LASA Sept 9 - Meet Results

LASA Sept 9
9/9/2017 - 9/9/2017
Palisades, CA USA
Updated: 10/14/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to ALSO Swimming /De Armas                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
                        2017 CA LASA Sept 9 - 9/9/2017                         
                                    Results                                    
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petros, Adi Z              8 WEST-CA                   NT      20.62        
  2 Baranchik, Dasha *         7 LASC-CA                21.30      20.66        
  3 Falconer, Lucas R          8 LASC-CA                23.65      20.83        
  4 Schmitt, Eli S             8 WEST-CA                   NT      23.59        
  5 Flores, Miller E           8 LASC-CA                   NT      23.75        
  6 Azarian, Sam S             8 LASC-CA                28.92      23.79        
  7 Schmitt, Jojo W            6 WEST-CA                   NT      24.80        
  8 Elkhunovich, Sammy M       7 LASC-CA                   NT      25.43        
  9 Matzdorff, Juni B          8 LASC-CA                26.30      25.61        
 10 Svilik, Jonathan A         8 LASC-CA                   NT      29.33        
 -- Shpitz, Adar               8 LASC-CA                23.44         NS        
 -- Cavanaugh, Quinn W         7 LASC-CA                25.84         NS        
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitt, Eli S             8 WEST-CA                   NT      20.71        
  2 Blumenfield, Obi G         8 LASC-CA                23.87      23.70        
  3 Shpitz, Adar               8 LASC-CA                23.67      23.99        
  4 Cavanaugh, Quinn W         7 LASC-CA                26.33      26.33        
  5 Baranchik, Dasha *         7 LASC-CA                25.98      27.13        
  6 Svilik, Jonathan A         8 LASC-CA                   NT      27.44        
  7 Matzdorff, Juni B          8 LASC-CA                27.22      28.32        
  8 Elkhunovich, Sammy M       7 LASC-CA                39.77      39.41        
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shpitz, Adar               8 LASC-CA                26.72      26.22        
  2 Baranchik, Dasha *         7 LASC-CA                28.58      27.75        
  3 Falconer, Lucas R          8 LASC-CA                   NT      29.30        
  4 Matzdorff, Juni B          8 LASC-CA                31.50      31.40        
  5 Svilik, Jonathan A         8 LASC-CA                   NT      32.50        
  6 Cavanaugh, Quinn W         7 LASC-CA                38.13      33.48        
  7 Gatto, Lilly               6 WEST-CA                31.51      33.50        
 -- Schmitt, Jojo W            6 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Azarian, Sam S             8 LASC-CA                   NT         DQ        
 -- Elkhunovich, Sammy M       7 LASC-CA                   NT         DQ        
 -- Flores, Miller E           8 LASC-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitt, Eli S             8 WEST-CA                   NT      20.54        
  2 Falconer, Lucas R          8 LASC-CA                37.33      29.94        
 -- Petros, Adi Z              8 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Schmitt, Jojo W            6 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Azarian, Sam S             8 LASC-CA                   NT         DQ        
 -- Gatto, Lilly               6 WEST-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gatto, Lilly               6 WEST-CA                   NT    2:18.33        
 -- Petros, Adi Z              8 WEST-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Los Angeles Swim Club-CA  'A'                     1:34.23    1:24.83        
     1) Shpitz, Adar M8                 2) Falconer, Lucas R M8           
     3) Cavanaugh, Quinn W M7           4) Baranchik, Dasha * W7          
  2 Westside Aquatics-CA  'A'                              NT    1:25.36        
     1) Gatto, Lilly W6                 2) Schmitt, Jojo W M6             
     3) Petros, Adi Z M8                4) Schmitt, Eli S W8              
  3 Los Angeles Swim Club-CA  'B'                          NT    1:44.00        
     1) Matzdorff, Juni B W8            2) Flores, Miller E M8            
     3) Elkhunovich, Sammy M M7         4) Azarian, Sam S M8              
 
Mixed 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Ryan D            10 LASC-CA                33.25      35.64        
  2 Sklyar, Elan               9 LASC-CA                38.28      37.42        
  3 Garcia, Caleb D            9 LASC-CA                39.93      37.82        
  4 Chong, William F           9 LASC-CA                43.00      38.51        
  5 Shih, Aiden J              9 LASC-CA                39.32      39.10        
  6 McKean, Angus R           10 WEST-CA                42.35      39.46        
  7 Amshen, Hugh M            10 WEST-CA                40.11      39.63        
  8 Nolan, Chloe L             9 WEST-CA                44.71      40.66        
  9 Colon, Peyton              9 WEST-CA                   NT      41.91        
 10 Warren, Charlotte L        9 LASC-CA                43.42      41.99        
 11 Shpitz, Ori                9 LASC-CA                42.24      42.20        
 12 Burke, Quinn L            10 LASC-CA                46.27      42.92        
 13 Hendricks, Luke A         10 LASC-CA                58.40      43.22        
 14 Stubbeman, Sky K          10 LASC-CA                45.12      43.28        
 15 Cramer, Eli N              9 WEST-CA                46.43      43.40        
 16 Redaelli, Anabelle N       9 WEST-CA                   NT      44.38        
 17 Kuperberg, Dylan H         9 WEST-CA                   NT      45.54        
 18 Greene, Jessie R           9 WEST-CA                46.03      45.73        
 19 Svilik, Eliana S          10 LASC-CA                   NT      46.00        
 20 Wolfe, Olivia S           10 WEST-CA                48.21      46.37        
 21 Markland, Amelia R        10 LASC-CA                   NT      47.55        
 22 Saenz, Ralphie T          10 LASC-CA                48.14      48.10        
 23 Petros, Nathan H          10 WEST-CA                58.69      59.12        
 
Mixed 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Ryan D            10 LASC-CA                44.73      41.61        
  2 Sklyar, Elan               9 LASC-CA                46.96      45.31        
  3 Shpitz, Ori                9 LASC-CA                49.07      47.56        
  4 Chong, William F           9 LASC-CA                53.33      48.24        
  4 Markland, Amelia R        10 LASC-CA                   NT      48.24        
  6 Burke, Quinn L            10 LASC-CA                51.96      50.68        
  7 McKean, Angus R           10 WEST-CA                   NT      51.85        
  7 Cramer, Eli N              9 WEST-CA                53.52      51.85        
 -- Greene, Jessie R           9 WEST-CA                51.31         NS        
 -- Redaelli, Anabelle N       9 WEST-CA                   NT         NS        
 -- Kuperberg, Dylan H         9 WEST-CA                   NT         NS        
 -- Petros, Nathan H          10 WEST-CA              1:02.69         NS        
 -- Saenz, Ralphie T          10 LASC-CA              1:01.84         NS        
 -- Stubbeman, Sky K          10 LASC-CA                57.55         NS        
 -- Wilson-Webb, Hamish R      9 WEST-CA                47.02         NS        
 -- Svilik, Eliana S          10 LASC-CA                   NT         NS        
 
Mixed 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Caleb D            9 LASC-CA                50.09      48.72        
  2 Hendricks, Luke A         10 LASC-CA                53.17      50.94        
  3 Shih, Aiden J              9 LASC-CA                52.53      51.50        
  4 Amshen, Hugh M            10 WEST-CA                51.99      52.49        
  5 Shpitz, Ori                9 LASC-CA                59.70      54.37        
  6 Colon, Peyton              9 WEST-CA                   NT      54.49        
  7 McKean, Angus R           10 WEST-CA                57.05      54.65        
  8 Warren, Charlotte L        9 LASC-CA                54.40      54.70        
  9 Markland, Amelia R        10 LASC-CA                   NT      59.50        
 10 Wolfe, Olivia S           10 WEST-CA              1:00.67    1:00.50        
 11 Saenz, Ralphie T          10 LASC-CA                58.93    1:02.07        
 12 Burke, Quinn L            10 LASC-CA              1:14.67    1:06.89        
 -- Kuperberg, Dylan H         9 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Petros, Nathan H          10 WEST-CA              1:17.07         DQ        
 -- Redaelli, Anabelle N       9 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Svilik, Eliana S          10 LASC-CA                   NT         DQ        
 -- Cramer, Eli N              9 WEST-CA              1:18.64         DQ        
 
Mixed 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson-Webb, Hamish R      9 WEST-CA                44.44      46.87        
  2 Kuperberg, Dylan H         9 WEST-CA                   NT      59.26        
  3 McKean, Angus R           10 WEST-CA                58.32    1:00.55        
 -- Nolan, Chloe L             9 WEST-CA                   NT         DQ        
 
Mixed 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Aiden J              9 LASC-CA              1:36.23    1:33.59        
  2 Amshen, Hugh M            10 WEST-CA              1:40.47    1:36.55        
  3 Wilson-Webb, Hamish R      9 WEST-CA              1:37.67    1:38.38        
  4 Garcia, Caleb D            9 LASC-CA              1:35.25    1:40.57        
  4 Warren, Charlotte L        9 LASC-CA              1:48.43    1:40.57        
  6 Chong, William F           9 LASC-CA              1:54.09    1:43.06        
  7 Sklyar, Elan               9 LASC-CA              1:40.39    1:46.65        
  8 Hendricks, Luke A         10 LASC-CA              1:53.09    1:46.78        
  9 Stubbeman, Sky K          10 LASC-CA              1:51.95    1:47.25        
 10 Wolfe, Olivia S           10 WEST-CA                   NT    1:51.93        
 -- Greene, Jessie R           9 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Nolan, Chloe L             9 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Warren, Ryan D            10 LASC-CA              1:39.90         NS        
 
Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Los Angeles Swim Club-CA  'A'                     2:34.27    2:31.53        
     1) Sklyar, Elan M9                 2) Shih, Aiden J M9               
     3) Warren, Charlotte L W9          4) Warren, Ryan D M10             
  2 Los Angeles Swim Club-CA  'B'                     2:50.29    2:40.99        
     1) Shpitz, Ori M9                  2) Chong, William F M9            
     3) Stubbeman, Sky K W10            4) Garcia, Caleb D M9             
  3 Westside Aquatics-CA  'B'                              NT    3:03.33        
     1) Greene, Jessie R W9             2) Cramer, Eli N M9               
     3) Wolfe, Olivia S W10             4) Kuperberg, Dylan H W9          
 -- Westside Aquatics-CA  'A'                              NT         DQ        
     1) Nolan, Chloe L W9               2) Wilson-Webb, Hamish R M9       
     3) Colon, Peyton W9                4) Amshen, Hugh M M10             
 -- Los Angeles Swim Club-CA  'C'                          NT         NS        
     1) Saenz, Ralphie T M10            2) Markland, Amelia R W10         
     3) Burke, Quinn L M10              4) Hendricks, Luke A M10          
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azarian, Alex T           15 LASC-CA                29.97      29.32        
  2 Heenan, Alex D            12 WEST-CA                35.18      32.58        
  3 Buhaj, Jakson             13 WEST-CA                34.85      33.67        
  4 DeGanyar, Maya F          13 WEST-CA                34.24      34.01        
  5 Sansing, Drew             11 WEST-CA                35.41      35.25        
  6 Wyss, Alexander           12 WEST-CA                43.97      35.90        
  7 Pulier, Lily S            11 WEST-CA                   NT      36.32        
  8 Gair, Taylor M            11 WEST-CA                41.40      37.33        
  9 Entis, Lola               12 WEST-CA                   NT      37.91        
 10 Page, Jasmyn J            14 WEST-CA                   NT      38.80        
 11 Levell-Guerrero, Keera J  11 WEST-CA                40.05      39.50        
 12 Vernon, Bennett G         11 LASC-CA                   NT      39.99        
 13 Herndon, Eva J            11 WEST-CA                47.37      49.86        
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heenan, Alex D            12 WEST-CA                40.50      36.27        
  2 Phillips, Elysia A        11 WEST-CA                42.37      41.06        
  3 Sansing, Drew             11 WEST-CA                40.52      42.90        
  4 Buhaj, Jakson             13 WEST-CA                44.40      44.46        
  5 Page, Jasmyn J            14 WEST-CA                   NT      44.90        
  6 Entis, Lola               12 WEST-CA                   NT      45.17        
  7 Levell-Guerrero, Keera J  11 WEST-CA                46.68      46.71        
  8 Vernon, Bennett G         11 LASC-CA                   NT      50.61        
  9 Herndon, Eva J            11 WEST-CA                54.31      57.33        
 -- Wyss, Alexander           12 WEST-CA                56.58         DQ        
 -- DeGanyar, Maya F          13 WEST-CA                41.13         NS        
 -- Gabbai, Brandon D         12 WEST-CA                43.71         NS        
 -- Balestra, Aidan J         12 WEST-CA                46.14         NS        
 -- Barbosa, Nayeli           14 WEST-CA                   NT         NS        
 -- Reese, Bridget            11 WEST-CA                47.67         NS        
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reese, Bridget            11 WEST-CA                42.23      41.85        
  2 Sansing, Julia            13 WEST-CA                44.90      42.09        
  3 Levell-Guerrero, Keera J  11 WEST-CA                53.09      46.23        
  4 Phillips, Elysia A        11 WEST-CA                48.58      48.20        
  5 Gair, Taylor M            11 WEST-CA                52.89      48.21        
  6 Sansing, Drew             11 WEST-CA                   NT      51.58        
  7 Wyss, Alexander           12 WEST-CA                59.57      52.30        
  8 Vernon, Bennett G         11 LASC-CA                52.01      53.18        
  9 Cherry, Livia B           12 WEST-CA                53.53      55.34        
 10 Cherry, Bianca B          12 WEST-CA                59.60      55.63        
 -- Entis, Lola               12 WEST-CA                   NT         DQ        
 -- Gabbai, Brandon D         12 WEST-CA                54.38         DQ        
 
Mixed 11 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azarian, Alex T           15 LASC-CA                39.88      37.14        
  2 Sansing, Julia            13 WEST-CA                40.05      38.95        
  3 Cherry, Bianca B          12 WEST-CA                39.43      39.37        
  4 DeGanyar, Maya F          13 WEST-CA                44.20      42.74        
  5 Pulier, Lily S            11 WEST-CA                   NT      42.75        
  6 Cherry, Livia B           12 WEST-CA                39.89      48.85        
 
Mixed 11 & Over 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Azarian, Alex T           15 LASC-CA                   NT    1:17.97        
  2 Heenan, Alex D            12 WEST-CA              1:25.80    1:20.27        
  3 Cherry, Livia B           12 WEST-CA              1:24.97    1:26.13        
  4 Phillips, Elysia A        11 WEST-CA              1:33.14    1:30.85        
  5 Reese, Bridget            11 WEST-CA              1:37.05    1:30.87        
  6 Cherry, Bianca B          12 WEST-CA              1:26.04    1:30.90        
  7 Buhaj, Jakson             13 WEST-CA              1:37.39    1:31.70        
  8 Gair, Taylor M            11 WEST-CA              1:42.95    1:31.82        
  9 Page, Jasmyn J            14 WEST-CA                   NT    1:38.58        
 10 Gabbai, Brandon D         12 WEST-CA                   NT    1:43.70        
 11 Herndon, Eva J            11 WEST-CA              2:03.87    2:05.22        
 12 Sansing, Julia            13 WEST-CA                   NT    2:19.04        
 
Mixed 11 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westside Aquatics-CA  'A'                         2:15.34    2:13.81        
     1) Barbosa, Nayeli W14             2) Buhaj, Jakson M13              
     3) Heenan, Alex D M12              4) Sansing, Julia W13             
  2 Westside Aquatics-CA  'B'                         2:18.85    2:17.79        
     1) DeGanyar, Maya F W13            2) Sansing, Drew M11              
     3) Gabbai, Brandon D M12           4) Cherry, Livia B W12