA              1:43.11         DQ  
 
Girls 7-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Florian, Mya G            10 Polar Bears-CA                  1:39.66  
  2 Henderson, Dia N          10 CANY-CA                         1:43.11  
  3 Burk, Kale M               9 PUMA-CA                         1:44.47  
 
Girls 7-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA              2:56.68    2:54.08    9  
     1:23.28  2:54.08                                                      
  2 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA              3:24.73    3:23.73    7  
     1:31.88  3:23.73                                                      
  3 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA              3:39.61    3:42.90    6  
     1:49.19  3:42.90                                                      
 
Girls 7-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bell, Kylie A             10 PUMA-CA                         2:56.68  
     1:25.84  2:56.68                                                      
  2 Hohler, Krista A          10 CLSS-CA                         3:24.73  
     1:32.42  3:24.73                                                      
  3 Giannini, Lindsey M       10 PUMA-CA                         3:39.61  
     1:48.42  3:39.61                                                      
 
Girls 7-10 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Moorpark Aquatic Club-CA  'A'                               2:37.60   18  
     1) Vollmar, Sarah 10               2) Foss, Alayna 9                 
     3) Foss, Gianna E 10               4) Guidoux, May 10                
     1:29.32  2:37.60                                                      
  2 Malibu Seawolves Swimming-CA  'A'                           2:48.93   14  
     1) Murphree, Tallula R 10          2) Burke, Alexandria M 9          
     3) Sichta, Nina M 9                4) Case, Flora A 9                
     1:24.36  2:48.93                                                      
  3 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:53.27   12  
     1) Edds, Ella G 10                 2) Redash, Natalie S 10           
     3) Patel, Kareena M 10             4) Maloney, Kiley G 10            
     1:29.11  2:53.27                                                      
  4 Rattler Swim Club-CA  'A'                                   2:58.21  
     1) Babayan, Angelina B 10          2) Ruiz, Brissa I 8               
     3) Oh, Rylie J 9                   4) Flowers, Corinne A 9           
     1:37.01  2:58.21                                                      
  5 Ccat Swimming-CA  'A'                                       3:07.12  
     1) Zaytsev, Nastia 9               2) Liakhovetski, Alexis 7         
     3) Loninia, Jaden 8                4) Radulescu, Talia S 7           
     1:19.90  3:07.12                                                      
 
Girls 7-10 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Malibu Seawolves Swimming-CA  'A'                           3:10.31   18  
     1) Case, Flora A 9                 2) Murphree, Tallula R 10         
     3) Burke, Alexandria M 9           4) Sichta, Nina M 9               
     1:38.21  3:10.31                                                      
  2 Moorpark Aquatic Club-CA  'A'                               3:10.73   14  
     1) Vollmar, Sarah 10               2) Guidoux, Elle 8                
     3) Brecunier, Sonnie 9             4) Guidoux, May 10                
     1:44.10  3:10.73                                                      
  3 Ccat Swimming-CA  'A'                                       3:14.77   12  
     1) Zaytsev, Nastia 9               2) Radulescu, Talia S 7           
     3) Liakhovetski, Alexis 7          4) Loninia, Jaden 8               
     1:49.13  3:14.77                                                      
  4 Porter Valley Country Club-CA  'A'                          3:22.55  
     1) Villalobos, Savannah R 10       2) Bello, Paulina N 10            
     3) Florian, Mya G 10               4) Pegula, Izabella A 9           
     1:54.01  3:22.55                                                      
  5 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               3:27.05  
     1) Edds, Ella G 10                 2) Patel, Kareena M 10            
     3) Maloney, Kiley G 10             4) Redash, Natalie S 10           
     1:49.06  3:27.05                                                      
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA     31.09      30.41    9  
  2 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                31.01      30.65    7  
  3 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                31.73      31.36    6  
  4 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                31.66      32.07    5  
  5 Pearigen, Tabitha M       12 Santa Ynez-CA          32.38      32.16    4  
  6 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                32.29      32.61    3  
  7 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                33.16      32.96    2  
  8 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                33.22      33.18    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                           31.01  
  2 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA                31.09  
  3 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                           31.66  
  4 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                           31.73  
  5 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                           32.29  
  6 Pearigen, Tabitha M       12 Santa Ynez-CA                     32.38  
  7 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                           33.16  
  8 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                           33.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                           33.70  
 10 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                           33.96  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Evans, Michaela A         12 PUMA-CA                           33.98  
 12 Marzan, Isabella M        12 RTLR-CA                           34.05  
 13 Chen, Audrey L            12 CANY-CA                           34.52  
 14 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                           34.78  
 15 Prager, Madison           12 MOOR-CA                           34.92  
 16 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                           35.46  
 17 Lonsbrough, Taryn G       12 PUMA-CA                           35.50  
 18 Vargas, Angela B          12 CANY-CA                           35.94  
 19 Ostic, Heather G          12 CANY-CA                           36.11  
 20 Bigler, Makayla C         11 CCAT-CA                           37.77  
 21 Gray, Estella G           11 San Luis Obispo-CA                37.86  
 22 Sogah, Alana              12 MOOR-CA                           38.29  
 23 Barton, Natalie N         11 SMSC-CA                           38.36  
 24 Freitas, Jolee M          11 BSC-CC                            38.45  
 25 Contreras, Isabelle L     12 SMSC-CA                           38.51  
 26 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                           38.99  
 27 Triplett, Gracie A        12 SMSC-CA                           39.14  
 28 Redash, Emma E            12 SMSC-CA                           39.37  
 29 Carrier, Sydney A         12 SMSC-CA                           39.57  
 30 Stark, Trinity A          12 CANY-CA                           41.62  
 31 Engstrom-Ritchie, Destin  11 NCA-CA                            42.10  
 32 Asistin, Mallory C        12 SMSC-CA                           43.27  
 33 Greeley, Troi K           12 SMSC-CA                           44.71  
 34 Arechiga, Madi B          12 SMSC-CA                           45.43  
 35 Paul, Marlee A            11 SMSC-CA                           45.88  
 36 Brimer, Emma N            12 NCA-CA                            47.30  
 37 Maya, Maggy L             11 NCA-CA                            51.46  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA   1:05.85    1:06.03    9  
  2 Beahan, Anna M            12 PVST-CA              1:07.74    1:07.25    7  
  3 Loewe, Emma E             12 PVST-CA              1:09.87    1:08.36    6  
  4 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA              1:10.47    1:09.24    5  
  5 Pearigen, Tabitha M       12 Santa Ynez-CA        1:11.30    1:09.66    4  
  6 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA              1:10.70    1:10.34    3  
  7 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA              1:10.44    1:12.20    2  
  8 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA              1:12.33    1:12.88    1  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA              1:05.85  
  2 Beahan, Anna M            12 PVST-CA                         1:07.74  
  3 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                         1:09.87  
  4 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                         1:10.44  
  5 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                         1:10.47  
  6 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                         1:10.70  
  7 Pearigen, Tabitha M       12 Santa Ynez-CA                   1:11.30  
  8 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                         1:12.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                         1:12.58  
 10 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                         1:12.98  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA              1:13.54  
 12 Brown, Jada N             12 SMSC-CA                         1:14.65  
 13 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                         1:15.07  
 14 Chen, Audrey L            12 CANY-CA                         1:15.58  
 15 Lonsbrough, Taryn G       12 PUMA-CA                         1:15.86  
 16 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                         1:16.08  
 17 Cusick, Sam L             12 PUMA-CA                         1:16.83  
 18 Prager, Madison           12 MOOR-CA                         1:17.77  
 19 Galadjeva, Michelle S     11 RTLR-CA                         1:18.87  
 20 Marzan, Isabella M        12 RTLR-CA                         1:19.58  
 21 Vargas, Angela B          12 CANY-CA                         1:19.66  
 22 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                         1:21.32  
 23 Gray, Estella G           11 San Luis Obispo-CA              1:21.54  
 24 Ostic, Heather G          12 CANY-CA                         1:21.56  
 25 Barton, Natalie N         11 SMSC-CA                         1:22.17  
 26 Carrier, Sydney A         12 SMSC-CA                         1:24.70  
 27 Redash, Emma E            12 SMSC-CA                         1:24.91  
 28 Canlas, Rocelle M         12 CANY-CA                         1:28.61  
 29 Contreras, Isabelle L     12 SMSC-CA                         1:28.89  
 30 Asistin, Mallory C        12 SMSC-CA                         1:30.91  
 31 Paul, Marlee A            11 SMSC-CA                         1:35.32  
 32 Engstrom-Ritchie, Destin  11 NCA-CA                          1:35.50  
 33 Arechiga, Madi B          12 SMSC-CA                         1:38.54  
 34 Stanculescu, Maria A      12 PUMA-CA                         1:44.75  
 35 Hancock, Phoebe O         12 NCA-CA                          1:57.30  
 -- Eustaquio, Angelica       11 CANY-CA                        X2:04.32  
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA   2:28.13    2:23.74    9  
     1:10.66  2:23.74                                                      
  2 Beahan, Anna M            12 PVST-CA              2:26.81    2:24.48    7  
     1:10.70  2:24.48                                                      
  3 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA              2:27.03    2:26.60    6  
     1:11.29  2:26.60                                                      
  4 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA              2:31.38    2:30.71    5  
     1:13.28  2:30.71                                                      
  5 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA              2:30.55    2:31.48    4  
     1:14.20  2:31.48                                                      
  6 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA              2:36.59    2:34.92    3  
     1:16.01  2:34.92                                                      
  7 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA              2:36.80    2:36.94    2  
     1:16.49  2:36.94                                                      
  8 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA              2:35.31    2:37.18    1  
     1:16.28  2:37.18                                                      
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Beahan, Anna M            12 PVST-CA                         2:26.81  
     1:11.50  2:26.81                                                      
  2 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                         2:27.03  
     1:11.65  2:27.03                                                      
  3 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA              2:28.13  
     1:13.22  2:28.13                                                      
  4 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                         2:30.55  
     1:14.26  2:30.55                                                      
  5 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA                         2:31.38  
     1:14.10  2:31.38                                                      
  6 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                         2:35.31  
     1:14.68  2:35.31                                                      
  7 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                         2:36.59  
     1:15.90  2:36.59                                                      
  8 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                         2:36.80  
     1:17.27  2:36.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                         2:36.97  
     1:16.80  2:36.97                                                      
 10 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                         2:43.13  
     1:19.73  2:43.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Jada N             12 SMSC-CA                         2:45.19  
     1:20.78  2:45.19                                                      
 12 Cusick, Sam L             12 PUMA-CA                         2:45.47  
     1:21.48  2:45.47                                                      
 13 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                         2:53.09  
     1:25.50  2:53.09                                                      
 14 Barton, Natalie N         11 SMSC-CA                         2:56.24  
     1:23.90  2:56.24                                                      
 15 Gray, Estella G           11 San Luis Obispo-CA              2:57.96  
     1:25.28  2:57.96                                                      
 16 Carrier, Sydney A         12 SMSC-CA                         3:02.13  
     1:27.92  3:02.13                                                      
 17 Contreras, Isabelle L     12 SMSC-CA                         3:14.24  
     1:33.49  3:14.24                                                      
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beahan, Anna M            12 PVST-CA                        5:13.24    9  
     1:17.66  2:38.79  3:58.57  5:13.24                                    
  2 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                        5:19.50    7  
     1:16.87  2:36.93  3:57.98  5:19.50                                    
  3 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                        5:23.94    6  
     1:18.40  2:40.93  4:03.86  5:23.94                                    
  4 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                        5:26.22    5  
     1:17.59  2:41.81  4:05.79  5:26.22                                    
  5 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                        5:33.17    4  
     1:20.25  2:46.21  4:12.15  5:33.17                                    
  6 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                        5:48.64    3  
     1:21.22  2:50.99  4:22.03  5:48.64                                    
  7 Brown, Jada N             12 SMSC-CA                        5:50.48    2  
     1:23.24  2:52.44  4:22.20  5:50.48                                    
  8 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                        5:59.80    1  
     1:25.76  2:57.49  4:30.05  5:59.80                                    
  9 Gray, Estella G           11 San Luis Obispo-CA             6:09.17  
     1:25.58  2:58.72  4:34.79  6:09.17                                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                36.34      36.37    9  
  2 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                38.20      38.41    7  
  3 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                38.50      38.52    6  
  4 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                37.87      38.72    5  
  5 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA                38.81      39.16    4  
  6 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                40.15      40.27    3  
  7 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA     40.88      40.35    2  
  8 Pearigen, Tabitha M       12 Santa Ynez-CA          40.77      40.90    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                           36.34  
  2 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                           37.87  
  3 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                           38.20  
  4 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                           38.50  
  5 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA                           38.81  
  6 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                           40.15  
  7 Evans, Michaela A         12 PUMA-CA                           40.41  
  8 Pearigen, Tabitha M       12 Santa Ynez-CA                     40.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA                40.88  
 10 Marzan, Isabella M        12 RTLR-CA                           40.90  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lonsbrough, Taryn G       12 PUMA-CA                           41.13  
 12 Chen, Audrey L            12 CANY-CA                           41.19  
 13 Bigler, Makayla C         11 CCAT-CA                           42.34  
 14 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                           42.98  
 15 Brown, Jada N             12 SMSC-CA                           43.19  
 16 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                           43.22  
 16 Triplett, Gracie A        12 SMSC-CA                           43.22  
 18 Vargas, Angela B          12 CANY-CA                           43.93  
 19 Ostic, Heather G          12 CANY-CA                           44.54  
 20 Redash, Emma E            12 SMSC-CA                           45.88  
 21 Stark, Trinity A          12 CANY-CA                           47.00  
 22 Contreras, Isabelle L     12 SMSC-CA                           48.15  
 23 Freitas, Jolee M          11 BSC-CC                            48.22  
 24 Asistin, Mallory C        12 SMSC-CA                           48.62  
 25 Carrier, Sydney A         12 SMSC-CA                           49.24  
 26 Sogah, Alana              12 MOOR-CA                           50.27  
 27 Barton, Natalie N         11 SMSC-CA                           50.29  
 28 Engstrom-Ritchie, Destin  11 NCA-CA                            51.01  
 29 Paul, Marlee A            11 SMSC-CA                           53.36  
 30 Arechiga, Madi B          12 SMSC-CA                           54.29  
 31 Greeley, Troi K           12 SMSC-CA                           55.54  
 32 Brimer, Emma N            12 NCA-CA                            56.81  
 33 Maya, Maggy L             11 NCA-CA                          1:04.85  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA              1:17.11    1:17.54    9  
  2 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA              1:20.85    1:19.91    7  
  3 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA              1:21.72    1:21.62    6  
  4 Beahan, Anna M            12 PVST-CA              1:20.94    1:22.88    5  
  5 Loewe, Emma E             12 PVST-CA              1:23.02    1:23.89    4  
  6 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA              1:23.30    1:24.10    3  
  7 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA   1:25.67    1:25.39    2  
  8 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA              1:25.62    1:26.20    1  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                         1:17.11  
  2 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA                         1:20.85  
  3 Beahan, Anna M            12 PVST-CA                         1:20.94  
  4 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                         1:21.72  
  5 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                         1:23.02  
  6 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                         1:23.30  
  7 Steed, Ryan N             12 SMSC-CA                         1:25.62  
  8 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA              1:25.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chen, Audrey L            12 CANY-CA                         1:28.57  
 10 Marzan, Isabella M        12 RTLR-CA                         1:29.30  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lonsbrough, Taryn G       12 PUMA-CA                         1:29.35  
 12 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                         1:30.57  
 13 Galadjeva, Michelle S     11 RTLR-CA                         1:30.78  
 14 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                         1:31.77  
 15 Brown, Jada N             12 SMSC-CA                         1:35.15  
 16 Zhu, Sarah                12 Santa Ynez-CA                   1:35.71  
 17 Vargas, Angela B          12 CANY-CA                         1:35.84  
 18 Ostic, Heather G          12 CANY-CA                         1:36.44  
 19 Canlas, Rocelle M         12 CANY-CA                         1:40.24  
 20 Redash, Emma E            12 SMSC-CA                         1:41.50  
 21 Contreras, Isabelle L     12 SMSC-CA                         1:48.97  
 22 Asistin, Mallory C        12 SMSC-CA                         1:50.29  
 23 Stanculescu, Maria A      12 PUMA-CA                         1:52.54  
 24 Engstrom-Ritchie, Destin  11 NCA-CA                          1:54.02  
 25 Arechiga, Madi B          12 SMSC-CA                         2:02.90  
 26 Paul, Marlee A            11 SMSC-CA                         2:04.30  
 -- Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                              DQ  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                37.97      38.93    9  
  2 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                39.89      38.97    7  
  3 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA     41.78      41.87    6  
  4 Prager, Madison           12 MOOR-CA                44.21      43.03    5  
  5 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                43.84      43.69    4  
  6 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                44.24      43.77    3  
  7 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                45.33      46.90    2  
  8 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                46.38      47.87    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                           37.97  
  2 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                           39.89  
  3 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA                41.78  
  4 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                           43.84  
  5 Prager, Madison           12 MOOR-CA                           44.21  
  6 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                           44.24  
  7 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                           45.33  
  8 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                           46.38  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cusick, Sam L             12 PUMA-CA                           46.44  
 10 Barton, Natalie N         11 SMSC-CA                           47.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Redash, Emma E            12 SMSC-CA                           49.18  
 12 Carrier, Sydney A         12 SMSC-CA                           50.08  
 13 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                           51.89  
 14 Asistin, Mallory C        12 SMSC-CA                           52.58  
 15 Sogah, Alana              12 MOOR-CA                           55.70  
 16 Engstrom-Ritchie, Destin  11 NCA-CA                            59.87  
 17 Paul, Marlee A            11 SMSC-CA                           59.90  
 18 Hancock, Phoebe O         12 NCA-CA                          1:03.25  
 -- Arechiga, Madi B          12 SMSC-CA                              DQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA   1:27.56    1:26.86    9  
  2 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA              1:28.17    1:28.96    7  
  3 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA              1:33.79    1:30.19    6  
  4 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA              1:32.26    1:34.38    5  
  5 Prager, Madison           12 MOOR-CA              1:37.96    1:34.42    4  
  6 De La Pena, Sophia L      11 CCAT-CA              1:34.93    1:35.70    3  
  7 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA              1:35.45    1:36.44    2  
  8 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA              1:34.91    1:38.88    1  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA              1:27.56  
  2 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                         1:28.17  
  3 Bravo-Guzman, Noemi I     11 SMSC-CA                         1:32.26  
  4 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                         1:33.79  
  5 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                         1:34.91  
  6 De La Pena, Sophia L      11 CCAT-CA                         1:34.93  
  7 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                         1:35.45  
  8 Prager, Madison           12 MOOR-CA                         1:37.96  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                         1:43.30  
 10 Barton, Natalie N         11 SMSC-CA                         1:44.83  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Carrier, Sydney A         12 SMSC-CA                         1:46.66  
 12 Redash, Emma E            12 SMSC-CA                         1:47.19  
 13 Bigler, Makayla C         11 CCAT-CA                         1:47.55  
 14 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                         1:51.55  
 15 Stark, Trinity A          12 CANY-CA                         1:52.71  
 16 Asistin, Mallory C        12 SMSC-CA                         1:53.17  
 17 Brown, Jada N             12 SMSC-CA                         1:56.97  
 18 Triplett, Gracie A        12 SMSC-CA                         1:58.87  
 19 Freitas, Jolee M          11 BSC-CC                          2:00.87  
 20 Contreras, Isabelle L     12 SMSC-CA                         2:04.52  
 21 Engstrom-Ritchie, Destin  11 NCA-CA                          2:05.23  
 22 Paul, Marlee A            11 SMSC-CA                         2:10.02  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA     35.86      34.61    9  
  2 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                33.42      35.29    7  
  3 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                35.27      35.32    6  
  4 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                36.05      35.66    5  
  5 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                37.20      35.73    4  
  6 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                36.55      36.68    3  
  7 Galadjeva, Michelle S     11 RTLR-CA                37.60      36.80    2  
  8 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                37.45      37.04    1  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goudz, Hannah             12 CCAT-CA                           33.42  
  2 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                           35.27  
  3 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA                35.86  
  4 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                           36.05  
  5 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA                           36.46  
  6 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                           36.55  
  7 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                           37.20  
  8 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                           37.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Galadjeva, Michelle S     11 RTLR-CA                           37.60  
 10 Lomibao, Jamie Z          12 SMSC-CA                           37.66  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marzan, Isabella M        12 RTLR-CA                           38.54  
 12 Vargas, Angela B          12 CANY-CA                           39.27  
 13 Chen, Audrey L            12 CANY-CA                           39.80  
 14 Ostic, Heather G          12 CANY-CA                           40.48  
 15 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                           40.75  
 16 Prager, Madison           12 MOOR-CA                           42.72  
 17 Zhu, Sarah                12 Santa Ynez-CA                     44.30  
 18 Gray, Estella G           11 San Luis Obispo-CA                44.58  
 19 Sogah, Alana              12 MOOR-CA                           48.04  
 20 Canlas, Rocelle M         12 CANY-CA                           48.06  
 -- Eustaquio, Angelica       11 CANY-CA                             XDQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA              1:22.50    1:20.47    9  
  2 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA              1:22.03    1:23.67    7  
  3 Loewe, Emma E             12 PVST-CA              1:30.99    1:24.89    6  
  4 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA              1:22.34    1:25.17    5  
  5 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA              1:27.48    1:27.59    4  
  6 De La Pena, Sophia L      11 CCAT-CA              1:27.64    1:27.72    3  
  7 Vargas, Angela B          12 CANY-CA              1:29.38    1:30.47    2  
  8 Ostic, Heather G          12 CANY-CA              1:32.27    1:33.32    1  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                         1:22.03  
  2 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                         1:22.34  
  3 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                         1:22.50  
  4 Cabiles, Allie A          11 SMSC-CA                         1:27.48  
  5 De La Pena, Sophia L      11 CCAT-CA                         1:27.64  
  6 Vargas, Angela B          12 CANY-CA                         1:29.38  
  7 Loewe, Emma E             12 PVST-CA                         1:30.99  
  8 Ostic, Heather G          12 CANY-CA                         1:32.27  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chen, Audrey L            12 CANY-CA                         1:33.80  
 10 Marzan, Isabella M        12 RTLR-CA                         1:36.24  
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA   2:46.49    2:43.23    9  
     1:17.28  2:43.23                                                      
  2 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA              2:51.54    2:49.11    7  
     1:19.55  2:49.11                                                      
  3 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA              2:54.09    2:53.64    6  
     1:21.79  2:53.64                                                      
  4 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA              2:52.02    2:54.00    5  
     1:24.56  2:54.00                                                      
  5 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA   3:00.90    2:55.37    4  
     1:28.47  2:55.37                                                      
  6 De La Pena, Sophia L      11 CCAT-CA              2:55.81    2:55.42    3  
     1:24.45  2:55.42                                                      
  7 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA              3:00.10    2:58.30    2  
     1:25.44  2:58.30                                                      
  8 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA              2:59.85    3:00.11    1  
     1:27.44  3:00.11                                                      
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koc, Naya                 12 San Luis Obispo-CA              2:46.49  
     1:17.96  2:46.49                                                      
  2 Kirn, Gaylynn R           12 PUMA-CA                         2:51.54  
     1:22.72  2:51.54                                                      
  3 Dyer, Katherine E         11 RTLR-CA                         2:52.02  
     1:21.36  2:52.02                                                      
  4 Marsalek, Emma J          12 SMSC-CA                         2:54.09  
     1:21.00  2:54.09                                                      
  5 De La Pena, Sophia L      11 CCAT-CA                         2:55.81  
     1:23.60  2:55.81                                                      
  6 Zimmerman, Aly K          11 SMSC-CA                         2:59.85  
     1:27.14  2:59.85                                                      
  7 Oppedahl, Claire M        12 PUMA-CA                         3:00.10  
     1:26.89  3:00.10                                                      
  8 Virnig, Erin L            12 San Luis Obispo-CA              3:00.90  
     1:30.40  3:00.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yoo, Natalie M            12 RTLR-CA                         3:06.40  
     1:32.50  3:06.40                                                      
 10 Lonsbrough, Taryn G       12 PUMA-CA                         3:07.79  
     1:29.92  3:07.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Evans, Michaela A         12 PUMA-CA                         3:09.48  
     1:29.58  3:09.48                                                      
 12 Kim, Elisa H              12 CLSS-CA                         3:14.20  
     1:34.81  3:14.20                                                      
 13 Hovhannisian, Ani H       12 RTLR-CA                         3:18.18  
     1:37.41  3:18.18                                                      
 14 Flowers, Alyssa M         11 RTLR-CA                         3:22.71  
     1:40.97  3:22.71                                                      
 15 Gray, Estella G           11 San Luis Obispo-CA              3:35.54  
     1:42.15  3:35.54                                                      
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:16.98   18  
     1) Steed, Ryan N 12                2) Redash, Emma E 12              
     3) Zimmerman, Aly K 11             4) Bravo-Guzman, Noemi I 11       
     1:11.06  2:16.98                                                      
  2 Rattler Swim Club-CA  'A'                                   2:17.96   14  
     1) Marzan, Isabella M 12           2) Flowers, Alyssa M 11           
     3) Hovhannisian, Ani H 12          4) Galadjeva, Michelle S 11       
     1:09.88  2:17.96                                                      
  3 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                               2:20.52   12  
     1) Cabiles, Allie A 11             2) Marsalek, Emma J 12            
     3) Barton, Natalie N 11            4) Lomibao, Jamie Z 12            
     1:08.30  2:20.52                                                      
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:29.08   18  
     1) Bravo-Guzman, Noemi I 11        2) Cabiles, Allie A 11            
     3) Marsalek, Emma J 12             4) Steed, Ryan N 12               
     1:17.78  2:29.08                                                      
  2 Rattler Swim Club-CA  'A'                                   2:42.08   14  
     1) Marzan, Isabella M 12           2) Flowers, Alyssa M 11           
     3) Dyer, Katherine E 11            4) Yoo, Natalie M 12              
     1:33.73  2:42.08                                                      
  3 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                               2:43.48   12  
     1) Triplett, Gracie A 12           2) Zimmerman, Aly K 11            
     3) Lomibao, Jamie Z 12             4) Brown, Jada N 12               
     1:30.43  2:43.48                                                      
  4 Santa Maria Swim Club-CA  'C'                               2:57.15  
     1) Redash, Emma E 12               2) Carrier, Sydney A 12           
     3) Contreras, Isabelle L 12        4) Barton, Natalie N 11           
     1:37.51  2:57.15                                                      
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                 31.28      30.39    9  
  2 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                31.31      31.15    7  
  3 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA                31.49      31.22    6  
  4 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                31.56      31.29    5  
  5 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA     32.31      32.06    4  
  6 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                31.90      32.27    3  
  7 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA         33.42      32.83    2  
  8 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                33.12      33.38    1  
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                            31.28  
  2 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                           31.31  
  3 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA                           31.49  
  4 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                           31.56  
  5 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                           31.90  
  6 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA                32.31  
  7 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                           33.12  
  8 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA                    33.42  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA                           33.50  
 10 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA                           33.86  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA                           34.08  
 12 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA                           34.13  
 13 Georgian, Annie A         13 CLSS-CA                           34.16  
 14 Dominguez, Lexi J         13 BSC-CC                            34.88  
 14 Murphy, Audrina C         13 CCAT-CA                           34.88  
 16 Wiles, Emma R             13 CANY-CA                           34.90  
 17 Markarian, Angela S       13 RTLR-CA                           34.97  
 18 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA                           35.06  
 19 Montanez, Julia M         13 CCAT-CA                           35.21  
 20 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA                            35.34  
 21 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA                           35.44  
 22 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA                           35.69  
 23 Abascal, Lottie Y         13 NCA-CA                            35.92  
 24 Main, Ananda S            13 Santa Ynez-CA                     36.41  
 25 Mosichuk, Morgan C        13 San Luis Obispo-CA                37.13  
 26 May, Destiny N            13 SMSC-CA                           41.98  
 27 Hetland, Grace M          13 SMSC-CA                           43.01  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA               1:07.04    1:05.33    9  
  2 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA   1:08.29    1:07.40    7  
  3 Parral, Angele F          13 CCAT-CA              1:07.12    1:07.60    6  
  4 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA              1:08.72    1:08.39    5  
  5 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA              1:09.80    1:09.04    4  
  6 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA              1:08.02    1:09.62    3  
  7 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA              1:10.69    1:10.77    2  
  8 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA              1:10.75    1:10.81    1  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                          1:07.04  
  2 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                         1:07.12  
  3 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                         1:08.02  
  4 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA              1:08.29  
  5 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                         1:08.72  
  6 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA                         1:09.80  
  7 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                         1:10.69  
  8 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA                         1:10.75  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA                         1:11.23  
 10 Perez, Cat L              14 SMSC-CA                         1:13.40  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA                         1:14.17  
 12 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA                         1:14.56  
 13 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA                         1:15.02  
 14 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA                  1:15.05  
 15 Georgian, Annie A         13 CLSS-CA                         1:15.28  
 16 Lee, Grace S              14 Polar Bears-CA                  1:16.06  
 17 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA                         1:16.28  
 18 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA                          1:16.59  
 19 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA                         1:18.69  
 20 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA                         1:18.79  
 21 Montanez, Julia M         13 CCAT-CA                         1:18.93  
 22 Wiles, Emma R             13 CANY-CA                         1:18.96  
 23 Dominguez, Lexi J         13 BSC-CC                          1:19.89  
 24 Abascal, Lottie Y         13 NCA-CA                          1:20.01  
 25 Mosichuk, Morgan C        13 San Luis Obispo-CA              1:21.23  
 26 Murphy, Audrina C         13 CCAT-CA                         1:22.48  
 27 Main, Ananda S            13 Santa Ynez-CA                   1:23.78  
 28 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA                         1:24.69  
 29 May, Destiny N            13 SMSC-CA                         1:35.62  
 30 Hetland, Grace M          13 SMSC-CA                         1:35.76  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA               2:24.07    2:21.64    9  
     1:09.51  2:21.64                                                      
  2 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA              2:24.84    2:22.08    7  
     1:10.52  2:22.08                                                      
  3 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA   2:25.30    2:25.22    6  
     1:10.81  2:25.22                                                      
  4 Parral, Angele F          13 CCAT-CA              2:25.93    2:26.84    5  
     1:11.20  2:26.84                                                      
  5 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA              2:31.33    2:31.28    3.5
     1:13.63  2:31.28                                                      
  5 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA              2:31.04    2:31.28    3.5
     1:12.81  2:31.28                                                      
  7 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA              2:38.41    2:36.11    2  
     1:13.82  2:36.11                                                      
  8 Perez, Cat L              14 SMSC-CA              2:35.04    2:43.73    1  
     1:18.06  2:43.73                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                          2:24.07  
     1:09.47  2:24.07                                                      
  2 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                         2:24.84  
     1:11.37  2:24.84                                                      
  3 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA              2:25.30  
     1:10.57  2:25.30                                                      
  4 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                         2:25.93  
     1:12.27  2:25.93                                                      
  5 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                         2:31.04  
     1:15.03  2:31.04                                                      
  6 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA                         2:31.33  
     1:13.48  2:31.33                                                      
  7 Perez, Cat L              14 SMSC-CA                         2:35.04  
     1:13.18  2:35.04                                                      
  8 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA                         2:38.41  
     1:16.62  2:38.41                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA                  2:42.93  
     1:19.29  2:42.93                                                      
 10 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA                         2:46.55  
     1:18.71  2:46.55                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lee, Grace S              14 Polar Bears-CA                  2:48.05  
     1:20.60  2:48.05                                                      
 12 Montanez, Julia M         13 CCAT-CA                         2:48.79  
     1:22.47  2:48.79                                                      
 13 Wiles, Emma R             13 CANY-CA                         2:48.80  
     1:22.95  2:48.80                                                      
 14 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA                         2:49.53  
     1:24.76  2:49.53                                                      
 15 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA                         2:51.10  
     1:21.17  2:51.10                                                      
 16 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA                         2:53.41  
     1:23.64  2:53.41                                                      
 17 Mosichuk, Morgan C        13 San Luis Obispo-CA              2:53.79  
     1:24.70  2:53.79                                                      
 18 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA                          2:57.05  
     1:25.93  2:57.05                                                      
 19 Murphy, Audrina C         13 CCAT-CA                         3:01.34  
     1:25.80  3:01.34                                                      
 20 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA                         3:15.65  
     1:30.34  3:15.65                                                      
 21 Hetland, Grace M          13 SMSC-CA                         3:33.62  
     1:40.97  3:33.62                                                      
 22 May, Destiny N            13 SMSC-CA                         3:35.91  
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA               5:14.75    4:52.79    9  
     1:09.29  2:24.33  3:39.48  4:52.79                                    
  2 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA              5:00.11    4:55.46    7  
     1:10.52  2:25.88  3:41.67  4:55.46                                    
  3 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA              5:26.99    5:12.80    6  
     1:13.56  2:34.22  3:53.84  5:12.80                                    
  4 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA              5:16.70    5:15.50    5  
     1:16.24  2:36.47  3:56.70  5:15.50                                    
  5 Perez, Cat L              14 SMSC-CA              5:30.56    5:33.98    4  
     1:16.94  2:41.91  4:08.15  5:33.98                                    
  6 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA              5:47.52    5:34.93    3  
     1:20.03  2:45.70  4:12.30  5:34.93                                    
  7 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA              5:49.71    5:45.97    2  
     1:22.38  2:50.74  4:19.60  5:45.97                                    
  8 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA              5:59.23    5:59.66    1  
     1:23.45  2:55.50  4:28.05  5:59.66                                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                         5:00.11  
     1:13.18  2:29.86  3:45.63  5:00.11                                    
  2 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                          5:14.75  
     1:12.90  2:32.45  3:53.42  5:14.75                                    
  3 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA                         5:16.70  
     1:15.89  2:36.84  3:57.40  5:16.70                                    
  4 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                         5:26.99  
     1:17.96  2:40.87  4:04.00  5:26.99                                    
  5 Perez, Cat L              14 SMSC-CA                         5:30.56  
     1:15.92  2:39.87  4:05.55  5:30.56                                    
  6 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA                         5:38.88  
     1:18.44  2:44.09  4:12.59  5:38.88                                    
  7 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA                         5:47.52  
     1:21.25  2:49.54  4:20.03  5:47.52                                    
  8 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA                         5:49.71  
     1:23.23  2:53.18  4:23.49  5:49.71                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA                         5:59.23  
     1:24.26  2:55.57  4:27.54  5:59.23                                    
 10 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA                          6:12.69  
     1:27.71  3:03.16  4:39.26  6:12.69                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA                         6:15.34  
     1:27.46  3:04.90  4:42.50  6:15.34                                    
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                       10:14.25    9  
     1:14.52  2:32.35  7:42.53  8:59.57 10:14.39 11:01.64 11:44.99 10:14.25
  2 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA                       12:03.77    7  
     1:26.46  2:59.79  7:35.12  9:05.73 10:36.84 12:03.77                  
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Aiden E            14 SMSC-CA                       19:21.38    9  
     1:14.46  2:32.09  3:49.92  5:07.29  6:25.00  7:42.57  8:59.78 10:17.17
    11:35.04 12:52.99 14:10.81 15:28.94 16:46.81 18:04.65 19:21.38         
  2 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                        19:33.47    7  
     1:11.31  2:28.37  3:46.55  5:06.18  6:25.79  7:45.37  9:05.09 10:24.06
    11:43.17 13:02.42 14:20.90 15:40.08 16:58.67 18:17.00 19:33.47         
  3 Perez, Cat L              14 SMSC-CA                       22:07.79    6  
     1:20.90  2:48.57  4:17.00  5:45.52  7:14.55  8:43.84 10:13.28 11:43.46
    13:14.26 14:44.44 16:15.38 17:45.87 19:16.08 20:44.73 22:07.79         
  4 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA                       23:04.36    5  
     1:23.80  2:53.40  4:23.95  5:55.74  7:28.93  9:02.45 10:36.11 12:09.84
    13:43.82 15:17.04 16:50.63 18:24.84 19:58.01 21:31.87 23:04.36         
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Given, Grace C            13 CLSS-CA              1:15.76    1:16.54    9  
  2 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA              1:22.38    1:21.23    7  
  3 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA              1:22.92    1:22.73    6  
  4 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA              1:22.10    1:23.78    5  
  5 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA              1:23.27    1:24.07    4  
  6 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA              1:24.61    1:24.12    3  
  7 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA               1:26.65    1:26.39    2  
  8 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA       1:32.10    1:28.87    1  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Given, Grace C            13 CLSS-CA                         1:15.76  
  2 Uytioco, Samantha P       14 RTLR-CA                         1:22.10  
  3 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA                         1:22.38  
  4 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA                         1:22.92  
  5 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA                         1:23.27  
  6 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA                         1:24.61  
  7 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA                          1:26.65  
  8 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA                  1:32.10  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA                         1:33.11  
 10 Murphy, Audrina C         13 CCAT-CA                         1:33.25  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wiles, Emma R             13 CANY-CA                         1:33.94  
 12 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA                          1:35.49  
 13 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA                         1:38.37  
 14 Abascal, Lottie Y         13 NCA-CA                          1:42.67  
 15 Hetland, Grace M          13 SMSC-CA                         2:03.00  
 -- May, Destiny N            13 SMSC-CA                              DQ  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Given, Grace C            13 CLSS-CA              2:38.74    2:40.09    9  
     1:18.32  2:40.09                                                      
  2 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA               2:46.23    2:47.27    7  
     1:21.99  2:47.27                                                      
  3 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA              2:49.65    2:50.30    6  
     1:24.21  2:50.30                                                      
  4 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA              2:50.05    2:53.48    5  
     1:25.62  2:53.48                                                      
  5 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA              2:55.49    2:53.68    4  
     1:25.27  2:53.68                                                      
  6 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA               2:58.51    3:05.56    3  
     1:30.14  3:05.56                                                      
  7 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA              3:13.20    3:15.37    2  
     1:35.37  3:15.37                                                      
  8 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA              3:26.07    3:29.34    1  
     1:44.52  3:29.34                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Given, Grace C            13 CLSS-CA                         2:38.74  
     1:18.81  2:38.74                                                      
  2 Moffitt, Kendall S        14 NCA-CA                          2:46.23  
     1:20.92  2:46.23                                                      
  3 Helscher, Peyton C        14 RTLR-CA                         2:49.65  
     1:23.78  2:49.65                                                      
  4 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA                         2:50.05  
     1:24.25  2:50.05                                                      
  5 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA                         2:55.49  
     1:27.16  2:55.49                                                      
  6 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA                          2:58.51  
     1:25.96  2:58.51                                                      
  7 Carrier, Alyssa L         14 SMSC-CA                         3:13.20  
     1:35.59  3:13.20                                                      
  8 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA                         3:26.07  
     1:38.79  3:26.07                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA               1:27.45    1:26.23    9  
  2 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA              1:27.29    1:26.84    7  
  3 Parral, Angele F          13 CCAT-CA              1:29.35    1:27.07    6  
  4 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA       1:30.72    1:29.48    5  
  5 Given, Grace C            13 CLSS-CA              1:29.09    1:29.49    4  
  6 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA              1:31.76    1:29.90    3  
  7 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA   1:32.15    1:33.45    2  
  8 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA              1:32.92    1:33.52    1  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA                         1:27.29  
  2 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA                          1:27.45  
  3 Given, Grace C            13 CLSS-CA                         1:29.09  
  4 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                         1:29.35  
  5 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA                  1:30.72  
  6 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA                         1:31.76  
  7 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA              1:32.15  
  8 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                         1:32.92  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA                         1:34.98  
 10 Montanez, Julia M         13 CCAT-CA                         1:36.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Georgian, Annie A         13 CLSS-CA                         1:36.57  
 12 Mosichuk, Morgan C        13 San Luis Obispo-CA              1:39.34  
 13 Murphy, Audrina C         13 CCAT-CA                         1:47.04  
 14 Main, Ananda S            13 Santa Ynez-CA                   1:48.48  
 15 Abascal, Lottie Y         13 NCA-CA                          1:49.20  
 16 Dominguez, Lexi J         13 BSC-CC                          1:50.18  
 17 Hetland, Grace M          13 SMSC-CA                         1:55.01  
 18 Lee, Grace S              14 Polar Bears-CA                  1:58.89  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA               3:14.66    3:07.89    9  
     1:30.58  3:07.89                                                      
  2 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA              3:10.04    3:08.44    7  
     1:32.94  3:08.44                                                      
  3 Parral, Angele F          13 CCAT-CA              3:15.39    3:09.07    6  
     1:30.51  3:09.07                                                      
  4 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA              3:08.71    3:09.28    5  
     1:32.06  3:09.28                                                      
  5 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA       3:14.76    3:11.05    4  
     1:33.76  3:11.05                                                      
  6 Given, Grace C            13 CLSS-CA              3:14.28    3:14.74    3  
     1:33.96  3:14.74                                                      
  7 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA              3:18.27    3:16.67    2  
     1:35.86  3:16.67                                                      
  8 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA              3:21.00    3:20.59    1  
     1:37.68  3:20.59                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA                         3:08.71  
     1:30.37  3:08.71                                                      
  2 Wood, Rachel M            14 PUMA-CA                         3:10.04  
     1:33.23  3:10.04                                                      
  3 Given, Grace C            13 CLSS-CA                         3:14.28  
     1:33.18  3:14.28                                                      
  4 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA                          3:14.66  
     1:34.46  3:14.66                                                      
  5 Blumkin, Sara K           14 Polar Bears-CA                  3:14.76  
     1:35.86  3:14.76                                                      
  6 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                         3:15.39  
     1:35.13  3:15.39                                                      
  7 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA                         3:18.27  
     1:36.86  3:18.27                                                      
  8 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA                         3:21.00  
     1:37.32  3:21.00                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                         3:21.06  
     1:36.69  3:21.06                                                      
 10 Montanez, Julia M         13 CCAT-CA                         3:21.72  
     1:37.97  3:21.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Georgian, Annie A         13 CLSS-CA                         3:22.95  
     1:38.66  3:22.95                                                      
 12 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA              3:29.14  
     1:39.89  3:29.14                                                      
 13 Perez, Cat L              14 SMSC-CA                         3:30.27  
     1:41.85  3:30.27                                                      
 14 Mosichuk, Morgan C        13 San Luis Obispo-CA              3:34.64  
     1:44.18  3:34.64                                                      
 15 Markarian, Angela S       13 RTLR-CA                         3:42.69  
     1:49.19  3:42.69                                                      
 16 Dominguez, Lexi J         13 BSC-CC                          3:55.34  
 17 Wemple, Gianna M          14 PUMA-CA                         4:03.86  
     1:57.13  4:03.86                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA              1:16.60    1:15.15    9  
  2 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA              1:17.39    1:18.59    7  
  3 Given, Grace C            13 CLSS-CA              1:18.18    1:19.58    6  
  4 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA              1:17.79    1:19.67    5  
  5 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA              1:24.33    1:22.82    4  
  6 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA              1:24.16    1:24.09    3  
  7 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA               1:36.92    1:32.84    2  
  8 Wiles, Emma R             13 CANY-CA              1:35.30    1:38.24    1  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA                         1:16.60  
  2 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                         1:17.39  
  3 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA                         1:17.79  
  4 Given, Grace C            13 CLSS-CA                         1:18.18  
  5 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                         1:24.16  
  6 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA                         1:24.33  
  7 Wiles, Emma R             13 CANY-CA                         1:35.30  
  8 Seidel, Tyler A           13 NCA-CA                          1:36.92  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abascal, Lottie Y         13 NCA-CA                          1:38.03  
 10 Main, Ananda S            13 Santa Ynez-CA                   1:40.91  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dominguez, Lexi J         13 BSC-CC                          1:45.65  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA              3:02.84    3:00.62    9  
     1:24.93  3:00.62                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Jamie M            14 SMSC-CA                         3:02.84  
     1:25.61  3:02.84                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Given, Grace C            13 CLSS-CA              2:48.38    2:44.47    9  
     1:16.35  2:44.47                                                      
  2 Parral, Angele F          13 CCAT-CA              2:48.91    2:44.64    7  
     1:20.00  2:44.64                                                      
  3 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA              2:57.03    2:46.90    6  
     1:19.18  2:46.90                                                      
  4 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA   2:50.42    2:47.94    5  
     1:19.27  2:47.94                                                      
  5 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA              2:52.43    2:48.91    4  
     1:19.26  2:48.91                                                      
  6 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA               2:55.40    2:56.49    3  
     1:26.71  2:56.49                                                      
  7 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA              3:00.02    2:56.99    2  
     1:26.80  2:56.99                                                      
  8 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA              3:00.80    2:57.80    1  
     1:21.98  2:57.80                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Given, Grace C            13 CLSS-CA                         2:48.38  
     1:18.74  2:48.38                                                      
  2 Parral, Angele F          13 CCAT-CA                         2:48.91  
     1:22.05  2:48.91                                                      
  3 Haas, Alexis M            14 San Luis Obispo-CA              2:50.42  
     1:20.02  2:50.42                                                      
  4 Radulescu, Eden S         13 CCAT-CA                         2:52.43  
     1:22.43  2:52.43                                                      
  5 McIntyre, Elyse C         13 NCA-CA                          2:55.40  
     1:26.47  2:55.40                                                      
  6 Fuller, Monica A          13 SMSC-CA                         2:57.03  
     1:24.13  2:57.03                                                      
  7 Giannini, Emilie M        13 PUMA-CA                         3:00.02  
     1:27.48  3:00.02                                                      
  8 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA                         3:00.80  
     1:23.50  3:00.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ricabal, Alyssa X         13 CCAT-CA                         3:03.15  
     1:33.70  3:03.15                                                      
 10 Perez, Cat L              14 SMSC-CA                         3:06.95  
     1:32.87  3:06.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schneider, Karly C        14 SMSC-CA                         3:09.41  
     1:33.32  3:09.41                                                      
 12 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA                         3:10.49  
     1:30.37  3:10.49                                                      
 13 Montanez, Julia M         13 CCAT-CA                         3:15.80  
     1:38.28  3:15.80                                                      
 14 Markarian, Angela S       13 RTLR-CA                         3:16.57  
     1:35.22  3:16.57                                                      
 15 Mosichuk, Morgan C        13 San Luis Obispo-CA              3:18.19  
     1:38.69  3:18.19                                                      
 16 Wiles, Emma R             13 CANY-CA                         3:20.75  
     1:36.48  3:20.75                                                      
 17 Murphy, Audrina C         13 CCAT-CA                         3:26.40  
     1:39.58  3:26.40                                                      
 18 Dominguez, Lexi J         13 BSC-CC                          3:28.30  
     1:39.79  3:28.30                                                      
 -- Abascal, Lottie Y         13 NCA-CA                               DQ  
     1:37.54       DQ                                                      
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA              6:11.89    6:12.61    9  
     1:22.37  2:55.91  4:48.94  6:12.61                                    
  2 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA              6:28.06    6:27.30    7  
     1:35.14  3:09.44  5:03.56  6:27.30                                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DiSimone, Holly M         13 PASO-CA                         6:11.89  
     1:22.89  2:57.79  4:49.80  6:11.89                                    
  2 Hernandez, Elizabeth A    13 SMSC-CA                         6:28.06  
     1:32.21  3:06.36  5:02.43  6:28.06                                    
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                30.83      30.83    9  
  2 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                31.03      31.41    7  
  3 Hernandez, Haylee A       17 SMSC-CA                32.30      32.26    6  
  4 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                31.75      32.35    5  
  5 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                33.34      33.13    4  
  6 Vasquez, Rose F           15 RTLR-CA                33.88      34.27    3  
  7 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA                33.19      34.96    2  
  8 Estes, Taryn A            15 PASO-CA                39.88      38.15    1  
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Saray M            15 SMSC-CA                           30.21  
  2 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                           30.83  
  3 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                           31.03  
  4 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                           31.75  
  5 Hernandez, Haylee A       17 SMSC-CA                           32.30  
  6 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA                           33.19  
  7 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                           33.34  
  8 Vasquez, Rose F           15 RTLR-CA                           33.88  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Severson, Emma E          15 NCA-CA                            34.93  
 10 Estes, Taryn A            15 PASO-CA                           39.88  
-------------------------------------------------------------------------
 -- van der Laan, Jessi L     19 SMSC-CA                          X32.42  
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hernandez, Haylee A       17 SMSC-CA              1:07.58    1:07.60    9  
  2 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA              1:07.88    1:08.04    7  
  3 Brown, Saray M            15 SMSC-CA              1:07.99    1:08.14    6  
  4 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA              1:09.58    1:08.59    5  
  5 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA              1:09.41    1:08.76    4  
  6 Berg, Emily M             16 PUMA-CA              1:09.89    1:09.46    3  
  7 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA              1:12.58    1:11.44    2  
  8 Shapero, Jessica R        16 PUMA-CA              1:13.69    1:12.92    1  
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gocke, Alayna C           18 SMSC-CA                         1:01.40  
  2 Edds, Emily E             15 SMSC-CA                         1:06.04  
  3 Hernandez, Haylee A       17 SMSC-CA                         1:07.58  
  4 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA                         1:07.88  
  5 Brown, Saray M            15 SMSC-CA                         1:07.99  
  6 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                         1:09.41  
  7 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                         1:09.58  
  8 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                         1:09.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marvin, Alissa J          18 San Luis Obispo-CA              1:10.02  
 10 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                         1:12.58  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shapero, Jessica R        16 PUMA-CA                         1:13.69  
 12 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA              1:16.17  
 13 Estes, Taryn A            15 PASO-CA                         1:22.77  
 -- Merlihan, Meghan E        20 San Luis Obispo-CA             X1:05.05  
 -- Campbell, Sammi A         20 San Luis Obispo-CA             X1:06.87  
 -- van der Laan, Jessi L     19 SMSC-CA                        X1:09.40  
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA              2:28.83    2:26.58    9  
     1:11.35  2:26.58                                                      
  2 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA              2:30.87    2:32.53    7  
     1:14.48  2:32.53                                                      
  3 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA              2:31.25    2:33.36    6  
     1:15.00  2:33.36                                                      
  4 Berg, Emily M             16 PUMA-CA              2:35.66    2:35.76    5  
     1:14.96  2:35.76                                                      
  5 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA              2:43.83    2:43.48    4  
     1:20.36  2:43.48                                                      
  6 Estes, Taryn A            15 PASO-CA              3:05.98    2:58.93    3  
     1:25.40  2:58.93                                                      
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hernandez, Haylee A       17 SMSC-CA                         2:26.15  
     1:11.45  2:26.15                                                      
  2 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                         2:28.83  
     1:12.51  2:28.83                                                      
  3 Brown, Saray M            15 SMSC-CA                         2:30.49  
     1:14.07  2:30.49                                                      
  4 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA                         2:30.87  
     1:14.72  2:30.87                                                      
  5 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                         2:31.25  
     1:13.58  2:31.25                                                      
  6 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                         2:35.66  
     1:13.76  2:35.66                                                      
  7 Severson, Emma E          15 NCA-CA                          2:39.06  
     1:16.86  2:39.06                                                      
  8 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                         2:43.83  
     1:18.58  2:43.83                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Estes, Taryn A            15 PASO-CA                         3:05.98  
     1:30.68  3:05.98                                                      
 -- van der Laan, Jessi L     19 SMSC-CA                        X2:31.37  
     1:14.06  2:31.37                                                      
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA              5:06.94    5:07.05    9  
     1:13.60  2:33.05  3:51.33  5:07.05                                    
  2 Berg, Emily M             16 PUMA-CA              5:30.57    5:29.43    7  
     1:17.79  2:42.99  4:07.68  5:29.43                                    
  3 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA              5:33.71    5:32.06    6  
     1:18.06  2:43.19  4:08.58  5:32.06                                    
  4 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA              5:48.18    5:37.70    5  
     1:18.96  2:44.85  4:12.21  5:37.70                                    
  5 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA   5:43.86    5:40.61    4  
     1:25.23  2:53.46  4:18.14  5:40.61                                    
  6 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA              5:49.29    5:55.31    3  
     1:26.00  2:56.85  4:27.59  5:55.31                                    
  7 Estes, Taryn A            15 PASO-CA              6:18.72    6:27.17    2  
     1:30.74  3:10.73  4:50.48  6:27.17                                    
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                         5:06.94  
     1:12.80  2:31.56  3:50.01  5:06.94                                    
  2 Hernandez, Haylee A       17 SMSC-CA                         5:11.22  
     1:15.01  2:34.64  3:53.93  5:11.22                                    
  3 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                         5:30.57  
     1:17.97  2:43.91  4:08.75  5:30.57                                    
  4 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA                         5:33.71  
     1:17.70  2:42.28  4:08.52  5:33.71                                    
  5 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA              5:43.86  
     1:25.31  2:53.82  4:21.83  5:43.86                                    
  6 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA                         5:48.18  
     1:21.17  2:49.98  4:20.03  5:48.18                                    
  7 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                         5:49.29  
     1:25.30  2:55.61  4:26.06  5:49.29                                    
  8 Estes, Taryn A            15 PASO-CA                         6:18.72  
     1:28.98  3:05.57  4:43.27  6:18.72                                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- van der Laan, Jessi L     19 SMSC-CA                        X5:10.47  
     1:15.87  2:35.64  3:53.64  5:10.47                                    
 
Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                       10:49.21    9  
     1:16.44  2:38.74  8:07.90  9:29.25 10:49.21                           
  2 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA                       11:22.15    7  
     1:16.96  2:40.54  8:26.98  9:56.25 11:22.15                           
 
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Alissa J          18 San Luis Obispo-CA            19:19.72    9  
     1:15.79  2:34.03  3:52.88  5:11.78  6:30.24  7:48.10  9:06.29 10:24.27
    11:42.85 13:01.02 14:17.57 15:34.44 16:50.80 18:06.87 19:19.72         
  2 Peterson, Adelynn M       17 San Luis Obispo-CA            19:44.85    7  
     1:14.97  2:33.21  3:50.89  5:09.66  6:28.61  7:47.81  9:07.41 10:27.72
    11:47.33 13:07.57 14:27.80 15:47.83 17:07.85 18:27.77 19:44.85         
  3 Friedrich, Victoria M     17 SMSC-CA                       20:38.16    6  
     1:15.92  2:38.83  4:02.90  5:25.49  6:48.35  8:10.99  9:34.40 10:58.19
    12:21.17 13:44.09 15:07.27 16:30.68 17:53.86 19:16.79 20:38.16         
  4 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA                       21:34.42    5  
     1:19.09  2:43.99  4:09.77  5:35.67  7:02.61  8:30.65  9:58.07 11:25.35
    12:52.79 14:20.73 15:47.19 17:14.63 18:41.60 20:09.17 21:34.42         
  5 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA                       22:07.43    4  
     1:19.49  2:47.04  4:16.13  5:45.28  7:13.94  8:43.16 10:12.98 11:42.93
    13:13.31 14:42.98 16:13.85 17:43.79 19:14.22 20:43.49 22:07.43         
 -- Merlihan, Meghan E        20 San Luis Obispo-CA           X19:04.63  
     1:12.68  2:28.38  3:44.50  5:01.94  6:19.14  7:35.20  8:51.85 10:09.26
    11:24.61 12:41.62 13:58.57 15:15.71 16:32.35 17:49.14 19:04.63         
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Berg, Emily M             16 PUMA-CA              1:16.26    1:18.36    9  
  2 Vasquez, Rose F           15 RTLR-CA              1:32.23    1:34.28    7  
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                         1:16.26  
  2 Vasquez, Rose F           15 RTLR-CA                         1:32.23  
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Berg, Emily M             16 PUMA-CA              2:49.75    2:51.33    9  
     1:23.23  2:51.33                                                      
  2 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA              2:57.41    3:01.46    7  
     1:28.49  3:01.46                                                      
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Adelynn M       17 San Luis Obispo-CA              2:39.61  
     1:18.46  2:39.61                                                      
  2 Berg, Emily M             16 PUMA-CA                         2:49.75  
     1:23.21  2:49.75                                                      
  3 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA                         2:57.41  
     1:27.18  2:57.41                                                      
 -- Estes, Taryn A            15 PASO-CA                              DQ  
     1:52.92       DQ                                                      
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brown, Saray M            15 SMSC-CA              1:21.77    1:21.27    9  
  2 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA              1:27.12    1:28.45    7  
  3 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA   1:32.96    1:33.34    6  
  4 Severson, Emma E          15 NCA-CA               1:32.56    1:35.77    5  
  5 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA              1:35.16    1:36.78    4  
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fraire, Izzie M           17 SMSC-CA                         1:18.33  
  2 Brown, Saray M            15 SMSC-CA                         1:21.77  
  3 Marvin, Alissa J          18 San Luis Obispo-CA              1:22.62  
  4 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                         1:27.12  
  5 Severson, Emma E          15 NCA-CA                          1:32.56  
  6 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA              1:32.96  
  7 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA                         1:35.16  
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brown, Saray M            15 SMSC-CA              2:57.03    2:57.25    9  
     1:25.21  2:57.25                                                      
  2 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA              3:09.95    3:10.50    7  
     1:32.33  3:10.50                                                      
  3 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA   3:20.81    3:18.79    6  
     1:36.07  3:18.79                                                      
  4 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA              3:28.61    3:22.25    5  
     1:36.31  3:22.25                                                      
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Saray M            15 SMSC-CA                         2:57.03  
     1:25.26  2:57.03                                                      
  2 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                         3:09.95  
     1:31.70  3:09.95                                                      
  3 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA              3:20.81  
     1:38.01  3:20.81                                                      
  4 Severson, Emma E          15 NCA-CA                          3:23.40  
     1:39.40  3:23.40                                                      
  5 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA                         3:28.61  
     1:40.19  3:28.61                                                      
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shapero, Jessica R        16 PUMA-CA              1:23.60    1:21.21    9  
  2 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA              1:24.46    1:26.09    7  
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shapero, Jessica R        16 PUMA-CA                         1:23.60  
  2 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                         1:24.46  
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA              2:51.81    2:51.48    9  
     1:23.46  2:51.48                                                      
  2 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA              2:58.09    3:01.33    7  
     1:30.44  3:01.33                                                      
  3 Severson, Emma E          15 NCA-CA               3:07.44    3:01.80    6  
     1:31.59  3:01.80                                                      
  4 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA              3:09.78    3:06.65    5  
     1:31.42  3:06.65                                                      
  5 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA   3:05.75    3:07.14    4  
     1:36.01  3:07.14                                                      
  6 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA              3:14.85    3:11.82    3  
     1:34.57  3:11.82                                                      
  7 Estes, Taryn A            15 PASO-CA              3:42.51    3:38.29    2  
     1:45.68  3:38.29                                                      
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wood, Gabby A             17 PUMA-CA                         2:51.81  
     1:21.24  2:51.81                                                      
  2 Carlson, Rachel B         16 SMSC-CA                         2:58.09  
     1:26.49  2:58.09                                                      
  3 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA              3:05.75  
     1:32.66  3:05.75                                                      
  4 Severson, Emma E          15 NCA-CA                          3:07.44  
     1:34.31  3:07.44                                                      
  5 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA                         3:09.78  
     1:29.69  3:09.78                                                      
  6 Heath, Oceana R           18 SMSC-CA                         3:14.85  
     1:35.06  3:14.85                                                      
  7 Estes, Taryn A            15 PASO-CA                         3:42.51  
     1:46.34  3:42.51                                                      
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Severson, Emma E          15 NCA-CA               6:41.96    6:25.91    9  
     1:33.54  3:20.07  5:03.31  6:25.91                                    
  2 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA   6:36.45    6:37.67    7  
     1:39.48  3:25.75  5:09.59  6:37.67                                    
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dooley, Clare E           16 San Luis Obispo-CA              6:36.45  
     1:37.38  3:24.29  5:06.90  6:36.45                                    
  2 Severson, Emma E          15 NCA-CA                          6:41.96  
     1:32.87  3:20.48  5:11.98  6:41.96                                    
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Puma Aquatic Team-CA  'A'                                   2:04.62   18  
     1) Cusick, Sydney R 15             2) Giannini, Emilie M 13          
     3) Berg, Emily M 16                4) Wood, Gabby A 17               
     1:02.40  2:04.62                                                      
  2 Ccat Swimming-CA  'A'                                       2:10.15   14  
     1) Parral, Angele F 13             2) Radulescu, Eden S 13           
     3) Ricabal, Alyssa X 13            4) Montanez, Julia M 13           
     1:03.69  2:10.15                                                      
  3 North County Aquatics-CA  'A'                               2:10.96   12  
     1) Seidel, Tyler A 13              2) Severson, Emma E 15            
     3) McIntyre, Elyse C 13            4) Moffitt, Kendall S 14          
     1:07.39  2:10.96                                                      
  4 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                               2:17.18  
     1) Perez, Cat L 14                 2) Carrier, Alyssa L 14           
     3) Schneider, Karly C 14           4) Heath, Oceana R 18             
     1:09.65  2:17.18                                                      
  5 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:19.65  
     1) Fuller, Monica A 13             2) Allen, Jamie M 14              
     3) Carlson, Rachel B 16            4) Hernandez, Elizabeth A 13      
     1:10.01  2:19.65                                                      
 -- San Luis Obispo Swim Club-CA  'A'                               DFS  
     1) Haas, Alexis M 14               2) Dooley, Clare E 16             
     3) Mosichuk, Morgan C 13           4) Peterson, Adelynn M 17         
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ccat Swimming-CA  'A'                                       2:27.07   18  
     1) Radulescu, Eden S 13            2) Ricabal, Alyssa X 13           
     3) Parral, Angele F 13             4) Montanez, Julia M 13           
     1:20.29  2:27.07                                                      
  2 Puma Aquatic Team-CA  'A'                                   2:28.33   14  
     1) Berg, Emily M 16                2) Wood, Gabby A 17               
     3) Giannini, Emilie M 13           4) Wemple, Gianna M 14            
     1:16.73  2:28.33                                                      
  3 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:30.33   12  
     1) Hernandez, Elizabeth A 13       2) Schneider, Karly C 14          
     3) Fuller, Monica A 13             4) Heath, Oceana R 18             
     1:23.15  2:30.33                                                      
  4 North County Aquatics-CA  'A'                               2:35.10  
     1) Moffitt, Kendall S 14           2) McIntyre, Elyse C 13           
     3) Abascal, Lottie Y 13            4) Seidel, Tyler A 13             
     1:20.86  2:35.10                                                      
  5 Rattler Swim Club-CA  'A'                                   2:43.73  
     1) Helscher, Peyton C 14           2) Markarian, Angela S 13         
     3) Uytioco, Samantha P 14          4) Vasquez, Rose F 15             
     1:33.01  2:43.73                                                      
  6 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                               2:44.69  
     1) Tefera, Ilu G 16                2) Perez, Cat L 14                
     3) Allen, Jamie M 14               4) Carlson, Rachel B 16           
     1:31.52  2:44.69                                                      
 
Girls 50 LC Meter Freestyle SPLIT REQUEST
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cusick, Sydney R          15 PUMA-CA                          30.63  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Overton, Connor            9 MOOR-CA                36.40      35.32    9  
  2 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                36.56      36.36    7  
  3 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                39.20      36.81    6  
  4 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                37.33      37.06    5  
  5 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                 37.48      37.15    4  
  6 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                36.90      37.61    3  
  7 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                39.08      39.68    2  
  8 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                40.31      39.99    1  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Overton, Connor            9 MOOR-CA                           36.40  
  2 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                           36.56  
  3 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                           36.90  
  4 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                           37.33  
  5 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                            37.48  
  6 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                           39.08  
  7 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                           39.20  
  8 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                           40.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Austin, Indy D             8 CLSS-CA                           40.63  
 10 Esola, Henry A             9 PUMA-CA                           42.80  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                            42.85  
 12 Ohanessian, Mike M         7 Polar Bears-CA                    43.93  
 13 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                           45.14  
 14 Zhou, Galen                8 PUMA-CA                           45.39  
 15 Stack, Azim R             10 CLSS-CA                           46.29  
 16 Bell, Trevor A             7 PUMA-CA                           48.26  
 17 Clowdus, Devin M          10 SMSC-CA                           51.56  
 18 Azua-Hawthorne, Sebastia   8 SMSC-CA                           55.81  
 19 Schwartz, Neil F           9 San Luis Obispo-CA              1:01.04  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA              1:11.52    1:11.76    9  
  2 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA              1:18.01    1:18.27    7  
  3 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA              1:18.04    1:19.15    6  
  4 Goudz, Itay               10 CCAT-CA              1:17.83    1:20.30    5  
  5 Saito, Nicola             10 SMSC-CA              1:19.97    1:20.73    4  
  6 Orness, Davin B           10 CLSS-CA              1:23.62    1:20.84    3  
  7 McBride, Joshua            9 MOOR-CA              1:22.34    1:22.30    2  
  8 Capra, Joe H              10 PUMA-CA              1:23.75    1:25.71    1  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA                         1:11.52  
  2 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                         1:17.83  
  3 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                         1:18.01  
  4 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                         1:18.04  
  5 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                         1:19.97  
  6 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                         1:22.34  
  7 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                         1:23.62  
  8 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                         1:23.75  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                          1:25.58  
 10 Austin, Indy D             8 CLSS-CA                         1:27.36  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                         1:27.92  
 12 Thai, Drais V             10 PASO-CA                         1:30.38  
 13 Austin, Jett D             8 CLSS-CA                         1:31.00  
 14 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                          1:32.08  
 15 Esola, Henry A             9 PUMA-CA                         1:34.11  
 16 Zhou, Galen                8 PUMA-CA                         1:37.19  
 17 Beahan, Andy K             8 PVST-CA                         1:37.21  
 18 Stack, Azim R             10 CLSS-CA                         1:37.87  
 19 Ohanessian, Mike M         7 Polar Bears-CA                  1:39.29  
 20 Peterson, Elijah R        10 PASO-CA                         1:39.43  
 21 Puente, Vincent V         10 San Luis Obispo-CA              1:41.44  
 22 Clowdus, Devin M          10 SMSC-CA                         1:52.11  
 23 Bell, Trevor A             7 PUMA-CA                         1:52.19  
 24 Schwartz, Neil F           9 San Luis Obispo-CA              2:10.78  
 25 Azua-Hawthorne, Sebastia   8 SMSC-CA                         2:15.54  
 
Boys 7-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA                        2:33.28    9  
     1:14.91  2:33.28                                                      
  1 Austin, Indy D             8 CLSS-CA                        3:10.65    9  
     1:36.53  3:10.65                                                      
  2 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                        2:45.35    7  
     1:19.92  2:45.35                                                      
  2 Austin, Jett D             8 CLSS-CA                        3:11.68    7  
     1:34.70  3:11.68                                                      
  3 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                        3:03.70    6  
     1:31.96  3:03.70                                                      
  3 Bell, Trevor A             7 PUMA-CA                        3:59.60    6  
     1:57.07  3:59.60                                                      
 
Boys 7-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                 43.36      43.39    9  
  2 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                 44.97      44.64    7  
  3 Overton, Connor            9 MOOR-CA                46.32      45.30    6  
  4 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                49.16      45.60    5  
  5 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                45.79      46.88    4  
  6 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                48.41      47.31    3  
  7 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                49.04      47.94    2  
  8 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                51.49      53.74    1  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                            43.36  
  2 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                            44.97  
  3 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                           45.79  
  4 Overton, Connor            9 MOOR-CA                           46.32  
  5 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                           48.41  
  6 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                           49.04  
  7 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                           49.16  
  8 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                           51.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zhou, Galen                8 PUMA-CA                           51.90  
 10 Esola, Henry A             9 PUMA-CA                           52.00  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stack, Azim R             10 CLSS-CA                           52.73  
 12 Lin, Marshall C            9 PUMA-CA                           54.26  
 13 Bell, Trevor A             7 PUMA-CA                           56.18  
 14 Ohanessian, Mike M         7 Polar Bears-CA                    56.54  
 15 Azua-Hawthorne, Sebastia   8 SMSC-CA                           58.24  
 16 Clowdus, Devin M          10 SMSC-CA                         1:03.12  
 17 Schwartz, Neil F           9 San Luis Obispo-CA              1:15.81  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA              1:24.10    1:23.03    9  
  2 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA               1:35.84    1:36.49    7  
  3 Goudz, Itay               10 CCAT-CA              1:37.92    1:38.36    6  
  4 Overton, Connor            9 MOOR-CA              1:40.17    1:40.92    5  
  5 Austin, Indy D             8 CLSS-CA              1:49.13    1:46.77    4  
  6 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA              1:47.81    1:47.39    3  
  7 Austin, Jett D             8 CLSS-CA              1:46.91    1:49.85    2  
  8 Shin, Joel M               8 RTLR-CA              1:54.05    1:53.22    1  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA                         1:24.10  
  2 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                          1:35.84  
  3 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                         1:37.92  
  4 Overton, Connor            9 MOOR-CA                         1:40.17  
  5 Thai, Drais V             10 PASO-CA                         1:42.51  
  6 Austin, Jett D             8 CLSS-CA                         1:46.91  
  7 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                         1:47.81  
  8 Austin, Indy D             8 CLSS-CA                         1:49.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                         1:54.05  
 10 Bell, Trevor A             7 PUMA-CA                         1:59.04  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peterson, Elijah R        10 PASO-CA                         2:05.47  
 12 Ohanessian, Mike M         7 Polar Bears-CA                  2:09.37  
 13 Azua-Hawthorne, Sebastia   8 SMSC-CA                         2:17.34  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                45.33      45.02    9  
  2 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                50.26      48.93    7  
  3 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                51.32      50.08    6  
  4 Stack, Azim R             10 CLSS-CA                58.32      51.70    5  
  5 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                55.06      53.05    4  
  6 Esola, Henry A             9 PUMA-CA                55.15      53.76    3  
  7 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                52.89      53.91    2  
 -- Hickman, Talan I          10 BSC-CC                 54.29         DQ  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                           45.33  
  2 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                           50.26  
  3 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                           51.32  
  4 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                           52.89  
  5 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                            54.29  
  6 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                           55.06  
  7 Esola, Henry A             9 PUMA-CA                           55.15  
  8 Stack, Azim R             10 CLSS-CA                           58.32  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lin, Marshall C            9 PUMA-CA                         1:00.58  
 10 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                         1:01.90  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ohanessian, Mike M         7 Polar Bears-CA                  1:02.20  
 12 Beahan, Andy K             8 PVST-CA                         1:04.85  
 13 Zhou, Galen                8 PUMA-CA                         1:05.49  
 14 Azua-Hawthorne, Sebastia   8 SMSC-CA                         1:11.05  
 -- Clowdus, Devin M          10 SMSC-CA                              DQ  
 -- Puente, Vincent V         10 San Luis Obispo-CA                   DQ  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA              1:38.19    1:38.18    9  
  2 Goudz, Itay               10 CCAT-CA              1:52.41    1:49.62    7  
  3 Orness, Davin B           10 CLSS-CA              1:50.02    1:49.70    6  
  4 Esola, Henry A             9 PUMA-CA              1:56.98    1:51.43    5  
  5 Hickman, Talan I          10 BSC-CC               1:51.44    1:53.48    4  
  6 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA              1:59.21    1:55.20    3  
  7 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA               2:01.23    2:00.56    2  
  8 Lin, Marshall C            9 PUMA-CA              2:04.73    2:05.82    1  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                         1:38.19  
  2 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                         1:50.02  
  3 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                          1:51.44  
  4 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                         1:52.41  
  5 Esola, Henry A             9 PUMA-CA                         1:56.98  
  6 Loninia, Jhan             10 CCAT-CA                         1:59.21  
  7 Stack, Azim R             10 CLSS-CA                         1:59.27  
  8 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                          2:01.23  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lin, Marshall C            9 PUMA-CA                         2:04.73  
 10 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                         2:14.04  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ohanessian, Mike M         7 Polar Bears-CA                  2:15.57  
 12 Azua-Hawthorne, Sebastia   8 SMSC-CA                         2:35.89  
 -- Austin, Jett D             8 CLSS-CA                              DQ  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                39.28      37.65    9  
  2 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA                40.29      38.38    7  
  3 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                40.24      38.98    6  
  4 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                41.06      41.72    5  
  5 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                44.30      42.77    4  
  6 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                43.98      43.50    3  
  7 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                44.73      49.88    2  
  8 Overton, Connor            9 MOOR-CA                45.23      50.05    1  
 
Boys 7-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                           39.28  
  2 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                           40.24  
  3 Dolan, Kieran T           10 PUMA-CA                           40.29  
  4 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                           41.06  
  5 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                           43.98  
  6 Goudz, Itay               10 CCAT-CA                           44.30  
  7 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                           44.73  
  8 Overton, Connor            9 MOOR-CA                           45.23  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                           46.45  
 10 Puente, Vincent V         10 San Luis Obispo-CA                49.59  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Thai, Drais V             10 PASO-CA                           49.71  
 12 Hickman, Talan I          10 BSC-CC                            53.14  
 13 Lin, Marshall C            9 PUMA-CA                           55.29  
 14 Zhou, Galen                8 PUMA-CA                         1:00.15  
 15 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                          1:02.35  
 16 Shin, Joel M               8 RTLR-CA                         1:06.57  
 17 Bell, Trevor A             7 PUMA-CA                         1:26.06  
 -- Schwartz, Neil F           9 San Luis Obispo-CA                   DQ  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA              1:31.90    1:28.60    9  
  2 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA              1:32.94    1:29.48    7  
  3 Saito, Nicola             10 SMSC-CA              1:41.40    1:40.47    6  
  4 Austin, Indy D             8 CLSS-CA              2:01.47    2:04.43    5  
 -- Austin, Jett D             8 CLSS-CA              1:55.17         DQ  
 
Boys 7-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                         1:31.90  
  2 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                         1:32.94  
  3 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                         1:41.40  
  4 Austin, Jett D             8 CLSS-CA                         1:55.17  
  5 Austin, Indy D             8 CLSS-CA                         2:01.47  
 
Boys 7-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA              3:10.87    3:07.62    9  
     1:32.91  3:07.62                                                      
  2 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA              3:15.72    3:11.82    7  
     1:31.76  3:11.82                                                      
  3 Orness, Davin B           10 CLSS-CA              3:14.71    3:18.40    6  
     1:37.13  3:18.40                                                      
  4 Saito, Nicola             10 SMSC-CA              3:19.61    3:19.08    5  
     1:37.47  3:19.08                                                      
  5 Capra, Joe H              10 PUMA-CA              3:37.55    3:39.95    4  
     1:45.01  3:39.95                                                      
  6 Austin, Indy D             8 CLSS-CA              3:49.97    3:49.74    3  
     1:53.69  3:49.74                                                      
 
Boys 7-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shin, Caleb T             10 RTLR-CA                         3:10.87  
     1:30.57  3:10.87                                                      
  2 Orness, Davin B           10 CLSS-CA                         3:14.71  
     1:36.83  3:14.71                                                      
  3 Grimaldo, Kaelan M        10 RTLR-CA                         3:15.72  
     1:33.91  3:15.72                                                      
  4 Saito, Nicola             10 SMSC-CA                         3:19.61  
     1:37.16  3:19.61                                                      
  5 McBride, Joshua            9 MOOR-CA                         3:30.76  
     1:41.79  3:30.76                                                      
  6 Capra, Joe H              10 PUMA-CA                         3:37.55  
     1:42.96  3:37.55                                                      
  7 Austin, Indy D             8 CLSS-CA                         3:49.97  
     1:51.29  3:49.97                                                      
 -- Austin, Jett D             8 CLSS-CA                              DQ  
     1:52.17       DQ                                                      
 
Boys 7-10 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Class Aquatics-CA  'A'                                      2:39.91   18  
     1) Stack, Azim R 10                2) Austin, Indy D 8               
     3) Austin, Jett D 8                4) Orness, Davin B 10             
     1:20.80  2:39.91                                                      
  2 Puma Aquatic Team-CA  'A'                                   2:58.14   14  
     1) Esola, Henry A 9                2) Bell, Trevor A 7               
     3) Lin, Marshall C 9               4) Capra, Joe H 10                
     1:29.63  2:58.14                                                      
 
Boys 7-10 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Puma Aquatic Team-CA  'A'                                   3:26.52   18  
     1) Esola, Henry A 9                2) Lin, Marshall C 9              
     3) Capra, Joe H 10                 4) Bell, Trevor A 7               
     1:52.98  3:26.52                                                      
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                 29.75      29.86    9  
  2 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                32.77      33.24    7  
  3 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                33.39      33.43    6  
  4 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                33.57      33.62    5  
  5 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA                33.87      34.34    4  
  6 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                34.74      34.39    3  
  7 Caro, Zachary J           12 CCAT-CA                34.47      34.73    2  
  8 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA     34.63      34.83    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                            29.75  
  2 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                           32.77  
  3 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                           33.39  
  4 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                           33.57  
  5 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA                           33.87  
  6 Caro, Zachary J           12 CCAT-CA                           34.47  
  7 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA                34.63  
  8 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                           34.74  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA                           34.94  
 10 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA                35.44  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                            35.58  
 12 Miller, Leo J             12 San Luis Obispo-CA                36.55  
 13 Coats, Natas M            12 SMSC-CA                           36.88  
 14 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                            38.03  
 15 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA                38.75  
 16 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA                    38.82  
 17 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                            39.15  
 18 Chen, Kristian M          11 SMSC-CA                           39.43  
 19 Freeman-Garcia, Diego     12 San Luis Obispo-CA                40.17  
 20 Sanchez, Noah J           11 CANY-CA                           40.44  
 21 Esola, Lloyd M            12 PUMA-CA                           41.23  
 22 Hayashi, Kazi M           11 PUMA-CA                           41.31  
 23 Samuel, Josh              12 SMSC-CA                           46.86  
 24 Neer, Vignesh A           12 SMSC-CA                           58.88  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Capra, Jack H             12 PUMA-CA              1:09.69    1:08.26    9  
  2 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA              1:09.39    1:08.50    7  
  3 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA              1:13.33    1:11.67    6  
  4 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA              1:11.64    1:11.90    5  
  5 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA   1:12.42    1:12.28    4  
  6 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA              1:12.47    1:12.75    3  
  7 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA              1:16.43    1:16.07    2  
  8 Coats, Natas M            12 SMSC-CA              1:17.09    1:18.09    1  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                         1:09.39  
  2 Capra, Jack H             12 PUMA-CA                         1:09.69  
  3 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                         1:11.64  
  4 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA              1:12.42  
  5 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                         1:12.47  
  6 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA                         1:13.33  
  7 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA                         1:16.43  
  8 Coats, Natas M            12 SMSC-CA                         1:17.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                          1:17.45  
 10 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA              1:17.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                         1:17.99  
 12 Miller, Leo J             12 San Luis Obispo-CA              1:21.57  
 13 Motchenko, Nikita M       12 CCAT-CA                         1:21.99  
 14 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                          1:22.24  
 15 Chiang, Edward L          11 PUMA-CA                         1:22.86  
 16 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                          1:23.87  
 17 Sanchez, Noah J           11 CANY-CA                         1:24.09  
 18 Chen, Kristian M          11 SMSC-CA                         1:24.13  
 19 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA                  1:25.48  
 20 Esola, Lloyd M            12 PUMA-CA                         1:25.84  
 21 Rosen, Nick J             12 RTLR-CA                         1:26.25  
 22 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA              1:32.29  
 23 Hayashi, Kazi M           11 PUMA-CA                         1:32.32  
 24 Freeman-Garcia, Diego     12 San Luis Obispo-CA              1:32.46  
 25 Samuel, Josh              12 SMSC-CA                         1:53.08  
 26 Neer, Vignesh A           12 SMSC-CA                         2:25.28  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC               2:27.60    2:26.07    9  
     1:13.04  2:26.07                                                      
  2 Capra, Jack H             12 PUMA-CA              2:29.92    2:28.28    7  
     1:13.54  2:28.28                                                      
  3 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA   2:34.05    2:33.79    6  
     1:15.88  2:33.79                                                      
  4 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA              2:35.03    2:34.64    5  
     1:16.03  2:34.64                                                      
  5 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA              2:33.88    2:34.95    4  
     1:15.11  2:34.95                                                      
  6 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA              2:39.43    2:40.26    3  
     1:17.12  2:40.26                                                      
  7 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA              2:41.71    2:41.74    2  
     1:19.11  2:41.74                                                      
  8 Coats, Natas M            12 SMSC-CA              2:42.35    2:54.99    1  
     1:24.14  2:54.99                                                      
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                          2:27.60  
     1:13.80  2:27.60                                                      
  2 Capra, Jack H             12 PUMA-CA                         2:29.92  
     1:13.06  2:29.92                                                      
  3 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA                         2:33.88  
     1:15.14  2:33.88                                                      
  4 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA              2:34.05  
     1:17.29  2:34.05                                                      
  5 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                         2:35.03  
     1:15.80  2:35.03                                                      
  6 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                         2:39.43  
     1:17.18  2:39.43                                                      
  7 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA                         2:41.71  
     1:20.36  2:41.71                                                      
  8 Coats, Natas M            12 SMSC-CA                         2:42.35  
     1:20.32  2:42.35                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                          2:49.11  
     1:22.62  2:49.11                                                      
 10 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                         2:49.32  
     1:23.58  2:49.32                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA              2:49.85  
     1:23.73  2:49.85                                                      
 12 Miller, Leo J             12 San Luis Obispo-CA              3:00.98  
     1:29.08  3:00.98                                                      
 13 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                          3:07.29  
     1:29.87  3:07.29                                                      
 14 Chen, Kristian M          11 SMSC-CA                         3:10.58  
     1:34.25  3:10.58                                                      
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Capra, Jack H             12 PUMA-CA                        5:04.40    9  
     1:12.66  2:30.27  3:47.79  5:04.40                                    
  2 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                        5:21.49    7  
     1:14.60  2:35.43  3:59.11  5:21.49                                    
  3 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                        5:24.27    6  
     1:17.52  2:40.27  4:03.51  5:24.27                                    
  4 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA                        5:27.12    5  
     1:18.78  2:41.90  4:05.41  5:27.12                                    
  5 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                        5:27.26    4  
     1:18.83  2:42.62  4:05.81  5:27.26                                    
  6 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA             5:53.25    3  
     1:27.36  2:57.94  4:28.63  5:53.25                                    
  7 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                        5:53.57    2  
     1:26.08  2:58.00  4:27.35  5:53.57                                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                 36.26      35.31    9  
  2 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                38.10      38.50    7  
  3 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                41.03      40.24    6  
  4 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                 41.83      41.82    5  
  5 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                42.72      42.09    4  
  6 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                 44.51      46.32    3  
  7 Miller, Leo J             12 San Luis Obispo-CA     47.03      47.12    2  
  8 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                 47.49      47.39    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                            36.26  
  2 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                           38.10  
  3 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                           41.03  
  4 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                            41.83  
  5 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                           42.72  
  6 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                            44.51  
  7 Miller, Leo J             12 San Luis Obispo-CA                47.03  
  8 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                            47.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA                    48.41  
 10 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                           48.97  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Esola, Lloyd M            12 PUMA-CA                           49.54  
 12 Chen, Kristian M          11 SMSC-CA                           50.05  
 13 Freeman-Garcia, Diego     12 San Luis Obispo-CA                50.39  
 14 Hayashi, Kazi M           11 PUMA-CA                           50.51  
 15 Samuel, Josh              12 SMSC-CA                         1:00.97  
 16 Neer, Vignesh A           12 SMSC-CA                         1:04.88  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Capra, Jack H             12 PUMA-CA              1:21.85    1:20.97    9  
  2 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA              1:23.95    1:22.49    7  
  3 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA              1:30.97    1:30.73    6  
  4 Severson, Nolan J         12 NCA-CA               1:33.70    1:34.81    5  
  5 Chiang, Edward L          11 PUMA-CA              1:33.32    1:38.16    4  
  6 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA              1:44.09    1:39.34    3  
 -- Sanchez, Noah J           11 CANY-CA              1:46.22         NS  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Capra, Jack H             12 PUMA-CA                         1:21.85  
  2 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                         1:23.95  
  3 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                         1:30.97  
  4 Chiang, Edward L          11 PUMA-CA                         1:33.32  
  5 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                          1:33.70  
  6 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                         1:44.09  
  7 Sanchez, Noah J           11 CANY-CA                         1:46.22  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                 41.77      40.38    9  
  2 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                42.04      40.58    7  
  3 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                41.36      40.92    6  
  4 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                42.72      43.19    5  
  5 Chiang, Edward L          11 PUMA-CA                48.33      46.48    4  
  6 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA                46.12      47.74    3  
  7 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                48.20      48.15    2  
  8 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA         47.31      49.34    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                           41.36  
  2 Crist, Austin W           12 BSC-CC                            41.77  
  3 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                           42.04  
  4 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                           42.72  
  5 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA                           46.12  
  6 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA                    47.31  
  7 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                           48.20  
  8 Chiang, Edward L          11 PUMA-CA                           48.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA                           49.56  
 10 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                            49.88  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA                51.60  
 12 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA                52.35  
 13 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                            52.99  
 14 Motchenko, Nikita M       12 CCAT-CA                           53.42  
 15 Chen, Kristian M          11 SMSC-CA                           53.90  
 16 Esola, Lloyd M            12 PUMA-CA                           54.61  
 17 Hayashi, Kazi M           11 PUMA-CA                           56.77  
 18 Freeman-Garcia, Diego     12 San Luis Obispo-CA              1:04.20  
 19 Neer, Vignesh A           12 SMSC-CA                         1:14.23  
 20 Samuel, Josh              12 SMSC-CA                         1:16.10  
 -- Rosen, Nick J             12 RTLR-CA                              DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Caro, Zachary J           12 CCAT-CA              1:31.58    1:30.00    9  
  2 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA              1:33.12    1:30.08    7  
  3 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA              1:33.60    1:32.79    6  
  4 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA              1:43.26    1:40.58    5  
  5 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA       1:45.06    1:41.78    4  
  6 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA              1:44.50    1:43.76    3  
  7 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA              1:45.27    1:45.89    2  
  8 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA   1:52.63    1:54.34    1  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caro, Zachary J           12 CCAT-CA                         1:31.58  
  2 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA                         1:33.12  
  3 Thompson, Benjamin B      12 RTLR-CA                         1:33.60  
  4 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                         1:43.26  
  5 Bell, Joshua J            11 PUMA-CA                         1:44.50  
  6 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA                  1:45.06  
  7 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA                         1:45.27  
  8 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA              1:52.63  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                          1:54.73  
 10 Friedrich, Ian M          11 SMSC-CA                         1:55.50  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Esola, Lloyd M            12 PUMA-CA                         1:55.55  
 12 Chen, Kristian M          11 SMSC-CA                         1:58.26  
 13 Coats, Natas M            12 SMSC-CA                         2:07.30  
 -- Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                              DQ  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                 34.46      32.84    9  
  2 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                36.59      36.36    7  
  3 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                37.77      37.85    6  
  4 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA                42.94      41.85    5  
  5 Rosen, Nick J             12 RTLR-CA                43.84      41.93    4  
  6 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA     43.50      42.25    3  
  7 Motchenko, Nikita M       12 CCAT-CA                44.35      44.29    2  
  8 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                44.72      45.12    1  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                            34.46  
  2 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                           36.59  
  3 Hsiung, Lucas K           11 SMSC-CA                           37.77  
  4 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA                           42.94  
  5 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA                43.50  
  6 Rosen, Nick J             12 RTLR-CA                           43.84  
  7 Motchenko, Nikita M       12 CCAT-CA                           44.35  
  8 Naumescu, Nicholas I      12 SMSC-CA                           44.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Noah J           11 CANY-CA                           48.29  
 10 Miller, Leo J             12 San Luis Obispo-CA                49.07  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ohanessian, Hovig J       11 Polar Bears-CA                    49.88  
 12 Rogge, Cole J             11 BSC-CC                            50.39  
 13 Hayashi, Kazi M           11 PUMA-CA                           53.58  
 14 Coats, Natas M            12 SMSC-CA                           56.27  
 15 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA                57.18  
 -- Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                              DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Capra, Jack H             12 PUMA-CA              1:20.71    1:20.18    9  
  2 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA   1:30.03    1:28.14    7  
  3 Noble, Xavier J           11 BSC-CC               1:29.70    1:28.81    6  
  4 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA              1:35.60    1:39.73    5  
  5 Sanchez, Noah J           11 CANY-CA              1:48.52    1:47.11    4  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Capra, Jack H             12 PUMA-CA                         1:20.71  
  2 Noble, Xavier J           11 BSC-CC                          1:29.70  
  3 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA              1:30.03  
  4 Lin, Stephen Y            12 PUMA-CA                         1:35.60  
  5 Sanchez, Noah J           11 CANY-CA                         1:48.52  
  6 Severson, Nolan J         12 NCA-CA                          2:00.50  
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC               2:46.40    2:42.59    9  
     1:16.87  2:42.59                                                      
  2 Capra, Jack H             12 PUMA-CA              2:52.57    2:50.00    7  
     1:21.44  2:50.00                                                      
  3 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA              2:56.91    2:50.79    6  
     1:23.91  2:50.79                                                      
  4 Caro, Zachary J           12 CCAT-CA              2:55.08    3:00.21    5  
     1:29.20  3:00.21                                                      
  5 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA   3:01.18    3:01.18    4  
     1:24.77  3:01.18                                                      
  6 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA              2:59.95    3:03.21    3  
     1:33.62  3:03.21                                                      
  7 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA              3:22.34    3:20.77    2  
     1:44.65  3:20.77                                                      
  8 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA   3:27.30    3:23.08    1  
     1:40.96  3:23.08                                                      
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crist, Austin W           12 BSC-CC                          2:46.40  
     1:19.76  2:46.40                                                      
  2 Capra, Jack H             12 PUMA-CA                         2:52.57  
     1:22.71  2:52.57                                                      
  3 Caro, Zachary J           12 CCAT-CA                         2:55.08  
     1:26.52  2:55.08                                                      
  4 Aguirre, Cole P           11 SMSC-CA                         2:56.91  
     1:26.07  2:56.91                                                      
  5 Valdez, Christopher       12 SMSC-CA                         2:59.95  
     1:29.32  2:59.95                                                      
  6 Poletti, Ross M           11 San Luis Obispo-CA              3:01.18  
     1:26.14  3:01.18                                                      
  7 Saravasi, Chanon          12 RTLR-CA                         3:22.34  
     1:43.72  3:22.34                                                      
  8 McCarty, Parker E         11 San Luis Obispo-CA              3:27.30  
     1:43.96  3:27.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coats, Natas M            12 SMSC-CA                         3:41.95  
     1:55.50  3:41.95                                                      
 10 Hayashi, Kazi M           11 PUMA-CA                         3:45.37  
     1:53.59  3:45.37                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kubacki, Joel B           11 San Luis Obispo-CA              3:49.96  
     1:56.85  3:49.96                                                      
 -- Sanchez, Noah J           11 CANY-CA                              DQ  
     1:47.36       DQ                                                      
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:15.72   18  
     1) Valdez, Christopher 12          2) Naumescu, Nicholas I 12        
     3) Friedrich, Ian M 11             4) Aguirre, Cole P 11             
     1:08.09  2:15.72                                                      
  2 Puma Aquatic Team-CA  'A'                                   2:24.26   14  
     1) Capra, Jack H 12                2) Chiang, Edward L 11            
     3) Esola, Lloyd M 12               4) Bell, Joshua J 11              
     1:09.69  2:24.26                                                      
  3 San Luis Obispo Swim Club-CA  'A'                           2:28.79   12  
     1) Miller, Leo J 12                2) McCarty, Parker E 11           
     3) Kubacki, Joel B 11              4) Poletti, Ross M 11             
     1:14.36  2:28.79                                                      
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:33.88   18  
     1) Naumescu, Nicholas I 12         2) Valdez, Christopher 12         
     3) Aguirre, Cole P 11              4) Friedrich, Ian M 11            
     1:22.83  2:33.88                                                      
  2 Puma Aquatic Team-CA  'A'                                   2:46.95   14  
     1) Lin, Stephen Y 12               2) Esola, Lloyd M 12              
     3) Capra, Jack H 12                4) Bell, Joshua J 11              
     1:35.53  2:46.95                                                      
  3 San Luis Obispo Swim Club-CA  'A'                           2:52.63   12  
     1) Poletti, Ross M 11              2) Kubacki, Joel B 11             
     3) McCarty, Parker E 11            4) Miller, Leo J 12               
     1:32.75  2:52.63                                                      
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                29.24      28.82    9  
  2 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                29.70      28.90    7  
  3 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                28.92      29.18    6  
  4 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                29.26      29.24    5  
  5 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                30.12      29.36    4  
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                29.96      29.57    3  
  7 Brown, A.J. J             14 PASO-CA                30.02      29.99    2  
  8 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                29.86      30.69    1  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                           28.92  
  2 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                           29.24  
  3 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                           29.26  
  4 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                           29.70  
  5 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                           29.86  
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                           29.96  
  7 Brown, A.J. J             14 PASO-CA                           30.02  
  8 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                           30.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Picard, Joshua K          14 PASO-CA                           30.43  
 10 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA                           31.70  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA                           32.22  
 12 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA                           32.23  
 13 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA                32.93  
 14 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA                           33.68  
 15 Mejia Hernandez, Antonio  13 PVST-CA                           33.92  
 16 Diaz, James G             13 SMSC-CA                           35.64  
 17 Frieser, Tobi H           14 BSC-CC                            36.25  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              1:01.53    1:02.20    9  
  2 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA              1:02.12    1:03.05    7  
  3 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA              1:03.81    1:03.08    6  
  4 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA              1:05.07    1:04.85    5  
  5 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA              1:03.49    1:04.96    4  
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA              1:06.04    1:06.24    3  
  7 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA              1:04.77    1:06.87    2  
  8 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA              1:08.77    1:10.05    1  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                         1:01.53  
  2 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                         1:02.12  
  3 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                         1:03.49  
  4 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                         1:03.81  
  5 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                         1:04.77  
  6 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                         1:05.07  
  7 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                         1:06.04  
  8 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA                         1:08.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Farouk, Yoseph M          13 BSC-CC                          1:09.73  
 10 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA                         1:09.80  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA                         1:11.28  
 12 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA              1:11.73  
 13 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA                         1:13.10  
 14 Diaz, James G             13 SMSC-CA                         1:17.54  
 15 Frieser, Tobi H           14 BSC-CC                          1:19.06  
 16 Terry, Hayden J           14 NCA-CA                          1:24.55  
 17 Zahry, Jackson            13 BSC-CC                          1:32.71  
 18 Soto, Paul J              13 NCA-CA                          1:40.49  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              2:10.02    2:12.65    9  
     1:04.15  2:12.65                                                      
  2 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA              2:21.65    2:22.24    7  
     1:09.52  2:22.24                                                      
  3 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA              2:25.27    2:28.07    6  
     1:10.00  2:28.07                                                      
  4 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA              2:29.76    2:30.89    5  
     1:10.70  2:30.89                                                      
  5 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA   2:31.79    2:34.27    4  
     1:14.44  2:34.27                                                      
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA              2:31.08    2:34.55    3  
     1:15.10  2:34.55                                                      
  7 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA              2:34.99    2:36.68    2  
     1:16.98  2:36.68                                                      
  8 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA              2:34.99    2:38.92    1  
     1:15.26  2:38.92                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                         2:10.02  
     1:03.14  2:10.02                                                      
  2 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA                         2:21.65  
     1:09.13  2:21.65                                                      
  3 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA                         2:25.27  
     1:09.12  2:25.27                                                      
  4 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                         2:29.76  
     1:09.47  2:29.76                                                      
  5 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                         2:31.08  
     1:12.85  2:31.08                                                      
  6 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA              2:31.79  
     1:14.15  2:31.79                                                      
  7 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA                         2:34.99  
     1:12.96  2:34.99                                                      
  7 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA                         2:34.99  
     1:14.63  2:34.99                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA                         2:36.42  
     1:17.89  2:36.42                                                      
 10 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA                         2:37.09  
     1:17.67  2:37.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zahry, Jackson            13 BSC-CC                          3:24.82  
     1:37.64  3:24.82                                                      
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA              4:50.92    4:49.77    9  
     1:06.67  2:21.05  3:36.25  4:49.77                                    
  2 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA              4:51.25    4:57.64    7  
     1:10.66  2:26.99  3:42.87  4:57.64                                    
  3 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA              5:13.93    5:12.03    6  
     1:13.52  2:33.07  3:53.43  5:12.03                                    
  4 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA   5:37.76    5:16.77    5  
     1:17.51  2:39.17  4:00.18  5:16.77                                    
  5 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA              5:22.99    5:16.97    4  
     1:15.83  2:38.32  3:59.82  5:16.97                                    
  6 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA              5:45.29    5:28.84    3  
     1:17.45  2:40.96  4:05.99  5:28.84                                    
  7 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA              5:37.38    5:40.92    2  
     1:19.98  2:47.36  4:15.81  5:40.92                                    
  8 Diaz, James G             13 SMSC-CA              6:12.60    5:59.00    1  
     1:26.90  2:59.48  4:32.44  5:59.00                                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                         4:50.92  
     1:09.59  2:24.12  3:39.17  4:50.92                                    
  2 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA                         4:51.25  
     1:10.25  2:25.30  3:38.91  4:51.25                                    
  3 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA                         5:13.93  
     1:12.58  2:32.63  3:53.91  5:13.93                                    
  4 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA                         5:22.99  
     1:16.45  2:38.68  4:03.29  5:22.99                                    
  5 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA                         5:37.38  
     1:18.94  2:45.42  4:13.25  5:37.38                                    
  6 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA              5:37.76  
     1:21.16  2:47.37  4:13.77  5:37.76                                    
  7 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA                         5:45.29  
     1:20.68  2:48.84  4:16.31  5:45.29                                    
  8 Diaz, James G             13 SMSC-CA                         6:12.60  
     1:30.40  3:05.17  4:40.81  6:12.60                                    
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                       10:02.50    9  
     1:10.45  2:26.57  3:42.53  4:59.56  6:16.84  7:34.05  8:49.29 10:02.50
  2 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                       10:04.79    7  
     1:08.22  2:22.94  3:38.60  4:55.46  6:13.44  7:32.26  8:50.13 10:04.79
  3 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                       10:09.57    6  
     1:12.61  2:29.86  3:46.94  5:04.76  6:21.26  7:38.70  8:56.45 10:09.57
  4 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA                       10:30.02    5  
     1:12.03  2:29.56  7:52.27  9:13.12 10:30.02                           
  5 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA                       11:03.99    4  
     1:16.57  2:39.27  4:03.55  5:28.38  6:53.37  8:18.19  9:42.28 11:03.99
  6 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA            11:16.84    3  
     1:19.47  2:46.23  4:13.46  5:39.25  7:05.99  8:32.09  9:56.23 11:16.84
  7 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA                       11:45.68    2  
     1:20.09  2:48.80  7:18.87  8:49.18 10:18.73 11:45.68                  
  8 Diaz, James G             13 SMSC-CA                       12:20.47    1  
     1:27.22  3:01.42  7:45.84  9:19.81 10:54.33 12:20.47                  
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                       17:41.15    9  
     1:08.43  2:20.13  3:30.93  4:42.19  5:53.17  7:03.90  8:14.54  9:25.37
    10:37.28 11:48.50 12:59.82 14:11.24 15:22.36 16:33.07 17:41.15         
  2 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA                       19:24.54    7  
     1:12.06  2:29.06  3:46.81  5:04.68  6:22.52  7:40.37  8:58.45 10:17.05
    11:35.98 12:55.58 14:14.94 15:33.65 16:51.63 18:09.51 19:24.54         
  3 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA                       20:00.29    6  
     1:13.61  2:33.12  3:54.65  5:15.61  6:37.70  7:59.67  9:21.38 10:42.19
    12:02.88 13:21.99 14:42.63 16:03.51 17:24.92 18:45.73 20:00.29         
  4 Dean, Bryson A            13 San Luis Obispo-CA            21:33.40    5  
     1:16.24  2:42.01  4:08.43  5:35.84  7:03.09  8:30.02  9:57.79 11:24.49
    12:51.40 14:17.77 15:44.74 17:13.13 18:40.88 20:09.45 21:33.40         
  5 Zimmerman, Luke B         14 SMSC-CA                       22:13.76    4  
     1:22.16  2:52.30  4:24.17  5:51.76  7:21.35  8:51.41 10:22.39 11:52.10
    13:21.80 14:51.62 16:23.15 17:52.18 19:21.48 20:50.26 22:13.76         
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              1:15.33    1:15.03    9  
  2 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA              1:19.46    1:18.27    7  
  3 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              1:20.03    1:19.64    6  
  4 Picard, Joshua K          14 PASO-CA              1:21.16    1:20.03    5  
  5 Brown, A.J. J             14 PASO-CA              1:21.16    1:20.50    4  
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA              1:24.24    1:25.43    3  
  7 Mejia Hernandez, Antonio  13 PVST-CA              1:30.55    1:25.86    2  
  8 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA              1:33.31    1:36.99    1  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                         1:15.33  
  2 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                         1:19.46  
  3 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                         1:20.03  
  4 Picard, Joshua K          14 PASO-CA                         1:21.16  
  4 Brown, A.J. J             14 PASO-CA                         1:21.16  
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                         1:24.24  
  7 Mejia Hernandez, Antonio  13 PVST-CA                         1:30.55  
  8 Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA                         1:33.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                         1:34.81  
 10 Frieser, Tobi H           14 BSC-CC                          1:42.77  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA              2:33.80    2:35.78    9  
     1:16.89  2:35.78                                                      
  2 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              2:39.36    2:45.41    7  
     1:22.53  2:45.41                                                      
  3 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              2:42.16    2:45.55    6  
     1:22.28  2:45.55                                                      
  4 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA              2:55.45    2:58.73    5  
     1:28.36  2:58.73                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                         2:33.80  
     1:13.46  2:33.80                                                      
  2 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA                         2:39.36  
     1:19.37  2:39.36                                                      
  3 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                         2:42.16  
     1:20.85  2:42.16                                                      
  4 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                         2:55.45  
     1:25.19  2:55.45                                                      
 -- Clowdus, Ethan M          13 SMSC-CA                              DQ  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA              1:24.53    1:22.33    9  
  2 Picard, Joshua K          14 PASO-CA              1:25.71    1:24.38    7  
  3 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA              1:29.55    1:25.49    6  
  4 Diaz, James G             13 SMSC-CA              1:28.18    1:26.73    5  
  5 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              1:36.39    1:37.13    4  
  6 Terry, Hayden J           14 NCA-CA               1:51.15    1:49.90    3  
  7 Frieser, Tobi H           14 BSC-CC               2:01.86    2:01.57    2  
 -- Farouk, Yoseph M          13 BSC-CC               1:34.40         NS  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                         1:24.53  
  2 Picard, Joshua K          14 PASO-CA                         1:25.71  
  3 Diaz, James G             13 SMSC-CA                         1:28.18  
  4 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA                         1:29.55  
  5 Farouk, Yoseph M          13 BSC-CC                          1:34.40  
  6 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                         1:36.39  
  7 Terry, Hayden J           14 NCA-CA                          1:51.15  
  8 Frieser, Tobi H           14 BSC-CC                          2:01.86  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zahry, Jackson            13 BSC-CC                          2:02.96  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA              3:06.07    2:54.15    9  
     1:21.76  2:54.15                                                      
  2 Picard, Joshua K          14 PASO-CA              3:03.50    2:59.65    7  
     1:25.76  2:59.65                                                      
  3 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA              3:07.15    3:00.22    6  
     1:29.05  3:00.22                                                      
  4 Diaz, James G             13 SMSC-CA              3:13.16    3:11.81    5  
     1:34.72  3:11.81                                                      
  5 Brown, A.J. J             14 PASO-CA              3:22.29    3:23.22    4  
     1:37.11  3:23.22                                                      
  6 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA              3:22.17    3:28.39    3  
     1:42.93  3:28.39                                                      
  7 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              3:34.20    3:28.46    2  
     1:42.62  3:28.46                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Picard, Joshua K          14 PASO-CA                         3:03.50  
     1:28.97  3:03.50                                                      
  2 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                         3:06.07  
     1:29.48  3:06.07                                                      
  3 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA                         3:07.15  
     1:32.50  3:07.15                                                      
  4 Diaz, James G             13 SMSC-CA                         3:13.16  
     1:33.87  3:13.16                                                      
  5 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA                         3:22.17  
     1:37.97  3:22.17                                                      
  6 Brown, A.J. J             14 PASO-CA                         3:22.29  
     1:36.73  3:22.29                                                      
  7 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                         3:34.20  
     1:43.88  3:34.20                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA              1:12.32    1:11.82    9  
  2 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              1:15.88    1:12.71    7  
  3 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA              1:12.69    1:14.43    6  
  4 Picard, Joshua K          14 PASO-CA              1:15.84    1:16.08    5  
  5 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA              1:15.67    1:17.47    4  
  6 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA              1:19.29    1:20.32    3  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA                         1:12.32  
  2 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                         1:12.69  
  3 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                         1:15.67  
  4 Picard, Joshua K          14 PASO-CA                         1:15.84  
  5 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                         1:15.88  
  6 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                         1:19.29  
  7 Farouk, Yoseph M          13 BSC-CC                          1:23.12  
 -- Frieser, Tobi H           14 BSC-CC                               DQ  
 -- Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                              DQ  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                         2:57.75  
     1:21.58  2:57.75                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA              2:29.07    2:31.00    9  
     1:11.94  2:31.00                                                      
  2 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA              2:37.63    2:31.13    7  
     1:12.63  2:31.13                                                      
  3 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA              2:35.78    2:39.93    6  
     1:16.40  2:39.93                                                      
  4 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              2:44.28    2:47.38    5  
     1:18.93  2:47.38                                                      
  5 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA              2:49.52    2:47.71    4  
     1:20.51  2:47.71                                                      
  6 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA              2:54.01    2:47.99    3  
     1:19.88  2:47.99                                                      
  7 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA              2:50.30    2:52.09    2  
     1:21.70  2:52.09                                                      
  8 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA              2:51.11    2:53.75    1  
     1:20.80  2:53.75                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Ryan A           13 SMSC-CA                         2:29.07  
     1:10.94  2:29.07                                                      
  2 Park, Andrew Y            13 SMSC-CA                         2:35.78  
     1:16.81  2:35.78                                                      
  3 Lacaste, Ryan G           13 SMSC-CA                         2:37.63  
     1:13.85  2:37.63                                                      
  4 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                         2:44.28  
     1:18.17  2:44.28                                                      
  5 Moskalenko, Anthony       13 CCAT-CA                         2:49.52  
     1:21.12  2:49.52                                                      
  6 Liakhovetski, Allen A     14 CCAT-CA                         2:50.30  
     1:21.57  2:50.30                                                      
  7 Bedard, Ryan M            14 SMSC-CA                         2:51.11  
     1:19.38  2:51.11                                                      
  8 Lozano, Ryan B            14 RTLR-CA                         2:54.01  
     1:22.39  2:54.01                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA                         2:54.27  
     1:19.67  2:54.27                                                      
 10 Buschbacher, Xavier A     13 CCAT-CA                         2:57.03  
     1:28.48  2:57.03                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zimmerman, Ryan P         14 SMSC-CA                         2:58.73  
     1:28.84  2:58.73                                                      
 12 Mejia Hernandez, Antonio  13 PVST-CA                         3:02.08  
     1:30.16  3:02.08                                                      
 13 Frieser, Tobi H           14 BSC-CC                          3:37.76  
     1:45.56  3:37.76                                                      
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Picard, Joshua K          14 PASO-CA                         5:56.11  
     1:19.74  2:53.98  4:32.01  5:56.11                                    
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                 27.26      27.70    9  
  2 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                28.08      27.96    7  
  3 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA                28.04      28.28    6  
  4 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                28.91      28.70    5  
  5 Horton, Elias R           17 LTA-CA                 28.38      29.00    4  
  6 Tucker, Zach J            17 PASO-CA                29.45      29.14    3  
  7 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                29.98      29.58    2  
  8 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                29.66      30.42    1  
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                            27.26  
  2 Stack, Tariq R            15 CLSS-CA                           27.92  
  3 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA                           28.04  
  4 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                           28.08  
  5 Horton, Elias R           17 LTA-CA                            28.38  
  6 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                           28.91  
  7 Grace, Paul R             16 CLSS-CA                           29.15  
  8 Tucker, Zach J            17 PASO-CA                           29.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                           29.66  
 10 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                           29.98  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nino, Sean E              15 PASO-CA                           31.26  
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hotchkiss, Kennan E       16 MSS-CA                 57.89      57.43    9  
  2 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA               1:02.38    1:00.45    7  
  3 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA              1:00.59    1:00.74    6  
  4 Stack, Tariq R            15 CLSS-CA              1:00.67    1:01.09    5  
  5 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA              1:00.90    1:01.91    4  
  6 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA              1:03.29    1:02.25    3  
  7 Brachmann, Mitch S        16 CLSS-CA              1:01.42    1:02.75    2  
  8 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA              1:04.59    1:04.89    1  
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marsalek, Wyatt D         17 SMSC-CA                           56.83  
  2 Simpson, Blake C          15 SMSC-CA                           57.17  
  3 Brown, Zac M              18 San Luis Obispo-CA                57.51  
  4 Hotchkiss, Kennan E       16 MSS-CA                            57.89  
  5 Adams, Nathaniel L        16 SMSC-CA                           58.07  
  6 Moore, Morgan J           21 San Luis Obispo-CA                58.91  
  7 Hillje-Enthoven, Marcos   17 SMSC-CA                           59.55  
  8 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                         1:00.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stack, Tariq R            15 CLSS-CA                         1:00.67  
 10 Patel, Keshaun R          16 SMSC-CA                         1:00.73  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA                         1:00.90  
 12 Brachmann, Mitch S        16 CLSS-CA                         1:01.42  
 13 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                          1:02.38  
 14 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                         1:03.29  
 15 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA                         1:04.59  
 16 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA                         1:04.89  
 17 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                         1:05.97  
 18 Horton, Elias R           17 LTA-CA                          1:06.07  
 19 Stanculescu, Tibi N       15 PUMA-CA                         1:06.18  
 20 Batta, Jatin              15 Polar Bears-CA                  1:06.35  
 21 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                         1:06.43  
 22 Dolan, Johnathan T        15 PUMA-CA                         1:07.35  
 23 Nino, Sean E              15 PASO-CA                         1:12.34  
 -- Behnam, Alex A            21 San Luis Obispo-CA                   X   
 -- Allen, Zack B             20 San Luis Obispo-CA               X54.99  
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hotchkiss, Kennan E       16 MSS-CA               2:07.76    2:03.59    9  
     1:01.81  2:03.59                                                      
  2 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA               2:13.47    2:11.76    7  
     1:04.61  2:11.76                                                      
  3 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA              2:12.78    2:13.29    6  
     1:04.30  2:13.29                                                      
  4 Stack, Tariq R            15 CLSS-CA              2:16.24    2:14.91    5  
     1:06.25  2:14.91                                                      
  5 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA              2:24.46    2:23.94    4  
     1:09.02  2:23.94                                                      
  6 Batta, Jatin              15 Polar Bears-CA       2:25.13    2:25.73    3  
     1:07.40  2:25.73                                                      
  7 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA              2:30.85    2:31.69    2  
     1:10.99  2:31.69                                                      
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hotchkiss, Kennan E       16 MSS-CA                          2:07.76  
     1:03.23  2:07.76                                                      
  2 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                         2:12.78  
     1:03.51  2:12.78                                                      
  3 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                          2:13.47  
     1:05.26  2:13.47                                                      
  4 Stack, Tariq R            15 CLSS-CA                         2:16.24  
     1:04.80  2:16.24                                                      
  5 Grace, Paul R             16 CLSS-CA                         2:18.24  
     1:06.72  2:18.24                                                      
  6 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                         2:24.46  
     1:08.69  2:24.46                                                      
  7 Batta, Jatin              15 Polar Bears-CA                  2:25.13  
     1:07.85  2:25.13                                                      
  8 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                         2:30.85  
     1:11.73  2:30.85                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nino, Sean E              15 PASO-CA                         2:51.91  
     1:17.03  2:51.91                                                      
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA              4:50.10    4:47.71    9  
     1:07.43  2:20.50  3:33.96  4:47.71                                    
  2 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA              4:55.20    4:51.24    7  
     1:10.26  2:23.83  3:37.99  4:51.24                                    
  3 Spears, Robert J          15 SMSC-CA              5:03.70    5:00.77    6  
     1:11.99  2:29.66  3:47.08  5:00.77                                    
  4 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA              4:59.63    5:01.09    5  
     1:10.42  2:27.03  3:45.40  5:01.09                                    
  5 Mathisen, Elijah J        16 PASO-CA              5:02.87    5:08.13    4  
     1:13.17  2:31.55  3:51.16  5:08.13                                    
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                         4:36.12  
     1:03.24  2:13.14  3:25.21  4:36.12                                    
  2 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA                         4:42.88  
     1:08.59  2:20.68  3:32.71  4:42.88                                    
  3 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                         4:50.10  
     1:09.61  2:23.98  3:40.11  4:50.10                                    
  4 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA                         4:55.20  
     1:11.68  2:26.55  3:41.43  4:55.20                                    
  5 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                         4:59.63  
     1:13.41  2:30.84  3:48.39  4:59.63                                    
  6 Mathisen, Elijah J        16 PASO-CA                         5:02.87  
     1:12.32  2:29.85  3:47.53  5:02.87                                    
  7 Spears, Robert J          15 SMSC-CA                         5:03.70  
     1:12.66  2:30.44  3:48.91  5:03.70                                    
 
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, Johnathan T        15 PUMA-CA                        9:47.77    9  
     1:10.43  2:26.92  3:41.70  4:57.11  6:12.36  7:26.13  8:37.78  9:47.77
  2 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA                        9:53.77    7  
     1:12.24  2:28.22  7:29.78  8:43.35  9:53.80 10:13.39 10:33.96  9:53.77
  3 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                        9:59.94    6  
     1:11.08  2:27.08  3:41.93  4:57.04  6:12.15  7:26.71  8:42.85  9:59.94
  4 Spears, Robert J          15 SMSC-CA                       10:09.32    5  
     1:11.96  2:29.70  3:46.92  5:04.36  6:21.36  7:38.68  8:56.33 10:09.32
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA                       18:31.38    9  
     1:10.91  2:24.99  3:38.68  4:51.99  6:05.65  7:19.64  8:33.82  9:48.64
    11:03.59 12:19.90 13:35.45 14:50.40 16:06.08 17:20.53 18:31.38         
  2 Brown, Zac M              18 San Luis Obispo-CA            18:32.97    7  
     1:08.17  2:21.97  3:36.71  4:51.24  6:06.16  7:21.50  8:36.50  9:51.02
    11:06.29 12:21.10 13:36.81 14:52.18 16:07.93 17:21.81 18:32.97         
  3 Dolan, Johnathan T        15 PUMA-CA                       18:54.37    6  
     1:11.16  2:26.53  3:43.43  5:00.38  6:16.85  7:33.01  8:49.39 10:05.81
    11:22.38 12:38.74 13:54.65 15:11.64 16:27.85 17:42.10 18:54.37         
  4 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA                       19:15.69    5  
     1:10.68  2:27.67  3:44.60  5:01.95  6:19.56  7:36.36  8:54.00 10:12.91
    11:30.80 12:48.12 14:05.93 15:23.17 16:41.00 17:58.93 19:15.69         
  5 Spears, Robert J          15 SMSC-CA                       19:28.31    4  
     1:11.86  2:29.99  3:47.13  5:05.22  6:23.49  7:42.50  9:01.70 10:20.51
    11:39.74 12:58.18 14:16.65 15:36.30 16:54.54 18:12.81 19:28.31         
 -- Linker, Tom M             21 San Luis Obispo-CA           X17:22.42  
     1:04.98  2:15.09  3:25.80  4:36.41  5:47.42  6:56.76  8:06.17  9:16.35
    10:26.38 11:36.81 12:47.14 13:58.04 15:07.87 16:17.23 17:22.42         
 -- Andree, Tyler D           21 San Luis Obispo-CA           X17:35.30  
     1:06.49  2:17.15  3:28.91  4:40.11  5:51.40  7:02.21  8:12.97  9:23.76
    10:34.92 11:45.52 12:55.93 14:06.50 15:17.64 16:28.25 17:35.30         
 -- Moore, Morgan J           21 San Luis Obispo-CA           X17:43.19  
     1:07.07  2:19.01  3:31.25  4:43.14  5:55.09  7:05.76  8:17.73  9:29.61
    10:41.54 11:53.74 13:05.80 14:16.76 15:27.38 16:37.37 17:43.19         
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA              1:12.54    1:12.31    9  
  2 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA              1:15.67    1:15.00    7  
  3 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA              1:16.62    1:16.00    6  
  4 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA              1:19.82    1:17.64    5  
  5 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA              1:23.36    1:21.53    4  
  6 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA              1:21.68    1:22.18    3  
  7 Nino, Sean E              15 PASO-CA              1:27.05    1:28.39    2  
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grace, Paul R             16 CLSS-CA                         1:10.73  
  2 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                         1:12.54  
  3 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA                         1:13.28  
  4 Stack, Tariq R            15 CLSS-CA                         1:15.00  
  5 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA                         1:15.67  
  6 Ramirez, Danny S          17 PUMA-CA                         1:16.62  
  7 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA                         1:19.82  
  8 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                         1:21.68  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                         1:23.36  
 10 Nino, Sean E              15 PASO-CA                         1:27.05  
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Grace, Paul R             16 CLSS-CA              2:30.19    2:28.73    9  
     1:13.12  2:28.73                                                      
  2 Dolan, Johnathan T        15 PUMA-CA              2:42.37    2:36.64    7  
     1:17.11  2:36.64                                                      
  3 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA              2:41.26    2:39.77    6  
     1:18.26  2:39.77                                                      
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grace, Paul R             16 CLSS-CA                         2:30.19  
     1:12.19  2:30.19                                                      
  2 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA                         2:41.26  
     1:20.31  2:41.26                                                      
  3 Dolan, Johnathan T        15 PUMA-CA                         2:42.37  
     1:18.79  2:42.37                                                      
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA   1:17.96    1:14.14    9  
  2 Robinson, Jake R          18 LTA-CA               1:18.40    1:16.82    7  
  3 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA              1:21.62    1:20.47    6  
  4 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA              1:20.42    1:20.49    5  
  5 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA              1:24.78    1:21.65    4  
  6 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA              1:22.07    1:22.03    3  
  7 Grace, Paul R             16 CLSS-CA              1:24.50    1:25.82    2  
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aguirre, Austin P         15 SMSC-CA                         1:13.71  
  2 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA              1:17.96  
  3 Robinson, Jake R          18 LTA-CA                          1:18.40  
  4 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA                         1:20.42  
  5 Melsheimer, Tyler N       18 SMSC-CA                         1:20.44  
  6 Santala, Nolan R          16 SMSC-CA                         1:21.61  
  7 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                         1:21.62  
  8 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA                         1:22.07  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grace, Paul R             16 CLSS-CA                         1:24.50  
 10 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA                         1:24.78  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brachmann, Mitch S        16 CLSS-CA                         1:25.34  
 12 Horton, Elias R           17 LTA-CA                          1:25.37  
 13 Spears, Robert J          15 SMSC-CA                         1:27.02  
 14 Batta, Jatin              15 Polar Bears-CA                  1:29.56  
 15 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                         1:30.70  
 16 Nino, Sean E              15 PASO-CA                         1:31.36  
 17 Graczyk, Sawyer A         15 PVST-CA                         1:36.23  
 -- Simpson, Austin T         19 SMSC-CA                        X1:09.72  
 -- Brown, Joseph M           21 San Luis Obispo-CA             X1:09.79  
 -- Linker, Tom M             21 San Luis Obispo-CA             X1:13.08  
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA   2:44.78    2:38.75    9  
     1:17.79  2:38.75                                                      
  2 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA              2:57.96    2:58.59    7  
     1:25.74  2:58.59                                                      
  3 Spears, Robert J          15 SMSC-CA              3:08.99    3:04.82    6  
     1:29.45  3:04.82                                                      
  4 Tucker, Zach J            17 PASO-CA              3:14.34    3:10.52    5  
     1:31.65  3:10.52                                                      
  5 Mathisen, Elijah J        16 PASO-CA              3:25.75    3:23.81    4  
     1:39.25  3:23.81                                                      
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA              2:44.78  
     1:21.54  2:44.78                                                      
  2 Robinson, Jake R          18 LTA-CA                          2:55.06  
     1:22.43  2:55.06                                                      
  3 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA                         2:57.96  
     1:26.28  2:57.96                                                      
  4 Hillje-Enthoven, Marcos   17 SMSC-CA                         2:59.46  
     1:27.69  2:59.46                                                      
  5 Spears, Robert J          15 SMSC-CA                         3:08.99  
     1:30.98  3:08.99                                                      
  6 Tucker, Zach J            17 PASO-CA                         3:14.34  
     1:32.77  3:14.34                                                      
  7 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA                         3:14.40  
     1:34.00  3:14.40                                                      
  8 Mathisen, Elijah J        16 PASO-CA                         3:25.75  
     1:39.91  3:25.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 -- Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA                              DQ  
     1:24.13       DQ                                                      
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA               1:04.62    1:06.33    9  
  2 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA              1:09.80    1:07.85    7  
  3 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA              1:06.61    1:09.09    6  
  4 Brachmann, Mitch S        16 CLSS-CA              1:09.45    1:12.71    5  
  5 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA              1:11.46    1:12.99    4  
  6 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA              1:12.33    1:13.21    3  
  7 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA              1:15.22    1:13.82    2  
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                          1:04.62  
  2 Heidler, Kiran P          15 PUMA-CA                         1:06.61  
  3 Brachmann, Mitch S        16 CLSS-CA                         1:09.45  
  4 Lozano, Jesse J           16 RTLR-CA                         1:09.80  
  5 Kiunke, Trevor W          15 PUMA-CA                         1:11.46  
  6 Stanculescu, Tibi N       15 PUMA-CA                         1:11.71  
  7 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA                         1:12.33  
  8 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA                         1:15.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Horton, Elias R           17 LTA-CA                          1:19.02  
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA               2:37.88    2:36.63    9  
     1:12.39  2:36.63                                                      
  2 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA              2:46.34    2:46.63    7  
     1:17.67  2:46.63                                                      
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                          2:37.88  
     1:13.42  2:37.88                                                      
  2 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA                         2:46.34  
     1:17.99  2:46.34                                                      
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA   2:30.94    2:23.89    9  
     1:11.21  2:23.89                                                      
  2 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA               2:32.22    2:25.51    7  
     1:09.30  2:25.51                                                      
  3 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA              2:33.32    2:36.22    6  
     1:14.95  2:36.22                                                      
  4 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA              2:35.56    2:37.15    5  
     1:14.66  2:37.15                                                      
  5 Spears, Robert J          15 SMSC-CA              2:47.55    2:47.48    4  
     1:22.74  2:47.48                                                      
  6 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA              2:53.77    2:50.18    3  
     1:22.78  2:50.18                                                      
  7 Mathisen, Elijah J        16 PASO-CA              2:56.13    2:55.39    2  
     1:27.49  2:55.39                                                      
 -- Nino, Sean E              15 PASO-CA              3:21.94         DQ  
     1:27.07       DQ                                                      
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA              2:30.94  
     1:12.69  2:30.94                                                      
  2 Hurtubise, Marcel P       16 MSS-CA                          2:32.22  
     1:13.62  2:32.22                                                      
  3 Simpkins, Sean T          15 CLSS-CA                         2:33.32  
     1:13.18  2:33.32                                                      
  4 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA                         2:35.56  
     1:15.87  2:35.56                                                      
  5 Grace, Paul R             16 CLSS-CA                         2:36.01  
     1:14.19  2:36.01                                                      
  6 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA                         2:39.76  
     1:17.36  2:39.76                                                      
  7 Robinson, Jake R          18 LTA-CA                          2:42.68  
     1:19.16  2:42.68                                                      
  8 Spears, Robert J          15 SMSC-CA                         2:47.55  
     1:23.30  2:47.55                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oppedahl, Ethan M         15 PUMA-CA                         2:53.77  
     1:23.16  2:53.77                                                      
 10 Mathisen, Elijah J        16 PASO-CA                         2:56.13  
     1:24.49  2:56.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nino, Sean E              15 PASO-CA                         3:21.94  
     1:36.69  3:21.94                                                      
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA              5:29.26    5:32.83    9  
     1:12.21  2:38.35  4:18.66  5:32.83                                    
 -- Hotchkiss, Kennan E       16 MSS-CA               5:07.62         DQ  
     1:08.23  2:26.12  3:59.43       DQ                                    
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hotchkiss, Kennan E       16 MSS-CA                          5:07.62  
     1:10.64  2:29.46  4:00.67  5:07.62                                    
  2 Virnig, Kevin M           16 San Luis Obispo-CA              5:15.98  
     1:14.66  2:37.26  4:04.09  5:15.98                                    
  3 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA                         5:29.26  
     1:13.93  2:38.14  4:17.17  5:29.26                                    
  4 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA                         5:30.28  
     1:17.83  2:45.20  4:18.22  5:30.28                                    
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Class Aquatics-CA  'A'                                      1:53.16   18  
     1) Brachmann, Mitch S 16           2) Simpkins, Sean T 15            
     3) Grace, Paul R 16                4) Stack, Tariq R 15              
       56.54  1:53.16                                                      
  2 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               1:55.47   14  
     1) Adams, Dylan A 13               2) Park, Andrew Y 13              
     3) Aguirre, Ryan A 13              4) Friedrich, Aaron J 15          
       57.64  1:55.47                                                      
  3 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                               2:03.34   12  
     1) Enthoven, Mason A 13            2) Reynolds, Parker T 13          
     3) Spears, Robert J 15             4) Lacaste, Ryan G 13             
     1:02.46  2:03.34                                                      
  4 Santa Maria Swim Club-CA  'C'                               2:08.82  
     1) Zimmerman, Ryan P 14            2) Bedard, Ryan M 14              
     3) Clowdus, Ethan M 13             4) Zimmerman, Luke B 14           
     1:04.99  2:08.82                                                      
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                               2:13.51   18  
     1) Lacaste, Ryan G 13              2) Aguirre, Ryan A 13             
     3) Reynolds, Parker T 13           4) Friedrich, Aaron J 15          
     1:11.69  2:13.51                                                      
  2 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                               2:23.37   14  
     1) Bedard, Ryan M 14               2) Park, Andrew Y 13              
     3) Enthoven, Mason A 13            4) Spears, Robert J 15            
     1:17.67  2:23.37                                                      
 -- Santa Maria Swim Club-CA  'C'                                    DQ  
     1) Zimmerman, Ryan P 14            2) Diaz, James G 13               
     3) Clowdus, Ethan M 13             4) Zimmerman, Luke B 14           
     1:24.63       DQ                                                      
 
                   Combined Team Scores - Through Event 265                    
 
  1. Santa Maria Swim Club            1124.5   2. Puma Aquatic Team                   630
  3. Rattler Swim Club                 318.5   4. Ccat Swimming                       289
  5. San Luis Obispo Swim Club           253   6. Class Aquatics                      226
  7. Moorpark Aquatic Club               133   8. Bakersfield Swim Club               129
  9. Malibu Seawolves Swimming           128  10. North County Aquatics               121
 11. Paso Robles Aquatics                 84  12. Pleasant Valley Swim Team            72
 13. Canyons Aquatic Club                 38  14. Porter Valley Country Club           36
 15. Santa Ynez Valley Aquatics           15  16. Lompoc Tsunami Swim Team             11