SCS Senior Race Series DA-RST-YST - Meet Results

SCS Senior Race Series DA-RST-YST
10/22/2017 - 10/22/2017
San Juan Capistrano, CA USA
Updated: 10/22/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to ALSO Swimming /De Armas                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
              2017 CA 10/20/17  DA-RST-YST at SJHHS - 10/22/2017               
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Jenna R          16 Unattached             25.11      25.45        
  2 Padilla, Tori L           16 RST-CA                 25.72      26.17        
  3 Nemeth, Anna R            15 DA-CA                  25.80      26.53        
  4 Thomas, Tiahna N          13 RST-CA                 26.57      27.11        
  5 Weissman, Sydney R        15 RST-CA                 26.16      27.26        
  6 Agnew, Vienna M           15 DA-CA                  26.16      27.90        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Querner, Sydney A         15 DA-CA                  54.73      56.30        
      26.60   29.70                                                
  2 Thomas, Tiahna N          13 RST-CA                 57.13      58.56        
      28.47   30.09                                                
  3 Lingenfelter, Sarah A     16 YST-CA                 55.36      58.67        
      28.58   30.09                                                
  4 Bjordahl, Grace K         17 YST-CA               1:00.71    1:01.68        
      29.65   32.03                                                
  5 Agnew, Vienna M           15 DA-CA                  57.15    1:02.13        
      29.44   32.69                                                
  6 Vizzini, Karly J          15 YST-CA               1:04.78    1:02.43        
      30.27   32.16                                                
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santala, Kate G           15 DA-CA                1:58.83    2:07.17        
      29.53   32.68   32.65   32.31                                
  2 Montano, Maddie M         16 RST-CA                    NT    2:08.29        
      30.22   32.63   32.48   32.96                                
  3 Estey, Neely A            17 YST-CA               2:03.12    2:10.85        
      30.69   33.31   33.75   33.10                                
  4 Vilchez-Fortunic, Evamar  17 YST-CA               2:14.05    2:18.57        
      31.74   34.59   35.98   36.26                                
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santala, Kate G           15 DA-CA                5:20.79    5:36.37        
      30.79   34.09   34.35   34.44   34.23   34.02   33.91   33.74
      33.56   33.24                                                
  2 Montano, Maddie M         16 RST-CA               5:37.87    5:38.10        
      31.49   33.45   34.17   33.96   34.33   34.65   33.75   34.31
      34.01   33.98                                                
  3 Estey, Neely A            17 YST-CA               5:24.46    5:44.68        
      31.36   34.27   34.81   35.00   35.28   34.92   35.19   35.24
      34.82   33.79                                                
  4 Nunez, Alyssa             13 YST-CA               5:54.21    5:47.06        
      33.05   34.60   35.09   35.66   35.29   34.77   34.96   34.88
      34.54   34.22                                                
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wendlandt, Chloe J        14 DA-CA               10:17.34   10:57.06        
      29.09   32.51   33.21   33.48   33.30   32.91   33.42   32.85
      33.09   33.16   32.99   33.44   33.49   33.00   33.35   32.96
      34.03   33.44   31.95   31.39                                
  2 Schwan, Katie L           15 DA-CA               11:31.35   11:30.55        
      31.14   34.18   34.35   34.64   34.86   34.83   35.25   34.88
      34.89   34.53   34.50   34.73   34.98   34.33   35.12   34.78
      35.55   35.16   33.98   33.87                                
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montano, Maddie M         16 RST-CA               1:03.24    1:06.04        
      31.83   34.21                                                
  2 Nunez, Alyssa             13 YST-CA               1:07.14    1:08.44        
      34.05   34.39                                                
  3 Vizzini, Karly J          15 YST-CA               1:07.15    1:09.09        
      33.92   35.17                                                
  4 Santala, Kate G           15 DA-CA                1:02.41    1:09.50        
      33.69   35.81                                                
  5 Vilchez-Fortunic, Evamar  17 YST-CA               1:10.64    1:15.63        
      37.11   38.52                                                
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Jenna R          16 Unattached           1:07.05    1:11.25        
      33.87   37.38                                                
  2 Nemeth, Anna R            15 DA-CA                1:09.44    1:11.30        
      33.27   38.03                                                
  3 Padilla, Tori L           16 RST-CA                    NT    1:13.44        
      34.28   39.16                                                
  4 Lingenfelter, Sarah A     16 YST-CA               1:20.59    1:19.95        
      37.80   42.15                                                
  5 Agnew, Vienna M           15 DA-CA                1:20.91    1:23.28        
      39.24   44.04                                                
  6 Estey, Neely A            17 YST-CA               1:21.10    1:27.24        
      40.61   46.63                                                
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, Calysta N       15 YST-CA               2:18.85    2:28.74        
      34.01   37.45   38.49   38.79                                
  2 Nemeth, Anna R            15 DA-CA                2:35.07    2:32.44        
      33.91   38.32   39.54   40.67                                
  3 Bjordahl, Grace K         17 YST-CA               2:43.28    2:51.06        
      39.12   43.75   44.30   43.89                                
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Tori L           16 RST-CA               1:00.89    1:03.71        
      29.70   34.01                                                
  2 Wendlandt, Chloe J        14 DA-CA                1:01.08    1:03.74        
      29.78   33.96                                                
  3 Nunez, Alyssa             13 YST-CA               1:03.46    1:03.89        
      30.45   33.44                                                
  4 Querner, Sydney A         15 DA-CA                1:05.03    1:05.09        
      29.27   35.82                                                
  5 Weissman, Sydney R        15 RST-CA               1:04.23    1:06.68        
      31.32   35.36                                                
  6 Thomas, Tiahna N          13 RST-CA               1:05.44    1:08.55        
      32.29   36.26                                                
  7 Vilchez-Fortunic, Evamar  17 YST-CA               1:09.03    1:14.11        
      35.22   38.89                                                
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, Calysta N       15 YST-CA               2:06.00    2:13.61        
      30.84   34.06   34.18   34.53                                
  2 Weissman, Sydney R        15 RST-CA               2:18.40    2:21.24        
      32.16   35.55   36.43   37.10                                
  3 Bjordahl, Grace K         17 YST-CA               2:23.03    2:25.93        
      32.83   37.45   38.13   37.52                                
  4 Schwan, Katie L           15 DA-CA                2:33.60    2:39.04        
      32.78   39.82   44.44   42.00                                
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, Calysta N       15 YST-CA               2:07.36    2:13.84        
      30.25   35.29   37.50   30.80                                
  2 Sanchez, Jenna R          16 Unattached           2:12.30    2:17.35        
      29.49   35.59   39.25   33.02                                
  3 Lingenfelter, Sarah A     16 YST-CA               2:18.87    2:23.99        
      30.94   38.76   41.71   32.58                                
  4 Schwan, Katie L           15 DA-CA                2:22.38    2:27.89        
      34.17   38.51   43.41   31.80                                
  5 Vizzini, Karly J          15 YST-CA               2:23.75    2:28.59        
      32.64   37.66   46.04   32.25                                
  6 Querner, Sydney A         15 DA-CA                2:19.35    2:38.21        
      33.99   42.77   45.34   36.11                                
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redlands Swim Team-CA  'A'                        4:17.75    4:17.69        
     1) Montano, Maddie M 16            2) Padilla, Tori L 16             
     3) Weissman, Sydney R 15           4) Thomas, Tiahna N 13            
       31.80  1:05.47    33.13  1:12.07    28.75  1:03.00    27.07    57.15
  2 Yucaipa Aquatics-CA  'A'                          4:13.10    4:20.76        
     1) Vizzini, Karly J 15             2) Bartlett, Calysta N 15         
     3) Lingenfelter, Sarah A 16        4) Estey, Neely A 17              
       33.11  1:07.39    33.00  1:10.04    29.39  1:02.95    28.73  1:00.38
  3 Dolphin Aquatics-CA  'A'                          4:07.66    4:23.20        
     1) Santala, Kate G 15              2) Nemeth, Anna R 15              
     3) Querner, Sydney A 15            4) Agnew, Vienna M 15             
       32.44  1:06.51    32.63  1:10.34    29.34  1:04.63    28.82  1:01.72
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dissem, Sofiane           16 RST-CA                 21.82      22.90        
  2 Ward, Jake P              17 DA-CA                  21.92      23.28        
  3 Querner, Matthew S        17 DA-CA                  21.72      23.33        
  4 Do, William T             15 RST-CA                 24.02      24.10        
  5 El Gaouny, Jado M         17 YST-CA                 24.41      24.29        
  6 Shalhoub, Mark V          13 YST-CA                 26.21      26.11        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Tanner S           16 DA-CA                  47.60      49.38        
      23.57   25.81                                                
  2 Griffin, Gerald T         17 YST-CA                 51.83      51.90        
      25.06   26.84                                                
  3 Williams, Jude B          15 YST-CA                 49.76      53.07        
      25.00   28.07                                                
  4 Querner, Matthew S        17 DA-CA                  48.62      54.37        
      26.18   28.19                                                
  5 Do, William T             15 RST-CA                 53.03      55.25        
      26.58   28.67                                                
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jude B          15 YST-CA               1:45.27    1:51.38        
      25.09   28.02   29.09   29.18                                
  2 Corley, Miles R           17 RST-CA               1:49.85    1:52.85        
      25.64   28.26   29.41   29.54                                
  3 El Gaouny, Jado M         17 YST-CA               1:53.23    1:53.90        
      26.58   29.44   29.69   28.19                                
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corley, Miles R           17 RST-CA               4:51.48    5:01.26        
      26.89   29.19   30.16   30.74   30.77   30.89   30.96   30.92
      31.44   29.30                                                
  2 El Gaouny, Jado M         17 YST-CA               4:59.35    5:04.51        
      27.32   30.64   31.53   31.90   31.35   31.55   29.97   30.55
      31.37   28.33                                                
  3 Bjordahl, Samuel J        18 YST-CA               5:01.89    5:10.42        
      28.57   30.56   31.56   31.77   31.39   31.61   31.94   31.76
      31.23   30.03                                                
  3 Snyder, Colin R           15 DA-CA                5:06.41    5:10.42        
      26.83   29.34   30.55   31.31   31.71   32.07   32.12   32.43
      32.77   31.29                                                
  5 Wingo, Cade J             15 RST-CA               5:10.72    5:19.78        
      28.36   30.91   31.62   32.53   32.82   32.62   32.96   32.89
      33.10   31.97                                                
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jude B          15 YST-CA               9:47.51    9:58.43        
      26.34   28.74   29.58   29.45   30.01   30.01   29.90   30.58
      30.24   30.85   30.15   30.22   30.49   30.54   29.85   29.47
      30.30   30.81   31.01   29.89                                
  2 Corley, Miles R           17 RST-CA              10:08.00   10:22.32        
      26.23   28.90   29.53   30.61   31.21   31.37   30.88   31.68
      31.36   31.71   32.23   32.21   32.31   31.88   31.95   31.76
      32.12   31.61   31.73   31.04                                
  3 Hobson, Aiden J           15 YST-CA              10:29.36   10:39.34        
      26.73   30.07   31.15   31.05   31.76   31.90   32.17   32.13
      32.54   32.90   32.27   32.69   32.76   32.45   32.75   33.12
      32.95   33.07   32.95   31.93                                
  4 Liu, Kevin C              16 RST-CA              10:47.01   10:53.67        
      28.29   31.13   32.46   32.92   33.30   33.23   32.88   33.34
      33.21   33.20   33.32   34.02   34.12   33.12   32.93   32.97
      32.77   32.49   32.48   31.49                                
  5 Wingo, Cade J             15 RST-CA                    NT   10:59.07        
      28.50   31.92   33.08   33.52   33.32   33.57   33.32   33.83
      33.35   33.71   33.65   34.07   33.74   33.47   33.44   32.92
      32.95   33.06   32.38   31.27                                
  6 Robbins, Jacob D          18 RST-CA              10:46.52   11:16.53        
      30.06   32.80   34.00   34.38   34.22   34.32   33.98   33.88
      34.49   34.61   34.34   34.29   34.39   34.32   34.54   33.84
      34.33   33.60   33.21   32.93                                
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pry, Daniel J             16 RST-CA                 52.06      59.75        
      28.57   31.18                                                
  2 Ward, Jake P              17 DA-CA                  54.72    1:02.81        
      30.60   32.21                                                
  3 Snyder, Colin R           15 DA-CA                1:02.10    1:03.11        
      30.00   33.11                                                
  4 Wingo, Cade J             15 RST-CA               1:01.73    1:04.37        
      32.11   32.26                                                
  5 Bjordahl, Samuel J        18 YST-CA               1:08.10    1:06.00        
      32.31   33.69                                                
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dissem, Sofiane           16 RST-CA               1:02.59    1:06.93        
      30.31   36.62                                                
  2 Ward, Jake P              17 DA-CA                1:05.23    1:09.13        
      31.91   37.22                                                
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hobson, Aiden J           15 YST-CA               2:24.92    2:25.04        
      32.49   37.18   38.36   37.01                                
  2 Dissem, Sofiane           16 RST-CA               2:30.22    2:25.91        
      33.81   37.48   39.02   35.60                                
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Tanner S           16 DA-CA                  57.55      57.32        
      26.55   30.77                                                
  2 Robbins, Jacob D          18 RST-CA                 57.36      58.51        
      27.55   30.96                                                
  3 Hobson, Aiden J           15 YST-CA               1:00.00    1:01.43        
      27.99   33.44                                                
  4 Do, William T             15 RST-CA               1:02.62    1:02.91        
      29.35   33.56                                                
  5 Shalhoub, Mark V          13 YST-CA               1:04.88    1:03.34        
      29.92   33.42                                                
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pry, Daniel J             16 RST-CA               2:02.61    2:05.89        
      29.44   31.45   31.89   33.11                                
  2 Robbins, Jacob D          18 RST-CA               2:06.85    2:08.98        
      29.07   31.89   34.33   33.69                                
  3 Liu, Kevin C              16 RST-CA               2:10.15    2:10.23        
      29.38   32.66   34.65   33.54                                
  4 Bjordahl, Samuel J        18 YST-CA               2:05.56    2:11.52        
      29.82   33.51   34.50   33.69                                
  5 Griffin, Gerald T         17 YST-CA               2:08.23    2:12.01        
      27.89   32.29   34.24   37.59                                
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pry, Daniel J             16 RST-CA               1:54.77    2:02.59        
      27.00   30.73   35.85   29.01                                
  2 Griffin, Gerald T         17 YST-CA               2:08.23    2:09.02        
      27.94   34.39   37.40   29.29                                
  3 Liu, Kevin C              16 RST-CA                    NT    2:09.54        
      28.48   33.44   39.17   28.45                                
  4 Snyder, Colin R           15 DA-CA                2:14.99    2:20.00        
      28.51   37.02   41.56   32.91                                
  5 Shalhoub, Mark V          13 YST-CA               3:23.60    2:25.83        
      30.77   38.72   44.35   31.99                                
  6 Smith, Tanner S           16 DA-CA                2:11.92    2:32.29        
      30.67   39.30   46.12   36.20                                
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redlands Swim Team-CA  'A'                        3:41.18    3:53.74        
     1) Pry, Daniel J 16                2) Dissem, Sofiane 16             
     3) Robbins, Jacob D 18             4) Do, William T 15               
       27.53    56.87    29.39  1:04.78    27.09    58.48    25.53    53.61
  2 Dolphin Aquatics-CA  'A'                          3:50.12    4:00.88        
     1) Ward, Jake P 17                 2) Snyder, Colin R 15             
     3) Smith, Tanner S 16              4) Querner, Matthew S 17          
       28.88  1:00.54    33.14  1:10.66    25.89    56.82    24.96    52.86
  3 Yucaipa Aquatics-CA  'A'                          4:00.95    4:03.47        
     1) Hobson, Aiden J 15              2) Griffin, Gerald T 17           
     3) Bjordahl, Samuel J 18           4) Williams, Jude B 15            
       31.20  1:04.70    31.34  1:07.57    28.20  1:00.73    24.08    50.47
 -- Redlands Swim Team-CA  'B'                        4:09.36         DQ        
     1) Wingo, Cade J 15                2) Liu, Kevin C 16                
     3)                                 4) Corley, Miles R 17