SCS Senior Race Series PS-GSC - Meet Results

SCS Senior Race Series PS-GSC
10/22/2017 - 10/22/2017
Walnut, CA USA
Updated: 10/24/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to ALSO Swimming /De Armas                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
                      2017 CA SCS Sr PS-GSC - 10/22/2017                       
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patino, Isabela M         17 GSC-CA                 24.74      24.99        
  2 Abrian, Jillian N         16 GSC-CA                 25.80      25.95        
  3 Tiu, Sophia T             15 UN-02-CA               26.10      25.98        
  4 Lam, Leanne L             16 PS-SI                  25.72      26.64        
  5 Rowe, Isabelle G          14 PS-SI                  25.77      27.21        
  6 Kidd, Katie               14 PS-SI                  26.13      27.51        
  7 Cecchetto, Chloe I        15 PS-SI                  27.60      28.06        
  8 Timmerman, Noalani N      15 PS-SI                  28.00      28.89        
 -- Delgado, Anicka R         15 GSC-CA                 23.21         DQ        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodges, Macky D           12 GSC-CA                 56.49      56.15        
      26.71   29.44                                                
  2 Kidd, Katie               14 PS-SI                  58.20      58.98        
      28.73   30.25                                                
  3 Rowe, Isabelle G          14 PS-SI                  55.80      59.15        
      28.98   30.17                                                
  4 Feng, Halle               14 GSC-CA                 59.22      59.54        
      28.48   31.06                                                
  5 Eng, Lauren E             14 GSC-CA                 57.43    1:00.48        
      28.94   31.54                                                
  6 Lowe, Taylor E            13 GSC-CA                 57.06    1:02.34        
      29.56   32.78                                                
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patino, Isabela M         17 GSC-CA               1:55.42    1:55.99        
      27.31   30.43   28.97   29.28                                
  2 Tiu, Sophia T             15 UN-02-CA             2:00.07    1:58.30        
      27.31   29.80   30.52   30.67                                
  3 Renner, Miranda C         16 GSC-CA               1:57.05    2:00.39        
      27.73   30.55   31.07   31.04                                
  4 Rowe, Isabelle G          14 PS-SI                2:01.66    2:07.32        
      29.55   32.21   32.92   32.64                                
  5 Timmerman, Noalani N      15 PS-SI                2:06.53    2:16.75        
      31.38   35.52   36.59   33.26                                
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Katie L           16 PS-SI                5:13.91    5:28.71        
      30.13   32.48   33.64   33.66   33.18   33.48   33.67   33.42
      33.24   31.81                                                
  2 Cecchetto, Chloe I        15 PS-SI                5:28.94    5:30.19        
      29.68   33.07   33.67   33.57   33.60   33.74   33.84   33.60
      33.35   32.07                                                
  3 Montoro, Ellie R          15 PS-SI                5:41.52    5:48.02        
      32.42   35.26   35.04   35.20   34.89   35.36   34.97   35.57
      35.59   33.72                                                
  4 Schulze, Natalie A        14 PS-SI                5:12.32    5:49.15        
      31.81   35.54   35.17   35.77   34.84   35.69   35.27   35.52
      34.96   34.58                                                
  5 Feng, Halle               14 GSC-CA               5:44.93    5:51.75        
      30.49   34.05   35.16   36.04   35.72   36.18   36.17   36.46
      36.27   35.21                                                
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Lauren E             14 GSC-CA                    NT   11:14.41        
      30.87   32.62   33.09   33.30   33.57   33.41   33.75   33.73
      34.15   33.69   33.68   33.97   34.34   34.60   33.81   34.97
      34.98   35.02   35.38   31.48                                
  2 Cecchetto, Chloe I        15 PS-SI               11:13.32   11:15.00        
  3 Schulze, Natalie A        14 PS-SI               10:38.73   11:39.23        
      31.25   34.18   34.33   34.33   34.81   34.26   34.97   34.92
      35.49   35.10   35.49   35.43   35.39   35.61   35.58   35.87
      36.07   36.04   35.72   34.39                                
  4 Smith, Natalie C          17 PS-SI               10:44.07   11:45.73        
      30.93   33.84   34.34   34.69   34.90   34.78   35.10   35.35
      35.48   35.81   35.65   36.33   36.07   36.04   36.22   36.00
      36.49   35.93   36.37   35.41                                
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delgado, Anicka R         15 GSC-CA               1:01.90    1:01.46        
      29.76   31.70                                                
  2 Hodges, Macky D           12 GSC-CA               1:02.33    1:02.65        
      30.41   32.24                                                
  3 Nguyen, Katie L           16 PS-SI                1:00.55    1:03.40        
      31.26   32.14                                                
  4 Abrian, Jillian N         16 GSC-CA               1:04.35    1:04.44        
      31.44   33.00                                                
  5 Kidd, Katie               14 PS-SI                1:04.77    1:05.84        
      32.39   33.45                                                
  6 Lowe, Taylor E            13 GSC-CA               1:07.68    1:06.44        
      32.57   33.87                                                
  7 Jelsma, Margaret B        16 PS-SI                1:04.58    1:08.01        
      33.96   34.05                                                
  8 Timmerman, Noalani N      15 PS-SI                1:07.10    1:08.57        
      33.67   34.90                                                
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feng, Halle               14 GSC-CA               1:06.02    1:06.80        
      31.76   35.04                                                
  2 Lam, Leanne L             16 PS-SI                1:07.36    1:09.21        
      32.75   36.46                                                
  3 Qin, Amy *                19 GSC-CA               1:04.61    1:09.34        
      33.84   35.50                                                
  4 Lingham, Lindsey E        14 PS-SI                1:12.37    1:17.67        
      36.70   40.97                                                
  5 Smigal, Mari A            16 PS-SI                1:13.31    1:21.09        
      38.07   43.02                                                
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Qin, Amy *                19 GSC-CA               2:19.80    2:32.00        
      35.84   40.38   38.92   36.86                                
  2 Schulze, Natalie A        14 PS-SI                2:22.90    2:38.86        
      36.54   40.33   41.24   40.75                                
  3 Lingham, Lindsey E        14 PS-SI                2:32.08    2:43.00        
      37.38   41.72   42.82   41.08                                
  4 Smigal, Mari A            16 PS-SI                2:37.09    2:50.71        
      38.38   43.61   44.42   44.30                                
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Qin, Amy *                19 GSC-CA                 59.16    1:01.53        
      29.58   31.95                                                
  2 Lam, Leanne L             16 PS-SI                1:01.87    1:02.62        
      29.51   33.11                                                
  3 Jelsma, Margaret B        16 PS-SI                1:01.79    1:06.15        
      31.61   34.54                                                
  4 Smith, Natalie C          17 PS-SI                  59.87    1:08.16        
      31.12   37.04                                                
  5 Montoro, Ellie R          15 PS-SI                1:01.82    1:09.02        
      32.20   36.82                                                
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renner, Miranda C         16 GSC-CA                    NT    2:18.60        
      32.09   36.84   34.84   34.83                                
  2 Jelsma, Margaret B        16 PS-SI                2:25.76    2:28.42        
      34.39   39.13   40.13   34.77                                
  3 Smith, Natalie C          17 PS-SI                2:12.22    2:28.61        
      31.28   37.39   39.83   40.11                                
  4 Montoro, Ellie R          15 PS-SI                2:23.11    2:37.59        
      34.21   39.22   41.73   42.43                                
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delgado, Anicka R         15 GSC-CA               2:03.81    2:07.29        
      27.04   32.97   37.66   29.62                                
  2 Renner, Miranda C         16 GSC-CA                    NT    2:12.13        
      28.10   35.40   37.18   31.45                                
  3 Patino, Isabela M         17 GSC-CA               2:06.43    2:12.15        
      28.60   34.55   38.25   30.75                                
  4 Tiu, Sophia T             15 UN-02-CA             2:13.80    2:17.02        
      30.84   35.39   40.44   30.35                                
  5 Nguyen, Katie L           16 PS-SI                2:10.74    2:20.34        
      31.33   35.85   41.33   31.83                                
  6 Hodges, Macky D           12 GSC-CA               2:29.16    2:23.60        
      30.52   35.70   45.17   32.21                                
  7 Eng, Lauren E             14 GSC-CA               2:20.64    2:24.10        
      32.08   39.37   40.19   32.46                                
  8 Lingham, Lindsey E        14 PS-SI                2:16.43    2:25.42        
      32.26   37.35   41.49   34.32                                
  9 Lowe, Taylor E            13 GSC-CA               2:25.39    2:34.27        
      32.11   40.28   46.75   35.13                                
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gators Swim Club-CA  'A'                          3:55.33    3:59.86        
     1) Patino, Isabela M 17            2) Qin, Amy * 19                  
     3) Delgado, Anicka R 15            4) Renner, Miranda C 16           
       29.50  1:00.46    32.65  1:08.45    26.15    56.55    26.26    54.40
  2 Gators Swim Club-CA  'B'                          4:05.67    4:11.44        
     1) Hodges, Macky D 12              2) Eng, Lauren E 14               
     3) Abrian, Jillian N 16            4) Lowe, Taylor E 13              
       30.62  1:02.52    31.55  1:07.41    28.63  1:02.98    27.71    58.53
  3 Pacific Swim-SI  'A'                              4:05.50    4:16.51        
     1) Nguyen, Katie L 16              2) Lam, Leanne L 16               
     3) Jelsma, Margaret B 16           4) Rowe, Isabelle G 14            
       30.79  1:03.36    32.00  1:09.58    30.19  1:05.21    27.55    58.36
  4 Pacific Swim-SI  'B'                              4:13.72    4:31.04        
     1) Montoro, Ellie R 15             2) Schulze, Natalie A 14          
     3) Smith, Natalie C 17             4) Timmerman, Noalani N 15        
       32.51  1:07.33    34.99  1:15.17    30.49  1:07.44    28.89  1:01.10
  5 Pacific Swim-SI  'C'                              4:21.33    4:32.12        
     1) Kidd, Katie 14                  2) Smigal, Mari A 16              
     3) Lingham, Lindsey E 14           4) Cecchetto, Chloe I 15          
       30.94  1:03.95    36.99  1:19.90    31.23  1:08.38    28.53    59.89
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmerman, Takato K       16 PS-SI                  22.17      22.92        
  2 Brennan, Connor M         14 GSC-CA                 23.21      22.96        
  3 Kidd, Conner              16 PS-SI                  22.43      23.14        
  4 Steel, Aidan T            16 PS-SI                  22.79      23.43        
  5 Apsey, Dylan F            16 PS-SI                  24.24      23.51        
  6 Loosbrock, Trent M        16 PS-SI                  23.43      23.57        
  7 Choi, Andrew              17 GSC-CA                 25.40      23.61        
  8 Eghtedari, Cyrus F        15 PS-SI                  24.16      23.75        
  9 Sauter, Jacob S           17 PS-SI                  21.74      24.04        
 10 Epp, Addy D               14 GSC-CA                 23.99      24.67        
 -- Leon, Julian I            16 PS-SI                  23.83         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humbert, Dorian           17 PS-SI                  47.47      48.36        
                      24.96                                        
  2 Sauter, Jacob S           17 PS-SI                  46.27      48.56        
      23.75   24.95   20.76                                        
  3 Steel, Aidan T            16 PS-SI                  49.70      50.90        
  4 Loosbrock, Trent M        16 PS-SI                  48.80      51.38        
      24.61   26.87                                                
  5 Crotty, Steven D          16 PS-SI                  49.14      52.46        
      25.36   27.13                                                
  6 Eghtedari, Cyrus F        15 PS-SI                  52.48      52.62        
      25.25   27.37                                                
  7 Kidd, Conner              16 PS-SI                  49.06      53.16        
  8 Cantrell, Ryan J          17 PS-SI                  53.37      54.68        
      26.69   27.99                                                
  9 Haberman, Ben G           15 PS-SI                  54.67      55.97        
      27.45   28.52                                                
 -- Leon, Julian I            16 PS-SI                  50.34         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sauter, Jacob S           17 PS-SI                1:39.07    1:46.74        
      25.73   27.56   26.62   26.83                                
  2 Smith, Ethan C            16 PS-SI                1:42.71    1:50.48        
      25.56   28.68   28.76   27.48                                
  3 Loosbrock, Trent M        16 PS-SI                1:46.39    1:51.08        
      25.60   28.48   28.22   28.78                                
  4 Brennan, Connor M         14 GSC-CA               1:53.53    1:53.62        
      26.27   28.81   29.18   29.36                                
 -- Smigal, Alexander J       16 PS-SI                1:43.75         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Ethan C            16 PS-SI                4:35.88    4:52.93        
      26.80   29.62   30.20   30.61   30.01   30.03   30.06   29.34
      29.13   27.13                                                
  2 Apsey, Dylan F            16 PS-SI                4:45.04    4:53.96        
      26.89   29.78   30.39   30.41   30.08   29.55   30.47   29.68
      29.47   27.24                                                
  3 Monge, Colin G            16 PS-SI                4:54.07    5:15.38        
      27.59   30.51   30.73   31.66   31.48   32.36   32.64   32.67
      33.03   32.71                                                
 -- Smigal, Alexander J       16 PS-SI                4:34.34         NS        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smigal, Alexander J       16 PS-SI                9:43.82    9:53.16        
                      30.01   29.59                                
  2 Smith, Ethan C            16 PS-SI                9:47.11   10:10.22        
  3 Epp, Addy D               14 GSC-CA                    NT   10:19.62        
      28.73   30.86   31.41   31.64   32.00   31.40   31.23   31.41
      31.40   31.78   31.45   31.59   31.53   31.23   31.32   31.27
      30.99   30.74   30.11   27.53                                
  4 Amble, Mason S            13 PS-SI               10:32.69   10:19.85        
      27.40   30.69   31.72   31.98   31.68   31.23   31.19   31.79
      31.99   32.13   31.10   31.46   31.45   31.99   31.90   31.14
      31.11   31.05   29.68   27.17                                
  5 Apsey, Dylan F            16 PS-SI                9:53.55   10:32.23        
              32.64   32.42   31.45                                
  6 Bilhorn, Ryan T           18 PS-SI                9:53.30   10:36.55        
      32.66   32.86   32.46   31.32                                
  7 Monge, Colin G            16 PS-SI               10:27.63   10:43.75        
                                              33.25   33.28   32.40
      33.10   32.37   32.10   31.68                                
  8 Choi, Andrew              17 GSC-CA              10:29.28   10:47.37        
      28.13   31.00   32.23   32.08   32.08   32.62   32.76   32.46
      32.45   32.84   32.65   33.46   33.43   33.40   33.47   32.57
      33.26   33.12   32.12   31.24                                
  9 Taylor, Zach E            16 GSC-CA              11:03.36   10:53.15        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornellison, Hayden P     17 PS-SI                  49.80      56.31        
      27.37   28.94                                                
  2 Kidd, Conner              16 PS-SI                  53.67      57.12        
      28.65   28.47                                                
  3 Crotty, Steven D          16 PS-SI                  55.33      57.99        
      28.39   29.60                                                
  4 Cantrell, Ryan J          17 PS-SI                  59.03      59.10        
      29.44   29.66                                                
  5 Haberman, Ben G           15 PS-SI                  59.02    1:00.20        
      30.19   30.01                                                
  6 Makepeace, Matthew R      14 PS-SI                1:01.75    1:00.75        
      30.29   30.46                                                
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmerman, Takato K       16 PS-SI                  57.27      59.24        
      27.70   31.54                                                
  2 Humbert, Dorian           17 PS-SI                  59.69    1:00.62        
      28.47   32.15                                                
  3 Snyder, Noah C            16 PS-SI                  59.89    1:01.68        
      29.11   32.57                                                
  4 Lee, Samuel C             15 PS-SI                1:11.58    1:07.45        
      32.02   35.43                                                
  5 Leon, Julian I            16 PS-SI                1:04.61    1:09.57        
      32.51   37.06                                                
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Fred                 15 PS-SI                2:14.96    2:13.58        
      30.07   33.97   34.86   34.68                                
  2 Snyder, Noah C            16 PS-SI                2:13.94    2:17.19        
      30.82   35.62   36.26   34.49                                
  3 Timmerman, Takato K       16 PS-SI                2:10.79    2:23.37        
      31.19   35.60   37.40   39.18                                
  4 Lee, Samuel C             15 PS-SI                2:28.06    2:27.09        
      33.38   37.94   38.28   37.49                                
  5 Taylor, Zach E            16 GSC-CA               2:24.31    2:27.15        
      32.85   37.83   38.01   38.46                                
  6 Bilhorn, Ryan T           18 PS-SI                2:22.20    2:28.75        
      33.42   38.69   38.69   37.95                                
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornellison, Hayden P     17 PS-SI                  52.76      54.77        
      25.73   29.04                                                
  2 Crotty, Steven D          16 PS-SI                  57.81      55.24        
      25.68   29.56                                                
  3 Choi, Andrew              17 GSC-CA                 54.01      55.42        
      26.33   29.09                                                
  4 Liu, Fred                 15 PS-SI                  53.21      56.07        
      26.66   29.41                                                
  5 Humbert, Dorian           17 PS-SI                  51.86      56.38        
      26.31   30.07                                                
  6 Amble, Mason S            13 PS-SI                1:00.02      58.34        
      27.89   30.45                                                
  7 Steel, Aidan T            16 PS-SI                  54.72      58.53        
      26.98   31.55                                                
  8 Makepeace, Matthew R      14 PS-SI                1:00.36      58.62        
      28.23   30.39                                                
  9 Eghtedari, Cyrus F        15 PS-SI                  59.12      59.61        
      27.74   31.87                                                
 10 Brennan, Connor M         14 GSC-CA               1:07.23    1:00.28        
      28.70   31.58                                                
 11 Haberman, Ben G           15 PS-SI                  59.63    1:03.64        
      29.87   33.77                                                
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Fred                 15 PS-SI                2:01.00    2:02.90        
      27.49   31.65   32.33   31.43                                
  2 Makepeace, Matthew R      14 PS-SI                2:08.14    2:07.40        
      29.19   32.44   33.21   32.56                                
  3 Taylor, Zach E            16 GSC-CA               2:05.27    2:10.39        
      29.02   32.99   33.57   34.81                                
  4 Amble, Mason S            13 PS-SI                2:14.76    2:15.30        
      30.13   34.41   35.26   35.50                                
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornellison, Hayden P     17 PS-SI                1:52.55    2:04.94        
      27.15   31.91   37.67   28.21                                
  2 Epp, Addy D               14 GSC-CA               2:05.43    2:05.83        
      28.24   33.45   35.34   28.80                                
  3 Snyder, Noah C            16 PS-SI                2:06.65    2:06.55        
      27.10   35.11   34.73   29.61                                
  4 Bilhorn, Ryan T           18 PS-SI                1:59.12    2:11.82        
      27.59   35.32   38.79   30.12                                
  5 Cantrell, Ryan J          17 PS-SI                2:13.27    2:13.59        
      30.29   33.36   39.89   30.05                                
  6 Lee, Samuel C             15 PS-SI                2:21.26    2:14.48        
      32.19   35.83   35.16   31.30                                
  7 Monge, Colin G            16 PS-SI                2:03.87    2:16.81        
      28.87   37.53   39.35   31.06                                
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pacific Swim-SI  'A'                              3:25.20    3:37.44        
     1) Cornellison, Hayden P 17        2) Timmerman, Takato K 16         
     3) Humbert, Dorian 17              4) Sauter, Jacob S 17             
       26.34    53.68    15.62  1:01.40    24.19    52.77    23.54    49.59
  2 Pacific Swim-SI  'B'                              3:35.57    3:44.71        
     1) Kidd, Conner 16                 2) Snyder, Noah C 16              
     3) Liu, Fred 15                    4) Loosbrock, Trent M 16          
       27.42    56.25    29.60  1:03.00    25.54    55.01    23.93    50.45
  3 Gators Swim Club-CA  'A'                          3:44.32    3:47.29        
     1) Taylor, Zach E 16               2) Epp, Addy D 14                 
     3) Choi, Andrew 17                 4) Brennan, Connor M 14           
       27.91    57.37    29.62  1:03.33    25.71    55.22    24.19    51.37
  4 Pacific Swim-SI  'C'                              3:43.52    3:54.85        
     1) Crotty, Steven D 16             2) Leon, Julian I 16              
     3) Smith, Ethan C 16               4) Steel, Aidan T 16              
       29.08    58.95    31.60  1:08.48    25.99    57.28    23.35    50.14
  5 Pacific Swim-SI  'E'                              3:57.08    3:59.29        
     1) Cantrell, Ryan J 17             2) Bilhorn, Ryan T 18             
     3) Makepeace, Matthew R 14         4) Apsey, Dylan F 16              
       29.05    58.96    32.18  1:09.34    27.99    59.46    24.76    51.53
  6 Pacific Swim-SI  'D'                              3:55.02    3:59.80        
     1) Haberman, Ben G 15              2) Monge, Colin G 16              
     3) Eghtedari, Cyrus F 15           4) Smigal, Alexander J 16         
       29.93  1:00.85    32.78  1:10.30    26.72    59.18    23.62    49.47
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 424                   
 
  1. Gators Swim Club                    134   2. Pacific Swim                        125
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 424                    
 
  1. Pacific Swim                        238   2. Gators Swim Club                     35