LASA July Novice League Meet - Meet Results

LASA July Novice League Meet
7/15/2017 - 7/15/2017
Pacific Palisades, CA USA
Updated: 7/28/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to Canyons Aquatic Club                      HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
                       Lasa Novice  July 15 - 7/15/2017                        
                                    Results                                    
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Manon F             8 SHRK-CA                17.47      16.68        
  2 Tatsumoto, Yusuke *        8 LASC-CA                   NT      18.10        
  3 Barzan, Alberto B          8 MSS-CA                    NT      20.11        
  4 Roybal, Jesse N            8 SHRK-CA                20.95      20.59        
  5 Petros, Adi Z              8 WEST-CA                   NT      20.62        
  6 Sirkovich, Ari J           8 LASC-CA                21.30      20.96        
  7 Coleman, Chloe C           8 LASC-CA                22.03      21.29        
  8 Zimmerman, Sofia           8 LASC-CA                24.07      21.61        
  9 Morris, Zoey               8 WEST-CA                22.67      22.70        
 10 Poghosyan, Zaruhi          8 LASC-CA                21.59      23.09        
 11 Ghassemieh, Darya          8 LASC-CA                   NT      23.37        
 12 Ghassemieh, Dariush        8 LASC-CA                   NT      25.07        
 13 Reyes, Bea H               8 SHRK-CA                24.13      25.34        
 14 Tavakoli, Tara             7 LASC-CA                26.02      26.27        
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brito, Gabi F              6 WEST-CA              1:20.98    1:19.97        
  2 Roybal, Jesse N            8 SHRK-CA              1:37.65    1:35.40        
  3 Petros, Adi Z              8 WEST-CA                   NT    1:39.47        
  4 Yershov, Sasha             8 WEST-CA                   NT    1:41.36        
  5 Coleman, Chloe C           8 LASC-CA                   NT    1:49.63        
  6 Baranchik, Dasha *         7 LASC-CA                   NT    1:49.88        
  7 Poghosyan, Zaruhi          8 LASC-CA                   NT    1:50.82        
  8 Newman, Londin E           7 LASC-CA                   NT    1:53.19        
  9 Gatto, Lilly               6 WEST-CA                   NT    1:54.45        
 10 Falconer, Lucas R          8 LASC-CA              2:03.33    1:55.68        
 11 Cavanaugh, Quinn W         7 LASC-CA                   NT    1:56.70        
 12 Ghassemieh, Dariush        8 LASC-CA                   NT    2:01.03        
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Manon F             8 SHRK-CA                20.37      20.19        
  2 Brito, Gabi F              6 WEST-CA                19.53      20.27        
  3 Barzan, Alberto B          8 MSS-CA                    NT      24.25        
  4 Poghosyan, Zaruhi          8 LASC-CA                24.63      24.62        
  5 Newman, Londin E           7 LASC-CA                25.02      24.85        
  6 Roybal, Jesse N            8 SHRK-CA                25.21      25.74        
  7 Petros, Adi Z              8 WEST-CA                   NT      25.81        
  8 Baranchik, Dasha *         7 LASC-CA                26.27      25.98        
  9 Ghassemieh, Darya          8 LASC-CA                   NT      26.28        
 10 Cavanaugh, Quinn W         7 LASC-CA                27.68      26.33        
 11 Zimmerman, Sofia           8 LASC-CA                28.80      27.14        
 12 Yershov, Sasha             8 WEST-CA                   NT      27.44        
 13 Tavakoli, Tara             7 LASC-CA                36.35      28.43        
 14 Reyes, Bea H               8 SHRK-CA                26.83      29.69        
 15 Ghassemieh, Dariush        8 LASC-CA                   NT      29.71        
 16 Tatsumoto, Akihito *       6 LASC-CA                34.62      33.88        
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tatsumoto, Yusuke *        8 LASC-CA                   NT      21.65        
  2 Barry, Manon F             8 SHRK-CA                23.23      21.86        
  3 Baranchik, Dasha *         7 LASC-CA                28.94      28.58        
  4 Sirkovich, Ari J           8 LASC-CA                29.74      28.75        
  5 Aldana, Sophia L           8 LASC-CA                   NT      30.02        
  6 Gatto, Lilly               6 WEST-CA                   NT      31.51        
  7 Morris, Zoey               8 WEST-CA                37.68      31.90        
  8 Newman, Londin E           7 LASC-CA                32.86      32.34        
  9 Reyes, Bea H               8 SHRK-CA                37.66      34.89        
 10 Tatsumoto, Akihito *       6 LASC-CA                   NT      37.74        
 11 Cavanaugh, Quinn W         7 LASC-CA                38.13      39.14        
 -- Falconer, Lucas R          8 LASC-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aldana, Sophia L           8 LASC-CA                   NT      23.53        
  2 Morris, Zoey               8 WEST-CA                26.87      27.23        
  3 Coleman, Chloe C           8 LASC-CA                26.85      29.03        
  4 Tatsumoto, Akihito *       6 LASC-CA                   NT      36.27        
 -- Falconer, Lucas R          8 LASC-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brito, Gabi F              6 WEST-CA              1:27.20    1:29.11        
  2 Tatsumoto, Yusuke *        8 LASC-CA                   NT    1:29.46        
  3 Ghassemieh, Darya          8 LASC-CA                   NT    2:04.17        
  4 Yershov, Sasha             8 WEST-CA                   NT    2:07.78        
  4 Sirkovich, Ari J           8 LASC-CA                   NT    2:07.78        
  6 Zimmerman, Sofia           8 LASC-CA                   NT    2:12.20        
  7 Tavakoli, Tara             7 LASC-CA                   NT    2:17.23        
 -- Gatto, Lilly               6 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Aldana, Sophia L           8 LASC-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Los Angeles Swim Club-CA  'A'                          NT    1:27.78        
     1) Coleman, Chloe C W8             2) Poghosyan, Zaruhi W8           
     3) Sirkovich, Ari J M8             4) Baranchik, Dasha * W7          
  2 Los Angeles Swim Club-CA  'B'                          NT    1:28.16        
     1) Zimmerman, Sofia W8             2) Falconer, Lucas R M8           
     3) Newman, Londin E W7             4) Aldana, Sophia L W8            
 -- Los Angeles Swim Club-CA  'C'                          NT         DQ        
     1) Ghassemieh, Darya W8            2) Tatsumoto, Akihito * M6        
     3) Tavakoli, Tara W7               4) Cavanaugh, Quinn W M7          
 
Mixed 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Elia                 9 WEST-CA                39.22      36.33        
  2 Tasudis, Stella M          9 SHRK-CA                39.98      37.47        
  3 Nopper, Benjamin M        10 SHRK-CA                38.47      37.51        
  4 Little, Lindsey M         10 MSS-CA                 43.98      38.51        
  5 Barzan, Allerga P         10 MSS-CA                 46.82      38.99        
  6 Waters, Sophia E           9 WEST-CA                36.97      39.44        
  7 Sichta, Nina M             9 MSS-CA                 40.30      39.76        
  8 Amshen, Hugh M            10 WEST-CA                40.88      40.11        
  9 Lippman, Ryder             9 MSS-CA                 41.68      41.19        
 10 McKean, Angus R           10 WEST-CA                   NT      42.35        
 11 Murphree, Wiley           10 MSS-CA                    NT      42.36        
 12 Leus, Vinicius             9 SHRK-CA                46.20      44.44        
 13 Memoli, Taviana S         10 WEST-CA                40.39      44.48        
 14 Ever, Sawyer              10 SHRK-CA                   NT      44.53        
 15 Geller, Emma J            10 LASC-CA                   NT      44.59        
 16 Santos, Sofia J           10 LASC-CA                   NT      44.91        
 17 Greene, Jessie R           9 WEST-CA                49.31      46.03        
 18 Burke, Quinn L            10 LASC-CA                46.46      46.27        
 19 Saenz, Ralphie T          10 LASC-CA                48.14      49.89        
 20 Petros, Nathan H          10 WEST-CA                   NT      58.69        
 21 Kampf, Abigail R           9 SHRK-CA                   NT    1:00.01        
 -- Ambrosino, Jordan M        9 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Watson, Anneliese E        9 WEST-CA                51.07         NS        
 
Mixed 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA               1:25.13    1:23.74        
  2 Little, Lindsey M         10 MSS-CA               1:37.59    1:25.65        
  3 Sichta, Nina M             9 MSS-CA               1:37.64    1:30.20        
  4 Barzan, Allerga P         10 MSS-CA               1:49.18    1:30.78        
  5 Lippman, Ryder             9 MSS-CA                    NT    1:33.21        
  6 Murphree, Wiley           10 MSS-CA                    NT    1:37.62        
  7 Memoli, Taviana S         10 WEST-CA              1:35.63    1:38.44        
  8 Burke, Quinn L            10 LASC-CA              1:53.46    1:39.02        
  9 Santos, Sofia J           10 LASC-CA                   NT    1:44.21        
 10 Tummala, Reyansh           9 WEST-CA                   NT    1:48.63        
 11 Saenz, Ralphie T          10 LASC-CA                   NT    1:52.58        
 12 Kampf, Abigail R           9 SHRK-CA                   NT    2:05.55        
 -- Ambrosino, Jordan M        9 WEST-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                 40.77      40.61        
  2 Tasudis, Stella M          9 SHRK-CA                43.53      41.33        
  3 Amshen, Hugh M            10 WEST-CA                47.39      45.50        
  4 Bhowmick, Anika           10 SHRK-CA                44.18      45.55        
  5 Sichta, Nina M             9 MSS-CA                 47.44      47.51        
  6 Barzan, Allerga P         10 MSS-CA                 51.56      48.95        
  7 Murphree, Wiley           10 MSS-CA                    NT      51.11        
  8 Greene, Jessie R           9 WEST-CA                53.58      51.31        
  9 Lippman, Ryder             9 MSS-CA                    NT      55.16        
 10 Ambrosino, Jordan M        9 WEST-CA                   NT      55.42        
 11 Stubbeman, Sky K          10 LASC-CA                57.55    1:00.88        
 12 Petros, Nathan H          10 WEST-CA                   NT    1:02.69        
 -- Little, Lindsey M         10 MSS-CA                 56.04         DQ        
 -- Tummala, Reyansh           9 WEST-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                 46.05      45.15        
  2 Nopper, Benjamin M        10 SHRK-CA                56.49      52.30        
  3 Ever, Sawyer              10 SHRK-CA                   NT      52.46        
  4 Santos, Sofia J           10 LASC-CA                55.01      52.65        
  5 McKean, Angus R           10 WEST-CA                   NT      57.05        
  6 Tummala, Reyansh           9 WEST-CA                   NT      57.41        
  7 Geller, Emma J            10 LASC-CA                   NT    1:01.62        
  8 Kampf, Abigail R           9 SHRK-CA                   NT    1:03.47        
  9 Leus, Vinicius             9 SHRK-CA                   NT    1:03.71        
 10 Greene, Jessie R           9 WEST-CA              1:08.78    1:05.00        
 11 Petros, Nathan H          10 WEST-CA                   NT    1:17.07        
 
Mixed 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Sophia E           9 WEST-CA                45.79      42.13        
  2 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA                 43.44      42.28        
  3 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA                 41.71      43.70        
  4 Bhowmick, Anika           10 SHRK-CA                42.35      44.34        
  5 Song, Elia                 9 WEST-CA                50.09      46.92        
  6 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA                 55.27      53.15        
  7 Ever, Sawyer              10 SHRK-CA                   NT      53.40        
  8 Stubbeman, Sky K          10 LASC-CA                54.98      54.93        
  9 Geller, Emma J            10 LASC-CA                   NT      58.01        
 10 McKean, Angus R           10 WEST-CA                   NT      58.32        
 11 Burke, Quinn L            10 LASC-CA              1:05.83    1:06.58        
 -- Saenz, Ralphie T          10 LASC-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphree, Tallula R       10 MSS-CA               1:28.85    1:26.57        
  2 Bhowmick, Anika           10 SHRK-CA              1:27.90    1:27.00        
  3 Waters, Sophia E           9 WEST-CA              1:32.69    1:27.19        
  4 Burke, Alexandria M        9 MSS-CA               1:36.46    1:31.71        
  5 Murphree, Ranger D        10 MSS-CA               1:40.37    1:32.34        
  6 Song, Elia                 9 WEST-CA              1:40.04    1:32.76        
  7 Tasudis, Stella M          9 SHRK-CA                   NT    1:33.40        
  8 Nopper, Benjamin M        10 SHRK-CA                   NT    1:39.03        
  9 Memoli, Taviana S         10 WEST-CA              1:54.18    1:47.82        
 10 Stubbeman, Sky K          10 LASC-CA              1:54.66    1:51.95        
 -- Amshen, Hugh M            10 WEST-CA              1:40.47         DQ        
 -- Speiser, Charlie A        10 WEST-CA              1:28.80         NS        
 
Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westside Aquatics-CA  'A'                         1:57.97    2:12.84        
     1) Botansky, Sean M M14            2) Sipos, Annabelle R W12         
     3) Morris, Rose K W13              4) Rho, Anastasia G W11           
 
Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westside Aquatics-CA  'B'                         3:12.57    2:36.18        
     1) Amshen, Hugh M M10              2) Tummala, Reyansh M9            
     3) Watson, Anneliese E W9          4) Greene, Jessie R W9            
  1 Malibu Seawolves Swimming-CA  'A'                 2:43.92    2:36.18        
     1) Murphree, Tallula R W10         2) Sichta, Nina M W9              
     3) Barzan, Allerga P W10           4) Burke, Alexandria M W9         
  3 Blast Sharks-CA  'A'                                   NT    2:37.73        
  4 Malibu Seawolves Swimming-CA  'B'                 2:50.00    2:53.70        
     1) Murphree, Ranger D M10          2) Little, Lindsey M W10          
     3) Murphree, Wiley M10             4) Lippman, Ryder M9              
  5 Los Angeles Swim Club-CA  'A'                          NT    3:00.99        
     1) Saenz, Ralphie T M10            2) Burke, Quinn L M10             
     3) Stubbeman, Sky K W10            4) Geller, Emma J W10             
 -- Westside Aquatics-CA  'A'                         2:29.11         DQ        
     1) Speiser, Charlie A M10          2) Memoli, Taviana S W10          
     3) Song, Elia W9                   4) Waters, Sophia E W9            
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nopper, Alison J          14 SHRK-CA                28.67      28.58        
  2 Morris, Rose K            13 WEST-CA                30.39      30.01        
  3 Sipos, Annabelle R        12 WEST-CA                31.24      31.23        
  4 Paspalj, Yovana -         12 SHRK-CA                31.23      31.64        
  5 Webster, Luke E           12 MSS-CA                 36.66      32.16        
  6 Barbosa, Nayeli           14 WEST-CA                33.55      33.30        
  7 Aluise, Emma I            14 WEST-CA                35.80      33.55        
  8 Morris, Kyra              11 WEST-CA                34.19      33.90        
  9 Odian, Shade S            12 MSS-CA                 33.74      34.78        
 10 Buhaj, Jakson             13 WEST-CA                36.50      34.85        
 11 Cherry, Bianca B          12 WEST-CA                34.82      35.07        
 12 Rho, Anastasia G          11 WEST-CA                29.15      35.14        
 13 Gabbai, Brandon D         11 WEST-CA                35.89      35.49        
 14 Heyman, Rachel            12 WEST-CA                38.37      36.82        
 15 Page, Jasmyn J            14 WEST-CA                   NT      37.80        
 16 Mindlin, Felix J          12 WEST-CA                38.47      38.23        
 17 Levell-Guerrero, Keera J  11 WEST-CA                41.67      40.05        
 18 Ebrahimi, Baran           11 LASC-CA                44.34      41.47        
 19 Vourakis, Sophia          11 WEST-CA                   NT      41.70        
 -- Sichta, Jake J            12 MSS-CA                 39.37         NS        
 
Mixed 11 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nopper, Alison J          14 SHRK-CA              1:02.00    1:03.09        
  2 Morris, Rose K            13 WEST-CA              1:07.33    1:05.56        
  3 Kapinos, Charlie          12 WEST-CA              1:17.18    1:08.53        
  4 Webster, Luke E           12 MSS-CA               1:12.44    1:11.98        
  5 Cherry, Bianca B          12 WEST-CA              1:15.17    1:12.76        
  6 Gabbai, Brandon D         11 WEST-CA              1:20.12    1:13.38        
  7 Aluise, Emma I            14 WEST-CA              1:15.79    1:15.61        
  8 Buhaj, Jakson             13 WEST-CA              1:25.80    1:16.49        
  9 Rho, Anastasia G          11 WEST-CA              1:15.27    1:16.81        
 10 Kawasaki, Gabriela        11 TJC                       NT    1:16.85        
 11 Heyman, Rachel            12 WEST-CA              1:24.96    1:18.37        
 12 Heyman, Hannah            11 WEST-CA              1:34.75    1:22.45        
 13 Mindlin, Felix J          12 WEST-CA              1:33.10    1:24.61        
 14 Page, Jasmyn J            14 WEST-CA                   NT    1:27.03        
 15 Paspalj, Milosh           11 SHRK-CA              1:43.08    1:32.10        
 16 Ebrahimi, Baran           11 LASC-CA                   NT    1:35.20        
 17 Vourakis, Sophia          11 WEST-CA                   NT    1:37.17        
 18 Vernon, Bennett G         11 LASC-CA                   NT    1:37.38        
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Odian, Shade S            12 MSS-CA                 36.50      37.36        
  2 Paspalj, Yovana -         12 SHRK-CA                38.71      39.56        
  3 Buhaj, Jakson             13 WEST-CA                45.20      44.40        
  4 Levell-Guerrero, Keera J  11 WEST-CA                48.62      46.68        
  5 Paspalj, Milosh           11 SHRK-CA                44.00      48.59        
  6 Vourakis, Sophia          11 WEST-CA                   NT      50.02        
 -- Page, Jasmyn J            14 WEST-CA                   NT         NS        
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Nayeli           14 WEST-CA                44.09      43.05        
  2 Sipos, Annabelle R        12 WEST-CA                44.11      44.83        
  3 Morris, Kyra              11 WEST-CA                48.92      44.94        
  4 Rho, Anastasia G          11 WEST-CA                43.48      45.72        
  5 Heyman, Rachel            12 WEST-CA                53.33      46.07        
  6 Webster, Luke E           12 MSS-CA                 48.80      46.17        
  7 Odian, Shade S            12 MSS-CA                 48.13      49.44        
  8 Heyman, Hannah            11 WEST-CA                51.63      50.83        
  9 Kawasaki, Gabriela        11 TJC                       NT      50.97        
  9 Paspalj, Milosh           11 SHRK-CA                56.17      50.97        
 11 Vernon, Bennett G         11 LASC-CA                   NT      52.01        
 12 Cherry, Livia B           12 WEST-CA                53.53      56.07        
 -- Kapinos, Charlie          12 WEST-CA                48.65         NS        
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Rose K            13 WEST-CA                35.57      31.96        
  2 Nopper, Alison J          14 SHRK-CA                34.43      33.37        
  3 Sipos, Annabelle R        12 WEST-CA                37.32      35.74        
  4 Aluise, Emma I            14 WEST-CA                41.17      40.03        
  5 Cherry, Livia B           12 WEST-CA                39.89      40.84        
  6 Heyman, Hannah            11 WEST-CA                51.45      43.70        
  7 Ebrahimi, Baran           11 LASC-CA                   NT      54.63        
  8 Vernon, Bennett G         11 LASC-CA                   NT      55.09        
 
Mixed 11 & Over 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paspalj, Yovana -         12 SHRK-CA              1:21.69    1:20.60        
  2 Barbosa, Nayeli           14 WEST-CA                   NT    1:22.95        
  3 Cherry, Livia B           12 WEST-CA              1:27.36    1:24.97        
  3 Morris, Kyra              11 WEST-CA              1:24.47    1:24.97        
  5 Cherry, Bianca B          12 WEST-CA              1:30.93    1:26.04        
  6 Kawasaki, Gabriela        11 TJC                       NT    1:29.35        
  7 Mindlin, Felix J          12 WEST-CA              1:38.33    1:34.47        
 -- Kapinos, Charlie          12 WEST-CA              1:23.36         DQ        
 -- Gabbai, Brandon D         11 WEST-CA                   NT         DQ