SCS Senior Race Series PASA-GWSC-TMEC-RAA - Corrected - Meet Results

SCS Senior Race Series PASA-GWSC-TMEC-RAA - Corrected
10/22/2017 - 10/22/2017
San Juan Capistrano, CA USA
Updated: 10/29/2017

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to ALSO Swimming /De Armas                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
              2017 CA Sr PASA-GWSC-RAA-TMEC at SJHHS - 10/22/2017              
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Mirai C            16 TMEC-CA                24.44      25.11        
  2 Gilbert, Liberty R        15 TMEC-CA                23.92      25.28        
  3 Nelson, Jordyn A          17 TMEC-CA                24.95      25.37        
  4 Miles, Brittney C         17 TMEC-CA                24.27      25.57        
  5 Baldwin, Carli E          16 UN-04-CA               24.29      25.86        
  6 Crocker, Natalie M        17 GWSC-CA                23.93      26.05        
  7 Nelson, Abigail J         17 GWSC-CA                24.01      26.09        
  8 Bian, Hedy                13 RAA-CA                 25.59      26.25        
  9 Vaipulu, Lavi S           12 RAA-CA                 25.24      26.28        
 10 Brehm, Grace G            13 GWSC-CA                25.93      26.31        
 11 Utley, Kailia G           15 GWSC-CA                25.92      26.42        
 12 macpherson, Gabby L       15 UN-01-CA               24.75      26.46        
 13 Cassiano, Katherine A     15 GWSC-CA                25.95      26.63        
 14 Katzmann, Caroline A      17 UN-01-CA               26.14      26.64        
 15 Rose, Leora F             15 GWSC-CA                25.86      26.74        
 16 Koger, Cassie S           17 GWSC-CA                25.90      26.80        
 17 Bilaver, Ivana M          14 RAA-CA                 25.46      26.99        
 18 Limmen, Eliana L          13 PASA-CA                27.33      27.01        
 19 Thomas, Leah N            17 RAA-CA                 25.79      27.18        
 20 Mass, Fiona G             16 PASA-CA                27.84      27.37        
 21 Bruner, Sammy S           16 GWSC-CA                26.81      27.55        
 22 England, Bridgett G       16 GWSC-CA                27.57      28.76        
 23 Brierty, Shannon L        17 PASA-CA                27.36      28.87        
 24 Rousseau, Abigail R       14 PASA-CA                28.55      29.21        
 -- Sandstead, Madeline D     16 GWSC-CA                25.09         NS        
 -- Fisser, Lindsay S         16 GWSC-CA                32.30         NS        
 -- Le, Leanne T              14 GWSC-CA                27.49         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Jordyn A          17 TMEC-CA                53.43      54.61        
      26.40   28.21                                                
  2 Chu, Kaitlyn A            16 GWSC-CA                54.56      55.16        
      26.87   28.29                                                
  3 Cechini, Jamie A          13 RAA-CA                 55.02      57.16        
      27.83   29.33                                                
  4 Varner, Peyton M          15 RAA-CA                 55.85      57.19        
      27.62   29.57                                                
  5 Thomas, Leah N            17 RAA-CA                 54.90      57.69        
      28.07   29.62                                                
  6 Garrard, Amelia C         16 GWSC-CA                56.45      59.03        
      28.69   30.34                                                
  7 Bilaver, Ivana M          14 RAA-CA                 57.07      59.73        
      28.65   31.08                                                
  8 Bienias, Morgan L         16 UN-01-CA               56.69    1:00.75        
      29.22   31.53                                                
  9 Bruner, Sammy S           16 GWSC-CA                58.27    1:01.61        
      29.32   32.29                                                
 10 Brierty, Shannon L        17 PASA-CA                59.39    1:03.51        
      30.17   33.34                                                
 -- Frahm, Savannah R         14 GWSC-CA                59.46         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Mirai C            16 TMEC-CA              1:54.16    1:56.32        
      26.89   29.27   29.72   30.44                                
  2 Gilbert, Liberty R        15 TMEC-CA              1:48.96    1:58.25        
      27.45   29.68   30.54   30.58                                
  3 Chu, Kaitlyn A            16 GWSC-CA              1:57.01    1:59.02        
      28.66   30.23   30.26   29.87                                
  4 Nelson, Jordyn A          17 TMEC-CA              1:57.43    2:01.63        
      28.61   30.79   31.19   31.04                                
  5 Katzmann, Caroline A      17 UN-01-CA             1:58.80    2:01.89        
      28.53   30.64   31.34   31.38                                
  6 macpherson, Gabby L       15 UN-01-CA             1:57.16    2:03.00        
      28.74   31.12   31.86   31.28                                
  7 Varner, Peyton M          15 RAA-CA               2:00.08    2:03.29        
      29.20   31.65   31.31   31.13                                
  8 Aarsvold, Sonja M         12 TMEC-CA              2:02.66    2:03.32        
      29.17   31.75   32.23   30.17                                
  9 Limmen, Eliana L          13 PASA-CA              2:05.27    2:04.38        
      29.64   32.21   31.92   30.61                                
 10 Lightle, Katie A          17 GWSC-CA              1:50.93    2:04.51        
      28.84   31.29   32.30   32.08                                
 11 Thomas, Leah N            17 RAA-CA               1:57.80    2:05.12        
      29.12   31.34   32.47   32.19                                
 12 Mass, Fiona G             16 PASA-CA              2:03.21    2:05.41        
      30.49   32.73   31.44   30.75                                
 13 Nguyen, Abigail M         16 RAA-CA               2:00.55    2:07.00        
      29.74   32.19   32.90   32.17                                
 14 Herrera, Aleena B         13 RAA-CA               2:11.07    2:07.12        
      28.82   31.99   33.09   33.22                                
 15 Thornton, Molly I         16 RAA-CA               2:06.74    2:10.32        
      30.56   33.22   33.53   33.01                                
 16 Kuzma, Kyleigh R          15 UN-01-CA             2:00.39    2:10.69        
      30.06   33.04   33.80   33.79                                
 17 England, Bridgett G       16 GWSC-CA              2:07.38    2:11.90        
      29.59   32.38   34.23   35.70                                
 18 Brierty, Shannon L        17 PASA-CA              2:08.49    2:16.84        
      30.51   33.86   36.00   36.47                                
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Mirai C            16 TMEC-CA              5:09.43    5:16.75        
      28.34   30.93   31.72   31.91   31.53   31.91   32.36   32.89
      32.76   32.40                                                
  2 Jackson, Sydney R         15 TMEC-CA              5:06.74    5:18.14        
      29.72   32.50   32.17   32.21   32.07   31.48   32.63   32.09
      32.01   31.26                                                
  3 Cechini, Quincy R         15 RAA-CA               5:09.78    5:21.01        
      28.61   31.77   32.49   32.95   32.65   32.60   32.69   32.53
      32.85   31.87                                                
  4 Lightle, Katie A          17 GWSC-CA              5:01.48    5:22.97        
      30.10   32.45   32.93   33.01   32.70   32.44   32.32   32.41
      32.29   32.32                                                
  5 Limmen, Eliana L          13 PASA-CA              5:37.20    5:23.48        
      30.03   32.47   33.09   32.95   32.62   32.88   32.95   33.05
      32.76   30.68                                                
  6 Cassiano, Katherine A     15 GWSC-CA                   NT    5:25.89        
      30.54   32.66   31.97   32.98   33.27   33.26   33.40   33.43
      33.09   31.29                                                
  7 Pearson, Johanna G        16 PASA-CA              5:31.22    5:26.99        
      31.12   32.70   33.13   33.32   32.99   33.54   33.28   33.18
      32.43   31.30                                                
  8 Varner, Peyton M          15 RAA-CA               5:21.66    5:30.59        
      29.79   33.32   33.92   33.43   33.37   33.90   33.65   33.31
      33.31   32.59                                                
  9 Renaud, Riley N           13 UN-01-CA             5:21.42    5:32.25        
      29.96   32.63   33.40   33.59   33.72   33.86   33.90   34.35
      34.10   32.74                                                
 10 Aarsvold, Sonja M         12 TMEC-CA              5:29.25    5:32.53        
      29.64   33.36   34.52   34.39   34.51   34.31   34.14   34.53
      33.05   30.08                                                
 11 Rousseau, Abigail R       14 PASA-CA              5:49.29    5:32.99        
      31.59   33.24   33.62   33.84   34.06   33.43   33.57   34.11
      33.23   32.30                                                
 12 Kuzma, Kyleigh R          15 UN-01-CA             5:20.69    5:42.26        
      31.88   34.28   34.68   34.82   34.32   34.55   34.62   34.51
      35.05   33.55                                                
 13 Mass, Fiona G             16 PASA-CA              5:34.69    5:46.36        
      31.72   34.45   34.90   35.30   35.37   34.84   35.29   35.12
      35.01   34.36                                                
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Sydney R         15 TMEC-CA             10:45.79   10:46.09        
      29.69   32.33   32.47   32.66   32.59   32.31   32.36   32.62
      32.94   32.17   32.43   32.25   32.24   32.43   32.34   32.41
      33.05   32.97   32.50   31.33                                
  2 Cechini, Quincy R         15 RAA-CA              11:16.44   10:54.99        
      29.37   32.16   32.50   33.22   33.21   33.01   33.73   33.35
      33.43   33.16   33.39   33.52   33.41   33.07   33.32   33.11
      32.87   32.67   32.21   30.28                                
  3 Lightle, Katie A          17 GWSC-CA             10:27.61   10:57.29        
      29.64   32.33   31.93   32.11   32.42   32.30   32.32   32.31
      32.91   32.82   33.28   33.81   33.75   33.40   33.47   34.06
      33.93   34.00   33.73   32.77                                
  4 Pearson, Johanna G        16 PASA-CA             11:20.91   11:03.86        
      31.49   33.03   33.39   33.55   33.47   33.32   33.26   33.47
      32.93   33.57   33.98   33.34   33.29   33.26   33.69   33.23
      33.31   33.47   33.03   31.78                                
  5 Aarsvold, Sonja M         12 TMEC-CA             11:17.69   11:14.42        
      30.37   33.65   33.61   34.16   33.71   33.93   33.48   33.63
      34.43   34.41   33.98   34.06   33.02   32.90   33.20   34.31
      34.06   34.35   34.75   34.41                                
  6 Renaud, Riley N           13 UN-01-CA            10:58.66   11:18.43        
      30.01   33.12   33.61   34.30   33.58   33.97   33.96   33.81
      33.85   34.49   34.35   33.75   34.39   33.92   34.63   35.00
      34.38   35.36   35.24   32.71                                
  7 Harris, Amber M           14 RAA-CA              12:09.13   11:22.18        
      30.63   33.55   33.71   33.83   34.05   34.30   34.32   34.44
      34.29   34.75   34.39   34.71   34.49   34.47   34.67   34.37
      34.59   34.68   34.58   33.36                                
  8 Kuzma, Kyleigh R          15 UN-01-CA            11:37.71   11:23.19        
      31.06   33.52   33.55   33.55   33.62   34.15   34.03   33.94
      34.27   34.73   34.73   34.72   35.03   35.15   34.69   34.79
      35.71   35.21   34.62   32.12                                
  9 Rousseau, Abigail R       14 PASA-CA             11:45.47   11:23.23        
      31.11   34.01   34.58   34.14   34.39   34.35   34.74   34.62
      34.42   34.86   34.52   34.74   35.52   34.62   34.19   34.83
      34.59   34.05   33.71   31.24                                
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Liberty R        15 TMEC-CA                54.56      58.26        
      28.49   29.77                                                
  2 Miles, Brittney C         17 TMEC-CA                57.46    1:00.06        
      29.39   30.67                                                
  3 Rouse, Sydney M           17 GWSC-CA                56.34    1:01.27        
      29.92   31.35                                                
  4 Baldwin, Carli E          16 UN-04-CA               56.51    1:01.90        
      30.03   31.87                                                
  5 Cechini, Jamie A          13 RAA-CA               1:00.60    1:03.18        
      30.87   32.31                                                
  6 Li, Emily T               15 TMEC-CA              1:05.39    1:03.84        
      30.82   33.02                                                
  7 Schlom, Jillian A         13 GWSC-CA              1:04.65    1:04.32        
      31.65   32.67                                                
  8 Utley, Kailia G           15 GWSC-CA                58.12    1:04.46        
      31.94   32.52                                                
  9 Abalos, Leilani M         12 TMEC-CA              1:05.64    1:04.94        
      31.36   33.58                                                
 10 Bienias, Morgan L         16 UN-01-CA             1:03.72    1:06.31        
      32.11   34.20                                                
 11 Pearson, Johanna G        16 PASA-CA              1:04.50    1:06.55        
      33.03   33.52                                                
 12 Crocker, Natalie M        17 GWSC-CA              1:00.46    1:06.58        
      32.40   34.18                                                
 13 Koger, Cassie S           17 GWSC-CA                59.60    1:07.18        
      32.54   34.64                                                
 14 Nelson, Abigail J         17 GWSC-CA              1:10.07    1:09.25        
      34.22   35.03                                                
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindemann, Andrea S       16 TMEC-CA              1:06.64    1:11.08        
      34.12   36.96                                                
  2 Smith, Riley A            17 UN-01-CA             1:07.28    1:12.01        
      34.14   37.87                                                
  3 Vaipulu, Lavi S           12 RAA-CA               1:08.39    1:12.35        
      33.91   38.44                                                
  4 Rose, Leora F             15 GWSC-CA              1:17.56    1:12.85        
      34.33   38.52                                                
  5 Thornton, Molly I         16 RAA-CA               1:08.41    1:13.46        
      35.24   38.22                                                
  6 Garrard, Amelia C         16 GWSC-CA              1:11.33    1:13.90        
      35.23   38.67                                                
  7 Nguyen, Abigail M         16 RAA-CA               1:15.36    1:15.66        
      35.89   39.77                                                
  8 Bruner, Sammy S           16 GWSC-CA              1:11.04    1:16.30        
      36.66   39.64                                                
  9 Spearman, Mary E          17 UN-02-CA             1:15.48    1:17.12        
      36.75   40.37                                                
 10 Fisser, Lindsay S         16 GWSC-CA              1:25.90    1:26.45        
      40.22   46.23                                                
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bian, Hedy                13 RAA-CA               2:27.11    2:29.47        
      33.98   37.26   38.82   39.41                                
  2 Smith, Riley A            17 UN-01-CA             2:25.89    2:33.05        
      35.99   39.05   39.01   39.00                                
  3 Lindemann, Andrea S       16 TMEC-CA              2:26.20    2:33.20        
      35.35   39.33   39.66   38.86                                
  4 Vaipulu, Lavi S           12 RAA-CA               2:34.59    2:37.23        
      35.12   40.02   41.02   41.07                                
  5 Herrera, Aleena B         13 RAA-CA               2:40.19    2:41.05        
      36.21   40.62   42.20   42.02                                
  6 Spearman, Mary E          17 UN-02-CA             2:43.08    2:47.20        
      38.68   42.70   43.19   42.63                                
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miles, Brittney C         17 TMEC-CA                59.79      58.93        
      27.54   31.39                                                
  2 Rouse, Sydney M           17 GWSC-CA              1:03.48    1:00.85        
      28.65   32.20                                                
  3 Nguyen, Abigail M         16 RAA-CA                 59.91    1:02.16        
      29.40   32.76                                                
  4 macpherson, Gabby L       15 UN-01-CA               59.26    1:02.25        
      29.38   32.87                                                
  5 Li, Emily T               15 TMEC-CA              1:01.90    1:02.36        
      29.71   32.65                                                
  6 Harris, Amber M           14 RAA-CA               1:02.56    1:02.48        
      30.07   32.41                                                
  7 Abalos, Leilani M         12 TMEC-CA              1:02.36    1:02.74        
      30.08   32.66                                                
  8 Baldwin, Carli E          16 UN-04-CA               57.72    1:03.11        
      28.81   34.30                                                
  9 Escovar, Isabella M       15 PASA-CA              1:00.51    1:03.84        
      30.39   33.45                                                
 10 Choi, Joan J              14 PASA-CA              1:02.34    1:03.94        
      30.81   33.13                                                
 11 Bian, Hedy                13 RAA-CA               1:03.44    1:04.14        
      30.35   33.79                                                
 12 Katzmann, Caroline A      17 UN-01-CA             1:05.81    1:06.32        
      30.84   35.48                                                
 13 Spearman, Mary E          17 UN-02-CA             1:07.25    1:07.10        
      31.16   35.94                                                
 14 Bilaver, Ivana M          14 RAA-CA               1:07.44    1:10.82        
      32.29   38.53                                                
 -- Sandstead, Madeline D     16 GWSC-CA              1:03.94         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Sydney R         15 TMEC-CA              2:11.33    2:13.28        
      30.62   34.30   34.79   33.57                                
  2 Harris, Amber M           14 RAA-CA               2:13.31    2:13.91        
      31.13   33.69   35.00   34.09                                
  3 Choi, Joan J              14 PASA-CA              2:17.74    2:17.67        
      31.75   34.86   35.41   35.65                                
  4 Li, Emily T               15 TMEC-CA              2:18.05    2:22.13        
      31.28   35.64   36.48   38.73                                
  5 Renaud, Riley N           13 UN-01-CA             2:14.48    2:24.15        
      31.32   35.28   37.85   39.70                                
  6 Escovar, Isabella M       15 PASA-CA              2:16.83    2:25.86        
      33.17   37.89   37.97   36.83                                
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rouse, Sydney M           17 GWSC-CA              2:02.28    2:12.03        
      29.31   33.70   38.10   30.92                                
  2 Abalos, Leilani M         12 TMEC-CA              2:15.72    2:15.86        
      31.29   35.25   38.36   30.96                                
  3 Cechini, Quincy R         15 RAA-CA               2:15.51    2:16.75        
      29.40   34.41   42.00   30.94                                
  4 Rose, Leora F             15 GWSC-CA              2:16.02    2:17.21        
      29.82   36.00   39.56   31.83                                
  5 Smith, Riley A            17 UN-01-CA             2:08.37    2:17.40        
      31.31   35.16   39.19   31.74                                
  6 Cassiano, Katherine A     15 GWSC-CA              2:18.45    2:20.39        
      30.97   37.69   39.99   31.74                                
  7 Brehm, Grace G            13 GWSC-CA              2:24.69    2:20.56        
      30.38   37.15   42.02   31.01                                
  8 Cechini, Jamie A          13 RAA-CA               2:16.74    2:21.26        
      29.95   35.49   43.47   32.35                                
  9 Lindemann, Andrea S       16 TMEC-CA              2:17.78    2:21.66        
      31.83   37.33   39.83   32.67                                
 10 Schlom, Jillian A         13 GWSC-CA              2:28.81    2:22.51        
      30.57   35.80   43.63   32.51                                
 11 Herrera, Aleena B         13 RAA-CA               2:23.42    2:23.23        
 12 Frahm, Savannah R         14 GWSC-CA              2:17.39    2:23.92        
      31.36   36.13   41.35   35.08                                
 13 Koger, Cassie S           17 GWSC-CA              2:11.34    2:26.04        
      30.42   37.93   43.25   34.44                                
 14 Escovar, Isabella M       15 PASA-CA              2:21.45    2:26.56        
      31.77   39.12   42.93   32.74                                
 15 Bienias, Morgan L         16 UN-01-CA             2:24.64    2:26.93        
      31.27   35.68   46.08   33.90                                
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Temecula Swim Club-CA  'A'                        3:53.78    4:00.17        
     1) Gilbert, Liberty R 15           2) Lindemann, Andrea S 16         
     3) Miles, Brittney C 17            4) Adams, Mirai C 16              
       28.42    58.88    32.53  1:09.70    27.19    58.72    25.24    52.87
  2 Golden West Swim Club-CA  'A'                     3:53.03    4:09.13        
     1) Rouse, Sydney M 17              2) Nelson, Abigail J 17           
     3) Utley, Kailia G 15              4) Crocker, Natalie M 17          
       29.61  1:00.68    31.86  1:09.11    28.48  1:01.45    27.23    57.89
  3 Riverside Aquatics Association-CA  'A'            4:04.16    4:11.35        
     1) Cechini, Jamie A 13             2) Bian, Hedy 13                  
     3) Harris, Amber M 14              4) Cechini, Quincy R 15           
       30.97  1:03.61    33.03  1:10.80    29.11  1:02.07    26.09    54.87
  4 Riverside Aquatics Association-CA  'B'            3:59.71    4:12.32        
     1)                                 2) Vaipulu, Lavi S 12             
     3) Nguyen, Abigail M 16            4) Thomas, Leah N 17              
       29.81  1:01.80    33.79  1:11.24    28.53  1:01.38    27.74    57.90
  5 Golden West Swim Club-CA  'B'                     4:05.13    4:16.22        
     1) Rose, Leora F 15                2) Cassiano, Katherine A 15       
     3) Lightle, Katie A 17             4) Schlom, Jillian A 13           
       30.84  1:03.61    33.57  1:10.80    30.42  1:06.30    25.12    55.51
  6 Riverside Aquatics Association-CA  'C'            4:17.86    4:19.90        
     1) Bilaver, Ivana M 14             2) Thornton, Molly I 16           
     3) Varner, Peyton M 15             4) Herrera, Aleena B 13           
       31.84  1:05.97    33.13  1:11.91    29.69  1:04.50    27.20    57.52
  7 Golden West Swim Club-CA  'C'                     4:08.24    4:23.06        
     1) Koger, Cassie S 17              2) Garrard, Amelia C 16           
     3) Brehm, Grace G 13               4) Chu, Kaitlyn A 16              
       32.52  1:07.55    34.36  1:14.45    29.46  1:03.20    27.77    57.86
  8 Swim Pasadena-CA  'A'                             4:15.86    4:26.81        
     1) Pearson, Johanna G 16           2) Limmen, Eliana L 13            
     3) Escovar, Isabella M 15          4) Mass, Fiona G 16               
       33.42  1:06.81    35.30  1:15.21    30.88  1:05.52    28.90    59.27
 -- Swim Pasadena-CA  'B'                             4:31.79         DQ        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toland, Brandon M         17 GWSC-CA                20.73      22.06        
  2 Marvel, Abe A             17 GWSC-CA                22.51      22.08        
  3 Brehm, Grant T            17 GWSC-CA                20.88      22.23        
  4 Lin, Maxwell Y            16 PASA-CA                22.60      22.39        
  5 Hassen, Yousef K          16 RAA-CA                 21.76      22.41        
  6 Thelwell, Zach J          17 UN-04-CA               22.01      22.81        
  7 Eddow, Blake K            16 TMEC-CA                22.92      23.01        
  8 Correa, Chris A           15 UN-02-CA               22.15      23.02        
  9 Leonard, Sam J            17 GWSC-CA                22.04      23.07        
 10 Bees, Brandon T           17 GWSC-CA                23.05      24.03        
 11 Harrison, Sam Y           17 GWSC-CA                24.29      24.27        
 12 Shih, Kyle J              13 GWSC-CA                26.98      25.11        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitmore, Taylor R        17 GWSC-CA                48.21      48.66        
      23.29   25.37                                                
  2 Wolf, Ben J               16 RAA-CA                 46.19      48.72        
      23.84   24.88                                                
  3 Hassen, Yousef K          16 RAA-CA                 47.32      49.38        
      24.01   25.37                                                
  4 Schneider, Justin E       13 TMEC-CA                50.41      50.12        
      24.34   25.78                                                
  5 Nghi, Brandon L           16 GWSC-CA                48.90      50.15        
      24.61   25.54                                                
  6 Scales, Evan G            18 GWSC-CA                51.06      51.06        
      24.18   26.88                                                
  7 Hornaday, Sam S           17 RAA-CA                 50.06      52.69        
      24.91   27.78                                                
  8 Harrison, Sam Y           17 GWSC-CA                53.70      54.00        
      26.05   27.95                                                
  9 Mojica, Aidan             17 RAA-CA                 51.51      54.12        
      25.99   28.13                                                
 10 Katzmann, Sean K          15 UN-01-CA               54.57      54.45        
      26.15   28.30                                                
 11 Shih, Kyle J              13 GWSC-CA                54.91      55.73        
      27.11   28.62                                                
 12 Ovsepyan, Anthony         16 PASA-CA                54.60      56.23        
      27.09   29.14                                                
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eddow, Blake K            16 TMEC-CA              1:49.45    1:47.75        
      25.44   27.39   27.73   27.19                                
  2 Williamson, Blake D       19 GWSC-CA              1:43.18    1:49.33        
      25.06   27.40   28.22   28.65                                
  3 Schneider, Justin E       13 TMEC-CA              1:47.18    1:49.66        
      25.39   27.86   28.57   27.84                                
  4 Mendez, Bernard H         16 GWSC-CA              1:49.72    1:49.75        
      25.53   27.35   28.43   28.44                                
  5 Hassen, Yousef K          16 RAA-CA               1:47.39    1:49.98        
      25.61   27.73   28.57   28.07                                
  6 McClafferty, Liam J       20 GWSC-CA              1:46.44    1:50.08        
      25.89   27.34   28.30   28.55                                
  7 Liu, Cario F              25 PASA-CA              1:48.00    1:50.67        
      25.98   27.97   28.72   28.00                                
  8 Dillon, Maximus A         14 TMEC-CA              1:50.89    1:52.54        
      25.61   28.22   29.52   29.19                                
  9 Hornaday, Sam S           17 RAA-CA               1:49.16    1:53.39        
      26.01   28.37   29.76   29.25                                
 10 Delizo, Jacob M           16 RAA-CA               1:50.42    1:53.69        
      27.22   29.25   29.19   28.03                                
 11 Brehm, Grant T            17 GWSC-CA              1:47.01    1:54.05        
      25.43   27.75   29.73   31.14                                
 12 Bees, Brandon T           17 GWSC-CA              1:52.62    1:54.19        
      25.63   29.20   29.43   29.93                                
 13 Lin, Maxwell Y            16 PASA-CA              1:52.00    1:55.45        
      26.00   29.02   30.49   29.94                                
 14 Pariseau, Blake J         18 GWSC-CA              2:02.71    2:05.64        
      26.13   32.07   34.40   33.04                                
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magalong, Eli A           17 GWSC-CA              4:46.53    4:52.68        
      26.61   29.31   30.02   29.73   30.31   30.00   30.54   28.42
      28.80   28.94                                                
  2 Schneider, Justin E       13 TMEC-CA              4:47.44    4:53.07        
      26.47   29.28   29.77   29.94   30.32   29.96   30.32   29.46
      29.55   28.00                                                
  3 Delizo, Jacob M           16 RAA-CA               5:03.22    5:06.38        
      27.90   30.96   31.34   31.95   31.11   30.18   30.79   30.89
      30.85   30.41                                                
  4 Hornaday, Sam S           17 RAA-CA               4:58.02    5:09.14        
      27.97   30.20   31.11   31.01   31.53   31.02   31.32   31.94
      31.75   31.29                                                
  5 Choi, Ephraim E           12 PASA-CA              5:27.42    5:12.23        
      28.82   31.42   31.64   32.13   31.89   31.70   31.86   31.97
      31.36   29.44                                                
  6 Yeghikyan, Narek          18 PASA-CA              5:18.82    5:13.20        
      28.63   31.36   32.23   31.74   31.91   32.34   32.22   31.55
      31.36   29.86                                                
  7 Pariseau, Blake J         18 GWSC-CA              5:27.63    5:27.09        
      28.50   32.02   33.32   33.09   32.81   33.42   34.20   34.75
      34.44   30.54                                                
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magalong, Eli A           17 GWSC-CA              9:56.48   10:15.41        
      26.30   29.08   30.33   30.95   30.90   30.74   31.17   31.15
      31.36   31.20   31.18   31.07   31.00   31.91   32.18   31.35
      30.90   30.57   31.49   30.58                                
  2 Delizo, Josh R            14 RAA-CA              11:16.40   10:28.74        
      27.83   32.04   32.33   31.71   31.98   31.90   31.55   31.77
      31.73   31.74   32.07   31.83   31.08   31.60   31.57   31.52
      31.51   31.46   31.51   30.01                                
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitmore, Taylor R        17 GWSC-CA                51.18      53.83        
      25.94   27.89                                                
  2 Scales, Evan G            18 GWSC-CA                53.63      54.66        
      26.31   28.35                                                
  3 Leonard, Sam J            17 GWSC-CA                52.57      54.89        
      26.44   28.45                                                
  4 Thelwell, Zach J          17 UN-04-CA               51.88      56.29        
      27.05   29.24                                                
  5 Mojica, Aidan             17 RAA-CA                 55.26      59.66        
      28.98   30.68                                                
  6 Choi, Ephraim E           12 PASA-CA              1:04.45    1:01.48        
      30.26   31.22                                                
  7 Katzmann, Sean K          15 UN-01-CA             1:03.69    1:03.10        
      30.72   32.38                                                
  8 Pariseau, Blake J         18 GWSC-CA              1:04.94    1:06.30        
      32.14   34.16                                                
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Tristan              16 PASA-CA                59.78      59.43        
      28.58   30.85                                                
  2 Dunn, Miles F             19 GWSC-CA                   NT    1:00.06        
      28.10   31.96                                                
  3 Nghi, Ivan T              14 GWSC-CA              1:02.35    1:00.95        
      28.61   32.34                                                
  4 Dalija, Matthew S         19 GWSC-CA                56.74    1:02.78        
      28.84   33.94                                                
  5 Dalija, Marcus S          17 GWSC-CA              1:00.01    1:03.35        
      29.40   33.95                                                
  6 Toland, Brandon M         17 GWSC-CA              1:03.49    1:03.43        
      29.51   33.92                                                
  7 Dillon, Maximus A         14 TMEC-CA              1:02.56    1:03.45        
      30.19   33.26                                                
  8 Wolf, Ben J               16 RAA-CA               1:00.76    1:04.34        
      30.30   34.04                                                
  9 Wong, Preston J           15 UN-02-CA             1:03.14    1:05.53        
      31.46   34.07                                                
 10 Maycott, Jarett R         18 GWSC-CA              1:00.87    1:06.22        
      30.60   35.62                                                
 11 Encarnacion, Jared R      15 PASA-CA              1:08.11    1:07.46        
      32.04   35.42                                                
 12 Shih, Kyle J              13 GWSC-CA              1:07.74    1:08.44        
      31.89   36.55                                                
 13 Leonard, Sam J            17 GWSC-CA                59.73    1:11.81        
      33.33   38.48                                                
 14 Lait, Casey J             15 GWSC-CA              1:56.37    1:12.39        
      33.66   38.73                                                
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Cario F              25 PASA-CA              2:14.43    2:15.78        
      30.51   34.44   35.36   35.47                                
  2 Wong, Preston J           15 UN-02-CA             2:20.93    2:24.25        
      33.50   36.31   36.76   37.68                                
  3 Encarnacion, Jared R      15 PASA-CA              2:27.14    2:26.21        
      32.99   37.12   37.72   38.38                                
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nghi, Ivan T              14 GWSC-CA                52.96      52.26        
      24.98   27.28                                                
  2 Whitmore, Taylor R        17 GWSC-CA                50.29      52.41        
      24.59   27.82                                                
  3 Lin, Tristan              16 PASA-CA                52.83      53.13        
      25.84   27.29                                                
  4 Mendez, Bernard H         16 GWSC-CA                55.02      53.63        
      25.75   27.88                                                
  5 Lin, Maxwell Y            16 PASA-CA                54.73      54.30        
      25.85   28.45                                                
  6 Bees, Brandon T           17 GWSC-CA                52.55      54.76        
  7 Dalija, Matthew S         19 GWSC-CA                51.72      54.89        
      25.36   29.53                                                
  8 Eddow, Blake K            16 TMEC-CA                55.23      55.13        
      25.99   29.14                                                
  9 Wolf, Ben J               16 RAA-CA                 51.83      55.27        
      26.03   29.24                                                
 10 McClafferty, Liam J       20 GWSC-CA                56.38      56.18        
      26.37   29.81                                                
 11 Dalija, Marcus S          17 GWSC-CA                54.30      56.48        
      25.78   30.70                                                
 12 Dunn, Miles F             19 GWSC-CA                58.94      56.60        
      25.74   30.86                                                
 13 Correa, Chris A           15 UN-02-CA                  NT      57.00        
      26.64   30.36                                                
 14 Thelwell, Zach J          17 UN-04-CA               55.23      57.41        
      26.56   30.85                                                
 15 Ovsepyan, Anthony         16 PASA-CA                56.73      58.02        
      27.72   30.30                                                
 16 Wong, Preston J           15 UN-02-CA               58.55      58.69        
      27.97   30.72                                                
 -- Nguyen, Jeremy D          16 GWSC-CA                58.08         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ovsepyan, Anthony         16 PASA-CA              2:02.28    2:05.19        
      28.39   31.90   32.33   32.57                                
  2 Yeghikyan, Narek          18 PASA-CA              2:00.18    2:05.35        
      28.13   31.78   33.78   31.66                                
  3 Delizo, Jacob M           16 RAA-CA               2:04.69    2:05.54        
      28.26   32.07   32.70   32.51                                
  4 Delizo, Josh R            14 RAA-CA               2:10.72    2:13.26        
      29.34   34.42   35.71   33.79                                
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Tristan              16 PASA-CA              1:54.80    1:57.23        
      26.84   29.61   32.39   28.39                                
  2 Marvel, Abe A             17 GWSC-CA              2:02.66    1:59.88        
      25.73   30.04   37.17   26.94                                
  3 Nghi, Brandon L           16 GWSC-CA              2:02.54    2:02.77        
      26.10   31.66   36.70   28.31                                
  4 Dillon, Maximus A         14 TMEC-CA              2:02.04    2:03.29        
      27.21   31.80   35.71   28.57                                
  5 Liu, Cario F              25 PASA-CA              2:02.00    2:03.39        
      27.19   31.83   35.15   29.22                                
  6 Lait, Casey J             15 GWSC-CA              2:16.24    2:10.25        
      28.39   32.07   40.38   29.41                                
  7 Williamson, Blake D       19 GWSC-CA              2:10.77    2:11.00        
      26.36   34.49   40.48   29.67                                
  8 Mojica, Aidan             17 RAA-CA               2:01.98    2:11.69        
      27.31   33.76   40.00   30.62                                
  9 Choi, Ephraim E           12 PASA-CA              2:17.64    2:12.09        
      29.31   33.14   40.20   29.44                                
 10 Katzmann, Sean K          15 UN-01-CA             2:11.86    2:12.52        
      29.08   34.67   38.25   30.52                                
 11 Matondo, Evean Benito V   13 TMEC-CA              2:15.16    2:15.02        
      31.17   36.47   36.09   31.29                                
 12 Encarnacion, Jared R      15 PASA-CA              2:14.71    2:15.76        
      30.14   36.37   38.06   31.19                                
 13 Delizo, Josh R            14 RAA-CA               2:14.35    2:16.14        
      28.87   36.83   40.42   30.02                                
 14 Maycott, Jarett R         18 GWSC-CA              2:12.56    2:18.67        
      29.09   39.13   38.45   32.00                                
 -- Nguyen, Jeremy D          16 GWSC-CA              2:10.72         NS        
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden West Swim Club-CA  'A'                     3:24.87    3:35.08        
     1) Leonard, Sam J 17               2) Dunn, Miles F 19               
     3) Whitmore, Taylor R 17           4) Williamson, Blake D 19         
       26.76    55.21    27.71    59.97    24.04    52.27    22.56    47.63
  2 Golden West Swim Club-CA  'B'                     3:29.39    3:39.70        
     1) Scales, Evan G 18               2) Nghi, Ivan T 14                
     3) Dalija, Matthew S 19            4) Toland, Brandon M 17           
       26.43    54.72    28.19    59.96    26.08    55.81    23.34    49.21
  3 Swim Pasadena-CA  'A'                             3:51.28    3:45.33        
     1) Lin, Tristan 16                 2) Lin, Maxwell Y 16              
     3) Ovsepyan, Anthony 16            4) Yeghikyan, Narek 18            
       28.68    58.48    27.66    59.95    26.65    57.70    23.62    49.20
  4 Temecula Swim Club-CA  'A'                        3:48.04    3:48.56        
     1) Dillon, Maximus A 14            2) Matondo, Evean Benito V 13     
     3)                                 4) Schneider, Justin E 13         
       27.19    55.80    32.43  1:07.89    25.50    54.95    24.37    49.92
  5 Riverside Aquatics Association-CA  'A'            3:38.55    3:49.20        
     1) Mojica, Aidan 17                2) Wolf, Ben J 16                 
     3) Delizo, Jacob M 16              4) Hassen, Yousef K 16            
       28.57    59.37    29.58  1:03.47    26.36    57.55    23.24    48.81
 -- Golden West Swim Club-CA  'C'                     3:33.33         DQ        
     1) Marvel, Abe A 17                2) Dalija, Marcus S 17            
     3) Bees, Brandon T 17              4) Brehm, Grant T 17              
       26.24    53.71    28.30  1:02.01    23.99    52.53    23.40    49.03
 -- Swim Pasadena-CA  'B'                             3:58.54         NS