SCS Senior Race Series CRWN-CSSC-LKWD-MAX-PST-SMSC - Meet Results

SCS Senior Race Series CRWN-CSSC-LKWD-MAX-PST-SMSC
10/22/2017 - 10/22/2017
Simi Valley, CA USA
Updated: 10/24/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to ALSO Swimming /De Armas                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
            2017 CA SCS Sr CRWN-CSSC-LKWD-MAX-PST-SMSC - 10/22/2017            
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calderon, Haley M         16 SMSC-CA                25.34      25.56        
  2 Lewis, Destany D          14 PST-CA                 25.05      26.22        
  3 Liebzeit, Josie A         15 LKWD-CA                25.77      26.41        
  4 Bloom, Makenna L          13 CSSC-CA                26.34      26.68        
  5 Liu, Melissa M            16 MAX-CA                 26.29      26.86        
  6 Paredes, Savanna A        15 CSSC-CA                26.34      26.93        
  7 Brown, Saray M            15 SMSC-CA                26.05      27.77        
  8 Hernandez, Haylee A       18 SMSC-CA                26.91      28.23        
  9 Hindman, Kyndall E        14 LKWD-CA                27.67      28.29        
 10 Keipp, Julie D            16 CRWN-CA                   NT      28.66        
 -- Darcy, Autumn A           17 PST-CA                 24.22         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bayan, Iris S             12 LKWD-CA                57.11      56.07        
      27.47   28.60                                                
  2 Kwang, Emerald L          15 CRWN-CA                55.80      56.23        
      27.35   28.88                                                
  3 Tse, Allysan W            13 CRWN-CA                55.75      56.72        
      27.43   29.29                                                
  4 Calderon, Haley M         16 SMSC-CA                56.65      56.83        
      27.63   29.20                                                
  5 Griffin, Ashlynn E        15 PST-CA                 58.15      57.29        
      28.14   29.15                                                
  6 Veron, Reese A            12 LKWD-CA                57.62      57.30        
      27.77   29.53                                                
  7 Arnsparger, Grace E       16 LKWD-CA                56.47      57.70        
      28.08   29.62                                                
  8 Paredes, Savanna A        15 CSSC-CA                56.67      58.89        
      28.85   30.04                                                
  9 Stovall, Alyssa A         16 CSSC-CA                58.18    1:00.28        
      29.07   31.21                                                
 10 Bloom, Makenna L          13 CSSC-CA                59.05    1:01.21        
      29.61   31.60                                                
 11 Hernandez, Haylee A       18 SMSC-CA                56.61    1:01.35        
      29.81   31.54                                                
 12 Ah-Quah, Chelsea E        16 CRWN-CA              1:02.12    1:01.75        
      29.29   32.46                                                
 -- Benveniste, Sydney R      17 PST-CA                 53.33         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Iliana L           15 LKWD-CA              1:59.39    2:02.08        
      28.29   31.25   31.33   31.21                                
  2 Griffin, Ashlynn E        15 PST-CA               2:01.59    2:03.74        
      28.12   30.91   32.13   32.58                                
  3 Calderon, Haley M         16 SMSC-CA              2:06.34    2:04.41        
      28.91   31.83   31.86   31.81                                
  4 MacLean-Cariello, Isabel  15 LKWD-CA              2:01.38    2:06.07        
      29.70   31.79   32.38   32.20                                
  5 Bezemer, Lotte J          16 CSSC-CA              2:00.77    2:07.85        
      30.09   32.55   32.93   32.28                                
  6 Hernandez, Haylee A       18 SMSC-CA              2:01.19    2:11.67        
      31.17   33.64   33.85   33.01                                
  7 Lewis, Aiden E            15 SMSC-CA              2:02.28    2:13.86        
      31.37   33.65   34.78   34.06                                
  8 Paredes, Savanna A        15 CSSC-CA              2:07.64    2:15.78        
      31.82   34.62   35.01   34.33                                
  9 Tefera, Ilu G             16 SMSC-CA              2:14.56    2:22.96        
      32.99   36.67   36.99   36.31                                
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liebzeit, Josie A         15 LKWD-CA              5:08.64    5:17.40        
  2 Nickell, Samantha N       15 PST-CA               5:27.28    5:20.38        
      29.51   31.99   32.03   32.24   32.71   32.60   32.43   32.68
      32.35   31.84                                                
  3 Edds, Emily E             15 SMSC-CA              5:16.73    5:28.73        
      30.44   32.70   33.29   33.25   33.36   33.38   33.07   33.06
      33.54   32.64                                                
  4 Marsalek, Emma J          13 SMSC-CA              5:38.86    5:32.93        
      30.75   33.01   33.44   33.68   34.05   34.07   33.75   33.40
      33.89   32.89                                                
  5 Buckley, Ciara E          18 CSSC-CA              5:17.31    5:36.43        
      32.13   33.84   33.83   34.09   34.50   34.05   34.00   33.75
      33.55   32.69                                                
  6 Magnani, Ceci R           17 CSSC-CA              5:13.31    5:36.71        
      31.00   33.89   34.17   33.92   33.93   34.03   34.24   34.20
      34.01   33.32                                                
  7 Corley, Carolyn G         16 CSSC-CA              5:25.91    5:40.70        
      31.39   33.75   34.01   33.82   34.05   34.53   34.79   35.17
      35.05   34.14                                                
  8 Lewis, Aiden E            15 SMSC-CA              5:23.90    5:41.08        
      31.52   34.14   34.48   34.15   33.74   34.62   34.58   35.04
      34.76   34.05                                                
  9 Hindman, Kyndall E        14 LKWD-CA              5:29.25    5:45.08        
      31.37   34.60   34.63   35.36   34.86   35.12   35.27   34.54
      35.22   34.11                                                
 10 Gregorio, Jania           15 LKWD-CA              5:39.82    6:02.46        
      32.94   36.21   36.58   36.91   36.37   36.43   36.55   36.52
      37.53   36.42                                                
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edds, Emily E             15 SMSC-CA             10:53.12   11:15.90        
      31.55   33.88   34.07   34.24   33.55   33.86   33.91   33.72
      33.78   33.87   33.79   33.81   33.84   34.30   33.87   34.35
      33.94   34.21   34.46   32.90                                
  2 Hindman, Kyndall E        14 LKWD-CA             11:19.81   11:21.01        
      31.04   34.51   35.08   35.12   35.10   34.32   35.17   35.41
      34.27   34.12   33.96   34.46   34.11   34.22   34.01   34.41
      33.74   33.71   33.06   31.19                                
  3 Magnani, Ceci R           17 CSSC-CA             11:19.09   11:22.45        
      30.92   33.78   34.29   34.81   34.19   34.26   34.59   34.68
      34.67   34.25   34.63   34.47   34.62   34.42   34.02   34.11
      34.07   34.28   33.90   33.49                                
  4 Lewis, Aiden E            15 SMSC-CA             10:55.71   11:33.80        
      32.15   34.01   34.18   34.59   34.23   34.44   34.89   34.91
      34.95   35.03   35.38   35.04   35.60   35.09   35.25   35.27
      34.98   35.23   34.75   33.83                                
  5 Arnsparger, Grace E       16 LKWD-CA             11:02.82   11:44.84        
      30.56   33.53   35.07   35.34   35.18   35.00   34.95   35.97
      35.63   35.81   35.98   36.00   36.35   35.84   36.45   35.69
      36.36   36.01   35.78   33.34                                
  6 Marsalek, Emma J          13 SMSC-CA             11:39.26   11:45.50        
      32.39   34.82   35.18   35.51   35.89   35.23   35.61   35.87
      35.77   35.58   35.61   36.00   35.77   35.76   35.84   35.70
      34.43   35.04   35.19   34.31                                
  7 Fuller, Monica A          14 SMSC-CA             11:29.23   11:57.68        
      32.70   35.02   36.04   35.81   36.14   36.05   35.61   36.34
      36.45   36.35   36.02   36.34   36.37   36.58   35.92   35.81
      36.60   36.46   36.36   34.71                                
  8 Corley, Carolyn G         16 CSSC-CA             11:31.15   11:58.62        
      31.14   34.28   35.35   35.26   35.81   35.61   36.02   36.29
      36.74   36.88   36.68   36.82   36.74   36.38   36.94   36.84
      36.73   36.50   36.33   35.28                                
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nickell, Samantha N       15 PST-CA                 57.83    1:00.12        
      28.91   31.21                                                
  2 Liebzeit, Josie A         15 LKWD-CA              1:00.46    1:02.43        
      30.66   31.77                                                
  3 Bayan, Iris S             12 LKWD-CA              1:03.17    1:03.87        
      31.92   31.95                                                
  4 Tse, Allysan W            13 CRWN-CA              1:02.82    1:04.15        
      31.62   32.53                                                
  5 Arnsparger, Grace E       16 LKWD-CA              1:01.15    1:04.42        
      31.50   32.92                                                
  6 Kwang, Emerald L          15 CRWN-CA              1:03.52    1:04.64        
      31.65   32.99                                                
  7 Lewis, Destany D          14 PST-CA               1:04.23    1:04.81        
      32.05   32.76                                                
  8 Liu, Melissa M            16 MAX-CA               1:01.76    1:04.83        
      30.91   33.92                                                
  9 Corley, Carolyn G         16 CSSC-CA              1:03.37    1:07.94        
      33.47   34.47                                                
 10 Stovall, Alyssa A         16 CSSC-CA              1:03.17    1:08.26        
      33.62   34.64                                                
 11 Keipp, Julie D            16 CRWN-CA              1:07.68    1:10.40        
      34.29   36.11                                                
 12 Bloom, Makenna L          13 CSSC-CA              1:11.84    1:11.32        
      33.75   37.57                                                
 -- Darcy, Autumn A           17 PST-CA                 56.86         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraire, Izzie M           17 SMSC-CA              1:06.88    1:10.84        
      33.43   37.41                                                
  2 Brown, Saray M            15 SMSC-CA              1:05.95    1:11.12        
      34.32   36.80                                                
  3 Angkasa, Kyra C           16 CRWN-CA              1:10.27    1:11.33        
      34.59   36.74                                                
  4 Ramirez, Elizabeth J      14 LKWD-CA              1:07.23    1:12.79        
      35.17   37.62                                                
  5 Veron, Reese A            12 LKWD-CA              1:15.01    1:15.83        
      35.79   40.04                                                
  6 Ah-Quah, Chelsea E        16 CRWN-CA              1:12.74    1:17.93        
      37.57   40.36                                                
  7 Tse, Allysan W            13 CRWN-CA                   NT    1:19.11        
      37.00   42.11                                                
 -- Longfellow, Nicole L      15 PST-CA               1:11.20         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraire, Izzie M           17 SMSC-CA              2:24.82    2:28.15        
      34.01   38.07   37.56   38.51                                
  2 Moore, Iliana L           15 LKWD-CA              2:28.11    2:32.81        
                              39.52                                
  3 Ramirez, Elizabeth J      14 LKWD-CA              2:22.81    2:33.86        
      35.81   39.00   39.80   39.25                                
  4 Brown, Saray M            15 SMSC-CA              2:27.52    2:35.81        
      36.84   39.67   39.63   39.67                                
  5 Anagnostou, Nektaria Z    15 LKWD-CA              2:29.83    2:38.28        
      36.42   40.38   40.35   41.13                                
 -- Longfellow, Nicole L      15 PST-CA               2:31.39         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veron, Reese A            12 LKWD-CA              1:01.19    1:00.30        
      28.66   31.64                                                
  2 Perez, Viviana I          17 PST-CA               1:01.06    1:01.59        
      28.75   32.84                                                
  3 Ramirez, Elizabeth J      14 LKWD-CA                59.35    1:02.92        
      29.82   33.10                                                
  4 Bezemer, Lotte J          16 CSSC-CA              1:03.72    1:04.54        
      30.90   33.64                                                
  5 Keipp, Julie D            16 CRWN-CA              1:01.61    1:05.12        
      30.83   34.29                                                
  6 Anagnostou, Nektaria Z    15 LKWD-CA              1:02.03    1:05.74        
      31.02   34.72                                                
  7 Ah-Quah, Chelsea E        16 CRWN-CA              1:03.33    1:07.36        
      30.88   36.48                                                
  8 Angkasa, Kyra C           16 CRWN-CA              1:09.30    1:07.41        
      31.05   36.36                                                
  9 Gregorio, Jania           15 LKWD-CA              1:02.54    1:07.81        
      31.68   36.13                                                
 10 Buckley, Ciara E          18 CSSC-CA              1:03.42    1:07.97        
      33.25   34.72                                                
 11 Fuller, Monica A          14 SMSC-CA              1:06.85    1:09.24        
      33.45   35.79                                                
 -- Benveniste, Sydney R      17 PST-CA                 56.23         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacLean-Cariello, Isabel  15 LKWD-CA              2:12.33    2:16.04        
      31.75   34.62   34.60   35.07                                
  2 Perez, Viviana I          17 PST-CA               2:19.70    2:20.27        
      32.26   36.10   35.10   36.81                                
  3 Edds, Emily E             15 SMSC-CA              2:14.26    2:21.38        
      32.36   36.37   36.40   36.25                                
  4 Bezemer, Lotte J          16 CSSC-CA              2:18.35    2:21.49        
      33.20   36.24   36.63   35.42                                
  5 Buckley, Ciara E          18 CSSC-CA              2:19.39    2:23.30        
      32.90   36.80   36.92   36.68                                
  6 Anagnostou, Nektaria Z    15 LKWD-CA              2:15.59    2:23.78        
      32.77   36.49   37.03   37.49                                
  7 Gregorio, Jania           15 LKWD-CA              2:24.84    2:29.96        
      32.53   37.80   40.73   38.90                                
 -- Nickell, Samantha N       15 PST-CA               2:04.91         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Iliana L           15 LKWD-CA              2:08.75    2:14.18        
      29.64   33.93   39.23   31.38                                
  2 MacLean-Cariello, Isabel  15 LKWD-CA              2:11.45    2:17.96        
      30.88   36.66   38.99   31.43                                
  3 Bayan, Iris S             12 LKWD-CA              2:15.57    2:19.46        
      30.46   34.79   42.74   31.47                                
  4 Griffin, Ashlynn E        15 PST-CA               2:18.37    2:20.33        
      31.29   37.25   41.30   30.49                                
  5 Fraire, Izzie M           17 SMSC-CA              2:13.94    2:21.00        
      31.35   38.21   39.09   32.35                                
  6 Stovall, Alyssa A         16 CSSC-CA              2:21.63    2:26.45        
      31.46   36.82   43.85   34.32                                
  7 Liu, Melissa M            16 MAX-CA               2:18.74    2:26.52        
      31.87   37.23   44.76   32.66                                
  8 Magnani, Ceci R           17 CSSC-CA              2:12.44    2:28.03        
      32.38   39.00   42.89   33.76                                
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lakewood Aquatics-CA  'A'                         4:07.17    4:14.02        
     1) Bayan, Iris S 12                2) Ramirez, Elizabeth J 14        
     3) Veron, Reese A 12               4) Moore, Iliana L 15             
       31.41  1:03.96    34.33  1:12.22    28.43  1:00.58    27.27    57.26
  2 Lakewood Aquatics-CA  'B'                         4:05.81    4:19.78        
     1) Arnsparger, Grace E 16          2) Anagnostou, Nektaria Z 15      
     3) MacLean-Cariello, Isabella P 15 4) Liebzeit, Josie A 15           
       31.80  1:05.49    34.32  1:13.44    30.07  1:03.69    27.38    57.16
  3 Crown City Aquatics Club-CA  'A'                  4:13.62    4:22.24        
     1) Kwang, Emerald L 15             2) Angkasa, Kyra C 16             
     3) Keipp, Julie D 16               4) Tse, Allysan W 13              
       32.95  1:08.25    34.23  1:12.38    30.50  1:08.59    23.55    53.02
  4 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                     4:00.54    4:22.31        
     1) Edds, Emily E 15                2) Brown, Saray M 15              
     3) Fraire, Izzie M 17              4) Calderon, Haley M 16           
       33.95  1:09.07    33.16  1:10.45    29.97  1:04.83    27.65    57.96
  5 Conejo Simi Swim Club-CA  'A'                     4:17.51    4:30.07        
     1) Stovall, Alyssa A 16            2) Magnani, Ceci R 17             
     3) Corley, Carolyn G 16            4) Bezemer, Lotte J 16            
       33.05  1:07.94    37.24  1:19.64    29.96  1:03.90    28.13    58.59
  6 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                     4:42.54    4:57.38        
     1) Hernandez, Haylee A 18          2) Lewis, Aiden E 15              
     3) Fuller, Monica A 14             4) Tefera, Ilu G 16               
       36.64  1:15.73    40.21  1:26.03    33.14  1:10.46    30.22  1:05.16
 -- Piranha Swim Team-CA  'A'                              NT         NS        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcin, Jeremy M          16 CSSC-CA                21.87      22.72        
  2 Gallagher, Garrett R      17 CSSC-CA                23.74      23.72        
  3 Rios, Gabriel W           16 LKWD-CA                23.42      24.07        
  4 Wong, Kyle J              16 UN-CR-CA                  NT      24.46        
  5 Larrick, Zach J           12 UN-CR-CA                  NT      25.48        
  6 Adams, Nathaniel L        16 SMSC-CA                22.94      25.50        
 -- Cabrera, Andrew I         17 LKWD-CA                23.16         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Connor K             16 CRWN-CA                45.34      47.80        
      22.95   24.85                                                
  2 Marcin, Jeremy M          16 CSSC-CA                49.39      50.08        
      24.04   26.04                                                
  3 Kow, Steven Q             16 MAX-CA                 48.44      51.26        
      24.98   26.28                                                
  4 Adams, Nathaniel L        16 SMSC-CA                49.46      52.40        
  5 Runnells, Cooper A        15 CSSC-CA                52.89      52.58        
      25.21   27.37                                                
  6 Gallagher, Garrett R      17 CSSC-CA                53.21      53.47        
  7 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA                52.79      54.36        
 -- Cabrera, Andrew I         17 LKWD-CA                51.24         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kow, Steven Q             16 MAX-CA               1:45.78    1:48.85        
      26.12   27.66   27.59   27.48                                
  2 Hillje-Enthoven, Marcos   17 SMSC-CA              1:48.91    1:51.35        
      25.77   28.15   28.84   28.59                                
  3 Runnells, Cooper A        15 CSSC-CA              1:53.72    1:51.79        
      26.14   28.57   28.90   28.18                                
  4 Rios, Gabriel W           16 LKWD-CA              1:51.82    1:51.93        
      26.35   28.33   28.53   28.72                                
  5 Adams, Nathaniel L        16 SMSC-CA              1:46.27    1:55.44        
      26.02   28.73   30.10   30.59                                
  6 DeVetis, Dominic J        18 CSSC-CA              1:48.77    1:58.08        
      27.42   29.79   29.95   30.92                                
  7 Ramos, Niles C            17 SMSC-CA              1:59.63    1:59.95        
      27.17   30.01   31.56   31.21                                
 -- Simpson, Blake C          16 SMSC-CA              1:47.10         DQ        
      26.64   28.40   28.70   27.85                                
 -- Tsai, Kurtis Y            15 UN-CR-CA             1:48.25         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marsalek, Wyatt D         17 SMSC-CA              4:32.04    4:44.59        
      26.49   28.27   28.58   28.95   28.78   28.88   29.07   28.27
      28.94   28.36                                                
  2 Simpson, Blake C          16 SMSC-CA              4:40.36    4:46.60        
      27.16   28.70   29.01   28.83   28.82   28.68   28.88   29.03
      28.97   28.52                                                
  3 Feldman, Alex R           17 CSSC-CA              4:41.87    4:49.23        
      26.83   28.76   28.83   29.09   29.14   28.99   29.33   29.55
      29.86   28.85                                                
  4 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              5:07.18    4:56.28        
      27.83   29.97   30.40   30.42   29.54   29.65   30.01   30.16
      29.67   28.63                                                
  5 Hernandez, Eduardo        15 LKWD-CA              5:05.24    5:00.68        
      27.30   29.75   30.51   30.56   30.34   29.97   30.74   30.78
      30.90   29.83                                                
  6 Marquez, Tomas T          14 LKWD-CA              5:17.70    5:03.24        
      27.84   30.13   30.66   30.65   30.69   30.29   30.46   30.98
      31.11   30.43                                                
  7 Patel, Keshaun R          17 SMSC-CA              4:49.08    5:04.91        
      27.85   30.97   30.82   31.05   31.00   30.90   31.20   31.13
      30.86   29.13                                                
  8 Castro, Cameron J         16 LKWD-CA              4:43.22    5:06.36        
      25.71   28.88   31.46   32.24   32.20   31.72   31.42   31.28
      31.38   30.07                                                
  9 Paing, Steven M           14 MAX-CA               5:03.96    5:07.37        
      26.87   29.55   30.79   31.54   31.82   31.51   32.22   31.83
      31.81   29.43                                                
 10 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA              5:02.43    5:11.84        
      28.25   31.49   31.63   31.69   31.87   31.97   31.55   32.02
      31.22   30.15                                                
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marsalek, Wyatt D         17 SMSC-CA              9:18.42    9:47.00        
      27.93   29.39   29.47   29.31   29.45   29.60   30.07   29.69
      29.71   29.48   29.61   29.58   29.76   29.41   28.64   29.70
      29.49   29.54   29.27   27.90                                
  2 Simpson, Blake C          16 SMSC-CA              9:39.92    9:51.83        
      27.37   29.07   29.28   29.90   29.54   30.59   29.85   30.14
      29.58   29.39   29.52   29.72   29.50   29.70   29.51   29.84
      30.04   29.64   30.45   29.20                                
  3 Hernandez, Eduardo        15 LKWD-CA             10:19.63   10:15.15        
      28.88   31.36   31.20   30.79   31.31   30.88   30.79   30.76
      31.20   31.53   30.74   31.25   31.26   31.11   31.01   30.76
      31.05   30.79   29.87   28.61                                
  4 Castro, Cameron J         16 LKWD-CA             10:07.12   10:17.66        
      26.80   29.73   29.59   30.27   30.58   30.96   31.05   31.68
      32.15   31.32   32.45   32.33   31.31   31.65   31.77   31.09
      31.03   31.11   30.65   30.14                                
  5 Adams, Dylan A            13 SMSC-CA             10:37.87   10:31.68        
      28.80   31.66   31.60   31.76   31.98   32.04   31.97   31.66
      31.95   32.11   31.97   32.21   32.03   31.77   31.95   31.77
      31.56   31.90   31.09   29.90                                
  6 Patel, Keshaun R          17 SMSC-CA              9:54.75   10:31.71        
      28.74   31.48   31.50   31.36   31.23   31.46   31.61   31.29
      31.78   32.09   31.68   32.10   31.99   31.96   32.06   31.88
      32.32   32.24   31.94   31.00                                
  7 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA             10:53.35   10:43.69        
      29.81   32.34   32.31   32.68   32.63   32.14   32.50   32.65
      32.82   32.39   32.24   32.32   32.17   32.86   32.45   31.85
      31.67   31.99   32.41   31.46                                
  8 Paing, Steven M           14 MAX-CA              10:35.81   10:49.46        
      27.75   30.94   32.65   32.66   32.46   32.23   33.71   33.72
      33.76   32.89   33.02   34.21   34.39   30.81   33.99   32.65
      32.95   32.18   31.92   30.57                                
  9 De Loera, Jorge           16 LKWD-CA             10:53.07   10:52.62        
      28.72   32.54   32.74   32.99   32.77   32.44   32.76   33.00
      33.03   33.09   32.90   32.89   32.97   33.16   32.99   33.00
      33.13   32.75   32.62   32.13                                
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, Alex R           17 CSSC-CA                52.75      55.22        
      27.27   27.95                                                
  2 Mullin, Jaden E           16 CRWN-CA                57.76      58.37        
      28.55   29.82                                                
  3 Fisher, Roland T          15 LKWD-CA                55.80      59.17        
      28.99   30.18                                                
  4 Marquez, Tomas T          14 LKWD-CA                59.29    1:00.35        
      29.26   31.09                                                
  5 Aguirre, Ryan A           14 SMSC-CA              1:02.17    1:00.76        
      29.59   31.17                                                
  6 Friedrich, Aaron J        15 SMSC-CA              1:03.17    1:02.59        
      31.02   31.57                                                
  7 Runnells, Cooper A        15 CSSC-CA                59.87    1:04.41        
      31.07   33.34                                                
  8 Gallagher, Garrett R      17 CSSC-CA              1:04.05    1:04.58        
      31.48   33.10                                                
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Connor K             16 CRWN-CA                57.88    1:00.26        
      28.82   31.44                                                
  2 Aguirre, Austin P         15 SMSC-CA              1:00.39    1:02.82        
      30.05   32.77                                                
  3 Desilets, Brandon J       16 CSSC-CA              1:04.67    1:04.88        
      31.19   33.69                                                
  4 Yeh, Jonathan M           17 MAX-CA               1:04.75    1:05.32        
      31.02   34.30                                                
  5 Cerda, Louis D            14 LKWD-CA              1:08.24    1:05.38        
      30.93   34.45                                                
  6 Berg, Garrett J           17 CSSC-CA              1:03.56    1:08.00        
      31.53   36.47                                                
  7 Paing, Steven M           14 MAX-CA               1:08.29    1:08.06        
      31.23   36.83                                                
  8 Bayan, Ivan P             14 LKWD-CA                   NT    1:08.52        
      32.46   36.06                                                
  9 De Loera, Jorge           16 LKWD-CA              1:05.50    1:09.48        
      33.09   36.39                                                
 10 Park, Andrew Y            14 SMSC-CA              1:10.18    1:12.09        
      33.84   38.25                                                
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguirre, Austin P         15 SMSC-CA              2:09.55    2:18.06        
      30.77   34.49   35.85   36.95                                
  2 Cerda, Louis D            14 LKWD-CA              2:25.34    2:22.69        
      33.18   37.08   37.11   35.32                                
  3 Yeh, Jonathan M           17 MAX-CA               2:19.13    2:23.38        
      33.37   36.62   36.37   37.02                                
  4 Desilets, Brandon J       16 CSSC-CA              2:18.38    2:24.18        
      33.73   36.84   36.52   37.09                                
  5 Berg, Garrett J           17 CSSC-CA              2:20.27    2:27.33        
      32.97   37.27   37.49   39.60                                
  6 Bayan, Ivan P             14 LKWD-CA                   NT    2:30.64        
      34.44   39.61   39.07   37.52                                
  7 De Loera, Jorge           16 LKWD-CA              2:18.10    2:30.92        
      34.66   38.87   38.72   38.67                                
  8 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA              2:26.61    2:31.34        
      34.25   38.69   39.25   39.15                                
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Connor K             16 CRWN-CA                48.36      50.54        
      23.80   26.74                                                
  2 Marcin, Jeremy M          16 CSSC-CA                53.15      54.57        
      25.59   28.98                                                
  3 Kow, Steven Q             16 MAX-CA                 56.11      55.54        
      26.59   28.95                                                
  4 Mullin, Jaden E           16 CRWN-CA                55.28      56.05        
      26.76   29.29                                                
  5 Hillje-Enthoven, Marcos   17 SMSC-CA                53.65      56.36        
      26.53   29.83                                                
  6 DeVetis, Dominic J        18 CSSC-CA                55.43      57.49        
      26.99   30.50                                                
  7 Rios, Gabriel W           16 LKWD-CA                54.95      58.01        
      27.59   30.42                                                
  8 Larrick, Zach J           12 UN-CR-CA               59.19      58.99        
      28.08   30.91                                                
  9 Wong, Kyle J              16 UN-CR-CA               59.15      59.51        
      27.54   31.97                                                
 10 Bayan, Ivan P             14 LKWD-CA                   NT      59.63        
      28.10   31.53                                                
 11 Fisher, Roland T          15 LKWD-CA                54.44    1:00.73        
      28.01   32.72                                                
 -- Cabrera, Andrew I         17 LKWD-CA                59.98         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillje-Enthoven, Marcos   17 SMSC-CA              1:55.91    2:00.94        
      27.45   30.42   31.77   31.30                                
  2 Marsalek, Wyatt D         17 SMSC-CA              2:01.12    2:07.37        
      29.28   32.18   33.24   32.67                                
  3 Castro, Cameron J         16 LKWD-CA              2:04.76    2:07.93        
      28.45   32.98   33.93   32.57                                
  4 Ramos, Niles C            17 SMSC-CA              2:10.48    2:11.35        
      29.26   33.33   34.98   33.78                                
  5 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              2:09.42    2:11.91        
      30.50   32.69   32.80   35.92                                
  6 Patel, Keshaun R          17 SMSC-CA              2:05.58    2:11.93        
      29.55   33.73   34.50   34.15                                
  7 DeVetis, Dominic J        18 CSSC-CA              2:00.51    2:12.56        
      29.61   33.33   34.56   35.06                                
  8 Wu, Lucas                 14 MAX-CA               2:06.31    2:12.88        
      29.68   33.07   35.41   34.72                                
  9 Fisher, Roland T          15 LKWD-CA              2:05.93    2:19.22        
      30.03   33.85   36.88   38.46                                
 10 Enthoven, Mason A         13 SMSC-CA              2:20.77    2:19.80        
      30.87   35.71   37.48   35.74                                
 -- Hernandez, Eduardo        15 LKWD-CA              2:17.72         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, Alex R           17 CSSC-CA              1:55.27    1:59.12        
      25.87   29.56   36.09   27.60                                
  2 Marquez, Tomas T          14 LKWD-CA              2:11.57    2:05.08        
      27.82   31.81   36.56   28.89                                
  3 Aguirre, Austin P         15 SMSC-CA              2:03.28    2:06.95        
      27.83   32.89   36.83   29.40                                
  4 Yeh, Jonathan M           17 MAX-CA               2:04.64    2:08.70        
      27.70   34.67   35.79   30.54                                
  5 Cerda, Louis D            14 LKWD-CA              2:15.06    2:10.24        
      28.02   35.48   37.26   29.48                                
  6 Berg, Garrett J           17 CSSC-CA              2:04.85    2:11.39        
      27.41   34.55   37.76   31.67                                
  7 Aguirre, Ryan A           14 SMSC-CA              2:13.78    2:12.97        
      29.94   34.19   38.51   30.33                                
  8 Ramos, Niles C            17 SMSC-CA              2:15.52    2:12.98        
      28.58   35.53   40.32   28.55                                
  9 Desilets, Brandon J       16 CSSC-CA              2:10.90    2:14.46        
      29.04   36.11   38.39   30.92                                
 10 Marsalek, Asa D           15 SMSC-CA              2:16.67    2:17.00        
      30.91   35.79   39.02   31.28                                
 11 Reynolds, Parker T        13 SMSC-CA              2:12.35    2:20.00        
      30.97   35.95   41.42   31.66                                
 -- Tsai, Kurtis Y            15 UN-CR-CA             2:04.93         NS        
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conejo Simi Swim Club-CA  'A'                     3:41.06    3:48.15        
     1) Feldman, Alex R 17              2) Berg, Garrett J 17             
     3) Marcin, Jeremy M 16             4) DeVetis, Dominic J 18          
       27.19    55.29    30.66  1:06.61    25.15    54.49    24.96    51.76
  2 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                     3:43.67    3:50.74        
     1) Aguirre, Ryan A 14              2) Aguirre, Austin P 15           
     3) Hillje-Enthoven, Marcos M 17    4) Adams, Nathaniel L 16          
       29.97  1:02.01    29.66  1:03.60    25.96    55.45    23.87    49.68
  3 Lakewood Aquatics-CA  'A'                         3:49.45    3:52.77        
     1) Fisher, Roland T 15             2) Cerda, Louis D 14              
     3) Rios, Gabriel W 16              4) Castro, Cameron J 16           
       29.24    59.78    30.38  1:04.29    27.11    57.43    24.48    51.27
  4 Max Aquatics-CA  'A'                              3:54.72    3:56.52        
     1) Paing, Steven M 14              2) Yeh, Jonathan M 17             
     3) Wu, Lucas 14                    4) Kow, Steven Q 16               
       30.11  1:02.19    30.16  1:05.29    27.63    59.28    23.94    49.76
  5 Lakewood Aquatics-CA  'B'                         3:57.85    4:01.26        
     1) Marquez, Tomas T 14             2) De Loera, Jorge 16             
     3) Bayan, Ivan P 14                4) Cabrera, Andrew I 17           
       29.26    59.62    31.92  1:08.68    28.09    58.95    25.99    54.01
  6 Santa Maria Swim Club-CA  'B'                     3:58.85    4:03.31        
     1) Friedrich, Aaron J 15           2) Marsalek, Asa D 15             
     3) Marsalek, Wyatt D 17            4) Simpson, Blake C 16            
       31.30  1:02.76    32.51  1:10.00    26.97    57.82    25.52    52.73
  7 Santa Maria Swim Club-CA  'C'                     4:05.03    4:09.99        
     1) Ramos, Niles C 17               2) Reynolds, Parker T 13          
     3) Patel, Keshaun R 17             4) Adams, Dylan A 13              
       30.78  1:02.21    34.26  1:12.07    28.29  1:01.52    25.33    54.19