NOVA Oct 22 Race Series - Meet Results

NOVA Oct 22 Race Series
10/22/2017 - 10/22/2017
Los Angeles, CA USA
Updated: 11/29/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to Irvine Novaquatics, Inc.                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
                   2016 Oct 22 NOVA Race Series - 10/22/2017                   
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitort, Lauren M          17 Black-CA               23.74      24.82        
  2 Degn, Mackenzie N         16 Black-CA               22.95      25.02        
  3 Najera, Karen             16 Blue-CA                24.97      25.27        
  4 Ristic, Mia               15 Black-CA               24.40      25.29        
  5 Hsieh, Amanda C           16 Black-CA               24.43     x25.32        
  6 Farrow, Hannah R          16 Blue-CA                25.04      25.40        
  7 Matsushima, Sage M        16 Black-CA               24.14     x25.44        
  8 Karkoska, Kasey A         17 Blue-CA                23.78      25.55        
  9 Watson, Alyssa G          15 Black-CA               24.52     x25.65        
 10 Sommer, Katrina A         16 Blue-CA                24.29     x25.95        
 11 Joe, Ashley L             17 Blue-CA                25.19     x26.37        
 12 Savoie, Ashley E          16 Blue-CA                25.39     x26.87        
 13 Weber, Yael               16 Black-CA               26.53     x27.10        
 -- Matsushima, Terra K       17 Black-CA               25.39         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ervin, Lindsay C          13 Blue-CA                53.43      54.08        
       26.29    54.08                                                      
  2 Yasko, Carly R            15 Blue-CA                52.84      54.17        
       26.28    54.17                                                      
  3 Empremsilapa, Tyryn       14 Black-CA               57.01      56.52        
       27.07    56.52                                                      
  4 Whitney, Ellie H          17 Black-CA               53.09      56.69        
       27.22    56.69                                                      
  5 Jacob, Mor                15 Black-CA               57.43      57.46        
       28.26    57.46                                                      
  6 Weber, Yael               16 Black-CA               56.17     x57.61        
       28.16    57.61                                                      
  7 Poor, Amanda M            17 Blue-CA                55.40      58.84        
       28.03    58.84                                                      
  8 Savoie, Ashley E          16 Blue-CA                54.73     x59.35        
       28.63    59.35                                                      
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitort, Lauren M          17 Black-CA             1:48.79    1:54.63        
       27.33    56.65  1:25.69  1:54.63                                    
  2 Yasko, Carly R            15 Blue-CA              1:52.74    1:57.73        
       27.32    57.18  1:27.22  1:57.73                                    
  3 Jacob, Mor                15 Black-CA             2:00.98    1:59.14        
       28.56    58.47  1:29.02  1:59.14                                    
  4 Stevens, Dinny J          17 Blue-CA              1:52.54    1:59.63        
       28.16    58.31  1:28.82  1:59.63                                    
  5 Najera, Karen             16 Blue-CA              1:53.02    2:00.33        
       28.36    58.62  1:29.45  2:00.33                                    
  6 Judd, Ella H              15 Blue-CA              1:59.59   x2:01.58        
       28.22    58.81  1:30.71  2:01.58                                    
  7 Weber, Yael               16 Black-CA             1:56.92    2:02.18        
       28.19    58.77  1:30.19  2:02.18                                    
  8 Whitney, Ellie H          17 Black-CA             1:53.80   x2:02.50        
       28.15    59.48  1:31.56  2:02.50                                    
  9 Calaiacovo, Haley I       16 Black-CA             1:56.48   x2:02.73        
       28.70    59.99  1:31.57  2:02.73                                    
 10 Poor, Amanda M            17 Blue-CA              2:00.94   x2:06.22        
       28.68  1:00.52  1:33.35  2:06.22                                    
 11 Savoie, Ashley E          16 Blue-CA              2:02.11   x2:07.98        
       28.57  1:00.46  1:34.04  2:07.98                                    
 12 Nugent, Abigail E         17 Blue-CA              2:12.25   x2:09.40        
       29.54  1:02.01  1:35.60  2:09.40                                    
 -- Ristic, Ella              15 Black-CA             1:45.76         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob, Mor                15 Black-CA             5:16.67    5:10.49        
       28.67    59.22  1:30.13  2:01.64  2:33.18  3:04.49  3:36.01  4:07.82
     4:39.51  5:10.49                                                      
  2 Najera, Karen             16 Blue-CA              5:04.85    5:13.10        
       29.32  1:00.91  1:32.72  2:04.66  2:36.48  3:08.47  3:40.60  4:12.69
     4:43.84  5:13.10                                                      
  3 Stevens, Dinny J          17 Blue-CA              5:00.64    5:13.31        
       28.84  1:00.01  1:31.60  2:03.31  2:35.08  3:06.76  3:38.61  4:10.72
     4:42.64  5:13.31                                                      
  4 Judd, Ella H              15 Blue-CA              5:04.00    5:17.72        
       29.30  1:00.74  1:32.71  2:04.94  2:37.30  3:09.51  3:42.36  4:15.04
     4:47.50  5:17.72                                                      
  5 Degn, Mackenzie N         16 Black-CA             4:56.97    5:17.80        
       28.36    59.76  1:31.64  2:03.88  2:35.75  3:07.83  3:40.13  4:12.72
     4:45.21  5:17.80                                                      
  6 Yasko, Carly R            15 Blue-CA              5:10.41   x5:22.27        
       28.73  1:00.50  1:32.85  2:05.88  2:39.04  3:12.09  3:44.78  4:17.61
     4:49.96  5:22.27                                                      
  7 Whitney, Ellie H          17 Black-CA             5:02.95    5:24.83        
       29.15  1:01.18  1:33.69  2:06.42  2:38.96  3:12.25  3:45.44  4:18.74
     4:52.12  5:24.83                                                      
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karkoska, Kasey A         17 Blue-CA                55.39      59.61        
       29.26    59.61                                                      
  2 Watson, Alyssa G          15 Black-CA               56.58      59.74        
       29.21    59.74                                                      
  3 Matsushima, Sage M        16 Black-CA               56.05      59.84        
       29.27    59.84                                                      
  4 Pham, Aileen T            14 Black-CA             1:00.11    1:00.47        
       29.64  1:00.47                                                      
  5 Mykkanen, Cameron M       14 Blue-CA              1:00.47    1:02.37        
       30.41  1:02.37                                                      
  6 Ervin, Lindsay C          13 Blue-CA              1:02.19    1:03.36        
       30.41  1:03.36                                                      
 -- Matsushima, Terra K       17 Black-CA               56.45         NS        
 -- Spitz, Zoe L              16 Blue-CA              1:00.42         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ristic, Mia               15 Black-CA             2:05.42    2:10.49        
       31.44  1:04.53  1:37.68  2:10.49                                    
  2 Mykkanen, Cameron M       14 Blue-CA              2:07.72    2:10.61        
       31.45  1:04.70  1:38.06  2:10.61                                    
  3 Joe, Ashley L             17 Blue-CA              2:08.72    2:12.65        
       31.70  1:05.01  1:39.22  2:12.65                                    
  4 Gonik, Julia M            17 Black-CA             2:13.92    2:16.49        
       32.22  1:06.35  1:41.52  2:16.49                                    
  5 Nugent, Abigail E         17 Blue-CA              2:17.09    2:21.98        
       32.46  1:07.89  1:45.01  2:21.98                                    
 -- Spitz, Zoe L              16 Blue-CA              2:16.00         NS        
 -- Ristic, Ella              15 Black-CA             2:03.82         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeh, Jamie T              15 Blue-CA              1:07.64    1:06.35        
       31.33  1:06.35                                                      
  2 Lee, Kate M               17 Black-CA             1:05.17    1:07.32        
       31.64  1:07.32                                                      
  3 Gonik, Julia M            17 Black-CA             1:04.71    1:08.24        
       32.25  1:08.24                                                      
  4 Nugent, Katie A           15 Black-CA             1:07.58    1:08.55        
       31.94  1:08.55                                                      
  5 Farrow, Hannah R          16 Blue-CA              1:04.08    1:08.60        
       32.66  1:08.60                                                      
  6 Caruso, Caitlin A         16 Blue-CA              1:07.62    1:10.84        
       32.97  1:10.84                                                      
 -- Young, Joslynn A          17 Black-CA             1:05.58         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Kate M               17 Black-CA             2:21.98    2:27.26        
       32.57  1:09.61  1:48.25  2:27.26                                    
  2 Yeh, Phoebe Z             13 Black-CA             2:29.92    2:29.38        
       33.02  1:11.34  1:51.20  2:29.38                                    
  3 Wright, Julia G           17 Blue-CA              2:31.48    2:29.62        
       34.32  1:12.68  1:51.67  2:29.62                                    
  4 Sommer, Katrina A         16 Blue-CA              2:21.91    2:30.83        
       34.47  1:12.72  1:52.06  2:30.83                                    
  5 Caruso, Caitlin A         16 Blue-CA              2:26.69    2:33.56        
       33.92  1:12.68  1:53.00  2:33.56                                    
  6 McKendry, Jodie M         15 Blue-CA              2:29.17   x2:34.09        
       35.27  1:14.10  1:54.02  2:34.09                                    
 -- Young, Joslynn A          17 Black-CA             2:23.01         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeh, Jamie T              15 Blue-CA                57.65      57.38        
       26.81    57.38                                                      
  2 Matsushima, Sage M        16 Black-CA               54.25      57.68        
       26.90    57.68                                                      
  3 Yeh, Phoebe Z             13 Black-CA               59.30      59.43        
       27.86    59.43                                                      
  4 Mykkanen, Cameron M       14 Blue-CA                58.28    1:01.21        
       28.38  1:01.21                                                      
  5 Empremsilapa, Tyryn       14 Black-CA             1:02.64    1:03.26        
       29.83  1:03.26                                                      
  6 Calaiacovo, Haley I       16 Black-CA             1:01.92   x1:05.19        
       30.06  1:05.19                                                      
  7 Ervin, Lindsay C          13 Blue-CA              1:01.99    1:05.62        
       29.74  1:05.62                                                      
 -- Spitz, Zoe L              16 Blue-CA                55.93         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hsieh, Amanda C           16 Black-CA             2:03.20    2:09.60        
       29.00  1:01.55  1:34.83  2:09.60                                    
  2 Wright, Julia G           17 Blue-CA              2:03.76    2:12.81        
       29.64  1:02.93  1:37.50  2:12.81                                    
  3 McKendry, Jodie M         15 Blue-CA              2:12.33    2:17.20        
       30.40  1:05.16  1:40.88  2:17.20                                    
 -- Poor, Amanda M            17 Blue-CA              2:16.84         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeh, Jamie T              15 Blue-CA              2:07.46    2:06.50        
       27.14    59.46  1:36.05  2:06.50                                    
  2 Pham, Aileen T            14 Black-CA             2:08.82    2:08.86        
       28.35  1:01.14  1:38.54  2:08.86                                    
  3 Wright, Julia G           17 Blue-CA              2:04.62    2:10.40        
       28.88  1:02.97  1:40.58  2:10.40                                    
  4 Watson, Alyssa G          15 Black-CA             2:05.67    2:11.28        
       28.59  1:01.73  1:40.97  2:11.28                                    
  5 Hsieh, Amanda C           16 Black-CA             2:04.74    2:11.71        
       28.64  1:03.10  1:42.86  2:11.71                                    
  6 Farrow, Hannah R          16 Blue-CA              2:03.69    2:12.25        
       29.07  1:03.30  1:42.50  2:12.25                                    
  7 Karkoska, Kasey A         17 Blue-CA              2:04.37   x2:12.26        
       28.57  1:01.99  1:42.02  2:12.26                                    
  8 Sommer, Katrina A         16 Blue-CA              2:05.53   x2:13.46        
       28.89  1:02.72  1:42.25  2:13.46                                    
  9 McKendry, Jodie M         15 Blue-CA              2:06.04   x2:13.74        
       29.12  1:03.29  1:42.95  2:13.74                                    
 10 Gonik, Julia M            17 Black-CA             2:06.83   x2:14.75        
       29.58  1:04.82  1:43.40  2:14.75                                    
 11 Yeh, Phoebe Z             13 Black-CA             2:10.02   x2:14.81        
       28.83  1:03.70  1:43.65  2:14.81                                    
 12 Lee, Kate M               17 Black-CA             2:07.04   x2:14.85        
       29.82  1:05.22  1:42.54  2:14.85                                    
 13 Caruso, Caitlin A         16 Blue-CA              2:09.97   x2:16.34        
       29.44  1:05.47  1:44.81  2:16.34                                    
 14 Nugent, Katie A           15 Black-CA             2:12.23   x2:18.35        
       30.23  1:06.73  1:46.12  2:18.35                                    
 15 Nugent, Abigail E         17 Blue-CA                   NT   x2:25.22        
       32.02  1:07.69  1:51.50  2:25.22                                    
 -- Young, Joslynn A          17 Black-CA             2:14.77         NS        
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black-CA  'A'                                     3:21.99    3:37.11        
     1) Vitort, Lauren M 17             2) Degn, Mackenzie N 16           
     3) Matsushima, Terra K 17          4) Ristic, Ella 15                
       25.65    53.21  1:19.81  1:49.32  2:14.91  2:42.60  3:08.40  3:37.11
  2 Blue-CA  'B'                                      3:33.00    3:41.12        
     1) Ervin, Lindsay C 13             2) Najera, Karen 16               
     3) Yasko, Carly R 15               4) Sommer, Katrina A 16           
       26.97    55.48  1:21.39  1:49.57  2:16.39  2:44.90  3:11.24  3:41.12
  3 Blue-CA  'A'                                      3:32.00    3:44.70        
     1) Judd, Ella H 15                 2) Karkoska, Kasey A 17           
     3) Wright, Julia G 17              4) Farrow, Hannah R 16            
       26.76    55.56  1:22.16  1:51.28  2:18.17  2:47.10  3:14.87  3:44.70
  4 Black-CA  'B'                                     3:29.12    3:47.36        
     1) Ristic, Mia 15                  2) Whitney, Ellie H 17            
     3) Matsushima, Sage M 16           4) Hsieh, Amanda C 16             
       26.72    55.53  1:24.11  1:54.99  2:21.43  2:49.97  3:17.60  3:47.36
  5 Blue-CA  'C'                                      3:34.00   x3:48.87        
     1) Stevens, Dinny J 17             2) McKendry, Jodie M 15           
     3) Joe, Ashley L 17                4) Savoie, Ashley E 16            
       26.94    56.26  1:23.62  1:52.78  2:20.32  2:50.41  3:18.03  3:48.87
  6 Blue-CA  'D'                                      3:35.00   x3:49.55        
     1) Poor, Amanda M 17               2) Mykkanen, Cameron M 14         
     3) Yeh, Jamie T 15                 4) Caruso, Caitlin A 16           
       27.94    58.38  1:26.88  1:57.76  2:23.46  2:51.50  3:19.16  3:49.55
  7 Black-CA  'C'                                     3:33.36   x3:50.09        
     1) Watson, Alyssa G 15             2) Calaiacovo, Haley I 16         
     3) Pham, Aileen T 14               4) Gonik, Julia M 17              
       27.48    57.84  1:25.23  1:55.77  2:23.43  2:50.27  3:20.39  3:50.09
 -- Black-CA  'D'                                     3:43.02         NS        
     1) Weber, Yael 16                  2) Yeh, Phoebe Z 13               
     3) Jacob, Mor 15                   4) Empremsilapa, Tyryn 14         
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black-CA  'A'                                     1:48.50    1:50.39        
     1) Watson, Alyssa G 15             2) Gonik, Julia M 17              
     3) Matsushima, Sage M 16           4) Degn, Mackenzie N 16           
       28.27    59.75  1:26.16  1:50.39                                    
  2 Blue-CA  'A'                                      2:00.00    1:50.61        
     1) Karkoska, Kasey A 17            2) Yeh, Jamie T 15                
     3) Farrow, Hannah R 16             4) Wright, Julia G 17             
       28.33    59.08  1:25.68  1:50.61                                    
  3 Black-CA  'B'                                     1:51.78    1:51.69        
     1) Ristic, Mia 15                  2) Lee, Kate M 17                 
     3) Hsieh, Amanda C 16              4) Vitort, Lauren M 17            
       28.31    59.55  1:27.18  1:51.69                                    
  4 Blue-CA  'B'                                      2:01.00    1:53.53        
     1) Sommer, Katrina A 16            2) Caruso, Caitlin A 16           
     3) Judd, Ella H 15                 4) Ervin, Lindsay C 13            
       28.84  1:01.07  1:28.79  1:53.53                                    
  5 Black-CA  'C'                                     1:53.94   x1:54.13        
     1) Pham, Aileen T 14               2) Nugent, Katie A 15             
     3) Yeh, Phoebe Z 13                4) Whitney, Ellie H 17            
       29.24  1:01.46  1:28.87  1:54.13                                    
  6 Black-CA  'D'                                     1:58.19   x1:55.03        
     1) Empremsilapa, Tyryn 14          2) Calaiacovo, Haley I 16         
     3) Weber, Yael 16                  4) Jacob, Mor 15                  
       31.22  1:09.16  1:35.48  1:55.03                                    
  7 Blue-CA  'C'                                      2:02.00   x1:55.27        
     1) Najera, Karen 16                2) Poor, Amanda M 17              
     3) Mykkanen, Cameron M 14          4) Stevens, Dinny J 17            
       29.32  1:01.11  1:29.60  1:55.27                                    
  8 Blue-CA  'D'                                      2:03.00   x2:01.26        
     1) Nugent, Abigail E 17            2) McKendry, Jodie M 15           
     3) Joe, Ashley L 17                4) Savoie, Ashley E 16            
       34.95  1:05.01  1:33.70  2:01.26                                    
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slusiewicz, Sean W        16 Blue-CA                20.56      21.26        
  2 Lou, Shawn                17 Black-CA               21.25      21.45        
  3 Hitchens, Hunter R        17 Blue-CA                20.88      22.23        
  4 Sim, HwaMin               17 Blue-CA                21.57      22.40        
  5 Kao, Owen D               17 Black-CA               21.39      22.41        
  6 Townsend, Timothy E       17 Blue-CA                22.21     x22.82        
  7 Xue, David H              16 Black-CA               23.77      23.05        
  8 Ingram, Hunter A          16 Black-CA               21.92     x23.07        
  9 Munoz, Gabriel            17 Black-CA               21.31     x23.20        
 10 Bernhardt, Bryce          17 Blue-CA                21.82     x23.21        
 11 Chan, Samuel              15 Blue-CA                23.71     x23.55        
 12 Bista, Yughe D            15 Blue-CA                23.12     x24.15        
 13 Abdollahi, Evan K         14 Black-CA               25.73     x25.90        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ding, Nick X              17 Blue-CA                48.48      48.24        
       23.44    48.24                                                      
  2 Hitchens, Hunter R        17 Blue-CA                45.62      49.90        
       24.11    49.90                                                      
  3 Xue, David H              16 Black-CA               49.31      50.15        
       24.56    50.15                                                      
  4 Holton, Stuart M          16 Black-CA               47.87      50.24        
       24.14    50.24                                                      
  5 Bernhardt, Bryce          17 Blue-CA                48.76      51.38        
       24.74    51.38                                                      
  6 Zhu, Felix                15 Black-CA               49.63      51.85        
       25.27    51.85                                                      
  7 Polivka, Alesh R          17 Black-CA               50.88     x54.49        
       26.33    54.49                                                      
  8 Budka, Conner D           16 Blue-CA                53.43     x55.19        
       26.30    55.19                                                      
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koustik, Andrew J         18 Blue-CA              1:38.02    1:41.24        
       23.18    48.93  1:15.41  1:41.24                                    
  2 Lou, Shawn                17 Black-CA             1:39.21    1:43.75        
       25.01    51.50  1:18.46  1:43.75                                    
  3 Tu, Kevin H               16 Blue-CA              1:40.98    1:45.84        
       24.05    50.43  1:17.77  1:45.84                                    
  4 Ingram, Hunter A          16 Black-CA             1:39.31    1:46.14        
       24.75    51.37  1:19.18  1:46.14                                    
  5 Stef, Christian P         16 Blue-CA              1:41.75    1:46.20        
       24.99    51.34  1:18.56  1:46.20                                    
  6 Abdollahi, Ryan R         15 Blue-CA              1:45.22   x1:46.45        
       25.40    52.23  1:19.36  1:46.45                                    
  7 Cho, Joshua J             14 Blue-CA              1:50.30   x1:47.96        
       25.55    52.97  1:20.75  1:47.96                                    
  8 Samaniego, Brandon M      15 Black-CA             1:50.67    1:47.99        
       24.57    52.23  1:20.40  1:47.99                                    
  9 Mykkanen, Christopher J   16 Black-CA             1:42.17   x1:48.90        
       25.25    53.13  1:21.50  1:48.90                                    
 10 Woodsum II, Kenneth Y     15 Blue-CA              1:45.63   x1:49.09        
       25.25    53.29  1:21.25  1:49.09                                    
 11 Zhu, Felix                15 Black-CA             1:44.98   x1:51.71        
       26.19    55.06  1:23.91  1:51.71                                    
 12 Moss, Tomer               17 Black-CA             1:43.65   x1:52.65        
       25.59    53.48  1:22.98  1:52.65                                    
 13 Kim, Jason M              14 Black-CA             1:50.94   x1:53.58        
       25.76    54.83  1:24.03  1:53.58                                    
 -- Ng, Caedon                15 Black-CA             1:44.72         DQ        
                54.02  1:23.22       DQ                                    
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kao, Owen D               17 Black-CA             4:24.70    4:41.15        
       25.90    54.14  1:22.74  1:51.62  2:20.58  2:48.56  3:16.27  3:44.40
     4:12.79  4:41.15                                                      
  2 Falcon, Dominic G         16 Blue-CA              4:35.22    4:43.22        
       25.51    53.75  1:22.16  1:50.60  2:19.42  2:48.08  3:17.04  3:46.09
     4:14.92  4:43.22                                                      
  3 Mykkanen, Christopher J   16 Black-CA             4:32.25    4:48.58        
       25.15    53.74  1:22.73  1:51.94  2:21.61  2:50.96  3:20.88  3:50.65
     4:19.80  4:48.58                                                      
  4 Moss, Tomer               17 Black-CA             4:42.46    4:54.48        
       26.70    55.61  1:25.32  1:55.32  2:25.68  2:55.44  3:25.82  3:56.94
     4:27.16  4:54.48                                                      
  5 Tu, Kevin H               16 Blue-CA              4:35.43    4:54.90        
       26.78    55.58  1:24.96  1:55.18  2:25.50  2:55.73  3:26.08  3:56.73
     4:27.34  4:54.90                                                      
  6 Stef, Christian P         16 Blue-CA              4:59.28    5:09.06        
       26.71    56.57  1:27.23  1:58.80  2:31.21  3:02.80  3:34.78  4:06.75
     4:38.80  5:09.06                                                      
  7 Chan, Samuel              15 Blue-CA              5:07.48   x5:12.17        
       26.90    56.52  1:27.60  1:59.13  2:31.51  3:03.52  3:36.16  4:08.66
     4:41.08  5:12.17                                                      
  8 Polivka, Alesh R          17 Black-CA             4:42.99   x5:15.67        
       27.87    58.73  1:30.98  2:03.24  2:35.28  3:07.60  3:39.68  4:12.05
     4:44.15  5:15.67                                                      
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hitchens, Hunter R        17 Blue-CA                51.52      53.37        
       26.40    53.37                                                      
  2 Pang, Aaron H             17 Black-CA               50.80      53.87        
       26.36    53.87                                                      
  3 Munoz, Gabriel            17 Black-CA               50.17      53.91        
       26.33    53.91                                                      
  4 Chan, Samuel              15 Blue-CA                57.12      56.98        
       27.72    56.98                                                      
  5 Yen, Derrick              16 Blue-CA                55.11      57.30        
       27.58    57.30                                                      
  6 Townsend, Timothy E       17 Blue-CA                56.79     x58.11        
       27.74    58.11                                                      
  7 Polivka, Alesh R          17 Black-CA               57.34    1:01.63        
       30.07  1:01.63                                                      
  8 Kim, Jason M              14 Black-CA               58.71   x1:03.87        
       29.75  1:03.87                                                      
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tu, Kevin H               16 Blue-CA              1:49.05    1:56.59        
       28.42    58.96  1:28.13  1:56.59                                    
  2 Cheng, Jonathan T         17 Black-CA             1:52.61    1:57.13        
       28.59    58.79  1:28.76  1:57.13                                    
  3 Cho, Joshua J             14 Blue-CA                   NT    1:58.41        
       56.84           1:27.46  1:58.41                                    
  4 Abdollahi, Ryan R         15 Blue-CA              2:04.61    2:02.26        
       28.51    58.40  1:30.39  2:02.26                                    
  5 Woodsum II, Kenneth Y     15 Blue-CA              2:00.39   x2:03.28        
       29.53  1:01.09  1:32.55  2:03.28                                    
  6 Yen, Derrick              16 Blue-CA              2:02.42   x2:05.57        
       29.23  1:00.37  1:32.44  2:05.57                                    
  7 Stef, Christian P         16 Blue-CA              2:00.03   x2:09.82        
       29.86  1:02.81  1:36.85  2:09.82                                    
  8 Ng, Caedon                15 Black-CA             1:59.05    2:12.40        
       29.75  1:03.49  1:38.06  2:12.40                                    
  9 Abdollahi, Evan K         14 Black-CA             2:12.26    2:13.69        
       31.40  1:04.95  1:35.63  2:13.69                                    
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Henry Y               17 Blue-CA                56.17      56.70        
       26.85    56.70                                                      
  2 Koustik, Andrew J         18 Blue-CA                55.90      57.08        
       27.07    57.08                                                      
  3 Cheng, Jonathan T         17 Black-CA               57.07      59.29        
       27.94    59.29                                                      
  4 Lou, Shawn                17 Black-CA               58.57    1:04.72        
       30.03  1:04.72                                                      
  5 Budka, Conner D           16 Blue-CA              1:01.07    1:05.67        
       30.74  1:05.67                                                      
  6 Ingram, Hunter A          16 Black-CA             1:05.37    1:06.25        
       31.71  1:06.25                                                      
  7 Xue, David H              16 Black-CA             1:07.31   x1:06.64        
       31.39  1:06.64                                                      
  8 Bista, Yughe D            15 Blue-CA              1:04.17   x1:08.71        
       32.05  1:08.71                                                      
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Henry Y               17 Blue-CA              2:04.55    2:03.93        
       28.39  1:00.08  1:31.86  2:03.93                                    
  2 Slusiewicz, Sean W        16 Blue-CA              2:05.84    2:09.89        
       29.48  1:02.80  1:36.35  2:09.89                                    
  3 Rowan, Weston C           17 Blue-CA              2:14.00    2:17.28        
       28.99  1:02.53  1:38.92  2:17.28                                    
  4 McKendry, Max P           17 Blue-CA              2:12.77   x2:20.01        
       32.23  1:07.90  1:43.81  2:20.01                                    
  5 Kondo, Touma              14 Black-CA             2:16.90    2:20.08        
       32.21  1:07.76  1:44.17  2:20.08                                    
  6 Kirk, Nathaniel A         17 Blue-CA              2:12.37   x2:25.91        
       32.31  1:08.92  1:47.31  2:25.91                                    
  7 Bista, Yughe D            15 Blue-CA              2:15.22   x2:26.06        
       32.82  1:10.57  1:48.79  2:26.06                                    
  8 Budka, Conner D           16 Blue-CA              2:18.37   x2:28.50        
       32.14  1:09.40  1:48.81  2:28.50                                    
 -- Odgers, Jackson V         17 Black-CA             2:09.25         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pang, Aaron H             17 Black-CA               49.17      51.19        
       24.19    51.19                                                      
  2 Sim, HwaMin               17 Blue-CA                50.09      51.55        
       24.12    51.55                                                      
  3 Koustik, Andrew J         18 Blue-CA                48.58      51.97        
       24.80    51.97                                                      
  4 Munoz, Gabriel            17 Black-CA               49.83      54.48        
       25.32    54.48                                                      
  5 Bernhardt, Bryce          17 Blue-CA                52.35      54.92        
       25.98    54.92                                                      
  6 Woodsum II, Kenneth Y     15 Blue-CA                55.50     x56.32        
       26.20    56.32                                                      
  7 Zhu, Felix                15 Black-CA               54.37      56.53        
       26.91    56.53                                                      
  8 Ng, Caedon                15 Black-CA               57.24     x57.61        
       26.80    57.61                                                      
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shenkin, Zachary A        18 Black-CA             1:49.93    1:52.17        
       25.37    53.47  1:22.95  1:52.17                                    
  2 Ding, Nick X              17 Blue-CA              1:51.25    1:54.35        
       26.02    55.27  1:24.62  1:54.35                                    
  3 Falcon, Dominic G         16 Blue-CA              1:53.21    1:56.41        
       26.25    55.59  1:25.94  1:56.41                                    
  4 Holton, Stuart M          16 Black-CA             1:55.10    1:57.45        
       26.18    55.79  1:26.15  1:57.45                                    
  5 Rowan, Weston C           17 Blue-CA              1:57.00    1:58.87        
       25.54    55.11  1:26.05  1:58.87                                    
  6 Samaniego, Brandon M      15 Black-CA             2:01.37    2:03.78        
       27.33    58.46  1:31.18  2:03.78                                    
  7 McKendry, Max P           17 Blue-CA              1:57.23   x2:06.41        
       27.92    59.21  1:32.71  2:06.41                                    
  8 Kirk, Nathaniel A         17 Blue-CA              2:20.21   x2:11.37        
       28.05  1:01.01  1:36.05  2:11.37                                    
 -- Odgers, Jackson V         17 Black-CA             1:56.68         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheng, Jonathan T         17 Black-CA             1:50.68    1:52.48        
       25.04    55.89  1:26.79  1:52.48                                    
  2 Slusiewicz, Sean W        16 Blue-CA              1:51.98    1:56.13        
       24.48    56.04  1:29.73  1:56.13                                    
  3 Ding, Nick X              17 Blue-CA              1:51.62    1:57.96        
       25.20    56.28  1:30.84  1:57.96                                    
  4 Shenkin, Zachary A        18 Black-CA             2:03.83    1:59.78        
       25.50    56.31  1:32.75  1:59.78                                    
  5 Rowan, Weston C           17 Blue-CA              1:51.66    2:00.08        
       25.14    55.84  1:31.94  2:00.08                                    
  6 Abdollahi, Ryan R         15 Blue-CA              1:55.54   x2:00.70        
       26.47    57.56  1:32.91  2:00.70                                    
  7 Falcon, Dominic G         16 Blue-CA              1:57.88   x2:01.16        
       26.33    58.95  1:34.10  2:01.16                                    
  8 Yen, Derrick              16 Blue-CA              2:04.58   x2:02.44        
       26.04    57.34  1:34.00  2:02.44                                    
  9 Kondo, Touma              14 Black-CA             2:02.67    2:04.20        
       26.63    59.31  1:35.86  2:04.20                                    
 10 Kim, Jason M              14 Black-CA             2:05.51   x2:04.52        
       26.57    59.66  1:37.12  2:04.52                                    
 11 Kirk, Nathaniel A         17 Blue-CA              2:00.74   x2:07.26        
       27.39  1:00.24  1:37.51  2:07.26                                    
 12 Samaniego, Brandon M      15 Black-CA             2:11.82   x2:08.11        
       27.80    59.37  1:36.31  2:08.11                                    
 13 Abdollahi, Evan K         14 Black-CA             2:12.08   x2:17.80        
       30.93  1:02.09  1:46.45  2:17.80                                    
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black-CA  'A'                                     3:04.79    3:10.31        
     1) Lou, Shawn 17                   2) Munoz, Gabriel 17              
     3) Ingram, Hunter A 16             4) Kao, Owen D 17                 
       22.64    46.77  1:10.80  1:36.56  1:59.55  2:23.76  2:46.38  3:10.31
  2 Blue-CA  'B'                                      3:07.00    3:10.40        
     1) Tu, Kevin H 16                  2) Hitchens, Hunter R 17          
     3) Stef, Christian P 16            4) Wu, Henry Y 17                 
       23.48    48.97  1:11.26  1:34.94  1:57.81  2:22.34  2:45.23  3:10.40
  3 Blue-CA  'A'                                      3:06.00    3:14.10        
     1) Slusiewicz, Sean W 16           2) Koustik, Andrew J 18           
     3) Ding, Nick X 17                 4) Rowan, Weston C 17             
       22.99    47.39  1:10.83  1:36.33  1:59.29  2:24.37  2:47.43  3:14.10
  4 Black-CA  'C'                                     3:14.03    3:16.42        
     1) Pang, Aaron H 17                2) Xue, David H 16                
     3) Ng, Caedon 15                   4) Moss, Tomer 17                 
       23.98    49.76  1:13.21  1:39.28  2:02.61  2:30.53  2:54.34  3:16.42
  5 Black-CA  'B'                                     3:10.42   x3:18.26        
     1) Cheng, Jonathan T 17            2) Mykkanen, Christopher J 16     
     3) Shenkin, Zachary A 18           4) Holton, Stuart M 16            
       24.29    50.30  1:14.24  1:40.17  2:02.98  2:28.54  2:52.25  3:18.26
  6 Blue-CA  'C'                                      3:08.00   x3:23.18        
     1) Falcon, Dominic G 16            2) Townsend, Timothy E 17         
     3) Bernhardt, Bryce 17             4) Cho, Joshua J 14               
       24.76    50.81  1:14.67  1:41.21  2:04.74  2:31.12  2:55.96  3:23.18
  7 Blue-CA  'D'                                      3:09.00   x3:28.10        
     1) Abdollahi, Ryan R 15            2) Bista, Yughe D 15              
     3) McKendry, Max P 17              4) Woodsum II, Kenneth Y 15       
       24.68    51.58  1:16.61  1:45.80  2:10.68  2:38.07  3:01.78  3:28.10
  8 Black-CA  'D'                                     3:19.82   x3:36.58        
     1) Abdollahi, Evan K 14            2) Kondo, Touma 14                
     3) Samaniego, Brandon M 15         4) Polivka, Alesh R 17            
       27.23    56.25  1:21.56  1:49.54  2:09.96  2:34.91  3:07.91  3:36.58
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blue-CA  'A'                                           NT    1:34.97        
     1) Tu, Kevin H 16                  2) Wu, Henry Y 17                 
     3) Koustik, Andrew J 18            4) Hitchens, Hunter R 17          
       24.44    50.49  1:13.53  1:34.97                                    
  2 Black-CA  'A'                                     1:50.00    1:37.06        
     1) Munoz, Gabriel 17               2) Cheng, Jonathan T 17           
     3) Pang, Aaron H 17                4) Kao, Owen D 17                 
       25.37    52.34  1:13.50  1:37.06                                    
  3 Blue-CA  'B'                                           NT    1:37.57        
     1) Cho, Joshua J 14                2) Slusiewicz, Sean W 16          
     3) Ding, Nick X 17                 4) Sim, HwaMin 17                 
       25.68    52.82  1:15.60  1:37.57                                    
  4 Black-CA  'B'                                     1:51.00    1:41.16        
     1) Ng, Caedon 15                   2) Lou, Shawn 17                  
     3) Shenkin, Zachary A 18           4) Ingram, Hunter A 16            
       26.28    53.92  1:17.65  1:41.16                                    
  5 Black-CA  'C'                                     1:52.00   x1:44.77        
     1) Polivka, Alesh R 17             2) Kim, Jason M 14                
     3) Holton, Stuart M 16             4) Mykkanen, Christopher J 16     
       28.12    57.16  1:21.87  1:44.77                                    
  6 Blue-CA  'C'                                           NT   x1:45.25        
     1) Stef, Christian P 16            2) Kirk, Nathaniel A 17           
     3) Bernhardt, Bryce 17             4) Townsend, Timothy E 17         
       26.14    56.40  1:20.04  1:45.25                                    
  7 Black-CA  'D'                                     1:53.00   x1:45.59        
     1) Xue, David H 16                 2) Kondo, Touma 14                
     3) Moss, Tomer 17                  4) Zhu, Felix 15                  
       26.76    57.19  1:22.45  1:45.59                                    
 -- Blue-CA  'D'                                           NT         DQ        
     1) Yen, Derrick 16                 2) Budka, Conner D 16             
     3) McKendry, Max P 17              4) Chan, Samuel 15                
       27.48    56.76  1:23.01       DQ