BAC Meet 3 - Meet Results

BAC Meet 3
5/19/2019 - 5/19/2019
Bellflower, CA USA
Updated: 5/20/2019

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to South Bay Swimming                        HY-TEK's MEET MANAGER 5.0
             2019 CA  BAC TRI-MEET RW RACE SERIES  # 3 - 5/19/2019             
                             Sanction #: S19-139-3                             
                                    Results                                    
 
Mixed 5-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Emily C              8 SGSG-CA                44.43      41.62  
  2 Saavedra, J.J. N           8 COMM-CA                   NT      43.78  
  3 Tea, Kalea M               7 SGSG-CA                   NT      55.18  
 
Mixed 5-8 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tea, Kalea M               7 SGSG-CA                   NT      59.61  
  2 Wu, Brendan                7 SGSG-CA                   NT    1:01.49  
  3 Chun, Ami                  8 SGSG-CA              1:06.19    1:06.28  
 -- Saavedra, J.J. N           8 COMM-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 5-8 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Saavedra, J.J. N           8 COMM-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 5-8 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Emily C              8 SGSG-CA                54.27      51.65  
  2 Chun, Ami                  8 SGSG-CA              1:06.91    1:05.55  
 -- Saavedra, J.J. N           8 COMM-CA                   NT         DQ  
 -- Wu, Brendan                7 SGSG-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 5-8 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Emily C              8 SGSG-CA              1:47.11    1:51.85  
  2 Chun, Ami                  8 SGSG-CA              2:07.40    2:11.75  
 -- Alvarez, Victoria S       11 COMM-CA              1:27.74         DQ  
 -- Espinosa, Diana A         12 COMM-CA              1:32.29         DQ  
 -- Wu, Brendan                7 SGSG-CA                   NT         DQ  
 -- Tea, Kalea M               7 SGSG-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Matthew S             11 SGSG-CA                36.85      36.59  
  2 Tran, Caymin K            12 SGSG-CA                36.84      37.62  
  3 Romaine, Justin J         10 RMDA-CA                39.00      38.00  
  4 Jensen, Reyn J            11 RMDA-CA                   NT      39.14  
  5 Rouse, Alyson A           11 COMM-CA                45.09      42.25  
  6 Martinez, Katie T          9 COMM-CA                44.92      46.24  
  7 Louie, Delton             12 SGSG-CA                49.19      48.73  
  8 Young, Evan T             12 SGSG-CA                52.47      51.13  
  9 Pagan, Autumn R           11 RMDA-CA                58.34      51.44  
 10 Wu, Terrence T            11 SGSG-CA                   NT      51.91  
 11 Lagousis, Emelia D        11 SGSG-CA                56.00      53.28  
 12 Mota, John W              10 RMDA-CA                   NT      54.64  
 13 Dizon, Noah L              9 SGSG-CA                58.43      54.70  
 14 Manzo, Mariela            11 COMM-CA                   NT    1:01.77  
 15 Ramirez, Mia C            11 COMM-CA                   NT    1:06.52  
 16 Qu, Michael                9 SGSG-CA                   NT    1:18.06  
 -- Cao, Isaiah W              9 SGSG-CA              1:07.56         DQ  
 -- Gonzalez, Kirra A         10 COMM-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexa A              12 SGSG-CA                45.01      36.58  
  2 Bondre, Ruchi C           12 SGSG-CA                41.36      42.01  
  3 Tsui, Mariah M            12 SGSG-CA                50.55      43.39  
  4 Jensen, Reyn J            11 RMDA-CA                   NT      44.14  
  5 Espinosa, Diana A         12 COMM-CA                48.66      46.67  
  6 Rouse, Alyson A           11 COMM-CA                49.17      46.86  
  7 Torres, Fernando D        12 COMM-CA                   NT      48.87  
  8 Hughes, Lorelai E          9 SGSG-CA                54.60      51.69  
  9 Martinez, Katie T          9 COMM-CA                50.18      52.19  
 10 Ramirez, Mia C            11 COMM-CA                   NT      56.74  
 11 Pagan, Autumn R           11 RMDA-CA                59.73      58.05  
 12 Gonzalez, Kirra A         10 COMM-CA                   NT      59.04  
 -- Qu, Michael                9 SGSG-CA                   NT         DQ  
 -- Cao, Isaiah W              9 SGSG-CA              1:05.33         DQ  
 -- Wu, Terrence T            11 SGSG-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cedano, Zoe A             12 RMDA-CA                   NT      31.71  
  2 Romaine, Justin J         10 RMDA-CA                38.98      33.49  
  3 Banh, Sarah T             12 SGSG-CA                35.17      34.10  
  4 Bondre, Ruchi C           12 SGSG-CA                36.40      34.31  
  5 Tsui, Mariah M            12 SGSG-CA                36.75      35.36  
  6 Jensen, Reyn J            11 RMDA-CA                   NT      36.12  
  7 Rouse, Alyson A           11 COMM-CA                43.94      38.84  
  8 Espinosa, Diana A         12 COMM-CA                41.03      40.21  
  9 Martinez, Katie T          9 COMM-CA                43.96      44.07  
 10 Torres, Fernando D        12 COMM-CA                   NT      44.80  
 11 Guerrero, Karina L         9 SGSG-CA                48.48      46.03  
 12 Hughes, Lorelai E          9 SGSG-CA                54.09      50.09  
 13 Mota, John W              10 RMDA-CA                   NT      53.27  
 14 Lopez, Lilla H            12 COMM-CA                   NT      57.07  
 15 Young, Evan T             12 SGSG-CA              1:06.17    1:02.76  
 -- Qu, Michael                9 SGSG-CA                   NT         DQ  
 -- Alvarez, Victoria S       11 COMM-CA                38.41         DQ  
 -- Tran, Caymin K            12 SGSG-CA                42.72         DQ  
 -- Ramirez, Mia C            11 COMM-CA                   NT         DQ  
 -- Manzo, Mariela            11 COMM-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAnda, Joel J            14 RMDA-CA                25.40      25.73  
  2 Wong, Jerison             14 SGSG-CA                27.21      26.04  
  3 Cedano, Zoe A             12 RMDA-CA                28.03      27.58  
  4 Romaine, Jacob J          14 RMDA-CA                28.03      27.61  
  5 Torres, Leonardo A        14 COMM-CA                   NT      28.63  
  6 Johnson, Heather C        16 RMDA-CA                   NT      28.69  
  7 Romaine, Justin J         10 RMDA-CA                32.48      31.03  
  8 Kopitsa, Roman            13 RMDA-CA                33.39      31.95  
  9 Chu, Gwendolyn J          12 SGSG-CA                33.62      32.49  
 10 Espinosa, Nathalie S      15 COMM-CA                33.25      32.74  
 11 Rouse, Alyson A           11 COMM-CA                33.24      33.15  
 12 Januar, Jane H            14 RMDA-CA                   NT      33.80  
 13 Wong, Westin              10 RMDA-CA                36.33      35.17  
 14 Torres, Fernando D        12 COMM-CA                   NT      36.01  
 15 Martinez, Katie T          9 COMM-CA                36.85      36.84  
 16 Gao, Vincent              12 SGSG-CA                40.62      39.10  
 17 Wu, Aiden T               13 SGSG-CA                   NT      39.43  
 18 Vien, Landen C             9 SGSG-CA                41.18      40.16  
 19 Pagan, Autumn R           11 RMDA-CA                   NT      40.84  
 20 Hughes, Lorelai E          9 SGSG-CA                46.05      40.91  
 21 Manzo, Mariela            11 COMM-CA                45.72      41.40  
 22 Young, Evan T             12 SGSG-CA                42.65      41.41  
 23 An, Jeffrey               11 SGSG-CA                   NT      45.35  
 24 Ramirez, Mia C            11 COMM-CA                   NT      46.52  
 25 Louie, Delton             12 SGSG-CA                44.58      48.04  
 26 Dizon, Noah L              9 SGSG-CA                49.57      48.16  
 27 Gonzalez, Kirra A         10 COMM-CA                   NT      49.22  
 28 Lopez, Lilla H            12 COMM-CA                   NT      49.24  
 29 Wu, Terrence T            11 SGSG-CA                   NT      52.82  
 
Mixed 9-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAnda, Joel J            14 RMDA-CA                55.94      56.96  
  2 Peng, Joseph C            13 SGSG-CA              1:01.72      59.21  
  3 Caston, Nikolas J         14 RMDA-CA                   NT    1:01.00  
  4 Lu, Angelina C            13 SGSG-CA              1:04.85    1:01.37  
  5 Romaine, Jacob J          14 RMDA-CA              1:04.37    1:03.58  
  6 Soo, Russell S            13 RMDA-CA                   NT    1:04.12  
  7 Torres, Leonardo A        14 COMM-CA                   NT    1:05.26  
  8 Jensen, Reyn J            11 RMDA-CA                   NT    1:08.01  
  9 Ramirez, Emily H          13 RMDA-CA              1:10.14    1:09.40  
 10 Romaine, Justin J         10 RMDA-CA                   NT    1:10.43  
 11 Bondre, Ruchi C           12 SGSG-CA              1:11.88    1:11.18  
 12 Alvarez, Victoria S       11 COMM-CA              1:14.10    1:12.56  
 13 Rose, Julia J             13 SGSG-CA              1:12.89    1:12.62  
 14 Espinosa, Nathalie S      15 COMM-CA              1:14.52    1:13.81  
 15 Dizon, Ian L              13 SGSG-CA              1:12.62    1:15.22  
 16 Soo, Jonathan I           13 RMDA-CA                   NT    1:27.76  
 17 Sanchez, Citlalli C       13 COMM-CA                   NT    1:30.85  
 18 Manzo, Mariela            11 COMM-CA                   NT    1:41.42  
 19 Mota, John W              10 RMDA-CA                   NT    1:43.36  
 20 Lagousis, Emelia D        11 SGSG-CA              1:59.07    1:58.43  
 21 Cao, Isaiah W              9 SGSG-CA              2:07.29    2:12.03  
 
Mixed 9-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caston, Nikolas J         14 RMDA-CA                   NT    2:24.35  
  2 Thai, Kianna N            11 SGSG-CA                   NT    2:28.50  
  3 Espinosa, Diana A         12 COMM-CA              3:04.65    3:01.14  
 
Mixed 9-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAnda, Joel J            14 RMDA-CA              1:07.30    1:06.96  
  2 Peng, Joseph C            13 SGSG-CA              1:14.56    1:07.91  
  3 Soo, Russell S            13 RMDA-CA                   NT    1:08.59  
  4 Vargas, Jimena            14 COMM-CA              1:14.17    1:11.58  
  5 Lu, Angelina C            13 SGSG-CA              1:30.50    1:12.89  
  6 Wu, Jeffrey S             13 SGSG-CA              1:13.47    1:13.39  
  7 Banh, Sarah T             12 SGSG-CA              1:16.46    1:13.59  
  8 Lee, Joseph K             14 SGSG-CA              1:14.36    1:14.86  
  9 Thai, Kianna N            11 SGSG-CA              1:21.60    1:15.24  
 10 Tsui, Mariah M            12 SGSG-CA              1:26.40    1:21.90  
 11 Torres, Leonardo A        14 COMM-CA                   NT    1:22.77  
 12 Wong, Westin              10 RMDA-CA              1:28.91    1:22.79  
 13 Dieu, Angelina K          10 SGSG-CA                   NT    1:24.77  
 14 Cao, Sophia W             11 SGSG-CA              1:43.57    1:27.23  
 15 Espinosa, Nathalie S      15 COMM-CA              1:29.85    1:27.78  
 16 Dizon, Ian L              13 SGSG-CA              1:30.62    1:28.89  
 17 Gao, Vincent              12 SGSG-CA                   NT    1:40.85  
 18 Guerrero, Karina L         9 SGSG-CA              1:55.48    1:49.42  
 19 An, Jeffrey               11 SGSG-CA                   NT    1:53.51  
 -- Rose, Julia J             13 SGSG-CA              1:23.73         DQ  
 -- Romaine, Jacob J          14 RMDA-CA              1:16.40         DQ  
 -- Soo, Jonathan I           13 RMDA-CA                   NT         DQ  
 -- Kopitsa, Roman            13 RMDA-CA              1:16.16         DQ  
 -- Torres, Fernando D        12 COMM-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Joseph K             14 SGSG-CA              2:47.96    2:39.79  
  2 Vargas, Jimena            14 COMM-CA              2:43.58    2:40.28  
  3 Vargas, Juliana           12 COMM-CA                   NT    2:54.86  
  4 Wu, Matthew S             11 SGSG-CA                   NT    2:55.51  
  5 Chu, Gwendolyn J          12 SGSG-CA                   NT    2:58.75  
  6 Tran, Caymin K            12 SGSG-CA              3:12.95    3:00.51  
  7 Vien, Landen C             9 SGSG-CA                   NT    3:52.55  
 -- Ramirez, Roy S            10 RMDA-CA                   NT         DQ  
 -- Lee, Alexa A              12 SGSG-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caston, Nikolas J         14 RMDA-CA                   NT    1:20.76  
  2 Yun, Ethan M              13 SGSG-CA                   NT    1:21.02  
  3 Lu, Angelina C            13 SGSG-CA              1:25.56    1:23.84  
  4 Vargas, Jimena            14 COMM-CA              1:26.81    1:26.73  
  5 Kopitsa, Roman            13 RMDA-CA              1:29.79    1:28.76  
  6 Rose, Julia J             13 SGSG-CA              1:41.86    1:33.93  
  7 Wu, Matthew S             11 SGSG-CA              1:41.62    1:35.53  
  8 Dieu, Angelina K          10 SGSG-CA              1:39.26    1:35.84  
  9 Pan, Allison H            13 SGSG-CA              1:37.21    1:35.87  
 10 Cao, Sophia W             11 SGSG-CA              1:43.87    1:37.42  
 11 Dizon, Ian L              13 SGSG-CA              1:47.37    1:41.73  
 12 An, Jeffrey               11 SGSG-CA                   NT    2:01.66  
 13 Dizon, Noah L              9 SGSG-CA              2:01.05    2:02.17  
 -- Mota, John W              10 RMDA-CA                   NT         DQ  
 -- Soo, Jonathan I           13 RMDA-CA                   NT         DQ  
 -- Gao, Vincent              12 SGSG-CA                   NT         DQ  
 
Mixed 9-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Jeffrey S             13 SGSG-CA                   NT    2:53.76  
  2 Banh, Sarah T             12 SGSG-CA                   NT    2:59.50  
  3 Vargas, Juliana           12 COMM-CA                   NT    3:06.95  
  4 Ramirez, Roy S            10 RMDA-CA                   NT    3:07.39  
  5 Yun, Ethan M              13 SGSG-CA                   NT    3:07.65  
  6 Guerrero, Karina L         9 SGSG-CA                   NT    4:12.15  
  7 Vien, Landen C             9 SGSG-CA                   NT    4:16.51  
 
Mixed 9-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Jerison             14 SGSG-CA              1:08.16    1:04.84  
  2 Peng, Joseph C            13 SGSG-CA              1:10.95    1:07.36  
  3 Lee, Joseph K             14 SGSG-CA              1:08.00    1:08.34  
  4 Soo, Russell S            13 RMDA-CA                   NT    1:11.59  
  5 Johnson, Heather C        16 RMDA-CA                   NT    1:12.37  
  6 Kopitsa, Roman            13 RMDA-CA              1:25.38    1:14.39  
  7 Romaine, Jacob J          14 RMDA-CA              1:13.66    1:15.08  
  8 Lee, Alexa A              12 SGSG-CA              1:34.65    1:16.08  
  9 Cedano, Zoe A             12 RMDA-CA              1:14.66    1:16.92  
 10 Pan, Allison H            13 SGSG-CA              1:20.94    1:18.48  
 11 Ramirez, Emily H          13 RMDA-CA                   NT    1:21.55  
 12 Torres, Leonardo A        14 COMM-CA                   NT    1:22.29  
 13 Dieu, Angelina K          10 SGSG-CA              1:41.57    1:32.33  
 14 Espinosa, Nathalie S      15 COMM-CA              1:39.66    1:35.50  
 15 Wu, Aiden T               13 SGSG-CA                   NT    1:40.94  
 
Mixed 9-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vargas, Jimena            14 COMM-CA              2:43.64    2:36.08  
  2 Ramirez, Roy S            10 RMDA-CA                   NT    2:43.54  
  3 Chu, Gwendolyn J          12 SGSG-CA              3:18.19    2:52.84  
  4 Vargas, Juliana           12 COMM-CA                   NT    2:53.00  
  5 Wu, Jeffrey S             13 SGSG-CA                   NT    2:55.22  
  6 Thai, Kianna N            11 SGSG-CA                   NT    2:58.21  
 
Mixed 9-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeAnda, Joel J            14 RMDA-CA              2:20.51    2:18.80  
  2 Wong, Jerison             14 SGSG-CA              2:30.18    2:24.04  
  3 Cedano, Zoe A             12 RMDA-CA                   NT    2:34.02  
  4 Soo, Russell S            13 RMDA-CA                   NT    2:34.12  
  5 Johnson, Heather C        16 RMDA-CA                   NT    2:42.07  
  6 Ramirez, Emily H          13 RMDA-CA              2:53.22    2:47.78  
  7 Pan, Allison H            13 SGSG-CA              2:49.57    2:47.99  
  8 Cao, Sophia W             11 SGSG-CA                   NT    3:10.58  
  9 Wu, Aiden T               13 SGSG-CA                   NT    3:18.64  
 10 Lagousis, Emelia D        11 SGSG-CA                   NT    4:19.38