CA-NV Summer Sectionals Time Trials - Meet Results

CA-NV Summer Sectionals Time Trials
7/17/2019 - 7/21/2019
Santa Clarita, CA USA
Updated: 7/21/2019

The following meet results are available for download by clicking on the link below.
SDIF File Download
Please note that downloaded results do not represent 'official' results.

Licensed to Canyons Aquatic Club                      HY-TEK's MEET MANAGER 7.0
        2019 CA SPEEDO  SECTIONALS TIME TRIALS - 7/18/2019 to 7/20/2019        
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ballenger, Marie A        32 Una Rmda-CA            27.00      27.10        
  2 Choo, Charlotte M         16 Swim Torrance-CA       27.82      27.47        
  3 Wickersham, Abigail N     15 Una Tmec-CA            27.65      28.06        
  4 Cho, Allison Y            17 Canyons Aquatic-CA     27.70      28.26        
  5 Smith, Eden               15 PST-PC                 28.61      28.51        
  6 Davis, Audrey A           15 Crow Canyon Coun-PC    28.90      28.58        
  7 Chope, Anna G             17 Almaden Riptides-PC    28.18      28.60        
  8 Del Balso, Parker J       14 BSC-PC                 29.57      28.69        
  9 Hegblom, Katherine E      14 Sunn Swimming-PC       30.88      28.84        
 10 Du-Long, Gianna M         17 Walnut Creek Aqu-PC    28.70      28.88        
 11 Clark, Natalie R          16 Almaden Riptides-PC    29.64      29.53        
 12 Schmitz, Bonnie C         18 Una Pasa-CA            29.80      29.79        
 12 Siegel, Hannah E          17 PATH-CA                30.19      29.79        
 14 Sevin, Charlotte M        14 Crow Canyon Coun-PC    30.70      30.00        
 15 Kermoian, Kelly L         16 Walnut Creek Aqu-PC    30.89      30.06        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        32 Una Rmda-CA            27.00      27.35        
  2 Fernandez, Malia M        17 California Gold-SN     27.80      27.46        
  3 McGowan, Bryn S           19 Gaucho Aquatics-CA     27.03      27.49        
  4 Fusari, Alexa L           20 Diablo Aquatics-PC        NT      27.59        
  5 Chope, Anna G             17 Almaden Riptides-PC    28.35      28.15        
  6 Keith, Samantha M         17 Almaden Riptides-PC    27.80      28.47        
  7 Taber, Paige E            14 Roadrunner Aquat-CC    27.89      28.74        
  8 Muaddi, Abigail L         16 Diablo Aquatics-PC     29.02      29.03        
  9 Cantrell, Aubrey R        15 Alto Swim Club-PC      29.03      29.12        
 10 Masino, Colette E         15 Canyons Aquatic-CA     29.64      29.25        
 11 Feng, Halle               16 DA-CA                  31.46      29.52        
 12 Lee, Samantha E           16 BSC-PC                 29.44      29.63        
 13 Zhu, Angeline             14 Sunn Swimming-PC       29.61      29.68        
 14 Foxhoven, Jennifer B      17 Almaden Riptides-PC    30.00      29.70        
 15 Kuziemko, Claire Y        14 BSC-PC                 28.81      29.75        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Malia M        17 California Gold-SN     27.71      27.85        
  2 Ronquillio, Madesyn P     19 California Gold-SN     27.70      28.03        
  3 Isomatsu, Maiya           13 Otter Swim Club-PC     29.00      28.69        
  4 Partington, Makena S      15 Jcc Waves-CA           29.70      29.39        
  5 Clark, Natalie R          16 Almaden Riptides-PC    30.80      29.64        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Sohyeon S           15 Swim Torrance-CA     1:01.28    1:01.36        
                  29.45     1:01.36 (31.91)                                        
  2 Rumzie, Claire C          16 Una Pasa-CA          1:00.07    1:01.45        
                  29.15     1:01.45 (32.30)                                        
  3 Du-Long, Gianna M         17 Walnut Creek Aqu-PC  1:01.33    1:01.72        
                  29.44     1:01.72 (32.28)                                        
  4 Lindsay, Alys O           16 Irvine Novaquati-CA  1:01.41    1:01.82        
                  29.72     1:01.82 (32.10)                                        
  4 Kitchens, Valerie G       18 BlueFin Aquatics-CA  1:00.68    1:01.82        
                  29.72     1:01.82 (32.10)                                        
  6 Sharma, Annika            15 Diablo Aquatics-PC   1:02.00    1:02.52        
                  29.96     1:02.52 (32.56)                                        
  7 Rivers Altieri, Ocelli F  18 TSM-CA               1:00.77    1:03.16        
                  30.11     1:03.16 (33.05)                                        
  8 Bish, Andrea M            16 Santa Barbara Sw-CA  1:01.77    1:03.28        
                  30.11     1:03.28 (33.17)                                        
  9 Smethurst, Emma B         19 Walnut Creek Aqu-PC  1:01.90    1:04.28        
                  30.68     1:04.28 (33.60)                                        
 10 Cai, Cecilia A            15 Alto Swim Club-PC    1:04.60    1:04.46        
                  30.44     1:04.46 (34.02)                                        
 11 Shew, Ava M               14 BAY-SI               1:06.21    1:04.50        
                  31.18     1:04.50 (33.32)                                        
 12 Capelli, Aria E           13 Crow Canyon Coun-PC  1:07.20    1:05.26        
                  31.03     1:05.26 (34.23)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hargadon, Alexis C        18 Tritons Aquatic-SI     59.15      59.17        
                  28.38       59.17 (30.79)                                        
  2 Zelen, Haley D            14 BSC-PC               1:01.08    1:00.74        
                  29.26     1:00.74 (31.48)                                        
  3 Klube, Sophie A           15 AlaGators-PC         1:00.89    1:00.91        
                  29.51     1:00.91 (31.40)                                        
  4 Lund, Alyssa K            15 Walnut Creek Aqu-PC  1:01.40    1:01.44        
                  29.51     1:01.44 (31.93)                                        
  5 Schwarze, Katherine E     14 California Gold-SN   1:01.31    1:01.85        
                  29.83     1:01.85 (32.02)                                        
  6 Keith, Samantha M         17 Almaden Riptides-PC  1:00.80    1:02.00        
                  29.42     1:02.00 (32.58)                                        
  7 Yi, Jin-young             17 Canyons Aquatic-CA   1:02.58    1:02.14        
                  29.89     1:02.14 (32.25)                                        
  8 Yoon, Emily S             15 Canyons Aquatic-CA   1:01.84    1:02.33        
                  30.40     1:02.33 (31.93)                                        
  9 Schmidt, Maleah R         21 San Jose State S-PC  1:02.90    1:02.49        
                  30.06     1:02.49 (32.43)                                        
 10 Tattersall, Paige E       18 Una Mwa-CA           1:01.00    1:02.50        
                  29.89     1:02.50 (32.61)                                        
 11 Lee, Samantha E           16 BSC-PC               1:02.55    1:03.54        
                  30.84     1:03.54 (32.70)                                        
 12 Brackett, Paige E         20 Malibu Wave Aqua-CA  1:01.50    1:03.89        
                  31.25     1:03.89 (32.64)                                        
 13 Stuecklen, Victoria A     19 Torero Aquatics-SI   1:04.65    1:04.39        
                  29.91     1:04.39 (34.48)                                        
 14 Hamlett, Mackenzie S      18 Malibu Wave Aqua-CA  1:01.00    1:05.01        
                  31.24     1:05.01 (33.77)                                        
 -- Winter, Tenaya S          14 Quicksilver Swim-PC    59.80         NS        
 -- Taber, Paige E            14 Roadrunner Aquat-CC  1:01.00        SCR        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Kelsey B           13 Otter Swim Club-PC   1:04.00    1:01.77        
                  29.76     1:01.77 (32.01)                                        
  2 Meza, Nicole              15 La Mirada Armada-CA  1:03.59    1:02.14        
                  29.86     1:02.14 (32.28)                                        
  3 Cantrell, Aubrey R        15 Alto Swim Club-PC    1:02.37    1:02.25        
                  29.80     1:02.25 (32.45)                                        
  4 Bayer, Bianca V           15 Marin Pirates-PC     1:03.05    1:02.28        
                  30.00     1:02.28 (32.28)                                        
  5 Piel, Annabel M           14 Diablo Aquatics-PC   1:03.66    1:03.22        
                  30.56     1:03.22 (32.66)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slater, Samantha R        20 Malibu Wave Aqua-CA  2:12.50    2:14.38        
                  30.60     1:04.26 (33.66)     1:39.32 (35.06)     2:14.38 (35.06)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brouwer, Elizabeth L      17 Northern Sierra-SN   2:06.08    2:06.17        
                  29.83     1:01.66 (31.83)     1:33.98 (32.32)     2:06.17 (32.19)
  2 Del Balso, Parker J       14 BSC-PC               2:13.71    2:11.88        
                  31.65     1:05.85 (34.20)     1:39.44 (33.59)     2:11.88 (32.44)
  3 Kuziemko, Claire Y        14 BSC-PC               2:17.45    2:15.54        
                  31.99     1:06.22 (34.23)     1:41.16 (34.94)     2:15.54 (34.38)
  4 Brus, Isabelle R          16 La Mirada Armada-CA  2:12.90    2:16.43        
                  31.40     1:05.20 (33.80)     1:40.29 (35.09)     2:16.43 (36.14)
  5 Jacobs, Zoe Y             17 Sunn Swimming-PC     2:19.38    2:17.00        
                  31.68     1:06.68 (35.00)     1:42.92 (36.24)     2:17.00 (34.08)
  6 Zelen, Haley D            14 BSC-PC               2:24.81    2:17.74        
                  31.91     1:06.38 (34.47)     1:41.93 (35.55)     2:17.74 (35.81)
  7 Azuma, Samantha E         16 La Mirada Armada-CA  2:13.20    2:18.56        
                  31.20     1:05.37 (34.17)     1:41.33 (35.96)     2:18.56 (37.23)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Disimone, Holly M         15 Paso Robles Aqua-CA  4:54.98    4:50.82        
                  32.89     1:10.21 (37.32)     1:46.91 (36.70)     2:24.49 (37.58)
        3:01.48 (36.99)     3:38.55 (37.07)     4:15.91 (37.36)     4:50.82 (34.91)
 
Women 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Allison P         14 LASC-CA             18:45.00   19:07.72        
                  33.27     1:10.70 (37.43)     1:48.10 (37.40)     2:26.86 (38.76)
        3:06.07 (39.21)     3:45.39 (39.32)     4:24.45 (39.06)     5:03.44 (38.99)
        5:41.84 (38.40)     6:20.92 (39.08)     7:00.36 (39.44)     7:39.43 (39.07)
        8:18.61 (39.18)     8:57.52 (38.91)     9:36.33 (38.81)    10:15.52 (39.19)
       10:53.59 (38.07)    11:32.53 (38.94)    12:11.51 (38.98)    12:50.46 (38.95)
       13:28.91 (38.45)    14:07.42 (38.51)    14:45.57 (38.15)    15:24.99 (39.42)
       16:03.14 (38.15)    16:40.71 (37.57)    17:18.17 (37.46)    17:56.28 (38.11)
       18:33.27 (36.99)    19:07.72 (34.45)                                        
 -- Wong, Bryan M             15 Tule Nation Trit-CC       NT        SCR        
 -- Manheimer, Alexander J    19 Walnut Creek Aqu-PC       NT        SCR        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isomatsu, Maiya           13 Otter Swim Club-PC   1:10.50    1:09.00        
                  33.83     1:09.00 (35.17)                                        
  2 O'Connell, Madison E      13 Crow Canyon Coun-PC  1:10.20    1:12.03        
                  34.96     1:12.03 (37.07)                                        
  3 Takemoto, Amanda A        16 Arden Hills Swim-SN  1:11.43    1:13.29        
                  35.43     1:13.29 (37.86)                                        
  4 Nasedkina, Valeriya       19 Alto Swim Club-PC    1:11.40    1:13.93        
                  34.68     1:13.93 (39.25)                                        
  5 Wickersham, Abigail N     15 Una Tmec-CA          1:13.70    1:13.95        
                  35.65     1:13.95 (38.30)                                        
  6 de Vera-Gomez, Mikaela A  15 Vallejo Aquatic-PC   1:15.67    1:14.06        
                  35.07     1:14.06 (38.99)                                        
  7 Stuecklen, Victoria A     19 Torero Aquatics-SI   1:14.90    1:15.68        
                  34.96     1:15.68 (40.72)                                        
  8 Aubrecht, Kate            15 PST-PC               1:16.43    1:16.46        
                  36.39     1:16.46 (40.07)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, Paige E           13 PST-PC               1:09.55    1:09.85        
                  33.60     1:09.85 (36.25)                                        
  2 Piel, Annabel M           14 Diablo Aquatics-PC   1:07.49    1:10.09        
                  34.03     1:10.09 (36.06)                                        
  3 Williams, Jasmine M       18 Una Mwa-CA           1:08.10    1:10.14        
                  33.50     1:10.14 (36.64)                                        
  4 Kan, Madeleine E          15 Crow Canyon Coun-PC  1:12.55    1:10.55        
                  34.04     1:10.55 (36.51)                                        
  5 Harrison, Elsie N         17 Diablo Aquatics-PC   1:12.00    1:11.44        
                  35.26     1:11.44 (36.18)                                        
  6 Lindsay, Alys O           16 Irvine Novaquati-CA  1:10.12    1:11.59        
                  34.56     1:11.59 (37.03)                                        
  7 Tenczar, Emily G          15 Almaden Riptides-PC  1:17.39    1:11.77        
                  34.54     1:11.77 (37.23)                                        
  8 de Vera-Gomez, Mikaela A  15 Vallejo Aquatic-PC   1:14.07    1:13.42        
                  35.21     1:13.42 (38.21)                                        
  9 Faris, Katie R            17 SCAT-CA              1:06.00    1:16.07        
                  36.55     1:16.07 (39.52)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mina, Tristen E           14 Sunn Swimming-PC     1:14.80    1:11.97        
                  34.95     1:11.97 (37.02)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Alexia            13 Jcc Waves-CA         2:29.33    2:33.17        
                  35.10     1:13.88 (38.78)     1:54.05 (40.17)     2:33.17 (39.12)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Madreena J           16 Walnut Creek Aqu-PC  1:20.00    1:20.66        
                  37.79     1:20.66 (42.87)                                        
  2 McAuley, Maya J           16 Marin Pirates-PC     1:23.76    1:22.00        
                  37.45     1:22.00 (44.55)                                        
  3 Zhu, Angeline             14 Sunn Swimming-PC     1:22.71    1:22.58        
                  38.53     1:22.58 (44.05)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adame, Ana I              16 Canyons Aquatic-CA   1:11.19    1:13.17        
                  33.69     1:13.17 (39.48)                                        
  2 Sterling, Piper L         17 Walnut Creek Aqu-PC  1:19.80    1:18.41        
                  36.64     1:18.41 (41.77)                                        
  3 Gamble, Brittney L        16 Santa Barbara Sw-CA  1:20.84    1:18.95        
                  37.29     1:18.95 (41.66)                                        
 -- Mueller, Emily M          14 Vacaville Swim C-SN  1:20.00         DQ        
                  38.95          DQ (43.60)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wight, Caroline G         15 Diablo Aquatics-PC   1:17.39    1:16.06        
                  36.26     1:16.06 (39.80)                                        
  2 Ryan, Anna K              15 Walnut Creek Aqu-PC  1:23.33    1:20.43        
                  37.12     1:20.43 (43.31)                                        
  3 Foxhoven, Jennifer B      17 Almaden Riptides-PC  1:18.00    1:20.46        
                  37.56     1:20.46 (42.90)                                        
  4 Mooney, Kristina A        16 Walnut Creek Aqu-PC  1:23.42    1:20.51        
                  38.37     1:20.51 (42.14)                                        
 -- Mina, Tristen E           14 Sunn Swimming-PC     1:27.23         NS        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ling, Elayna              12 East Bay Aquatic-PC  2:47.80    2:50.96        
                  38.23     1:22.64 (44.41)     2:07.05 (44.41)     2:50.96 (43.91)
  2 Day, Michaela R           18 Boulder City Hen-CA  2:43.10    2:51.48        
                  39.24     1:22.91 (43.67)     2:07.00 (44.09)     2:51.48 (44.48)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cory, Katherina           17 Tri Valley Aquat-PC  3:01.33    3:01.73        
                  40.44     1:25.29 (44.85)     2:13.70 (48.41)     3:01.73 (48.03)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wight, Caroline G         15 Diablo Aquatics-PC   2:46.52    2:44.86        
                  38.13     1:20.14 (42.01)     2:02.48 (42.34)     2:44.86 (42.38)
  2 Yasukochi, Sydney A       17 Roadrunner Aquat-CC  2:49.00    2:50.11        
                  38.56     1:21.85 (43.29)     2:05.57 (43.72)     2:50.11 (44.54)
  3 Delacruz, Elsie A         13 Una Torr-CA          2:54.24    2:50.69        
                  40.61     1:23.83 (43.22)     2:07.36 (43.53)     2:50.69 (43.33)
  4 Buell, Sierra N           20 Roadrunner Aquat-CC  2:47.00    2:51.86        
                  39.32     1:23.30 (43.98)     2:07.83 (44.53)     2:51.86 (44.03)
  5 Partington, Makena S      15 Jcc Waves-CA         3:00.18    2:54.55        
                  40.25     1:25.03 (44.78)     2:10.33 (45.30)     2:54.55 (44.22)
  6 Mooney, Kristina A        16 Walnut Creek Aqu-PC  2:57.60    2:56.15        
                  40.39     1:25.00 (44.61)     2:11.14 (46.14)     2:56.15 (45.01)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Kelsey B           13 Otter Swim Club-PC   1:09.00    1:07.96        
                  31.65     1:07.96 (36.31)                                        
  2 Bayer, Bianca V           15 Marin Pirates-PC     1:10.97    1:08.07        
                  31.85     1:08.07 (36.22)                                        
  3 Christian, Taylor J       15 Diablo Aquatics-PC   1:09.86    1:08.90        
                  31.50     1:08.90 (37.40)                                        
  4 Scheberies, Emily E       14 Crow Canyon Coun-PC  1:09.80    1:09.12        
                  31.58     1:09.12 (37.54)                                        
  5 Rumzie, Claire C          16 Una Pasa-CA          1:08.29    1:10.43        
                  31.57     1:10.43 (38.86)                                        
  6 Lynch, Calista R          14 Otter Swim Club-PC   1:13.50    1:12.59        
                  34.26     1:12.59 (38.33)                                        
  7 Cory, Katherina           17 Tri Valley Aquat-PC  1:21.73    1:23.96        
                  38.28     1:23.96 (45.68)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Takemoto, Amanda A        16 Arden Hills Swim-SN       NT    1:09.50        
                  32.49     1:09.50 (37.01)                                        
  2 Li, Xiaoran               15 Quicksilver Swim-PC  1:09.26    1:09.89        
                  32.01     1:09.89 (37.88)                                        
  3 Duncan, Alexia            13 Jcc Waves-CA         1:09.51    1:10.47        
                  32.53     1:10.47 (37.94)                                        
  4 Kermoian, Kelly L         16 Walnut Creek Aqu-PC  1:07.87    1:10.56        
                  32.91     1:10.56 (37.65)                                        
  5 Fetter, Elizabeth C       14 Alto Swim Club-PC    1:13.00    1:13.67        
                  34.12     1:13.67 (39.55)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Lindsay M          20 Una Daca-PC          1:04.93    1:04.38        
                  29.98     1:04.38 (34.40)                                        
  2 Tenczar, Emily G          15 Almaden Riptides-PC  1:07.00    1:05.55        
                  30.68     1:05.55 (34.87)                                        
  3 Churchill, Nicola A       21 Gaucho Aquatics-CA   1:07.00    1:06.21        
                  29.97     1:06.21 (36.24)                                        
  4 Scheberies, Emily E       14 Crow Canyon Coun-PC  1:10.50    1:09.85        
                  31.83     1:09.85 (38.02)                                        
  5 Faris, Katie R            17 SCAT-CA              1:08.00    1:09.90        
                  32.35     1:09.90 (37.55)                                        
  6 Bringe, Janessa R         17 Tule Nation Trit-CC  1:08.90    1:10.89        
                  33.08     1:10.89 (37.81)                                        
  7 McAuley, Maya J           16 Marin Pirates-PC          NT    1:11.54        
                  33.06     1:11.54 (38.48)                                        
  8 Watts, Vanessa K          15 Walnut Creek Aqu-PC  1:12.58    1:11.73        
                  33.56     1:11.73 (38.17)                                        
  9 Hill, Hope E              17 Canyons Aquatic-CA   1:10.79    1:12.05        
                  32.87     1:12.05 (39.18)                                        
 10 Smith, Eden               15 PST-PC               1:15.55    1:14.91        
                  33.38     1:14.91 (41.53)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bulris, Alexandra E       15 Vacaville Swim C-SN  2:33.17    2:32.92        
                  33.62     1:11.12 (37.50)     1:50.86 (39.74)     2:32.92 (42.06)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansson, Kendall C      15 Crow Canyon Coun-PC  2:39.00    2:27.06        
                  31.66     1:08.67 (37.01)     1:47.34 (38.67)     2:27.06 (39.72)
  2 Sevin, Charlotte M        14 Crow Canyon Coun-PC  2:46.73    2:41.37        
                  32.81     1:10.45 (37.64)     1:53.20 (42.75)     2:41.37 (48.17)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Maelynn M       18 La Mirada Armada-CA  2:17.14    2:19.12        
                  31.34     1:06.79 (35.45)     1:42.89 (36.10)     2:19.12 (36.23)
  2 Cosgrove, Madeline M      21 Roadrunner Aquat-CC  2:21.00    2:22.26        
                  31.05     1:06.48 (35.43)     1:44.01 (37.53)     2:22.26 (38.25)
  3 Simpson, Slaytynn P       17 Roadrunner Aquat-CC  2:29.00    2:32.71        
                  33.34     1:11.46 (38.12)     1:50.92 (39.46)     2:32.71 (41.79)
  4 Schmitz, Bonnie C         18 Una Pasa-CA          2:32.50    2:33.46        
                  33.02     1:10.47 (37.45)     1:50.71 (40.24)     2:33.46 (42.75)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemige, Pooja V           14 Crow Canyon Coun-PC  2:40.85    2:36.37        
                  31.60     1:12.95 (41.35)     1:59.48 (46.53)     2:36.37 (36.89)
  2 Kan, Madeleine E          15 Crow Canyon Coun-PC  2:46.11    2:37.34        
                  31.47     1:13.40 (41.93)     2:03.58 (50.18)     2:37.34 (33.76)
  3 Harrison, Elsie N         17 Diablo Aquatics-PC   2:40.30    2:37.56        
                  31.87     1:12.16 (40.29)     2:03.32 (51.16)     2:37.56 (34.24)
  4 Choo, Charlotte M         16 Swim Torrance-CA          NT    2:39.25        
                  33.51     1:17.73 (44.22)     2:04.15 (46.42)     2:39.25 (35.10)
  5 Ling, Elayna              12 East Bay Aquatic-PC  2:39.71    2:39.36        
                  33.49     1:15.62 (42.13)     2:00.82 (45.20)     2:39.36 (38.54)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, Elizabeth C       14 Alto Swim Club-PC    2:35.00    2:34.19        
                  33.92     1:13.58 (39.66)     2:00.75 (47.17)     2:34.19 (33.44)
  2 Cai, Cecilia A            15 Alto Swim Club-PC    2:37.80    2:34.30        
                  32.61     1:12.63 (40.02)     1:59.27 (46.64)     2:34.30 (35.03)
  3 Jacobs, Zoe Y             17 Sunn Swimming-PC     2:37.88    2:35.16        
                  33.08     1:15.12 (42.04)     2:00.50 (45.38)     2:35.16 (34.66)
  4 Mueller, Emily M          14 Vacaville Swim C-SN  2:37.18    2:35.94        
                  33.46     1:14.32 (40.86)     2:00.39 (46.07)     2:35.94 (35.55)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Audrey A           15 Crow Canyon Coun-PC  2:25.00    2:34.26        
                  33.32     1:11.92 (38.60)     1:59.48 (47.56)     2:34.26 (34.78)
  2 Bringe, Janessa R         17 Tule Nation Trit-CC  2:37.46    2:39.12        
                  33.92     1:15.80 (41.88)     2:04.88 (49.08)     2:39.12 (34.24)
  3 Muaddi, Abigail L         16 Diablo Aquatics-PC   2:45.00    2:40.40        
                  33.55     1:12.09 (38.54)     2:03.34 (51.25)     2:40.40 (37.06)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bulris, Alexandra E       15 Vacaville Swim C-SN  4:26.50    5:23.59        
                  33.28     1:11.55 (38.27)     1:52.21 (40.66)     2:32.94 (40.73)
        3:19.00 (46.06)     4:07.09 (48.09)     4:45.58 (38.49)     5:23.59 (38.01)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez Del Rio, Esteban G  19 Tri Valley Aquat-PC    24.19      24.00        
  2 Lee, Raymond              17 MPMR-CA                25.13      25.11        
  3 Harms, Ike I              15 Canyons Aquatic-CA     25.74      25.12        
  4 Vaillancourt, Joshua J    17 Almaden Riptides-PC    25.60      25.78        
  5 Lee, Anthony O            17 East Bay Aquatic-PC    26.70      26.50        
  6 Gebhardt, Colin P         15 PATH-CA                26.46      26.60        
  7 Cueva, Gabriel            14 Vallejo Aquatic-PC     27.90      27.31        
  8 Huang, Edward             13 East Bay Aquatic-PC    27.21      27.79        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Raymond              17 MPMR-CA                25.13      25.27        
  2 Jancis, Luke              18 CCAT-CA                25.40      25.46        
  3 Feng, Dylan               16 East Bay Aquatic-PC       NT      25.85        
  4 Snyder, Colin R           17 DA-CA                  26.52      26.19        
  5 Shrikanth, Sanjay P       17 Sunn Swimming-PC       27.79      27.30        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vinh, Matthew B           15 Temecula Swim Cl-CA    26.10      25.69        
  2 Chen, Hanlin              16 East Bay Aquatic-PC    26.50      25.99        
  3 Fetter, James F           16 Alto Swim Club-PC      26.25      26.04        
  4 Gomez, Samuel             17 UN-CA                  25.90      26.09        
  4 Liu, Brian                17 East Bay Aquatic-PC    26.81      26.09        
  6 Lee, Anthony O            17 East Bay Aquatic-PC    26.50      26.72        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orth, Reagan J            18 Almaden Riptides-PC    56.91      55.74        
                  26.95       55.74 (28.79)                                        
  2 O'Connell, Evan A         16 Crow Canyon Coun-PC    56.50      55.86        
                  27.13       55.86 (28.73)                                        
  3 Thomas, Hugo E            16 Alto Swim Club-PC      58.45      56.08        
                  26.91       56.08 (29.17)                                        
  4 Desomma, Massimo L        16 Marin Pirates-PC       59.95      56.47        
                  27.32       56.47 (29.15)                                        
  5 Wilson, Brock W           16 La Mirada Armada-CA    57.12      56.71        
                  27.56       56.71 (29.15)                                        
  6 Brasil, Marcos P          17 Marin Pirates-PC       58.33      57.15        
                  27.29       57.15 (29.86)                                        
  7 Kim, Jaewoo               16 Crow Canyon Coun-PC    56.00      57.19        
                  27.16       57.19 (30.03)                                        
  8 Christie, Peter J         18 Walnut Creek Aqu-PC    58.41      57.61        
                  28.17       57.61 (29.44)                                        
  9 Putong, Kai-Keoni P       16 Vallejo Aquatic-PC   1:00.19      58.68        
                  28.14       58.68 (30.54)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Zack              20 Tritons Aquatic-SI     54.50      53.41        
                  25.90       53.41 (27.51)                                        
  2 Cheney, Brennan N         16 Crow Canyon Coun-PC    54.32      54.47        
                  26.19       54.47 (28.28)                                        
  3 Klement, Cade J           19 PATH-CA                54.25      55.39        
                  26.48       55.39 (28.91)                                        
  4 Michelsen, Jake D         17 DA-CA                  55.74      55.42        
                  26.36       55.42 (29.06)                                        
  5 Kangiszer, Gyula V        17 Wind N' Sea Swim-SI    56.00      57.67        
                  27.06       57.67 (30.61)                                        
  6 Liu, Brian                17 East Bay Aquatic-PC    57.80      58.14        
                  28.05       58.14 (30.09)                                        
  7 Chiu, Joseph C            17 Almaden Riptides-PC    59.29      59.56        
                  28.25       59.56 (31.31)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Rylan T        16 California Gold-SN     52.98      52.67        
                  25.20       52.67 (27.47)                                        
  2 Sparrow, Austin A         16 Menlo-PC               54.57      54.41        
                  26.17       54.41 (28.24)                                        
  3 Sharma, Arjun             22 Unattached-PC          54.00      54.48        
                  26.49       54.48 (27.99)                                        
  4 Nguyen, Brandon V         17 Quicksilver Swim-PC    58.42      57.41        
                  27.56       57.41 (29.85)                                        
  5 Guberman, Nir             16 Quicksilver Swim-PC    57.57      57.42        
                  27.59       57.42 (29.83)                                        
  6 Manheimer, Alexander J    19 Walnut Creek Aqu-PC    56.10      57.65        
                  27.60       57.65 (30.05)                                        
  7 Tsai, Austin C            18 Quicksilver Swim-PC    57.44      57.73        
                  27.37       57.73 (30.36)                                        
  8 Hawkins, Jason M          15 Canyons Aquatic-CA     59.73      58.11        
                  27.99       58.11 (30.12)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conable, James B          16 AlaGators-PC              NT    2:02.33        
                  28.97       59.65 (30.68)     1:31.35 (31.70)     2:02.33 (30.98)
  2 Wong, Corben Y            16 Tiger Aquatics-PC    2:04.23    2:03.14        
                  28.96       59.96 (31.00)     1:31.86 (31.90)     2:03.14 (31.28)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemige, Anirudh V         16 Crow Canyon Coun-PC  2:03.70    2:02.32        
                  28.76       59.80 (31.04)     1:31.01 (31.21)     2:02.32 (31.31)
  1 Shrestha, Ronit L         17 Canyons Aquatic-CA   2:00.02    2:02.32        
                  28.10       58.85 (30.75)     1:31.02 (32.17)     2:02.32 (31.30)
  3 Newberry, Ethan M         15 La Mirada Armada-CA  2:05.55    2:02.37        
                  28.92       59.70 (30.78)     1:30.97 (31.27)     2:02.37 (31.40)
  4 Serrano, Anthony C        16 La Mirada Armada-CA  2:05.37    2:03.94        
                  29.64     1:01.35 (31.71)     1:33.19 (31.84)     2:03.94 (30.75)
  5 Wilson, Brock W           16 La Mirada Armada-CA  2:05.22    2:04.48        
                  29.24     1:00.63 (31.39)     1:32.70 (32.07)     2:04.48 (31.78)
  6 Huerta, Isaiah J          16 La Mirada Armada-CA  2:03.70    2:04.60        
                  29.25     1:01.00 (31.75)     1:32.98 (31.98)     2:04.60 (31.62)
  7 Christie, Peter J         18 Walnut Creek Aqu-PC  2:03.54    2:04.91        
                  28.84     1:00.36 (31.52)     1:33.02 (32.66)     2:04.91 (31.89)
  8 Orth, Reagan J            18 Almaden Riptides-PC  2:09.63    2:04.98        
                  28.33       59.97 (31.64)     1:32.59 (32.62)     2:04.98 (32.39)
  9 Crotty, Michael P         17 Almaden Riptides-PC  2:08.79    2:08.46        
                  30.15     1:02.83 (32.68)     1:36.00 (33.17)     2:08.46 (32.46)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheimer, Alexander J    19 Walnut Creek Aqu-PC  4:27.09    4:33.62        
                  30.34     1:03.01 (32.67)     1:37.38 (34.37)     2:12.10 (34.72)
        2:47.96 (35.86)     3:23.21 (35.25)     3:59.19 (35.98)     4:33.62 (34.43)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanlon, Luke T           16 Tri Valley Aquat-PC  4:29.14    4:25.08        
                  29.60     1:02.05 (32.45)     1:34.94 (32.89)     2:08.53 (33.59)
        2:42.25 (33.72)     3:16.64 (34.39)     3:51.51 (34.87)     4:25.08 (33.57)
  2 Cueva, Gabriel            14 Vallejo Aquatic-PC   4:38.95    4:34.73        
                  30.14     1:03.33 (33.19)     1:38.53 (35.20)     2:13.94 (35.41)
        2:49.60 (35.66)     3:25.04 (35.44)     4:00.40 (35.36)     4:34.73 (34.33)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Bryan M             15 Tule Nation Trit-CC  8:57.54    8:50.82        
                  29.66     1:02.05 (32.39)     1:35.74 (33.69)     2:09.69 (33.95)
        2:44.08 (34.39)     3:18.16 (34.08)     3:52.02 (33.86)     4:25.88 (33.86)
        4:59.95 (34.07)     5:33.84 (33.89)     6:07.71 (33.87)     6:41.53 (33.82)
        7:15.09 (33.56)     7:47.67 (32.58)     8:19.91 (32.24)     8:50.82 (30.91)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nattrass, Tyler J         14 Northern Sierra-SN   1:05.84    1:04.21        
                  31.05     1:04.21 (33.16)                                        
  2 Vaillancourt, Joshua J    17 Almaden Riptides-PC  1:09.00    1:05.68        
                  31.10     1:05.68 (34.58)                                        
  3 Hernandez, Ryan           17 Marin Pirates-PC     1:08.77    1:06.08        
                  31.92     1:06.08 (34.16)                                        
  4 Fetter, James F           16 Alto Swim Club-PC    1:09.50    1:07.11        
                  31.87     1:07.11 (35.24)                                        
  5 Chiu, Joseph C            17 Almaden Riptides-PC  1:07.35    1:07.14        
                  32.31     1:07.14 (34.83)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jancis, Luke              18 CCAT-CA              1:08.89    1:07.81        
                  32.45     1:07.81 (35.36)                                        
  2 Lins, Simon J             14 PST-PC                    NT    1:11.57        
                  29.05     1:11.57 (42.52)                                        
  3 Gebhardt, Colin P         15 PATH-CA              1:16.90    1:13.47        
                  35.01     1:13.47 (38.46)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirkpatrick, Calvin N     21 Gaucho Aquatics-CA     59.00    1:00.18        
                  29.03     1:00.18 (31.15)                                        
  2 Huang, Edward             13 East Bay Aquatic-PC  1:05.60    1:06.20        
                  31.71     1:06.20 (34.49)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horky, Christoph J        18 Marin Pirates-PC          NT    1:08.43        
                  32.73     1:08.43 (35.70)                                        
  2 Cory, Nikolas F           20 Tri Valley Aquat-PC  1:09.13    1:11.40        
                  33.72     1:11.40 (37.68)                                        
  3 Smith, Tanner S           18 DA-CA                1:18.52    1:12.95        
                  34.05     1:12.95 (38.90)                                        
 -- Long, Thomas R            17 Brea Aquatics-CA     1:09.00        SCR        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilcox, Matthew D         19 Walnut Creek Aqu-PC  1:04.00    1:05.97        
                  30.52     1:05.97 (35.45)                                        
  2 Putong, Kai-Keoni P       16 Vallejo Aquatic-PC   1:00.71    1:11.16        
                  33.09     1:11.16 (38.07)                                        
  3 McCoy, Grant D            18 Fresno Dolphins-CC   1:01.17    1:12.88        
                  34.83     1:12.88 (38.05)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempster, Allen J         17 Crow Canyon Coun-PC  1:11.00    1:08.45        
                  31.90     1:08.45 (36.55)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kyle S              15 Jcc Waves-CA         2:40.00    2:42.52        
                  35.98     1:17.03 (41.05)     1:59.75 (42.72)     2:42.52 (42.77)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Telanoff, Samuel          16 TSM-CA               2:23.56    2:26.48        
                  34.41     1:10.87 (36.46)     1:48.18 (37.31)     2:26.48 (38.30)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fendorf, Erik C           16 Alto Swim Club-PC    1:01.08    1:00.84        
                  28.33     1:00.84 (32.51)                                        
  2 Hernandez, Ryan           17 Marin Pirates-PC          NT    1:01.77        
                  29.01     1:01.77 (32.76)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Velayos, Nicholas E       16 UN-CA                  59.00      59.68        
                  28.39       59.68 (31.29)                                        
  2 Khoo, Taka T              17 UN-CA                1:03.00    1:01.96        
                  28.45     1:01.96 (33.51)                                        
  3 Desomma, Massimo L        16 Marin Pirates-PC     1:10.36    1:02.53        
                  29.28     1:02.53 (33.25)                                        
  4 Brasil, Marcos P          17 Marin Pirates-PC     1:07.20    1:06.15        
                  30.34     1:06.15 (35.81)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aina, Jacob I             16 PATH-CA                59.59      58.80        
                  27.49       58.80 (31.31)                                        
  2 Haygood, Beaver R         17 CHS-CA               1:05.50    1:02.44        
                  29.09     1:02.44 (33.35)                                        
  3 Hawkins, Jason M          15 Canyons Aquatic-CA   1:08.88    1:03.23        
                  29.14     1:03.23 (34.09)                                        
  4 Yap, Grant                19 Tri Valley Aquat-PC  1:03.00    1:03.34        
                  28.93     1:03.34 (34.41)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Zachery J        16 Crow Canyon Coun-PC  2:18.00    2:15.41        
                  29.10     1:02.70 (33.60)     1:38.76 (36.06)     2:15.41 (36.65)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heddadji, Adel N          16 Crow Canyon Coun-PC  2:11.89    2:12.55        
                  29.68     1:03.56 (33.88)     1:38.37 (34.81)     2:12.55 (34.18)
  2 Sanchez, Ricardo I        16 Swim Torrance-CA     2:21.00    2:17.56        
                  29.52     1:03.18 (33.66)     1:39.35 (36.17)     2:17.56 (38.21)
 -- Park, Ryan Y              16 Crow Canyon Coun-PC  1:12.00         DQ        
                  29.41     1:03.04 (33.63)     1:37.48 (34.44)          DQ (34.29)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Ricardo I        16 Swim Torrance-CA     2:17.56    2:18.19        
                  30.75     1:05.36 (34.61)     1:41.54 (36.18)     2:18.19 (36.65)
  2 Crotty, Michael P         17 Almaden Riptides-PC  2:35.00    2:39.87        
                  30.22     1:08.34 (38.12)     1:53.43 (45.09)     2:39.87 (46.44)
 -- Antoniuk, Konrad          27 PATH-CA              2:12.19         NS        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dy, Owen L                16 Diablo Aquatics-PC   2:22.83    2:24.66        
                  29.70     1:08.53 (38.83)     1:51.00 (42.47)     2:24.66 (33.66)
  2 Picht, William E          15 Otter Swim Club-PC   2:25.00    2:26.10        
                  28.92     1:07.77 (38.85)     1:53.50 (45.73)     2:26.10 (32.60)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shrikanth, Sanjay P       17 Sunn Swimming-PC     2:21.73    2:19.47        
                  28.79     1:03.73 (34.94)     1:45.23 (41.50)     2:19.47 (34.24)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanlon, Luke T           16 Tri Valley Aquat-PC  2:24.37    2:20.58        
                  29.99     1:05.58 (35.59)     1:47.96 (42.38)     2:20.58 (32.62)
  2 Snyder, Colin R           17 DA-CA                2:22.80    2:21.68        
                  29.47     1:07.04 (37.57)     1:49.48 (42.44)     2:21.68 (32.20)
 -- Hassen, Yousef K          17 RST-CA               2:16.67         NS